Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı tərəfindən İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda «Rəqəmsal ödənişlər və təhlükəsizlik tədbirləri» mövzusunda seminar keçirilib
04.06.2021 / Xəbərlər
04 iyun 2021-ci il tarixində İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı tərəfindən «Rəqəmsal ödənişlər və təhlükəsizlik tədbirləri» mövzusunda maarifləndirici seminar keçirilib. Seminarda Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun və Azərbaycan Mərkəzi Bankının əməkdaşları iştirak ediblər. Ölkəmizdə pandemiya ilə əlaqədar tətbiq olunan xüsusi rejim nəzərə alınaraq seminar onlayn formatda Zoom platforması üzərindən həyata keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Texniki Universitetinin (AzTU) İqtisadiyyat və statistika kafedrasının baş müəllimi, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, İqtisadiyyat Nazirliyinin İqtisadi İslahatlar Elmi-Tədqiqat İnstitutunun baş elmi işçisi, Mərkəzi Bankın əməkdaşı Xəyaləddin Tağıyev «Rəqəmsal ödənişlər və təhlükəsizlik tədbirləri» mövzusunda təqdimatla çıxış edərək xüsusilə, müasir dövrün tələblərindən irəli gələn onlayn ödənişlər, insanların bu zaman üzləşdiyi təhlükəsizlik problemləri, o cümlədən kart məlumatlarının məxfiliyi, mühafizəsi, 3D şifrələr və digər məsələlər barədə ətraflı məlumat verib.
X. Tağıyev, həmçinin Elektron bankçılıq xidmətləri, o cümlədən mobil bankçılıq, terminal bankçılıq, telefon bankçılıq, internet bankçılıq və başqa önəmli nüanslar haqqında seminar iştirakçılarına ətraflı şəkildə faydalı məlumatlar verib. Mövzu ətrafında müzakirələr aparılıb və bir sıra suallar cavablandırılıb.
Sonda İSİ-nin icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov 2-4 iyun 2021-ci il tarixlərində İSİ-də Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı ilə əməkdaşlıq çərçivəsində keçirilən seminarları yüksək qiymətləndirərək müasir dövrün tələbi ilə əhalinin maliyyə savadlılığının artırılmasının zəruriliyi barədə söz açıb. Ə. Sadıqov İSİ-nin müxtəlif dövlət qurumları ilə aktual istiqamətlərdə daim əməkdaşlıq etdiyini vurğulayaraq bu qəbil tədbirlərin önəminə toxunub və tədbir iştirakçılarına təşəkkürünü ifadə edib.

The Central Bank of the Republic of Azerbaijan held a seminar on "Digital payments and security measures" at the Institute of Control Systems
04.06.2021 / Conferences, assemblies
The Central Bank of the Republic of Azerbaijan held an educational seminar on "Digital payments and security measures" at the Institute of Control Systems (ICS) on 4 June 2021. The seminar was attended by employees of the Institute of Control Systems of the Azerbaijan National Academy of Sciences and the Central Bank of Azerbaijan. Taking into account the special quarantine regime in our country, the seminar was organized online on the Zoom platform.
Khayaladdin Tagiyev, PhD in Economics, senior lecturer at the Department of Economics and Statistics of the Azerbaijan Technical University (AzTU), Senior Researcher at the Research Institute of Economic Reforms of the Ministry of Economy, employee of the Central Bank, made a presentation on the topic "Digital payments and security measures." He provided detailed information on online payments in line with the demands of the times, the security issues people face today, including the privacy and security of card information, 3D passwords, and so on.
Tagiyev also provided detailed information on electronic banking services, including mobile banking, terminal banking, telephone banking, internet banking, and other important details. Discussions were held on the topic and answers were given to a number of questions.
In conclusion, the Executive Director of the ICS, Corresponding Member of ANAS Aminaga Sadigov highly appreciated the seminars held at the ICS on 2-4 June 2021 together with the Central Bank of the Republic of Azerbaijan, and spoke about the need to improve the financial literacy of the population. A. Sadigov said that ICS always cooperates with various state agencies in relevant areas, stressed the importance of such events and thanked the participants.