İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda Lütfi Zadənin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirildi
03.02.2021 / Xəbərlər
AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) təşkilatçılığı ilə 2 Fevral – Gənclər Günündə dünya şöhrətli alim Lütfi Zadənin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş onlayn seminar keçirilib. Seminarda İnstitutun rəhbərliyi, GAMŞ üzvləri, Təhsil və İctimaiyyətlə Əlaqələr şöbələri nümayəndələri və qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsi sahəsində fəaliyyət göstərən alimlər iştirak etdilər. Həmçinin tədbirə Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin (AZMİU), Azərbaycan Diplomatik Akademiyasının (ADA), Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (ADİU) nümayəndələri və Bakı Dövlət Universitetinin (BDU), Sumqayıt Dövlət Universitetinin (SDU) bir qrup tələbələri dəvət olunmuşdur.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan institutun GAMŞ sədri, r.ü.f.d. Rəşad Məstəliyev bildirib ki, Ümummilli lider Heydər Əliyevin 1997-ci ildə imzaladığı müvafiq sərəncama əsasən ölkədə Gənclər Siyasətinin təməli qoyulmuşdur və bu gün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, cənab İlham Əliyev tərəfindən həmin siyasət uğurla davam etdirilir. O, AMEA-da müasir Azərbaycan gəncliyinin elm və təhsil sahəsi ilə bağlı dövlət proqramlarının icrasında fəal iştirakını ehtiva edən layihələri nəzərə çatdırıb və bu layihələrin gənclərin elmi inkişafında əhəmiyyətli rolunu qeyd edib.
Sonra İnstitutun baş direktoru, akademik Əli Abbasov seminar iştirakçılarını Gənclər günü münasibətilə təbrik edərək qeyd etdi ki, çox fərəhli haldır ki, BMT-nin Gənclər günü elan edilməsindən bir il öncə bu bayram Ümummilli liderimiz Heydər Əliyev tərəfindən 2 fevral 1997-ci ildə Azərbaycanda elan olunmuşdur. Ə.Abbasov Ulu Öndər Heydər Əliyevin gənclərə göstərdiyi diqqət və qayğının dövlət siyasətinin həmişə prioritet istiqamətlərindən biri olduğunu qeyd etdi. O dedi ki, gənclərin bilik və bacarıqlarını yüksək qiymətləndirən Ümummilli liderin bu istiqamətdə siyasi kursu hazırda Respublika Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.
Akademik “AMEA-nın 2020-2025-ci illər üçün inkişaf Proqramı”nın prioritet istiqamətlərini qeyd edərək ölkədə yüksək səviyyəli gənc kadrların yetişməsi istiqamətində AMEA-da görülən əməli tədbirlərin əhəmiyyətini xüsusi vurğulamışdır. O, dövlət başçısı tərəfindən cari ilin 25 yanvar tarixli Lütfi Zadənin 100 illik yubileyinin keçirilməsi ilə bağlı sərəncamına müvafiq olaraq AMEA-da keçirilməsi nəzərdə tutulan elmi konfranslarla bağlı seminar iştirakçılarını məlumatlandırdı.  Ə.Abbasov İnstitutda Gənclər günü keçirilən tədbirin məhz Lütfi Zadənin 100 illik yubileyinə həsr edilməsini çox sevindirici hal olduğunu qeyd etdi.
Ə.Abbasov Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 4 fevral 2011-ci il tarixli sərəncamına əsasən “Elm və texnologiyaların inkişafına verdiyi töhfələr və mədəniyyətlərarası dialoqun qurulmasında göstərdiyi xidmətlərinə görə” Lütfi Zadənin “Dostluq” ordeni ilə təltif edildiyini və həmin ildən başlayaraq Lütfi Zadə elminə həsr olunmuş konfransların həyata keçirildiyini diqqətə çatdırdı.
Akademik sonda Lütfi Zadənin qeyri-səlis çoxluqlar və qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsinin son nəticələrini və gələcək inkişaf istiqamətini də qeyd etdi.
Sonra GAMŞ sədr müavini, k.e.i. Lamiyə Nəcəfova çıxış edərək pandemiya dövründə gənclərin müxtəlif sosial layihələrdə iştirakından və “Bu günün təhsilli gənci - sabahın qəhrəmanıdır” adlı layihəsindən söz açmışdır.
Seminarın əsas məruzəçisi olan İSİ-nin baş elmi işçisi, professor, t.e.d. Ramin Rzayev çıxış edərək qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsinin banisi, AMEA-nın fəxri üzvü, professor Lütfi Zadənin fundamental nəzəriyyələri ilə elm tarixində ciddi dəyişikliklərə yol açmış görkəmli şəxsiyyətlərdən olduğunu qeyd etmişdir. R.Rzayev Zadənin irəli sürərək inkişaf etdirdiyi nəzəriyyələrin müxtəlif elm sahələrinin, xüsusilə də süni intellekt sahəsində tədqiqatların inkişafına təkan verdiyini  və bu nəzəriyyələrin üstün intellektual texnologiyalara güclü təsir göstərərək müasir idarəetmə və informasiya-kommunikasiya sistemlərinin əsaslarının formalaşdırılmasında mühüm rol oynadıqlarını vurğulamışdır. R.Rzayev Soft Computing texnologiyası mövzusunda təqdimat nümayiş etdirərək tədbir iştirakçılarına 5 laylı neyron şəbəkələr modeli haqqında ətraflı məlumat vermişdir.
Sonra AMEA-nın müşaviri, akademik Telman Əliyev çıxışında Lütfi Zadə ilə bağlı xatirələrini bölüşərək insan fəaliyyətinin ən maraqlı istiqamətinin elm olduğunu vurğulayıb və gənclərə bu məsuliyyətli işdə uğurlar diləyib.
Daha sonra seminarda r.e.d., professor İlqar Məmmədov, AzMİU-nun Strateji İnkişaf üzrə prorektoru, t.e.d. Ülkər Səttarova, ADİU-nin dosenti, r.ü.f.d. Hilalə Cəfərova, ADA Universitetinin dosenti, t.ü.f.d Samir Rüstəmov və İSİ-nin magistrantı Pünar Quliyeva Lütfi Zadə irsi, süni intellekt və Data science mövzuları ətrafında çıxış etdilər.
Sonra İSİ-nin Təhsil şöbəsinin rəhbəri, r.ü.f.d. Sevinc Quliyeva çıxış edərək Prezident İlham Əliyevin müvafiq sərəncamı ilə 2015-ci ildən AMEA-da Magistratura pilləsinin yaradılmasının elmin inkişafında gənclərin rolunun artırılmasına təkan verdiyini qeyd etmiş və magistrların yüksək səviyyədə təhsil alması və inkişafı üçün yardılan şəraitdən söz açmışdır.
Tədbirdə, həmçinin AMEA İSİ-nin dissertantı, elmi işçi Vüqar Həşimov, Arxeologiya və Etnoqrafiya  İnstitutunun magistrantı Nərmin Abbaszadə çıxış edərək AMEA-nın magistraturasında tədrisin üstünlüyündən söz açıblar.
Sonda akademik Ə.Abbasov dövlət quruculuğunda gənclərin iştirakı və onların mənəvi inkişafı üçün ölkədə yaradılan yüksək şəraitin böyük diqqət və qayğının bariz nümunəsi olduğunu qeyd etmiş və gəncləri təbrik edərək onlara elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzulamışdır.

An event dedicated to the 100th anniversary of Lotfi Zadeh was held at the Institute of Control Systems.
03.02.2021 / Conferences, assemblies
An online seminar dedicated to the 100th anniversary of the world famous scientist Lotfi Zadeh was held on Youth Day 2 February 2021. The event was organized by the Council of Young Scientists and Specialists (CYSS) of the Institute of Control Systems (ICS) of ANAS. The seminar was attended by the administration of the institute, members of the CYSS, representatives of education and public relations departments and scientists working in the field of fuzzy logic theory. Representatives of the Azerbaijan University of Architecture and Construction (AUAC), the Azerbaijan Diplomatic Academy (ADA), the Azerbaijan State University of Economics (ASUE) and a group of students of the Baku State University (BSU) and Sumgayit State University (SSU) were also invited to the event.
Opening the event, the chairman of the CYUS Institute, Rashad Mastaliyev, PhD (Math), stated that the foundation of the youth policy in the country was laid in accordance with the relevant decree signed by the national leader Heydar Aliyev in 1997, and today this policy is successfully continued by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev. He noted the projects of ANAS, including those involving the active participation of modern Azerbaijani youth in the implementation of state programs in the field of science and education, and noted the important role of these projects in the scientific development of youth.
Then the General Director of the institute, Academician Ali Abbasov congratulated the participants of the seminar on Youth Day and noted that it is very gratifying that this holiday was announced by our national leader Heydar Aliyev in Azerbaijan on 2 February 1997, a year before the UN announced the International Youth Day. A. Abbasov noted that the attention and care shown by Great Leader Heydar Aliyev to the youth had always been one of the priorities of state policy. He said that the political course of the national leader, who highly appreciated the knowledge and skills of young people, is being successfully continued by President Ilham Aliyev.
Noting the priority directions of the "Development Program of ANAS for 2020-2025", the academician emphasized the importance of practical measures taken in ANAS in the direction of training highly qualified young personnel in the country. He informed the participants of the seminar about the scientific conferences that will be held in ANAS in accordance with the President's order on celebrating the 100th anniversary of Lotfi Zadeh dated 25 January of this year. A. Abbasov noted that he is very glad that the event held at the Institute on Youth Day is dedicated to the 100th anniversary of Lotfi Zadeh.
Abbasov said that by the decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated 4 February 2011, Lotfi Zadeh had been awarded the Order of Friendship "For his contribution to the development of science and technology and services in building intercultural dialogue", and since that year, conferences devoted to Lotfi Zadeh's science had been held.
At the end, the academician noted the latest results of Lotfi Zadeh's theory of fuzzy sets and fuzzy logic and the direction of further development.
Then the deputy chairperson of the CYCS, junior researcher Lamia Najafova spoke about the participation of youth in various social projects during the pandemic and about the project "Today's educated youth is the hero of tomorrow."
The main speaker of the seminar Prof. Ramin Rzayev, DSc (Eng), senior researcher at ICS, noted in his speech that the founder of the theory of fuzzy logic, an honorary member of ANAS, Professor Lotfi Zadeh was one of the outstanding personalities who, with their fundamental theories, led to serious changes in the history of science. Rzayev stressed that the theories put forward by Zadeh gave impetus to the development of research in various fields, especially in the field of artificial intelligence, and intelligent technologies based on these theories played an important role in shaping the foundations of modern control and information and communication systems. R. Rzayev made a presentation on Soft Computing technology and told the participants in detail about the model of 5-layer neural networks.
Then Academician Telman Aliyev, Advisor of ANAS, shared his memories of Lotfi Zad, stressed that science is the most interesting area of human activity, and wished the youth success in this demanding work.
Then Professor Ilgar Mammadov, Doctor of Economics, Ulker Sattarova, DSc(Eng), Vice-Rector for Strategic Development of AUAC, Assoc. Prof. of ASUE, Hilala Jafarova, PhD (Math), Assoc. Prof. of ADA University, Samir Rustamov  PhD(Eng), and ICS Master's student Punar Guliyeva spoke on the legacy of Lotfi Zadeh, artificial intelligence and Data science.
The Sevinj Guliyeva, PhD(Math), Head of the Education Department of ICS, noted that the establishment of the Master's program at ANAS in 2015 by the relevant decree of President Ilham Aliyev had given an impetus to an increase in the role of youth in the development of science, and spoke about the conditions created for the highest level of Master's students' education and development.
The event was also attended by doctoral student of ICS ANAS Vugar Gashimov and Master's student of the Institute of Archeology and Ethnography Narmin Abbaszade, who spoke about the advantages of studying in the Master's program of ANAS.
In conclusion, Academician A. Abbasov noted that the excellent conditions created in the country for the participation of young people in state building and their spiritual development are a vivid example of great attention and care, congratulated the young people and wished them success in their scientific activity.