ADNSU-nun 100 illiyinə həsr olunmuş II Beynəlxalq Elmi-Praktik Konfrans keçirilib
Dekabrın 7-8-də Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin (ADNSU) və Fransanın Burgogne-Franche-Comté Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə ADNSU-nun 100 illiyinə həsr olunmuş “Müasir informasiya, Ölçmə və İdarəetmə Sistemləri: Problemlər və Perspektivlər” mövzusunda (MIMCS’2020”) Beynəlxalq Elmi-Praktik Konfrans keçirilib.
Onlayın formatda keçirilən video-konfransa yerli təşkilatlar, alim və professorlarımızla yanaşı, dünyanın 20-ə yaxın ölkəsindən universitet rəhbərləri, dünyaca  məşhur alim  və professorlar qatılıblar.
Qeyd edək ki,  eyni mövzuya həsr olunmuş birinci  belə konfrans  1-2 iyul 2019-cu il tarixində ADNSU-da bir sıra ölkələrin nümayəndələrinin iştirakı ilə təşkil edilib. İştirakçıların çıxışları  konfrans materiallarında tezislər toplusu və məqalə kimi nəşr olunub.
II Beynəlxalq Elmi-Praktik Konfransın açılış mərasimində çıxış edən ADNSU-nun rektoru, professor Mustafa Babanlı Azərbaycan Ordusunun şanlı qələbəsi münasibəti ilə hər kəsi təbrik edib.  Bildirib ki, bu il ADNSU-nun universitet olaraq fəaliyyətə başlamasının 100 ili tamam olur. Azərbaycanın şanlı qələbəsi 100 illik yubileyimizi daha da əlamətdar edib. Sonra rektor M.Babanlı konfransın əhəmiyyətindən danışıb. Bildirib ki, belə konfransların təşkili elmi fəaliyyətin genişləndirilməsi və əlaqələrin inkişafı baxımından çox vacibdir. Rektor  konfransın təşkilaçılarına təşəkkür edərək iştirakçılara uğurlar arzu edib.
Ukraynanın Xarkov Milli İqtisadiyyat Universitetinin rektoru, professor V.Ponomarenko konfransda çıxış edərək ADNSU kimi bir universitetlə əməkdaşlıq etməkdən məmnun olduqlarını bildirib. O, ADNSU-nun 100 illik yubileyi münasibətilə rektor, professor Mustafa Babanlını, həmçinin universitetin bütün əməkdaşlarını təbrik edib, konfransın əhəmiyyətindən danışıb.
AMEA-nın müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru akademik Telman Əliyev ADNSU-nun inkişaf tarixindən, qazandığı uğurlardan söz açıb. Qeyd edib ki, son bir neçə ildə ADNSU çox böyük uğurlara, elmi nailiyyətlərə imza atıb. İndi deyə bilərik ki, bu universitet 100 illik yübileyini qazandığı nailiyyətlərlə qeyd edir.
Konfransada Mühəndislik və sosial elmlərdə innovativ texnologiyalar, Kompüter şəbəkələri, Telekommunikasiya texnologiyaları, İnformasiyanın qorunması üsulları və vasitələri, İnformasiya təhlükəsizliyi, Kiber təhlükəsizlik, Ölçmə və nəzarət sahəsində qabaqcıl informasiya texnologiyaları, İntellektual məlumat sistemləri, sensorlar və ölçmə sistemləri, İnteqrasiya edilmiş idarəetmə sistemləri, Süni intellektə əsaslanan qərar vermə, Avtomatika və İdarəetmə Mühəndisliyi və digər vacib mövzularla bağlı məruzələr dinlənilib, müzakirələr aparılıb.
ADNSU-nun Cihazqayırma kafedrasının müdiri,  texnika elmləri doktoru Lalə Bəkirova konfrans haqqında iştirakçılara məlumat verərək bildirb ki, konfransa 500-ə yaxın material təqdim olunub. Bu materiallar teziz və məqalə formasında qəbul edilib. Seçilmiş məqalələr (4-8 səhifə) müvafiq araşdırmalardan sonra nüfuzlu jurnallarda dərc olunacaq.

ASOIU holds the Second International Scientific-Practical Conference dedicated to the 100th anniversary of the university
09.12.2020 / Conferences, assemblies
The International Scientific-Practical Conference on “Modern Information, Measurement and Control Systems: Problems and Perspectives, MIMCS’2020” jointly organized by Azerbaijan State Oil and Industry University (ASOIU) and the University of Burgogne-Franche-Comté in France dedicated to the 100th anniversary of ASOIU was held on December 7-8.
The online video conference was attended by local organizations, scientists and professors, as well as heads of universities, world-renowned scientists and professors from about 20 countries.
Notably, the first conference dedicated to the same topic was organized on July 1-2, 2019 at ASOIU with the participation of representatives of a number of countries. The speeches of the participants were published in the conference materials as a collection of theses and articles.
Making a speech at the opening ceremony of the II International Scientific-Practical Conference, ASOIU's Rector, Professor Mustafa Babanli congratulated everyone on the glorious victory of the Azerbaijani Army. He noted that ASOIU as a university marked its 100th anniversary in 2020. Azerbaijan's glorious victory has made our 100th anniversary even more significant. Later on, Rector M. Babanli spoke about the importance of the conference. He underlined that the organization of such conferences is very important in terms of expanding scientific activities and developing relations. The Rector expressed his gratitude to the conference organizers and wished success to the participants.
Reports on Innovative technologies in engineering and social sciences, Computer networks, Telecommunication technologies, Information protection methods and tools, Information security, Cyber security, Advanced information technologies in the field of measurement and control, Intelligent information systems, sensors and measurement systems, Integrated control systems, Artificial intelligence were heard and discussions were held at the conference.
Providing information to the attendees about the conference, head of the ASOIU’s department of "Instrument Engineering", doctor of technical sciences Lala Bakirova stressed that about 500 materials were submitted to the conference. These materials were accepted in the form of theses and articles. Selected articles (pages 4-8) will be published in prestigious journals after appropriate research.