Yeni təhsil texnologiyaları üzrə "EDCRUNCH ON DEMAND" mövzusunda 7-ci Qlobal konfransı keçirilmişdir
10.12.2020 / Xəbərlər
8-10 dekabr 2020-ci il tarixlərində yeni təhsil texnologiyaları üzrə "EDCRUNCH ON DEMAND" interaktiv platforma mövzusunda 7-ci Qlobal konfransı keçirilmişdir (Təşkilatçılar -mail.ru group və Rusiya Federasiyasının Elm və Ali Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə MİSİS və Universiteti 20.35).
Təhsil sistemindəki islahatlarla və ağıllı texnologiyaların tədrisdə tətbiqi ilə bağlı olan onlayn-videokonfransda tanınmış alimlər, məktəb və universitet rəhbərləri, siyasətçilər, investorlar və İT şirkətlərinin təsisçiləri, İKT sahəsi ilə əlaqəli dünyanın hər yerindən olan şəxsiyyətlər iştirak etmişlər.
Onlayn-videokonfransın mövzusu Yeni təhsil texnologiyalarının tətbiqi ilə məktəblərdə, ali məktəblərdə, şirkətlərdə, özünü inkişaf etdirmək mövzusuna həsr olunmuşdur. Belə texnologiyalara tədrisin idarə sistemi (LMS), açıq onlayn kursların (MOOCS), müəllif alətləri, mobil təhsil mühiti, oyun həlləri, simulyatorlar, virtual və tamamlanmış reallıq əsasında proqramlar, tədrisin verilənlər bazası (LRS), rəqəmli işarələr (Open Badges) və mikroixtisaslaşma, süni intellekt əsasında virtual pedaqoji agent (İPA), onlayn laboratoriyalar və s. daxildir. Qeyd edilmişdir ki, beynəlxalq bazara İKT sahəsi üzrə media – format və texnologiyaların yeni məhsullar daim çıxmaqdadı. Tədrisin və təlim – tərbiyənin, həm ənənəvi, həm distant formasında öyrənilməsində bu tətbiqlərin aparılmasına xüsusi diqqət tələb edir.
AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun "Xarici əlaqələr və İnnovasiya" şöbəsinin elmi işçisi Puşnova Valeriya bu onlayn-videokonfransda iştirak etmiş və fərdi sertifikatla təltif olunmuşdur.

The VII global conference on new educational technologies EDCRUNCH ON DEMAND was held
The VII global conference on new educational technologies EDCRUNCH ON DEMAND was held on an interactive platform on 8-10 December 2020. (The conference was organized by the National University of Science and Technology MISiS and University 20.35, with the support of the Ministry of Science and Higher Education of the Russian Federation and Mail.ru Group).
The online video conference was attended by renowned scientists, heads of universities and schools, politicians, investors and founders of IT companies, figures from all over the world associated with the field of ICT, reforms of the educational system and the use of smart technologies in education.
The theme of the online video conference was the use of new educational technologies for teaching in schools, universities, companies and in self-development. These technologies include Learning Management Systems (LMS), Massive Open Online Courses (MOOCS), authorial tools, mobile learning environments, gaming solutions, simulators, virtual and augmented reality applications, learning record store (LRS), Open Badges and micro-specializations, artificial intelligence-powered virtual teaching agents (IPA), online labs and more. It was noted that new products of media formats and technologies are constantly appearing on the international ICT market, designed to complement training and education, both in the traditional and remote forms, requiring close attention and study.
The online video conference was attended by Valeriya Pushnova, researcher of the Foreign Relations and Innovation Department of the Institute of Control Systems of ANAS. She was awarded a personal certificate.