Prezident İlham Əliyev tanınmış alimin vəfatı ilə bağlı nekroloq imzalayıb
Azərbaycanın elmi ictimaiyyətinə ağır itki üz vermişdir. Görkəmli pediatr və kardioloq, Əməkdar elm xadimi, tibb elmləri doktoru, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, Dövlət mükafatı laureatı, Azərbaycan Tibb Universitetinin II Uşaq xəstəlikləri kafedrasının müdiri, professor Ədilə Əvəz qızı Namazova 2020-ci il dekabrın 16-da ömrünün 95-ci ilində vəfat etmişdir.
Ədilə Namazova 1926-cı il sentyabrın 9-da Ağdam rayonunun Seyidli kəndində anadan olmuşdur. Orta məktəbi bitirdikdən sonra o, 1944–1949-cu illərdə Azərbaycan Dövlət Tibb İnstitutunun Pediatriya fakültəsində ali təhsil almışdır.
Əmək fəaliyyətinə 1949-cu ildə başlayan Ədilə Namazova həmin vaxtdan etibarən 1953-cü ilədək Ağdam rayonunda Uşaq tibb məsləhətxanasının müdiri işləmişdir. O, 1954–1957-ci illərdə Moskva şəhərində, SSRİ Səhiyyə Nazirliyinin Mərkəzi Həkimləri Təkmilləşdirmə İnstitutunun aspiranturasında oxumuş, aspiranturanı bitirdikdən sonra, 1958–1959-cu illərdə Azərbaycan Dövlət Tibb İnstitutunda Müalicə profilaktika fakültəsinin uşaq xəstəlikləri kafedrasının assistenti, 1960–1965-ci illərdə SSRİ Tibb Elmləri Akademiyasının Pediatriya Elmi Tədqiqat İnstitutunun doktorantı olmuşdur. 1965-ci ildən taleyini Azərbaycan Dövlət Tibb İnstitutu ilə bağlayan Ədilə Namazova burada ömrünün sonunadək uşaq xəstəlikləri kafedrasının müdiri vəzifəsində çalışmışdır.
Ədilə Namazova tibb elmləri üzrə 1959-cu ildə namizədlik, 1965-ci ildə doktorluq dissertasiyalarını müdafiə etmiş, 1966-cı ildə professor elmi adına layiq görülmüşdür. O, 1971-ci ildə SSRİ Tibb Elmləri Akademiyasının müxbir üzvü, 1983-cü ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü seçilmişdir.
Azərbaycanda tibb elminin tədrisi və yeni nailiyyətlərlə zənginləşdirilməsində akademik Ədilə Namazovanın xüsusi əməyi vardır. Uzun illər ərzində tibb elminin müxtəlif sahələrinə dair apardığı araşdırmaları alimə ölkəmizdə və onun hüdudlarından kənarda geniş şöhrət qazandırmışdır. Ədilə Namazova respublikada pediatriya elmi məktəbinin yaradıcılarındandır. Alimin uşaq sağlamlığının qorunmasına yönəlmiş məhsuldar elmi fəaliyyətinin başlıca istiqamətləri uşaqlarda revmatizm və ürək qüsurlarının diaqnostikası və müalicə metodlarının təkmilləşdirilməsi ilə bağlıdır. Məhz bu elmi işlər sayəsində ürək çəpərinin anadangəlmə qüsurlarının klinik xüsusiyyətləri öyrənilmiş, süni qan dövranı şəraitində cərrahi müalicənin mümkünlüyü kriteriyaları müəyyən edilmişdir. Həmin tədqiqatlar, eyni zamanda, sonrakı fundamental araşdırmalar və yeni müalicə üsullarının tətbiqi üçün geniş imkanlar açmışdır. Alim, həmçinin müxtəlif metodlardan istifadə əsasında təcrübi tövsiyələri ilə tibb elminə töhfələr vermişdir. Respublikada tibbi xidmətin müasir tələblərə cavab verən formalarının təşkilində Ədilə Namazovanın təqdirəlayiq xidmətləri olmuşdur.
Ədilə Namazova 400-dən artıq elmi əsərin, o cümlədən 30 monoqrafiyanın, dərsliyin və metodik vəsaitin, ixtiralar və səmərələşdirici təkliflərin müəllifidir. Alimin xarici dillərdə işıq üzü görən əsərləri elmi ictimaiyyət arasında rəğbətlə qarşılanmışdır.
Ədilə Namazova çoxillik pedaqoji fəaliyyəti dövründə zəngin bilik və bacarıq nümayiş etdirərək yüksək hazırlıqlı mütəxəssislərin yetişdirilməsi işinə xüsusi diqqət göstərmişdir. Onun rəhbərliyi ilə respublikamız və xarici ölkələr üçün 60-a yaxın tibb elmləri doktorları və tibb üzrə fəlsəfə doktorları hazırlanmışdır. Alim mötəbər beynəlxalq forumlarda pediatriyanın aktual problemlərinə dair məzmunlu çıxışları ilə Azərbaycanın müasir tibb elmini layiqincə təmsil etmişdir.
Səmərəli ictimai fəaliyyət göstərən Ədilə Namazova 1988–1992-ci illərdə SSRİ xalq deputatı olmuş, habelə bir sıra beynəlxalq elmi cəmiyyətlərin üzvü seçilmişdir.
Ölkəmizdə təbabətin inkişafı və yüksək ixtisaslı həkim kadrların yetişdirilməsi sahəsində akademik Ədilə Namazovanın xidmətləri dövlət tərəfindən lazımınca qiymətləndirilmişdir. O, müstəqil Azərbaycan Respublikasının ali mükafatlarından olan “Şöhrət” və “Şərəf” ordenləri ilə təltif edilmiş, “Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fəxri diplomu”na layiq görülmüşdür.
Görkəmli alim, mahir pedaqoq və səmimi insan Ədilə Əvəz qızı Namazovanın xatirəsi onu tanıyanların qəlbində daim yaşayacaqdır.

Президент Ильхам Алиев подписал некролог в связи с кончиной известного ученог
Научную общественность Азербайджана постигла тяжелая утрата. 16 декабря 2020 года на 95-м году скончалась видный педиатр и кардиолог, заслуженный деятель науки, доктор медицинских наук, действительный член Национальной Академии Наук Азербайджана, лауреат Государственной премии, заведующая II кафедрой детских болезней Азербайджанского медицинского университета, профессор Адиля Авез гызы Намазова.
Адиля Намазова родилась 9 сентября 1926 года в селе Сейидли Агдамского района. По окончании средней школы она в 1944-1949 годах получила высшее образование на педиатрическом факультете Азербайджанского государственного медицинского университета.
Начав трудовую деятельность в 1949 году, Адиля Намазова с этого времени до 1953 года работала заведующей Детской медицинской консультацией в Агдамском районе. В 1954-1957 годах училась в аспирантуре Центрального института усовершенствования врачей Министерства здравоохранения СССР в Москве, по окончании аспирантуры в 1958-1959 годах являлась ассистентом кафедры детских болезней лечебно-профилактического факультета в Азербайджанском государственном медицинском институте, а в 1960-1965 годах - докторантом Научно-исследовательского института педиатрии Академии медицинских наук СССР. Связав с 1965 года свою судьбу с Азербайджанским государственным медицинским институтом, Адиля Намазова до конца жизни работала здесь в должности заведующей кафедрой детских болезней.
В 1959 году Адиля Намазова защитила кандидатскую, а в 1965 году – докторскую диссертации. В 1966 году была удостоена ученого звания профессора. В 1971 году она была избрана членом-корреспондентом Академии медицинских наук СССР, а в 1983 году – действительным членом Академии наук Азербайджана.
Академику Адиле Намазовой принадлежат особые заслуги в преподавании медицинской науки в Азербайджане и обогащении ее новыми достижениями. Исследования, проводимые ею на протяжении многих лет в различных областях медицинской науки, снискали ученому большую славу в нашей стране и за ее пределами. Адиля Намазова является одним из основателей научной школы педиатрии в республике. Важнейшие направления плодотворной научной деятельности ученого, направленные на охрану здоровья детей, связаны с диагностикой и усовершенствованием методов лечения ревматизма и пороков сердца у детей. Именно благодаря этим научным работам были изучены клинические особенности врожденных пороков перегородки сердца, определены критерии возможностей хирургического лечения в условиях искусственного кровообращения. Данные исследования одновременно открыли широкие возможности для последующих фундаментальных исследований и применения новых методов лечения. Ученая также внесла вклад в медицинскую науку практическими рекомендациями на основе использования различных методов. Адиле Намазовой принадлежат значительные заслуги в организации отвечающих современным требованиям форм медицинской службы в республике.
Адиля Намазова является автором более 400 научных работ, в том числе 30 монографий, учебников и методических пособий, изобретений и рационализаторских предложений. Труды ученой, увидевшие свет на иностранных языках, с одобрением были встречены научной общественностью.
Демонстрируя в период многолетней педагогической деятельности богатые знания и умения, Адиля Намазова уделяла особое внимание подготовке высококвалифицированных специалистов. Под ее руководством для нашей республики и зарубежных стран были подготовлены около 60 докторов медицинских наук и докторов философии по медицине. Ученая достойно представляла современную медицинскую науку Азербайджана содержательными выступлениями по актуальным проблемам педиатрии на престижных международных форумах.
Адиля Намазова, осуществлявшая плодотворную общественную деятельность, в 1988-1992 годах являлась народным депутатом СССР, а также избиралась членом ряда международных научных обществ.
Заслуги академика Адили Намазовой в области развития медицины и подготовки высококвалифицированных врачебных кадров в нашей стране были по достоинству оценены государством. Она была удостоена высоких наград независимой Азербайджанской Республики – орденов “Шохрат” и “Шараф”, а также “Почетного диплома Президента Азербайджанской Республики”.
Память об Адиле Авез гызы Намазовой, видном ученом, прекрасном педагоге и отзывчивом человеке, навсегда останется в сердцах всех, кто ее знал.