İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Elmi şurasının iclası keçirildi
Aprelin 23-də AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Elmi şurasının növbəti iclası onlayn formatda keçirilib. Tədbirdə institutun rəhbərliyi, şura üzvləri, şöbə və laboratoriya müdirləri tam heyətdə və dəvət olunmuş qonaqlar iştirak ediblər.
İclası institutun baş direktoru, akademik Əli Abbasov açaraq gündəlikdəki məsələlər barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verib. Ə.Abbasov gündəlikdəki ilk məsələ olan İnstitutun doktoranturasına fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə qəbul haqqında məlumat vermək üçün sözü İnstitutun icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqova verdi.
Əminağa Sadıqov çıxış edərək hər il olduğu kimi İSİ-nin elmlər doktoru və fəlsəfə doktoru pillələri üzrə doktorantura və dissertanturasına qəbulun həyata keçirildiyini bildirmişdir. Ə.Sadıqov doktorantura və dissertantura üzrə ayrılan plan yerləri, imtahanlar və qəbul nəticələri barədə tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat verdi. Sonra mözvu ətrafında müzakirələr aparıldı və müvafiq qərarlar qəbul edildi.
Əli Abbasov davam edərək bildirdi ki, növbəti məsələ AMEA-nın həqiqi üzvü, görkəmli alim Asəf Hacıyevin 70 illik yubileyinin təşkili və keçirilməsi ilə bağlıdır. Ə.Abbasov A.Hacıyevin əmək fəaliyyəti haqqında məlumat verərək onun ümumilikdə dünya elminə mühüm töhfələr vermiş alimlərdən olduğunu qeyd edib. O, Asəf Hacıyevin Azərbaycan elminə, dövlətçiliyinə bəxş etdiyi yenilikərdən söz açaraq alimi 70 illik yubileyi münasibəti ilə təbrik edib, ona gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Sonra institutun laboratoriya müdiri, t.e.d. Yasin Rüstəmov çıxış edərək həyat yolu və uğurları barədə söhbət açmış Asəf Hacıyevin ölkənin elmi və ictimai-siyasi həyatında önəmli rol oynayan və Azərbaycanı xaricdə uğurla təmsil edən alimlərdən olduğunu qeyd etmişdir.
Daha sonra r.e.d. Rövşən Əliyev AMEA-nın həqiqi üzvü Asəf Hacıyevi 70 illik yubileyi münasibəti ilə təbrik edərək onun böyük alim, ictimai-siyasi xadim olduğunu bildirib. O, A.Hacıyevin ehtimal nəzəriyyəsi məktəbindən, bu sahədə yetişdirdiyi kadrlardan bəhs edib. R. Əliyev tədbir iştirakçılarına alimin əldə etdiyi önəmli elmi nəticələr və uğurlar barədə ətraflı məlumat verib, xatirələrini bölüşüb.
Tədbirdə, həmçinin AMEA-nın müşaviri, akademik Telman Əliyev çıxış edərək bildirib ki, A.Hacıyev böyük elmi xadim olmaqla yanaşı, xalqını sevən, onun qayğısına qalan vətənpərvər ziyalılardandır. O, A. Hacıyevin İSİ-nin fəaliyyətində oynadığı mühüm roldan söhbət açaraq onu təbrik edib, ona can sağlığı və yeni elmi nailiyyətlər arzulayıb.
Sonra AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov və r.e.d İlqar Məmmədov da Asəf Haciyevi görkəmli alim, nəcib insan və nüfuzlu ziyalı kimi xarakterizə edib onu yubileyi münasibəti ilə təbrik etdilər.
Daha sonra akademik Asəf Hacıyev keçdiyi elm yolundan bəhs edərək İSİ-nin onun həyatında xüsusi rol oynadığını vurğulamış, institutun rəhbərliyinə və tədbir iştirakçılarına təşəkkürünü bildirmişdir.
Sonda Elmi şura akademik Asəf Hacıyevin yubileyinin yüksək səviyyədə keçirilməsi ilə bağlı AMEA-nın Fizika-riyaziyyat və texnika bölməsi qarşısında vəsatət qaldırılması barədə qərar qəbul etdi.

A regular meeting of the Science Council of the Institute of Control Systems (ICS) of ANAS was held online on 23 April 2021. The event was attended by the administration of the institute, council members, all heads of departments and laboratories and invited guests.
Opening the meeting, General Director of the Institute Academician Ali Abbasov informed the participants about the issues on the agenda. A. Abbasov gave the floor to the Executive Director of the Institute, Corresponding Member of ANAS Aminaga Sadigov to inform the audience about admission to the doctoral and dissertation programs of the Institute, which was the first issue on the agenda.
Aminaga Sadigov noted that, as every year, admission to the doctoral and dissertation programs  of ICS for the degrees of Doctor of Science and Doctor of Philosophy was carried out. A. Sadigov informed the participants in detail about the allocated places in doctoral and dissertation programs, exams and admission results. It was followed by a discussion on the topic and appropriate decisions were made.
The next issue on the agenda was the organization and holding of the 70th anniversary of the Full Member of ANAS, outstanding scientist Asaf Hajiyev. Talking about A. Hajiyev's work, A. Abbasov noted that he is one of the scientists who made an important contribution to world science in general. He spoke about Asaf Hajiyev's innovations in the science and statehood of Azerbaijan, congratulated the scientist on his 70th birthday and wished him success in his future endeavors.
Then Head of Laboratory of the institute, Yasin Rustamov, DSc(Eng), speaking about his life and achievements, noted that Asaf Hajiyev is one of the scientists who played an important role in the scientific and socio-political life of the country and successfully represented Azerbaijan abroad.
Further, MD. Rovshan Aliyev congratulated the full member of ANAS Asaf Hajiyev on his 70th birthday and noted that he is a great scientist, public and political figure. He spoke about Asaf Hajiyev's school of probability theory and about the personnel that he trained in this field. R. Aliyev told the participants about the important scientific results and achievements of the scientist and shared his memories of him.
Speaking at the event, the advisor of ANAS, Academician Telman Aliev said that A. Hajiyev is not only a great scientist, but also an patriotic intellectual who loves and cares about his people. He spoke about the important role that A. Hajiyev played in the work of ICS and congratulated him on his anniversary, wishing him good health and new achievements.
Then Corresponding Member of ANAS Aminaga Sadigov and Ilgar Mammadov, DSc(Math), also spoke about Asaf Hajiyev as a prominent scientist, noble man and influential intellectual and wished him all the best on his anniversary.
Further, Academician Asaf Hajiyev spoke about his path in science, stressing that ICS played a special role in his life, and thanked the administration of the institute and the participants of the event.
At the end of the meeting, the Science Council made a decision to submit a petition to the Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences of ANAS to hold the anniversary of Academician Asaf Hajiyev at a high level.