Bu gün Azərbaycanda qış fəsli başlayır
Bu haqda məlumat verən AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin Batabat Astrofizika Rəsədxanasının direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Qulu Həziyev bildirib ki, planetimizin Şimal yarımkürəsi üçün hər il dekabr ayının 20-si, yaxud 21-i astronomiyada “Qış Günəş duruşu günü” adlanır. Bu günün Yer kürəsində mövcud olan canlı aləm üçün müstəsna əhəmiyyəti var. Məhz “Qış Günəş duruşu günü” Yerin Şimal yarımkürəsində qış fəsli, Cənub yarımkürəsində isə yay fəsli başlayır.
Məlumdur ki, fəsillərin  bir-birini əvəz etməsi Yer kürəsinin Günəş ətrafında bir il ərzində tam dövrə vurmasının təzahürüdür. “Qış Günəş duruşu günü” vaxtı Yer kürəsi öz orbitinin Günəşə ən yaxın nöqtəsinə çatmaq üzrə olur və Yerin Günəşdən olan məsafəsi 147 milyon kilometrdən artıq olur. “Qış Günəş duruşu günü” Yerin Şimal yarımkürəsində ən uzun gecə və ən qısa gün olur.

Сегодня в Азербайджане начинается зима
Сообщив об этом, директор Батабатской астрофизической обсерватории Нахчыванского отделения НАНА, доктор философии по физико-математическим наукам, доцент Гулу Газиев отметил, что ежегодно 21 или 22 декабря в Северном полушарии нашей планеты происходит явление, которое называется в астрономии Днем зимнего солнцестояния. Этот день имеет важное значение для всех живых организмов Земного шара. Именно в День зимнего солнцестояния в Северном полушарии Земли наступает зима, а в Южном полушарии – лето.
Известно, что смена времен года является отражением вращения Земного шара вокруг Солнца в течение одного года. В День зимнего солнцестояния Солнце поднимается на наименьшую высоту над горизонтом, расстояние между Землей и Солнцем сокращается и составляет более 147 миллионов километров. В День зимнего солнцестояния в Северном полушарии наблюдается самый короткий день и самая длинная ночь.