İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda Beynəlxalq Ailə gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib
06 may tarixində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Qadınlar şurasının təşkilatçılığı ilə 15 may Beynəlxalq Ailə gününə həsr olunmuş onlayn tədbir keçirilib. Tədbirdə İnstitutun rəhbərliyi, Qadınlar şurası (QŞ), Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası, Həmkarlar təşkilatı, Təhsil və İctimaiyyətlə Əlaqələr şöbələrinin nümayəndələri və digərləri iştirak ediblər.
Tədbiri İSİ QŞ-nın sədri, t.ü.f.d., dosent Rəna Əsədova giriş nitqi ilə açaraq 2021-ci ilin BMT Ailə gününün mövzusunun «Rəqəmsal texnologiyaların sosial inkişaf və ailə rifahına təsiri - meqatrendlər, iqlim dəyişmələri, miqrasiya trendləri» olduğunun qeyd etdi. O, BMT Ailə gününün tarixindən danışaraq onun təsis olunmasında əsas məqsədin dünya ictimaiyyətinin diqqətini ailə problemlərinə cəlb etmək, ailədə münasibətlərin tənzimlənməsini və  rifahı təmin etməkdən ibarət olduğunu bildirib. R.Əsədova qeyd edib ki, Azərbaycanda ailə siyasəti istiqamətində ölkə başçısının sərəncamları əsasında çoxsaylı dövlət proqramları, tədbirlər, sosial layihələr həyata keçirilir, komitələr yaradılır. R. Əsədova, həmçinin rəqəmsal texnologiyaların inkişafının cəmiyyətə təsiri ilə bağlı fikirlərini tədbir iştirakçıları ilə bölüşüb.
Sonra İSİ-nin icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üvzü Əminağa Sadıqov çıxış edərək ailə problemlərinə önəmli yerin ayrılması, bu istiqamətdə əməli tədbirlərin həyata keçirilməsinin təsadüfi olmadığını qeyd edərək, ailənin kiçik bir dövlət olduğunu və onun möhkəm olması cəmiyyətin də dayanıqlı və güclü olmasına bilavasitə təsir etdiyini qeyd edtmişdir. O, bildirib ki, Azərbaycanda ailə institutu öz dəyərləri, normaları, qadının önəmli rolu ilə seçilir və bir sıra üstün cəhətləri ilə bizi digər xalqlardan fərqləndirir.
Ə. Sadıqov qeyd edib ki, yüksək texnologiyaların yaranması inqilabi proses olaraq müsbət tendensiya kimi həyatımızın bütün sahələrində qadının rolunu artırır, məişətdə qadın əməyinin yüngülləşməsinə gətirib çıxarır. Lakin təəssüf ki, bu hal ailədaxili münasibətlərdə, xüsusən də uşaqlara diqqət və qayğı göstərilməsində müəyyən problemlərə səbəb olur. Bu istiqamətdə görülən işlərdən bəhs edən alim KİV-də nümunəvi ailə modelinin işıqlandırılmasının zəruri olduğunu vurğulayıb.
Daha sonra r.ü.f.d., dosent Gülçin  Abdullayeva sosial şəbəkələrin yaranması ilə ailədə, ümumən cəmiyyətdə baş verən dəyişiklərdən söz açıb. O, qeyd edib ki, texnologiyaların inkişafı ilk öncə insanların həyatında əlverişli rol oynasa da təəssüf ki, bir çox problemlərə də yol açmış və cəmiyyəti əsaslı şəkildə dəyişmişdir. Dünya əhalisinin yarısının istifadə etdiyi sosial şəbəkələrdə yer alan saxta məlumatlardan danışan alim bildirib ki, dezinformasiyaların artması cəmiyyətdə çaşqınlığa səbəb ola bilər. G. Abdullayeva, həmçinin yoxsulluq, ana və uşaq problemlərinin azaldılması, qadınlar arasında savadlılığın artırılması və bu istiqamətdə görülən işlərdən söhbət açdı.
Tədbirdə çıxış edən r.e.d. İlqar Məmmədov iqlim, su,  miqrasiya  problemlərinin ailədə,  ümumilikdə cəmiyyətdə törədə biləcəyi mənfi təsirlərdən söz açıb,  qadının ailədəki önəmli rolundan bəhs edib.
Sonda t.ü.f.d. Rəhilə Sadıqova rəqəmsal texnologiyaların insan həyatına mənfi və müsbət təsirlərindən bəhs edib və texnologiyaların pandemiya dövründə insanların gündəlik fəaliyyətində oynadığı önəmli roldan danışıb.

В Институте систем управления прошло мероприятие, посвященное Международному дню семей
6 мая прошло онлайн-мероприятие, посвященное Международному дню семей 15 мая, организованное Советом женщин при Институте систем управления (ИСУ) Национальной академии наук Азербайджана. В мероприятии приняли участие руководство института, Совета женщин, Совета молодых ученых и специалистов, Профсоюза, представители отделов образования и по связям с общественностью и другие.
Открывая мероприятие, д.ф.т.б доцент, Рена Асадова, председатель Совета женщин ИСУ, отметила, что тема Дня семей ООН 2021 года - «Влияние цифровых технологий на социальное развитие и благополучие семьи - мегатенденции, изменение климата, тенденции миграции". Говоря об истории Дня семей ООН, она сказал, что основная цель учреждения этого дня - привлечение внимания мировой общественности к проблемам семьи, урегулирование отношений в семье и обеспечение благополучия семьи. Р. Асадова отметила, что в Азербайджане реализуются многочисленные государственные программы, мероприятия, социальные проекты и создаются комитеты в направлении семейной политики на основании указов президента. Р. Асадова также поделилась своими взглядами на влияние развития цифровых технологий на общество.
Затем исполнительный директор ИСУ, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов отметил, что важность проблем семьи, реализация практических мер в этом направлении не случайна, поскольку семья - маленькое государство и от ее силы напрямую зависит стабильность и сила общества. Он сказал, что институт семьи в Азербайджане отличается своими ценностями, нормами, важной ролью женщин и отличает нас от других народов рядом преимуществ.
А. Садыгов отметил, что появление высоких технологий как революционного процесса, как положительная тенденция, увеличивает роль женщин во всех сферах жизни, что приводит к облегчению женского труда в быту. К сожалению, такая ситуация вызывает определенные проблемы в семейных отношениях, особенно в заботе и внимании к детям. Говоря о проделанной работе в этом направлении, ученый подчеркнул необходимость освещения в СМИ образцовой модели семьи.
Затем д.ф.м., доцент Гюльчин Абдуллаева рассказала об изменениях, которые произошли в семье и обществе в целом с появлением социальных сетей. Она отметил, что хотя развитие технологий изначально сыграло положительную роль в жизни людей, к сожалению, оно также привело к множеству проблем и коренным образом изменило общество. Говоря о ложной
информации в социальных сетях, которой пользуется половина населения мира, Г. Абдуллаева сказала, что рост дезинформации может вызвать замешательство в обществе. Г. Абдуллаева также рассказала о сокращении бедности, проблем матери и ребенка, повышении грамотности среди женщин и проделанной работе в этом направлении.
Выступая на мероприятии, д.м.н. Ильгар Мамедов рассказал о негативном влиянии климатических, водных и миграционных проблем на семью и общество в целом, а также о важной роли женщины в семье.
В конце концов, д.ф.т. Рахиля Садыгова рассказала о негативном и позитивном влиянии цифровых технологий на жизнь людей и о важной роли, которую технологии играют в повседневной деятельности людей во время пандемии.