Yeni təhsil texnologiyaları üzrə "EDCRUNCH ON DEMAND" mövzusunda 7-ci Qlobal konfransı keçirilmişdir
10.12.2020 / Xəbərlər
8-10 dekabr 2020-ci il tarixlərində yeni təhsil texnologiyaları üzrə "EDCRUNCH ON DEMAND" interaktiv platforma mövzusunda 7-ci Qlobal konfransı keçirilmişdir (Təşkilatçılar -mail.ru group və Rusiya Federasiyasının Elm və Ali Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə MİSİS və Universiteti 20.35).
Təhsil sistemindəki islahatlarla və ağıllı texnologiyaların tədrisdə tətbiqi ilə bağlı olan onlayn-videokonfransda tanınmış alimlər, məktəb və universitet rəhbərləri, siyasətçilər, investorlar və İT şirkətlərinin təsisçiləri, İKT sahəsi ilə əlaqəli dünyanın hər yerindən olan şəxsiyyətlər iştirak etmişlər.
Onlayn-videokonfransın mövzusu Yeni təhsil texnologiyalarının tətbiqi ilə məktəblərdə, ali məktəblərdə, şirkətlərdə, özünü inkişaf etdirmək mövzusuna həsr olunmuşdur. Belə texnologiyalara tədrisin idarə sistemi (LMS), açıq onlayn kursların (MOOCS), müəllif alətləri, mobil təhsil mühiti, oyun həlləri, simulyatorlar, virtual və tamamlanmış reallıq əsasında proqramlar, tədrisin verilənlər bazası (LRS), rəqəmli işarələr (Open Badges) və mikroixtisaslaşma, süni intellekt əsasında virtual pedaqoji agent (İPA), onlayn laboratoriyalar və s. daxildir. Qeyd edilmişdir ki, beynəlxalq bazara İKT sahəsi üzrə media – format və texnologiyaların yeni məhsullar daim çıxmaqdadı. Tədrisin və təlim – tərbiyənin, həm ənənəvi, həm distant formasında öyrənilməsində bu tətbiqlərin aparılmasına xüsusi diqqət tələb edir.
AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun "Xarici əlaqələr və İnnovasiya" şöbəsinin elmi işçisi Puşnova Valeriya bu onlayn-videokonfransda iştirak etmiş və fərdi sertifikatla təltif olunmuşdur.

Состоялась VII глобальная конференция по новым образовательным технологиям “EDCRUNCH ON DEMAND”
8-10 декабря на интерактивной платформе прошла VII глобальная конференция по новым образовательным технологиям “EDCRUNCH ON DEMAND”. (Организаторы – МИСиС и Университет 20.35, при поддержке Министерства Науки и Высшего образования Российской Федерации и mail.ru group).
В онлайн-видеоконференции приняли участие известные ученые, руководители университетов и школ, политики, инвесторы и основатели ИТ компаний, деятели со всего мира связанные со сферой ИКТ, вопросами реформы образовательной системы и применению умных технологий в области обучения.
Онлайн-видеоконференция была посвящена теме использования новых образовательных технологий для обучения в школах, вузах, компаниях и в самостоятельном развитии. Такие технологии включают: системы управления обучением (LMS), открытые онлайн-курсы (MOOCS), авторские инструменты, мобильную обучающую среду, игровые решения, симуляторы, приложения виртуальной и дополненной реальности, базы данных обучения (LRS), цифровые значки (Open Badges) и микроспециализации, виртуальные педагогические агенты (IPA) на основе искусственного интеллекта, онлайн-лаборатории и многое другое. Было отмечено, что на международном рынке ИКТ постоянно появляются новые продукты медиа-форматов и технологий, призванные дополнить обучение и воспитание, как в традиционной, так и в дистанционной форме, требующие пристального внимания и изучения.
В онлайн-видеоконференции приняла участие науч.сотрудник отдела «Международные связи и Инновация» Института Систем Управления НАНА Пушнова Валерия и была награждена именным сертификатом.