Professor Çunli Bai akademik Ramiz Mehdiyevə məktub ünvanlayıb
Çin Elmlər Akademiyasının (ÇEA) səlahiyyətləri başa çatan prezidenti, ÇEA-nın Akademik Bölmələrinin Rəyasət Heyətinin fəxri prezidenti, professor Çunli Bai AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevə məktub ünvanlayıb.
Ç.Bai məktubunda iki qurum arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafı istiqamətində Azərbaycan alimlərinin səylərini yüksək qiymətləndirdiyini bildirib. O, mövcud və gələcək əməkdaşlıq imkanlarının iki ölkə arasında elm və texnologiya əlaqələrinin inkişafına töhfə verəcəyini söyləyib.
Professor Çunli Bainin məktubunun mətnini təqdim edirik:
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti
Professor Ramiz Ənvər oğlu Mehdiyevə
Hörmətli prof. Mehdiyev,
Sizə Çin Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, icraçı vitse-prezidenti və prezidenti kimi 25 illik fəaliyyətimi başa vurduğumu bildirmək üçün yazıram. Ötən dövr ərzində Çin Elmlər Akademiyası ilə əməkdaşlıq əlaqələrini inkişaf etdirmək üçün Sizin və təşkilatınızın göstərdiyi səyləri və dəstəyi yüksək qiymətləndirirəm. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə əməkdaşlıqdan böyük zövq aldım.
Sizə, həmçinin xələfim prof. Jianguo Hounu təqdim etmək istəyirəm. Fiziki kimya və nanomaterial üzrə tanınmış ekspert olan prof. Hou Çin Elmlər Akademiyasına prezidentlikdən öncə vitse-prezident vəzifəsində çalışmışdır. Onun rəhbərliyi altında Çin Elmlər Akademiyası ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası arasında əlaqələrin daha da inkişaf edəcəyinə tam əminəm.
Çin Elmlər Akademiyasının prezidenti vəzifəsini tərk etdikdən sonra Beynəlxalq Elm Təşkilatları Alyansının prezidenti və Milli Xalq Konqresinin Daimi Komitəsinin üzvü kimi fəaliyyətimi davam etdirəcəm. Gələcəkdə, həmçinin elmi-tədqiqat işlərimə daha çox vaxt sərf edəcəm. Çində və ölkə xaricindəki elmi ictimaiyyətlə birlikdə çalışmağa davam etməkdən məmnunluğumu bildirirəm.
Əminəm ki, Çin Elmlər Akademiyası və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası üçün qarşılıqlı faydalı sahələrdə mövcud və gələcək əməkdaşlıq imkanları Çin-Azərbaycan elm və texnologiya əlaqələrinin inkişafına töhfə verməyə davam edəcək.

Профессор Чуньли Бай направил письмо академику Рамизу Мехтиеву
Бывший президент Китайской академии наук (КАН), почетный президент Президиума академических подразделений КАН, профессор Чуньли Бай направил письмо президенту НАНА, академику Рамизу Мехтиеву.
В своем письме Чуньли Бай отметил, что высоко ценит старания ученых Азербайджана в сфере развития сотрудничества между двумя организациями. Он выразил свою уверенность в том, что и дальнейшее сотрудничество между структурами внесет свой весомый вклад в развитие связей между двумя странами в области науки и технологий.
Далее приводим текст письма профессора Чуньли Бая:
Президенту Национальной академии наук Азербайджана,
профессору Рамизу Анвер оглы Мехтиеву
Уважаемый профессор Мехтиев,
Я пишу Вам, чтобы сообщить, что завершил свою 25-летнюю деятельность в качестве вице-президента, исполнительного вице-президента и президента Китайской академии наук. Я высоко ценю Ваши старания и поддержку, а также старания и поддержку руководимой Вами организации в сфере развития сотрудничества с Китайской академией наук. Я получил большое удовольствие от сотрудничества с Национальной академией наук Азербайджана.
Также хочу представить Вам своего преемника, профессора Хоу Цзяньго. До того, как стать президентом Китайской академии наук, известный эксперт в области физической химии и наноматериалов профессор Хоу занимал должность вице-президента КАН. Я уверен, что под его руководством связи между Китайской академией наук и Национальной академией наук Азербайджана расширятся еще больше.
После ухода с поста президента Китайской академии наук я продолжу свою деятельность в качестве президента Международного альянса научных организаций и члена Постоянного комитета Национального народного конгресса. В будущем я также буду уделять больше времени своим научным изысканиям. Я выражаю свое удовлетворение от того, что продолжу работать совместно с представителями научной общественности Китая и зарубежных стран.
Уверен, что и дальнейшее сотрудничество между Китайской академией наук и Национальной академией наук Азербайджана в различных сферах продолжит вносить свою лепту в развитие связей между Китаем и Азербайджаном в области науки и технологий.