İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Elmi şurasının iclası keçirildi
05 mart 2021-ci il tarixində AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri  İnstitutunun (İSİ) Elmi şurasının iclası onlayn formatda keçirilmişdir. İclasda institutun rəhbərliyi, şura üzvləri, şöbə və laboratoriya müdirləri tam heyətdə və dəvət olunmuş qonaqlar iştirak edirdilər.
İnstitutun baş direktoru, akademik Əli Abbasov iclası açaraq ilk öncə 8 mart Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə müəssisənin xanımlarını  təbrik edib. Ə.Abbasov Azərbaycanda gender siyasətinin müasir dövrün tələblərinə uyğun həyata keçirilməsinin hüquqi əsasının məhz Heydər Əliyevin birbaşa rəhbərliyi altında 1995-ci il noyabrın 12-də qəbul olunmuş müstəqil Azərbaycanın Konstitusiyasının təşkil etdiyini xüsusi qeyd etmişdir.  Ə.Abbasov qeyd etdi ki,  Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin qadınlarla bağlı dövlət siyasətini təmin etməsi nəticəsində müstəqil respublikamızda qadın hüquqları bu gün də etibarlı şəkildə qorunur.  O, Azərbaycan qadınının ictimai-siyasi fəallığının artdığını və ölkədə gender siyasətinin tələblərinə uyğun olaraq qadınlarla kişilərin hüquq bərabərliyinin təmin olunduğunu vurğuladı.
Ə.Abbasov dedi ki, Azərbaycan qadını ölkəmizi bütün dünyada ləyaqətlə təmsil edir, mötəbər kürsülərdən çıxış edir. O, Heydər Əliyev Fondunun Prezidenti, YUNESKO və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyevanın Azərbaycan Respublikasının birinci vitse-prezidenti təyin edilməsi və bu qərarın ictimaiyyət tərəfindən böyük rəğbətlə qarşılanmasını da Azərbaycan qadınına etimadın nə qədər yüksək olduğunun bir daha təsdiqləyini xüsusilə qeyd etdi.
Sonra İSİ Qadınlar şurasının sədri dosent Rəna Əsədova çıxış edərək 8 mart Qadınlar Gününün tarixindən və Azərbaycan qadınlarının elm, mədəniyyət və digər sahələrdə qazandığı uğurlarından söz açmış və xanımları əlamətdar gün münasibətilə təbrik etmişdir.
Daha sonra Ə.Abbasov bildirdi ki, Elmi Şuranın gündəliyindən irəli gələn birinci məsələ İnstitutun “İnformatics and Problems” jurnalının baş redaktorunun təyin edilməsidir. Bununla bağlı həmin vəzifəyə AMEA-nın müxbir üzvü Ağasi Məlikovun namizədliyi təklif olundu və yekdilliklə qəbul olundu.
Ə.Abbasov davam edərək növbəti məsələnin laboratoriyaların elmi fəaliyyətini əks etdirən göstəricilərin müzakirə edilməsi olduğunu bildirərək sözü institutun icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqova verdi.
Ə.Sadıqov laboratoriyaların elmi fəaliyyətini və nailiyyətlərini əks etdirən göstəriciləri elmi şura iştirakçılarına təqdim etdi. O, laboratoriyaların elmi tədqiqat işlərinin qiymətləndirilməsinin tətbiq edilmiş işlər, elmi əsərlərə istinadlar, çap olunmuş elmi əsərlərin sayı və s. göstəricilər nəticəsində aparılmasının məqsədəuyğun olduğunu şura iştirakçılrına bildirdi. Məsələ ətrafında müzakirələr aparıldı və qərarlar qəbul edildi.
Sonra İSİ-nin 3.1 saylı laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, t.ü.f.d. E.E.Mustafayevə dosent elmi adı verilməsi haqqında məsələ müzakirəyə qoyuldu və Zoom proqramı vasitəsilə gizli səsvermə keçirilərək yekdilliklə qəbul olundu.
Sonra gündəlikdəki digər məsələlər, o cümlədən İnstitutun elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktoranturasına qəbulu, elmi seminarın fəaliyyəti, sənəd dövriyyəsinin elektronlaşdırılması, karantin rejimi dövründə işçilərin işə davamiyyətinin tənzimlənməsi  və s. haqqında məsələlər müzakirə olundu və müvafiq qərarlar qəbul edildi. İSİ-nin icraçı direktoru Əminağa Sadıqov, elmi katib Zəhra Əzizova, akademik Telman Əliyev, müxbir üzvlər Qorxmaz İmanov, Kamil Aydazadə, Ağasi Məlikov, professorlar Knyaz Məmmədov, Kamil Mənsimov, Yadulla Həsənli, Elçin Əliyev, Nailə Musayeva, Ramin Rzayev, İlqar Məmmədov, t.e.d., dosentlər Asif Rzayev, Fəhrad Paşayev, dosent Gülçin Abdullayeva, kadrlar şöbəsinin müdiri Gülnar Quliyeva, i.ü.f.d. Aygün Əliyeva və başqaları çıxış edərək öz rəy və təkliflərini bildirdilər.

A meeting of the Scientific Council of the Institute of Control Systems was held
An online meeting of the Scientific Council of the Institute of Control Systems (ICS) of ANAS was held on 5 March 2021. The meeting was attended by the administration of the institute, members of the council, all heads of departments and laboratories and invited guests.
Opening the meeting, the General Director of the Institute, Academician Ali Abbasov, first congratulated the ladies of the Institute on 8 March, the International Women's Day. A. Abbasov stressed that the legal basis for the implementation of gender policy in Azerbaijan in accordance with the modern standards is the Constitution of independent Azerbaijan, adopted on 12 November 1995 under the direct leadership of Heydar Aliyev. A. Abbasov noted that as a result of implementing the state policy towards women by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, the rights of women in our independent republic continue to be safely protected. He stressed that the social and political activity of Azerbaijani women has increased, and equality of women and men is ensured in accordance with the requirements of gender policy in the country.
A. Abbasov said that Azerbaijani women adequately represent our country in the world, speaking from high posts. He noted that the appointment of Mehriban Aliyeva, President of the Heydar Aliyev Foundation, Goodwill Ambassador of UNESCO and ISESCO, First Vice President of the Republic of Azerbaijan and wide public support for this decision once again confirmed the high level of trust in Azerbaijani women.
Then Associate Professor Rena Asadova, Chairperson of the ICS Women's Council, spoke about the history of Women's Day on 8 March and the achievements of Azerbaijani women in science, culture and other spheres, and also congratulated women on this significant day.
Then A. Abbasov said that the first item on the agenda of the meeting of the Scientific Council is the appointment of the editor-in-chief of the journal of the Institute "Informatics and Control Problems". The candidacy of Corresponding Member of ANAS Agasi Melikov was proposed and unanimously adopted.
Further, A. Abbasov noted that the next issue on the agenda is the discussion of indicators reflecting the scientific activity of laboratories, and gave the floor to the Executive Director of the institute, Corresponding Member of ANAS Aminaga Sadigov.
A. Sadigov presented to the participants of the meeting the indicators reflecting the scientific activity and achievements of the laboratories. He informed the council members that it is advisable to evaluate the research work of laboratories based on the results of applied works, references to scientific works, the number of published scientific works and other indicators. The issue was discussed and decisions were adopted.
Then the issue of awarding the title of Associate Professor to E.E. Mustafayev, PhD (Eng), leading researcher of Laboratory No. 3.1 of the ICS, was discussed and unanimously approved by secret ballot on Zoom.
Then other issues on the agenda were discussed, including admission to doctoral studies program at the Institute, the activities of the scientific seminar, the electronicization of document flow, regulation of the attendance of employees during the quarantine period, etc., and appropriate decisions were made. Executive Director Aminaga Sadigov, Academic Secretary Zakhra Azizova, Academician Telman Aliyev, Corresponding Members Gorkhmaz Imanov, Kamil Aydazade, Agasi Malikov, Professors Knyaz Mamedov, Kamil Mansimov, Yadulla Hasanli, Elchin Aliyev, Nailya Musaeva, Associate Professors Asif Rzayev, Fakhrad Pashayev, Gulchin Abdullaeva, Head of Human Resources Department Gulnar Guliyeva, Aygun Aliyeva, PhD (Econ) and others voiced their opinions and suggestions.