Avropa Komissiyasının EU4Digital təşəbbüsü çərçivəsində eCommerce pilot layihəsinin Azərbaycanda tətbiqi ilə əlaqədar olaraq görüş keçirilmişdir
23.02.2021 / Xəbərlər
18 fevral 2021-ci il tarixində Avropa Komissiyasının EU4Digital təşəbbüsü çərçivəsində eCommerce pilot layihəsinin Azərbaycanda tətbiqi ilə əlaqədar olaraq online görüş keçirilmişdir.
Görüşdə EU4Digital  koordinatoru Ernst & Young (E&Y) şirkətinin eCommerce layihəsinin rəhbəri V. Kovalenko, Ümumdünya Poçt İttifaqının eksperti Valter Trezek, AZEXPORT.AZ portalının rəhbəri Ayxan Qadaşov və AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun “Xarici Əlaqələr və İnnovasiya” şöbəsinin müdiri, eCommerce EU4Digital layihəsinin Elektron Ticarət (eTrade) üzrə eksperti Tofiq Babayev iştirak etmişlər.
Görüş çərçivəsində Avropa alıcıları ilə B2C ticarətinin aparılması üçün AZEXPORT.AZ portalına malların siyahısının yerləşdirilməsi və AZƏRPOÇT ilə Almaniya Poçtu arasında informasiya mübadiləsində istifadə olunacaq forma və standartlar araşdırılmışdır. Eyni zamanda informasiya mübadiləsinin TEST variantının keçirilməsi üçün razılıq əldə edilmişdir.

Состоялась встреча в связи с реализацией в Азербайджане пилотного проекта электронной коммерции в рамках инициативы EU4Digital Европейской Комиссии
23.02.2021 / Конференции, собрания
18 февраля 2021 года состоялась онлайн-встреча в связи с реализацией пилотного проекта электронной коммерции в Азербайджане в рамках инициативы Европейской комиссии EU4Digital.
Во встрече приняли участие руководитель проекта электронной коммерции координатора EU4Digital компании Ernst & Young (E&Y) В. Коваленко, эксперт Всемирного почтового союза Вальтер Трезек, глава портала AZEXPORT.AZ Айхан Гадашов и заведующий отделом зарубежных связей и инноваций Института систем управления НАНА, эксперт в области электронной торговли проекта eCommerce EU4Digital Тофиг Бабаев.
На встрече было рассмотрено размещение на портале AZEXPORT.AZ списка товаров для торговли по схеме B2C с европейскими покупателями, а также формы и стандарты, которые будут использоваться при обмене информацией между АЗЕРПОЧТ и Почтой Германии. Также была достигнута договоренность о проведении тестового обмена информацией.