AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun yeni təyin olunmuş baş direktoru və icraçı direktoru kollektivə təqdim olunub
26.01.2021 / Xəbərlər
25 yanvar 2021-ci il tarixində AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) yeni təyin olunmuş baş direktoru akademik Əli Abbasov və icraçı direktoru AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov institutun kollektivinə təqdim olunub.
İclası açan AMEA-nın birinci vitse-prezidenti akademik Dilqəm Tağıyev iştirakçıları salamlayaraq  diqqətə çatdırdı ki, akademik Əli Abbasov AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin Elmi Şurası tərəfindən İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru vəzifəsinə seçilmişdir. AMEA Rəyasət Heyətinin 22 yanvar 2021-ci il tarixli müvafiq qərarları ilə akademik Əli Abbasov İSİ-nin baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov isə İSİ-nin icraçı direktoru vəzifəsinə təsdiq ediliblər.
Birinci vitse-prezident Əli Abbasovun uzun müddət Milli Elmlər Akademiyasında çalışdığını, daha sonra  rabitə və yüksək texnologiyalar naziri kimi fəaliyyət göstərdiyini, böyük bilik və təcrübə əldə etdiyini qeyd etdi, həmçinin onun yaxşı insani keyfiyyətlərindən danışdı. Onun baş direktor kimi fəaliyyətinin İnstituta uğurlar gətirəcəyinə əminliyini ifadə etdi.
Akademik Dilqəm Tağıyev AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqovun da böyük elmi potensiala və elmi-təşkilati təcrübəyə malik olduğunu qeyd edərək, onun icraçı direktor kimi institutun fəaliyyətinə böyük töhfə verəcəyini bildirdi.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin sədri akademik Rasim Əliquliyev İSİ-nin ona doğma institut olduğunu və buranın yetirməsi olduğu üçün fəxr etdiyini bildirdi. O,  akademik Telman Əliyevin İnstitutun quruculuq işlərində, avtomatlaşdırılmış idarəetmə sistemləri sahəsində kadr hazırlığında və böyük elmi məktəb formalaşdırmasında müstəsna rol oynadığını bildirdi. Rasim Əliquliyev ölkəmizdə həyata keçirilən yeniləşmə siyasəti kontekstində Elmlər Akademiyasında islahatların başlandığını və müvafiq struktur dəyişikliklərinə qərar verildiyini diqqətə çatdırdı. O, akademik Əli Abbasovun  İSİ-yə baş direktor və AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqovun icraçı direktor təyin olunmasını uğurlu seçim kimi dəyərlədirərək, onların hər ikisinin bu elmi müəssisədə yetişdiyini, sonralar müxtəlif yüksək vəzifələrdə çalışdıqlarına baxmayaraq, hər zaman institutun elmi fəaliyyətində yaxından iştirak etdiklərini, institutun kollektivi  ilə sıx təmasda olduqlarını  və böyük nüfuza malik olduqlarını qeyd etdi.
Sonra akademik Telman Əliyev, AMEA-nın müxbir üzvü Ağası Məlikov, professorlar Knyaz Məmmədov və Abbas Rzayev çıxış edərək Əli Abbasovun və Əminağa Sadıqovun təyinatları ilə əlaqədar öz müsbət fikirlərini bildirdilər. Çıxış edənlər həm Əli Abbasovu, həm də Əminağa Sadıqovu böyük elmi potensiala və geniş dünyagörüşünə malik alim və obyektiv insanlar kimi tanıdıqlarını bildirərək, bu təyinatlara görə AMEA rəhbərliyinə təşəkkür etdilər.
Sonra çıxış etmək üçün söz akademik Əli Abbasova verildi. O, əvvəlcə ona göstərilən yüksək etimada görə AMEA-nın prezidenti akademik Ramiz Mehdiyevə, birinci vitse-prezident Dilqəm Tağıyevə, vitse-prezident Rasim Əliquliyevə, həmçinin akademik Telman Əliyevə öz minnətdarlığını bildirdi. Ə.Abbasov AMEA-da islahatların bir neçə istiqamətdə aparıldığını vurğulayaraq qeyd etdi ki, əsas hədəflərdən birinin tətbiqi işlərin sayının artırılması və AMEA-ya büdcədənkənar vəsaitlərin cəlb edilməsidir. Bu sahədə İSİ-nin qarşısında da böyük vəzifələrin durduğunu söyləyən natiq, iri beynəlxalq elmi layihələrdə alimlərin iştirak etməsi, elmi nəticələrin kommersiyalaşdırılması, patent-lisenziya fəaliyyətinin artırılması və s. kimi məsələlərin  diqqət mərkəzində olacağını bildirdi.
Sonra çıxış etmək üçün söz institutun icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqova verildi. Ə.Sadıqov ona göstərilən etimada görə AMEA rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirdi. O qeyd etdi ki, hazırda AMEA-da islahatlar aktiv fazaya daxil olub və onları həyata keçirmək üçün ilk növbədə elmi müəssisələrdə idarəetmənin təkmilləşdirilməsi qərara alınıb. İSİ-də aparılan nəzəri və praktiki əhəmiyyətə malik tədqiqat işlərindən danışan,  İSİ-yə rəhbərlik etməyin çox məsuliyyətli iş olduğunu vurğulayan Ə.Sadıqov, akademik Əli Abbasovun bu instituta baş direktor təyin olunmasının olduqca uğurlu qərar olduğunu qeyd etdi. O, akademik Əli Abbasovu yaxından tanıdığını, onun nəcib insani keyfiyyətlərinə yaxşı bələd olduğunu və onunla bərabər İSİ-nin qarşısında duran vəzifələrin yerinə yetirilməsində var qüvvəsi ilə çalışacağını ifadə etdi.

The newly appointed General Director and Executive Director of the Institute of Control Systems of ANAS were introduced to the staff
26.01.2021 / Conferences, assemblies
The newly appointed General Director of the Institute of Control Systems (ICS) of ANAS, Academician Ali Abbasov and Executive Director, Corresponding Member of ANAS Aminaga Sadigov were introduced to the staff of the institute on 25 January 2021.
Opening the meeting, First Vice President of ANAS, Academician Dilgam Tagiyev greeted the participants and announced that Academician Ali Abbasov was elected General Director of the Institute of Control Systems by the Scientific Council of the Division of Physical-Mathematical and Technical Sciences of ANAS. By the relevant decrees of the Presidium of ANAS dated 22 January 2021, Academician Ali Abbasov was appointed the General Director of ICS, and Corresponding Member of ANAS Aminaga Sadigov was appointed the Executive Director of ICS.
First Vice President noted that Ali Abbasov had worked at the National Academy of Sciences for a long time, then served as Minister of Communications and High Technologies, gained great knowledge and experience, and he spoke about his good personal qualities. He expressed confidence that his work as Director General would bring success to the Institute.
Academician Dilgam Tagiyev noted that the Corresponding Member of ANAS Aminaga Sadigov also has great scientific potential and scientific-organizational experience, and he would make a great contribution to the activity of the institute as the Executive Director.
Then, the Vice President of ANAS, Head of the Division of Physical-Mathematical and Technical Sciences, Academician Rasim Aliguliyev said that he was proud that ICS was his native institute and he had been raised as a scientist here. He noted that academician Telman Aliev played an exceptional role in the building the Institute, personnel training in the field of automated control systems and the formation of a big scientific school. Rasim Aliguliyev noted that in the context of the renewal policy implemented in our country, reforms had been launched at the Academy of Sciences and relevant structural changes had been decided. He said that the appointment of Academician Ali Abbasov as the General Director of ICS and the Corresponding Member of ANAS Aminaga Sadigov as the Executive Director was a good choice, noting that both of them had been raised in this institution and later, despite their various high positions, closely participated in the scientific activity of the institute, maintaining close contact with the staff of the institute and commanding their respect.
Then Academician Telman Aliev, Corresponding Member of ANAS Agasi Melikov, Professors Knyaz Mammadov and Abbas Rzayev spoke and expressed their positive views on the appointments of Ali Abbasov and Aminaga Sadigov. The speakers noted that they knew both Ali Abbasov and Aminaga Sadigov as scientists and objective people with great scientific potential and broad outlook, and thanked the leadership of ANAS for these appointments.
Then the floor was given to Academician Ali Abbasov. He first thanked the President of ANAS, Academician Ramiz Mehdiyev, First Vice President Dilgam Tagiyev, Vice President Rasim Aliguliyev, as well as Academician Telman Aliev for the high trust shown to him. Emphasizing that the reforms are being carried out in ANAS in several areas, A. Abbasov noted that one of the main goals is to increase the amount of applied work and attract extra-budgetary funds to ANAS. The speaker said that ICS also faces great challenges in this area and that the focus would be placed on such issues as the participation of scientists in major international scientific projects, the commercialization of scientific results, increasing patent and license activities, etc.
Then the floor was given to the Executive Director of the institute, Corresponding Member of ANAS Aminaga Sadigov. A. Sadigov thanked the leadership of ANAS for the trust shown to him. He noted that the reforms in ANAS had entered an active phase and in order to implement them, it had been decided to first improve the management of the research institutions. Speaking of the theoretical and practical research work carried out at ICS, A. Sadigov stressed that heading ICS is a very responsible job, noting that the appointment of Academician Ali Abbasov as the General Director of this institute was a very good choice. He said he knew Academician Ali Abbasov well, was well acquainted with his noble personal qualities and would work hard with him to fulfill the tasks facing ICS.