İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun əməkdaşlarının məqaləsi nüfuzlu jurnalda dərc olunub
AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) “Mürəkkəb dinamik sistemlərdə idarəetmə” laboratoriyasının rəhbəri, prof. Kamil Mənsimov və həmin laboratoriyanın aparıcı elmi işçisi, dosent Rəşad Məstəliyevin həmmüəllif olduğu “Paylanmış parametrli stoxastik sistemlər üçün birinci və ikinci tərtib optimallıq şərtləri” (First and second order necessary optimality conditions for stochastic distributed systems) adlı məqalə nüfuzlu “Journal of Physics: Conference Series, 1847(2021)012020)” (https://iopscience.iop.org/issue/1742-6596/1847/1) elmi jurnalında dərc olunub.
Qeyd edək ki, məqalə İrkutsk Dövlət Universitetinin və Riyaziyyat və İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun təşkilatçılığı ilə 19-22 oktyabr tarixlərində İrkutskda keçirilmiş 2-ci beynəlxalq (Dinamik sistemlər və kompüter elmləri: nəzəriyyə və tətbiqlər) (“Динамические системы и компьютерные науки: теория и приложения ” DYSC-2020) konfransının genişlənmiş materialı əsasında hazırlanmışdır.
Məqalədə Qursa-Darbu sistemli bir stoxastik optimal idarəetmə məsələsi tədqiq olunmuş və idarəetmə oblastının açıq olması şərti daxilində optimallıq üçün birinci və ikinci tərtib zəruri şərtlər alınmışdır.

A paper by employees of the Institute of Control Systems has been published in a prestigious journal
16.04.2021 / Conferences, assemblies
The paper "First and second order necessary optimality conditions for stochastic distributed systems" by Prof. Kamil Mansimov, Head of the laboratory "Control in complex dynamic systems" of the Institute of Control Systems of ANAS, and Assoc.Prof. Rashad Mastaliev, leading researcher at the same laboratory, has been published in Journal of Physics: Conference Series, 1847(2021)012020) (https://iopscience.iop.org/issue/1742-6596/1847/1).
It should be noted that the paper was prepared on the basis of the extended proceedings of the II International Conference Dynamic Systems and Computer Science: Theory and Applications (DYSC) 2020 organized by Irkutsk State University and the Institute of Mathematics and Information Technologies and held in Irkutsk on 19-22 October 2020.
The paper investigates the problem of stochastic optimal control with Goursat-Darboux systems and obtains first and second order necessary optimality conditions for an open control domain.