AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun yeni təyin olunmuş baş direktoru və icraçı direktoru kollektivə təqdim olunub
26.01.2021 / Xəbərlər
25 yanvar 2021-ci il tarixində AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) yeni təyin olunmuş baş direktoru akademik Əli Abbasov və icraçı direktoru AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov institutun kollektivinə təqdim olunub.
İclası açan AMEA-nın birinci vitse-prezidenti akademik Dilqəm Tağıyev iştirakçıları salamlayaraq  diqqətə çatdırdı ki, akademik Əli Abbasov AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin Elmi Şurası tərəfindən İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru vəzifəsinə seçilmişdir. AMEA Rəyasət Heyətinin 22 yanvar 2021-ci il tarixli müvafiq qərarları ilə akademik Əli Abbasov İSİ-nin baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov isə İSİ-nin icraçı direktoru vəzifəsinə təsdiq ediliblər.
Birinci vitse-prezident Əli Abbasovun uzun müddət Milli Elmlər Akademiyasında çalışdığını, daha sonra  rabitə və yüksək texnologiyalar naziri kimi fəaliyyət göstərdiyini, böyük bilik və təcrübə əldə etdiyini qeyd etdi, həmçinin onun yaxşı insani keyfiyyətlərindən danışdı. Onun baş direktor kimi fəaliyyətinin İnstituta uğurlar gətirəcəyinə əminliyini ifadə etdi.
Akademik Dilqəm Tağıyev AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqovun da böyük elmi potensiala və elmi-təşkilati təcrübəyə malik olduğunu qeyd edərək, onun icraçı direktor kimi institutun fəaliyyətinə böyük töhfə verəcəyini bildirdi.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin sədri akademik Rasim Əliquliyev İSİ-nin ona doğma institut olduğunu və buranın yetirməsi olduğu üçün fəxr etdiyini bildirdi. O,  akademik Telman Əliyevin İnstitutun quruculuq işlərində, avtomatlaşdırılmış idarəetmə sistemləri sahəsində kadr hazırlığında və böyük elmi məktəb formalaşdırmasında müstəsna rol oynadığını bildirdi. Rasim Əliquliyev ölkəmizdə həyata keçirilən yeniləşmə siyasəti kontekstində Elmlər Akademiyasında islahatların başlandığını və müvafiq struktur dəyişikliklərinə qərar verildiyini diqqətə çatdırdı. O, akademik Əli Abbasovun  İSİ-yə baş direktor və AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqovun icraçı direktor təyin olunmasını uğurlu seçim kimi dəyərlədirərək, onların hər ikisinin bu elmi müəssisədə yetişdiyini, sonralar müxtəlif yüksək vəzifələrdə çalışdıqlarına baxmayaraq, hər zaman institutun elmi fəaliyyətində yaxından iştirak etdiklərini, institutun kollektivi  ilə sıx təmasda olduqlarını  və böyük nüfuza malik olduqlarını qeyd etdi.
Sonra akademik Telman Əliyev, AMEA-nın müxbir üzvü Ağası Məlikov, professorlar Knyaz Məmmədov və Abbas Rzayev çıxış edərək Əli Abbasovun və Əminağa Sadıqovun təyinatları ilə əlaqədar öz müsbət fikirlərini bildirdilər. Çıxış edənlər həm Əli Abbasovu, həm də Əminağa Sadıqovu böyük elmi potensiala və geniş dünyagörüşünə malik alim və obyektiv insanlar kimi tanıdıqlarını bildirərək, bu təyinatlara görə AMEA rəhbərliyinə təşəkkür etdilər.
Sonra çıxış etmək üçün söz akademik Əli Abbasova verildi. O, əvvəlcə ona göstərilən yüksək etimada görə AMEA-nın prezidenti akademik Ramiz Mehdiyevə, birinci vitse-prezident Dilqəm Tağıyevə, vitse-prezident Rasim Əliquliyevə, həmçinin akademik Telman Əliyevə öz minnətdarlığını bildirdi. Ə.Abbasov AMEA-da islahatların bir neçə istiqamətdə aparıldığını vurğulayaraq qeyd etdi ki, əsas hədəflərdən birinin tətbiqi işlərin sayının artırılması və AMEA-ya büdcədənkənar vəsaitlərin cəlb edilməsidir. Bu sahədə İSİ-nin qarşısında da böyük vəzifələrin durduğunu söyləyən natiq, iri beynəlxalq elmi layihələrdə alimlərin iştirak etməsi, elmi nəticələrin kommersiyalaşdırılması, patent-lisenziya fəaliyyətinin artırılması və s. kimi məsələlərin  diqqət mərkəzində olacağını bildirdi.
Sonra çıxış etmək üçün söz institutun icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqova verildi. Ə.Sadıqov ona göstərilən etimada görə AMEA rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirdi. O qeyd etdi ki, hazırda AMEA-da islahatlar aktiv fazaya daxil olub və onları həyata keçirmək üçün ilk növbədə elmi müəssisələrdə idarəetmənin təkmilləşdirilməsi qərara alınıb. İSİ-də aparılan nəzəri və praktiki əhəmiyyətə malik tədqiqat işlərindən danışan,  İSİ-yə rəhbərlik etməyin çox məsuliyyətli iş olduğunu vurğulayan Ə.Sadıqov, akademik Əli Abbasovun bu instituta baş direktor təyin olunmasının olduqca uğurlu qərar olduğunu qeyd etdi. O, akademik Əli Abbasovu yaxından tanıdığını, onun nəcib insani keyfiyyətlərinə yaxşı bələd olduğunu və onunla bərabər İSİ-nin qarşısında duran vəzifələrin yerinə yetirilməsində var qüvvəsi ilə çalışacağını ifadə etdi.

Вновь назначенные генеральный директор и исполнительный директор Института систем управления НАНА были представлены коллективу.
26.01.2021 / Конференции, собрания
25 января 2021 года коллективу института были представлены вновь назначенный генеральный директор Института систем управления (ИСУ) НАНА академик Али Аббасов и исполнительный директор, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов.
Открывая собрание, первый вице-президент НАНА, академик Дильгам Тагиев поприветствовал участников и отметил, что академик Али Аббасов избран генеральным директором Института систем управления Ученым советом Отделения физико-математических и технических наук НАНА. Соответствующими решениями Президиума НАНА от 22 января 2021 года академик Али Аббасов был утвержден на должность генерального директора ИСУ, а член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов на должность исполнительного директора ИСУ.
Первый вице-президент рассказал, что Али Аббасов долгое время проработал в Национальной академии наук, затем занимал пост министра связи и высоких технологий, приобрел большие знания и опыт, и отметил его хорошие человеческие качества. Он выразил уверенность, что его работа в должности генерального директора принесет Институту успех.
Академик Дильгам Тагиев отметил, что член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов также имеет большой научный потенциал и научно-организационный опыт и внесет большой вклад в деятельность института в качестве исполнительного директора.
Затем вице-президент НАНА, заведующий Отделением физико-математических и технических наук, академик Расим Алигулиев сказал, что гордится тем, что ИСУ - его родной институт и что он вырос здесь. Он отметил, что академик Тельман Алиев сыграл исключительную роль в построении института, подготовке кадров в области автоматизированных систем управления и формировании большой научной школы. Расим Алигулиев отметил, что в контексте проводимой в нашей стране политики обновления в Академии наук начались реформы и намечены соответствующие структурные изменения. Он оценил назначение академика Али Аббасова генеральным директором ИСУ и члена-корреспондента НАНА Аминага Садыгова исполнительным директором как удачный выбор и отметил, что оба они воспитанники этого научного учреждения и, несмотря на занимаемые впоследствие высокие должности, всегда принимали непосредственное участие в научной деятельности института, находились в тесном контакте с коллективом института и имеют большой авторитет.
Затем выступили академик Тельман Алиев, член-корреспондент НАНА Агаси Маликов, профессора Князь Мамедов и Аббас Рзаев, которые высказали свое положительное мнение о назначении Али Аббасова и Аминаги Садыгова. Выступавшие отметили, что знают и Али Аббасова, и Аминагу Садыгова как ученых с большим научным потенциалом и широким кругозором и объективных людей, и поблагодарили руководство НАНА за эти назначения.
Затем слово было предоставлено академику Али Аббасову. Сначала он поблагодарил президента НАНА, академика Рамиза Мехтиева, первого вице-президента Дильгама Тагиева, вице-президента Расима Алигулиева, а также академика Тельмана Алиева за оказанное ему высокое доверие. А.Аббасов подчеркнул, что реформы в НАНА проводятся по нескольким направлениям, и отметил, что одной из основных целей является увеличение количества прикладных работ и привлечение внебюджетных средств в НАНА. Он сказал, что перед ИСУ также стоят большие задачи в этой области и в центре внимания будут такие вопросы, как участие ученых в крупных международных научных проектах, коммерциализация научных результатов, увеличение патентной и лицензионной деятельности и т.д.
Затем слово было предоставлено исполнительному директору института, член-корреспонденту НАНА Аминаге Садыгову. А. Садыгов поблагодарил руководство НАНА за оказанное ему доверие. Он отметил, что в настоящее время реформы в НАНА вступили в активную фазу, и для их реализации было принято решение в первую очередь усовершенствовать управление научными учреждениями. Говоря о теоретических и практических исследованиях, проводимых в ИСУ, А. Садигов подчеркнул, что руководство ИСУ - очень ответственная работа, отметив, что назначение академика Али Аббасова генеральным директором этого института было очень удачным решением. Он сказал, что хорошо знает академика Али Аббасова, хорошо знаком с его высокими человеческими качествами и приложит все усилия, работая с ним для выполнения задач, стоящих перед ИСУ.