AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Elmi Şurasının iclası keçirildi
11 dekabr 2020-ci il tarixində AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Elmi Şurasının online iclası keçirilmişdir. İclası İnstitutun direktoru, akademik Telman Əliyev açaraq şura üzvlərini bir daha Azərbaycan xalqının qələbəsi ilə təbrik etdi və möhtəşəm Qələbə Paradından söz açdı.
Sonra T. Əliyev İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında 2020-ci ilin hesabatını təqdim etdi. Akademik İnstitutda 5 il ərzində (2016-2020) aparılan 17 mövzu, 39 iş və 28 mərhələ üzrə elmi-tədqiqat işlərinin 2020-ci ildə başa çatdırıldığını qeyd etdi. T. Əliyev həmçinin, 2020-ci ildə Web of Science bazasında – 59, Scopus bazasında – 23 elmi əsərin çap edildiyini və 25 noyabr 2020-ci il tarixinə kimi İnstitutun alimlərinin əsərlərinə Web of Science bazasında - 382 və Google Scholar bazasında - 1062 istinad verildiyini şura üzvlərinin diqqətinə çatdırmışdır. Direktor İnstitutun doktoranturasında 54 nəfərin, onlardan 13 doktorant və 41 dissertant olduğunu, və magistraturasında 14 nəfərin təhsil aldığını söyləmişdir.
İclasın ikinci hissəsində T. Əliyev İnstitutun 2020-ci il ərzindəki nailiyyətlərini qeyd etmiş və AMEA-nın iqtisadi səmərə verə bilən və tətbiqi imkanları əhəmiyyəti yüksək olan, elmtutumlu problemlərə yönəlmiş strategiyasının bu gün İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda da yerinə yetirildiyini söyləmişdir.
İclasda AMEA-nın akademik-katibi Əminağa Sadıqov çıxış etmişdir. O, başda Telman Əliyev olmaqla şura iştirakçılarını Zəfər münasibəti ilə təbrik etdi və Qələbə paradının məzmunu və möhtəşəmliyindən söz açdı. Ə. Sadıqov vurğuladı ki, bundan sonra alimlərin öhdəsinə daha da böyük vəzifələr düşür ki, öz elm və əməkləri ilə ölkə iqtisadiyyatına və siyasətinə hərtərəfli dəstək olsunlar. Ə. Sadıqov İnstitutun profilini nəzərə alaraq, ölkənin müdafiə qüdrətinin artırılmasında, yeni texnologiyaların, proqram təminatlarının işlənib hazırlanmasında, İnstitut alimlərinin böyük rolu olduğunu və daha da geniş miqyasda imkanların olduğunu qeyd etmişdir. Akademik-katib İnstitutun alimləri tərəfindən yerinə yetirilən elmi-tədqiqat işlərini yüksək qiymətləndirmiş və onlara gələcək işlərində müvəffəqiyyət arzu etmişdir.

Состоялось заседание Ученого совета Института систем управления НАНА
11 декабря 2020 года состоялось онлайн-заседание Ученого совета Института систем управления НАНА. Открыв заседание, директор Института академик Тельман Алиев еще раз поздравил членов совета с победой азербайджанского народа и рассказал о великолепном Параде Победы.
Затем Т. Алиев представил отчет о научной и научно-организационной деятельности Института систем управления за 2020 год. Он отметил, что в 2020 году завершены научно-исследовательские работы по 17 темам, 39 работам и 28 этапам, которые проводились в институте за 5 лет (2016-2020). Т. Алиев также довел до сведения членов совета, что в 2020 году 59 научных работ было опубликовано в базе данных Web of Science, 23 научные работы в базе данных Scopus, а к 25 ноября 2020 года 382 ссылки на работы ученых Института были процитированы в базе данных Web of Science и 1062 в базе данных Google Scholar. Директор сообщил, что в докторантуре Института обучаются 54 человека, в том числе 13 докторантов и 41 диссертант, а в магистратуре 14 человек.
Во второй части заседания Т. Алиев отметил достижения института в 2020 году и заявил, что сегодня в Институте систем управления реализуется стратегия НАНА, которая может обеспечить экономические выгоды и возможности внедрения, направлена на научные задачи.
На заседании выступил академик-секретарь НАНА Аминага Садыгов. Он поздравил участников совета во главе с Тельманом Алиевым с Днем Победы, рассказал о содержании и грандиозности Парада Победы. А. Садыгов подчеркнул, что отныне перед учеными стоит еще более серьезная задача и большая ответственность - своей наукой и трудами всесторонне поддерживать экономику и политику страны. А. Садыгов отметил, что, принимая во внимание профиль Института, ученые Института играют большую роль в повышении обороноспособности страны, разработке новых технологий и программного обеспечения и имеют для этого большие возможности. Академик-секретарь высоко оценил исследовательскую работу, проводимую учеными Института, и пожелал им успехов в их дальнейшем труде.