İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Elmi şurasının iclası keçirildi
05 mart 2021-ci il tarixində AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri  İnstitutunun (İSİ) Elmi şurasının iclası onlayn formatda keçirilmişdir. İclasda institutun rəhbərliyi, şura üzvləri, şöbə və laboratoriya müdirləri tam heyətdə və dəvət olunmuş qonaqlar iştirak edirdilər.
İnstitutun baş direktoru, akademik Əli Abbasov iclası açaraq ilk öncə 8 mart Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə müəssisənin xanımlarını  təbrik edib. Ə.Abbasov Azərbaycanda gender siyasətinin müasir dövrün tələblərinə uyğun həyata keçirilməsinin hüquqi əsasının məhz Heydər Əliyevin birbaşa rəhbərliyi altında 1995-ci il noyabrın 12-də qəbul olunmuş müstəqil Azərbaycanın Konstitusiyasının təşkil etdiyini xüsusi qeyd etmişdir.  Ə.Abbasov qeyd etdi ki,  Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin qadınlarla bağlı dövlət siyasətini təmin etməsi nəticəsində müstəqil respublikamızda qadın hüquqları bu gün də etibarlı şəkildə qorunur.  O, Azərbaycan qadınının ictimai-siyasi fəallığının artdığını və ölkədə gender siyasətinin tələblərinə uyğun olaraq qadınlarla kişilərin hüquq bərabərliyinin təmin olunduğunu vurğuladı.
Ə.Abbasov dedi ki, Azərbaycan qadını ölkəmizi bütün dünyada ləyaqətlə təmsil edir, mötəbər kürsülərdən çıxış edir. O, Heydər Əliyev Fondunun Prezidenti, YUNESKO və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyevanın Azərbaycan Respublikasının birinci vitse-prezidenti təyin edilməsi və bu qərarın ictimaiyyət tərəfindən böyük rəğbətlə qarşılanmasını da Azərbaycan qadınına etimadın nə qədər yüksək olduğunun bir daha təsdiqləyini xüsusilə qeyd etdi.
Sonra İSİ Qadınlar şurasının sədri dosent Rəna Əsədova çıxış edərək 8 mart Qadınlar Gününün tarixindən və Azərbaycan qadınlarının elm, mədəniyyət və digər sahələrdə qazandığı uğurlarından söz açmış və xanımları əlamətdar gün münasibətilə təbrik etmişdir.
Daha sonra Ə.Abbasov bildirdi ki, Elmi Şuranın gündəliyindən irəli gələn birinci məsələ İnstitutun “İnformatics and Problems” jurnalının baş redaktorunun təyin edilməsidir. Bununla bağlı həmin vəzifəyə AMEA-nın müxbir üzvü Ağasi Məlikovun namizədliyi təklif olundu və yekdilliklə qəbul olundu.
Ə.Abbasov davam edərək növbəti məsələnin laboratoriyaların elmi fəaliyyətini əks etdirən göstəricilərin müzakirə edilməsi olduğunu bildirərək sözü institutun icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqova verdi.
Ə.Sadıqov laboratoriyaların elmi fəaliyyətini və nailiyyətlərini əks etdirən göstəriciləri elmi şura iştirakçılarına təqdim etdi. O, laboratoriyaların elmi tədqiqat işlərinin qiymətləndirilməsinin tətbiq edilmiş işlər, elmi əsərlərə istinadlar, çap olunmuş elmi əsərlərin sayı və s. göstəricilər nəticəsində aparılmasının məqsədəuyğun olduğunu şura iştirakçılrına bildirdi. Məsələ ətrafında müzakirələr aparıldı və qərarlar qəbul edildi.
Sonra İSİ-nin 3.1 saylı laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, t.ü.f.d. E.E.Mustafayevə dosent elmi adı verilməsi haqqında məsələ müzakirəyə qoyuldu və Zoom proqramı vasitəsilə gizli səsvermə keçirilərək yekdilliklə qəbul olundu.
Sonra gündəlikdəki digər məsələlər, o cümlədən İnstitutun elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktoranturasına qəbulu, elmi seminarın fəaliyyəti, sənəd dövriyyəsinin elektronlaşdırılması, karantin rejimi dövründə işçilərin işə davamiyyətinin tənzimlənməsi  və s. haqqında məsələlər müzakirə olundu və müvafiq qərarlar qəbul edildi. İSİ-nin icraçı direktoru Əminağa Sadıqov, elmi katib Zəhra Əzizova, akademik Telman Əliyev, müxbir üzvlər Qorxmaz İmanov, Kamil Aydazadə, Ağasi Məlikov, professorlar Knyaz Məmmədov, Kamil Mənsimov, Yadulla Həsənli, Elçin Əliyev, Nailə Musayeva, Ramin Rzayev, İlqar Məmmədov, t.e.d., dosentlər Asif Rzayev, Fəhrad Paşayev, dosent Gülçin Abdullayeva, kadrlar şöbəsinin müdiri Gülnar Quliyeva, i.ü.f.d. Aygün Əliyeva və başqaları çıxış edərək öz rəy və təkliflərini bildirdilər.

5 марта 2021 года в онлайн-формате прошло заседание Ученого совета Института систем управления (ИСУ) НАНА. В заседании приняли участие руководство института, члены совета, заведующие отделами и лабораториями в полном составе и приглашенные гости.
Открывая заседание, генеральный директор института академик Али Аббасов первым делом поздравил дам института с Международным женским днем 8 марта. А. Аббасов подчеркнул, что правовой основой для реализации гендерной политики в Азербайджане в соответствии с требованиями современности является Конституция независимого Азербайджана, принятая 12 ноября 1995 года под непосредственным руководством Гейдара Алиева. А.Аббасов отметил, что в результате обеспечения государственной политики в отношении женщин Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым права женщин в нашей независимой республике по-прежнему надежно защищены. Он подчеркнул, что общественно-политическая активность азербайджанских женщин возросла, а равенство женщин и мужчин обеспечено в соответствии с требованиями гендерной политики в стране.
А.Аббасов сказал, что азербайджанские женщины достойно представляют нашу страну в мире, выступают с ответственных трибун. Он отметил, что назначение Мехрибан Алиевой, президента Фонда Гейдара Алиева, посла доброй воли ЮНЕСКО и ИСЕСКО, первым вице-президентом Азербайджанской Республики и широкая общественная поддержка этого решения еще раз подтвердили высокий уровень доверия к азербайджанской женщине.
Затем председатель Совета женщин ИСУ доцент Рена Асадова рассказала об истории женского дня 8 марта и достижениях азербайджанских женщин в науке, культуре и других сферах, а также поздравила женщин с этим знаменательным днем.
Затем А. Аббасов сообщил, что первым вопросом повестки заседания Ученого совета является назначение главного редактора журнала института «Informatics and Control Problems». В связи с этим была предложена и единогласно принята кандидатура члена-корреспондента НАНА Агаси Меликова.
Далее А. Аббасов отметил, что следующим вопросом повестки дня является обсуждение показателей, отражающих научную деятельность лабораторий, и предоставил слово исполнительному директору института, члену-корреспонденту НАНА Аминаге Садыгову.
А. Садыгов представил участникам заседания Ученого совета показатели, отражающие научную деятельность и достижения лабораторий. Он проинформировал членов совета, что научно-исследовательскую работу лабораторий целесообразно оценивать по результатам прикладных работ, ссылок на научные работы, количества опубликованных научных работ и других показателей. Вопрос был обсужден и приняты решения.
Затем был обсужден и единогласно принят тайным голосованием на платформе Zoom вопрос о присвоении ведущему научному сотруднику лаборатории № 3.1 ИСУ, д.ф.т. Э.Э. Мустафаеву звания доцента.
Затем были обсуждены другие вопросы повестки дня, в том числе прием в докторантуру Института по подготовке докторов наук, деятельность научного семинара, электронизация документооборота, регулирование явки сотрудников в период карантина и т.д. и приняты
соответствующие решения. Исполнительный директор ИСУ Аминага Садыгов, ученый секретарь Захра Азизова, академик Тельман Алиев, члены-корреспонденты Горхмаз Иманов, Камиль Айдазаде, Агаси Маликов, профессоры Князь Мамедов, Камиль Мансимов, Ядулла Гасанли, Эльчин Алиев, Наиля Мусаева, Наиля Мусаева, доценты Асиф Рзаев, Фахрад Пашаев, Гюльчин Абдуллаева, заведующая отделом кадров Гюльнар Гулиева, д.ф.э. Айгюн Алиева и другие высказали свои мнения и предложения.