İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Elmi şurasının iclası keçirildi
Aprelin 23-də AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Elmi şurasının növbəti iclası onlayn formatda keçirilib. Tədbirdə institutun rəhbərliyi, şura üzvləri, şöbə və laboratoriya müdirləri tam heyətdə və dəvət olunmuş qonaqlar iştirak ediblər.
İclası institutun baş direktoru, akademik Əli Abbasov açaraq gündəlikdəki məsələlər barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verib. Ə.Abbasov gündəlikdəki ilk məsələ olan İnstitutun doktoranturasına fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə qəbul haqqında məlumat vermək üçün sözü İnstitutun icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqova verdi.
Əminağa Sadıqov çıxış edərək hər il olduğu kimi İSİ-nin elmlər doktoru və fəlsəfə doktoru pillələri üzrə doktorantura və dissertanturasına qəbulun həyata keçirildiyini bildirmişdir. Ə.Sadıqov doktorantura və dissertantura üzrə ayrılan plan yerləri, imtahanlar və qəbul nəticələri barədə tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat verdi. Sonra mözvu ətrafında müzakirələr aparıldı və müvafiq qərarlar qəbul edildi.
Əli Abbasov davam edərək bildirdi ki, növbəti məsələ AMEA-nın həqiqi üzvü, görkəmli alim Asəf Hacıyevin 70 illik yubileyinin təşkili və keçirilməsi ilə bağlıdır. Ə.Abbasov A.Hacıyevin əmək fəaliyyəti haqqında məlumat verərək onun ümumilikdə dünya elminə mühüm töhfələr vermiş alimlərdən olduğunu qeyd edib. O, Asəf Hacıyevin Azərbaycan elminə, dövlətçiliyinə bəxş etdiyi yenilikərdən söz açaraq alimi 70 illik yubileyi münasibəti ilə təbrik edib, ona gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Sonra institutun laboratoriya müdiri, t.e.d. Yasin Rüstəmov çıxış edərək həyat yolu və uğurları barədə söhbət açmış Asəf Hacıyevin ölkənin elmi və ictimai-siyasi həyatında önəmli rol oynayan və Azərbaycanı xaricdə uğurla təmsil edən alimlərdən olduğunu qeyd etmişdir.
Daha sonra r.e.d. Rövşən Əliyev AMEA-nın həqiqi üzvü Asəf Hacıyevi 70 illik yubileyi münasibəti ilə təbrik edərək onun böyük alim, ictimai-siyasi xadim olduğunu bildirib. O, A.Hacıyevin ehtimal nəzəriyyəsi məktəbindən, bu sahədə yetişdirdiyi kadrlardan bəhs edib. R. Əliyev tədbir iştirakçılarına alimin əldə etdiyi önəmli elmi nəticələr və uğurlar barədə ətraflı məlumat verib, xatirələrini bölüşüb.
Tədbirdə, həmçinin AMEA-nın müşaviri, akademik Telman Əliyev çıxış edərək bildirib ki, A.Hacıyev böyük elmi xadim olmaqla yanaşı, xalqını sevən, onun qayğısına qalan vətənpərvər ziyalılardandır. O, A. Hacıyevin İSİ-nin fəaliyyətində oynadığı mühüm roldan söhbət açaraq onu təbrik edib, ona can sağlığı və yeni elmi nailiyyətlər arzulayıb.
Sonra AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov və r.e.d İlqar Məmmədov da Asəf Haciyevi görkəmli alim, nəcib insan və nüfuzlu ziyalı kimi xarakterizə edib onu yubileyi münasibəti ilə təbrik etdilər.
Daha sonra akademik Asəf Hacıyev keçdiyi elm yolundan bəhs edərək İSİ-nin onun həyatında xüsusi rol oynadığını vurğulamış, institutun rəhbərliyinə və tədbir iştirakçılarına təşəkkürünü bildirmişdir.
Sonda Elmi şura akademik Asəf Hacıyevin yubileyinin yüksək səviyyədə keçirilməsi ilə bağlı AMEA-nın Fizika-riyaziyyat və texnika bölməsi qarşısında vəsatət qaldırılması barədə qərar qəbul etdi.

Очередное заседание Ученого совета Института систем управления (ИСУ) НАНА прошло в онлайн-формате 23 апреля. В мероприятии приняли участие руководство института, члены совета, заведующие отделами и лабораториями в полном составе и приглашенные гости.
Открывая заседание, генеральный директор института, академик Али Аббасов проинформировал участников о вопросах на повестке дня. А. Аббасов предоставил слово исполнительному директору института, члену-корреспонденту НАНА Аминаге Садыгову для информирования о приеме в докторантуру и диссертантуру института - первом вопросе повестки дня.
Аминага Садыгов отметил, что, как и ежегодно, осуществляется прием в докторантуру и диссертантуру ИСУ на степени доктора наук и доктора философии. А.Садыгов подробно проинформировал участников о выделенных местах в докторской и диссертационной программах, экзаменах и результатах приема. Затем прошли обсуждения по теме и были приняты соответствующие решения.
Следующий вопрос повестки был связан с организацией и проведением 70-летия действительного члена НАНА, выдающегося ученого Асафа Гаджиева. Рассказывая о трудовой деятельности А. Гаджиева, А. Аббасов отметил, что он является одним из ученых, внесших важный вклад в мировую науку в целом. Он рассказал о новшествах, подаренных Асафом Гаджиевым науке и государственности Азербайджана, поздравил ученого с 70-летием и пожелал успехов в его дальнейших начинаниях.
Затем заведующий лабораторией института, д.т.н. Ясин Рустамов, говоря о его жизни и успехах, отметил, что Асаф Гаджиев — один из ученых, сыгравших важную роль в научной и общественно-политической жизни страны и успешно представляющих Азербайджан за рубежом.
Далее д.м.н. Ровшан Алиев поздравил действительного члена НАНА Асафа Гаджиева с 70-летием и отметил, что он великий ученый, общественный и политический деятель. Он рассказал о школе теории вероятностей А. Гаджиева и о кадрах, которые он подготовил в этой области. Р. Алиев ознакомил участников с важными научными результатами и достижениями ученого и поделился своими воспоминаниями.
Выступая на мероприятии, советник НАНА, академик Тельман Алиев сказал, что А. Гаджиев не только большой ученый, но также и интеллектуал-патриот, любящий свой народ и заботящийся о нем. Рассказав о важной роли, которую А. Гаджиев сыграл в деятельности ИСУ, он поздравил его с юбилеем и пожелал ему здоровья и новых научных достижений.
Затем член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов и д.м.н. Ильгар Мамедов также охарактеризовали Асафа Гаджиева как выдающегося ученого, благородного человека и влиятельного интеллектуала и поздравили его с юбилеем.
Далее академик Асаф Гаджиев рассказал о своем научном пути, подчеркнул, что ИСУ сыграл особую роль в его жизни, и поблагодарил руководство института и участников мероприятия.
В итоге Ученый совет принял решение подать ходатайство в Отделение физико-математических и технических наук НАНА о проведении юбилея академика Асафа Гаджиева на высоком уровне.