Akademik T.Əliyev Polşanın Katovitce şəhərində keçirilən online konfransda iştirak etmişdir
30 Noyabr 2020-ci il tarixində Polşanın Katovitçe şəhərində online rejimində 12-ci Beynəlxalq Nəqliyyat Problemləri konfransı keçirilmişdir.
Akademik Telman Əliyev Konfransının Plenar iclasında “TECHNOLOGY FOR NOISE CONTROL OF CHANGES IN THE VIBRATION STATE OF THE RAILROAD TRACK” mövzusunda məruzə ilə çıxış etmişdir. Məruzə Şərq qərb nəqliyyat dəhlizində dəmiryolu ilə yükdaşımaların təhlükəsizlik problemlərinə həsr edilmişdir. Məruzədə təklif edilən dəmir yolu yatağının təhlükəsizliyinin monitorinqinin yeni texnologiyaları böyük marağa səbəb olmuş və verilən suallar cavablandırılmışdır.

Academician T. Aliev took part in an online conference in Katowice, Poland
The 12th International Conference on Transport Problems was held online in Katowice, Poland, on 30 November 2020.
Academician Telman Aliev made a presentation on "TECHNOLOGY FOR NOISE CONTROL OF CHANGES IN THE VIBRATION STATE OF THE RAILROAD TRACK" at the Plenary Session of the Conference. The study is devoted to the rail transport safety problems in the East-West transport corridor. The new technologies for monitoring the safety of the railroad tracks proposed in the report aroused great interest of the participants, and the speaker answered their questions.