11 fevral - “Qadınlar və Qızlar Elmdə” Beynəlxalq Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib
AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) 11 fevral - “Qadınlar və Qızlar Elmdə” Beynəlxalq Gününə həsr olunmuş onlayn tədbir keçirilib. Tədbirdə İnstitutun Qadınlar şurası (QŞ) üzvləri ilə yanaşı, Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası, Həmkarlar təşkilatı, Təhsil və İctimaiyyətlə Əlaqələr şöbələrinin  nümayəndələri iştirak etdilər. Öncə 44 günlük Vətən Müharibəsində torpaqlar uğrunda canından keçmiş şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
İSİ QŞ-nın sədri, t.ü.f.d., dosent Rəna Əsədova tədbiri giriş nitqi ilə açaraq “Qadınlar və qızlar elmdə” beynəlxalq gününün Birləşmiş Millətlər Təşkilatının qərarı ilə 2015-ci ildə təsis edildiyini və hər il fevralın 11-də dünyanın bir çox ölkələrində geniş qeyd olunduğunu bildirdi. O, ölkədə qadınlara dövlət səviyyəsində xüsusi diqqət və qayğı göstərildiyini qeyd edərək bu istiqamətdə həyata keçirilən əməli tədbirlərdən söz açıb. İSİ-də elmi fəaliyyətlə məşğul olan qadınların uğurlarından bəhs edən alim Azərbaycanın riyaziyyat sahəsində ilk qadın elmlər doktoru Tamilla Nəsirovanın yaratdığı elmi məktəbdən və elmə verdiyi tövhələrdən danışdı. R.Əsədova dünyanı ağuşuna alan pandemiya dövründə institutun alimlərinin, o cümlədən, qadın alimlərin elmi yaradıcılıqları haqqında məlumat verərək qeyd etdi ki, pandemiya alimlərin elmi fəaliyyətinə mənfi təsir göstərməmiş və onlar xarıcı nüfuzlu jurnallarda məqalələr dərc etdirmiş, kitab və monoqrafiyalar hazırlamışlar.
Sonra, İSİ QŞ-nın sədr müavini, i.ü.f.d. Aygün Əliyeva  Azərbaycan elmində önəmli izlər qoymuş və ilklərə imza atmış qadınlardan söz açaraq oftalmologiya sahəsində ilk qadın akademik Zərifə Əliyeva, şərqşünas alim Aida İmanquliyeva və digər alimlər haqqında danışmışdır. A.Əliyeva, həmçinin müasir dövrdə Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın həm ictimai, həm də elmi fəaliyyəti ilə Azərbaycan qadınlarına nümunə olduğunu xüsusi qeyd etmişdir.
Tədbirdə çıxış edən t.e.d., professor Tamilla Nəsirova Azərbaycan qadınlarının müharibə zamanı arxa cəbhədə fədakarlıq göstərdiklərini vurğulayıb. Elmdə əldə etdiyi uğurlardan söz açan alim yüksək səviyyəli kadr hazırlığında, gənc mütəxəssislərin yetişməsində elmi məktəblərin əhəmiyyətli rolunu qeyd edib və elmi fəaliyyətlə məşğul olan gənclərə öz tövsiyələrini səsləndirib.
Sonra t.e.d., professor Nailə Musayeva çıxışında müasir dövrdə Azərbaycan qadınlarına verilən dəyər, onların elm və təhsilin inkişafında rolu, texniki sahədə qadınların əldə etdiyi uğurlardan söz açmışdır. N.Musayeva 2017-ci ildə Moskvada nəşr olunan “Rusiya və Azərbaycanın riyaziyyatçı qadınları” (“Женщины-математики России и Азербайджана”) kitabı haqda tədbir iştirakçılarına məlumat verərək, İSİ-nin riyaziyyatçı qadınları  barədə məqalələrin kitabda yer aldığını diqqətə çatdırdı.
Daha sonra r.ü.f.d., dosent Gülçin  Abdullayeva İnstitutun yaranma tarixi və inkişaf mərhələlərindən söz açmış və informasiya-kommunikasiya texnologiyaları sahəsində kadrların yetişdirilməsi istiqamətində qadın alimlərinin iştirakını qeyd edib. O, qadınların elmi biliklərə yiyələnməyinin zəruriliyini vurğulayaraq institutda çalışan bacarıqlı gənc tədqiqatçı qadınlardan danışmışdır.
Əlamətdar gün münasibətilə qadınları təbrik edən r.e.d., professor İlqar Məmmədov çıxışında elm aləmində inqilabi ixtiraları, əhəmiyyətli kəşfləri ilə seçilən qadın alimlərdən bəhs edib.
Daha sonra t.ü.f.d. Rəhilə Sadıqova texniki sahədə təhsil alan və çalışan qadınlardan, r.ü.f.d., dosent Könül Ömərova qadınların azlıq təşkil etdiyi sahələrdən və elmtutumlu mövzular üzrə nailiyyətlərindən və institutun böyük elmi işçisi Valeriya Puşnova informasiya cəmiyyətində gənc nəslin inkişafından söz açıblar.
Sonda QŞ-nın sədri R.Əsədova bu əlamətdar gün münasibətilə tədbir iştirakçılarını təbrik edərək, onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.

11 February - An event dedicated to the International Day of Women and Girls in Science was held
An online event dedicated to 11 February, the International Day of Women and Girls in Science, was held at the Institute of Control Systems (ICS) of ANAS. In addition to members of the Women Council (WC) of the institute, representatives of the Council of Young Scientists and Specialists, the trade union organization, education and public relations departments also took part in the event. First of all, the participants honored the memory of the martyrs who died for our lands in the 44-day Patriotic War a minute of silence.
The event was opened by the Chairperson of the WC of the ICS Assoc. Prof. Rena Asadova, who said that the International Day of Women and Girls in Science had been founded by the UN resolution in 2015 and is widely celebrated in many countries. She noted that women in the country are given special attention and care at the state level and talked about the practical actions taken in this area. Speaking about the achievements of the women engaged in scientific research at ICS, R. Asadova spoke about the scientific school created by Tamilla Nasirova, the first female Doctor of Mathematics in Azerbaijan, and her contribution to science. Speaking about the work of the Institute's scientists, including women scientists, during the pandemic, R. Asadova noted that the pandemic had had no negative impact on the activities of scientists who continued publishing their papers in prestigious foreign journals, preparing books and monographs.
Then Aygun Aliyeva, PhD in Economics, Deputy Chairperson of the WC of the ICS, spoke about women who left an important mark in Azerbaijani science, who stood at its origins, about the first woman academician in the field of ophthalmology Zarifa Aliyeva, orientalist Aida Imanguliyeva and other scientists. A. Aliyeva also noted that in our time, the First Vice-President of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva is an example for Azerbaijani women both in public and scientific life.
Speaking at the event, Professor Tamilla Nasirova, Doctor of Engineering, emphasized that during the war, Azerbaijani women showed selflessness in the rear. Speaking about her achievements in science, the scientist noted the important role of scientific schools in training high-level personnel, educating young specialists, and voiced her recommendations to young people in science.
Then, in her speech, Professor Nailya Musaeva, Doctor of Engineering,  spoke about the value of Azerbaijani women in modern times, about their role in the development of science and education, the achievements of women in the technical field. N. Musaeva informed the participants about the book "Female Mathematicians of Russia and Azerbaijan" published in Moscow in 2017, noting that the book contains articles about women mathematicians from the ICS.
Then Assoc. Prof. Gulchin Abdullayeva, PhD in Mathematics, spoke about the history and stages of development of the institute and noted the participation of women scientists in the training of personnel in the field of information and communication technologies. She emphasized the need for women to acquire scientific knowledge and spoke about the talented young female researchers working at the institute.
Congratulating women on this significant day, Professor Ilgar Mammadov spoke about female scientists known in the world of science for their revolutionary inventions and important discoveries.
PhD in Technical Rahila Sadigova spoke about women who receive education and work in the technical field. Assoc. Prof. Kenul Omarova spoke about the areas in which women are underrepresented and their achievements in science-intensive topics, and the senior researcher of the institute Valeria Pushnova spoke about the development of the young generation in the information society.
In conclusion, the chairman of the WC R. Asadova congratulated the participants on this important day and wished them success in their future activities.