İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun növbəti elmi seminarı keçirilmişdir
AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) növbəti elmi seminarı keçirilmişdir. Tədbirdə İnstitutun rəhbərliyi, alim və mütəxəssislər, dəvət olunmuş qonaqlar, o cümlədən institutun gənc tədqiqatçıları iştirak ediblər.
Seminarda İSİ-nin “Neft sənayesində nanotexnologiyaların tətbiqində riyazi modelləşdirmə” laboratoriyasının rəhbəri, t.e.d., professor Eldar Şahbazov "Azərbaycan neft sənayesində nanotexnologiyaların elmi əsaslarının işlənilməsi və tətbiqi" mövzusunda təqdimatla çıxış etdi.
Eldar Şahbazov qeyd etdi ki, neftvermə əmsalının artırılması istiqamətində  cari vəziyyətə əsasən, son altmış ildə SOCAR-ın neft və qaz yataqlarında mikrobioloji, termiki və fiziki-kimyəvi təsir üsulları tətbiq edilmiş və nəticədə neftvermə əmsalı artırılmışdır. Bu istiqamətdə birbaşa neftvermə əmsalının artırılmasına təsir edən amillər isə istismar zamanı quyularda, laylarda xeyli mürəkkəbləşmələrin yaranması olmuşdur.
E. Şahbazov nanotermohidrodinamikanın əsasında "kiçik təsir və həyəcan effekti"nin işləndiyini  və bununla da qalıq neftin hasilatının qum tıxaclarına qarşı qazma, nanosement və nanobentonitin işlənildiyini qeyd edərək, bu tədqiqatlarla bağlı göstəriciləri tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırmış, ətraflı izah vermişdir. O, həmçinin SOCAR-ın nanotexnologiyalarının tətbiqi zamanı nanoörtüyün yaranması ilə alınan effektlər və nəticələr barədə söz açıb.
E. Şahbazov qalıq neftin hasilatı zamanı nanoörtüyün yaranması və nəticələri, nanosistemlərin neftqazçıxarmada tətbiqi, dünyanın müxtəlif ölkələrində aparılan elmi- analitik tədqiqatlar, quma və duzçökməyə qarşı nanosistemin tətbiqi ilə təmirlərarası müddətin artım dinamikası və nanotexnologiyaların inkişaf dinamikası barədə seminar iştirakçılarına ətraflı məlumat vermiş, bir sıra önəmli nüansları diqqətə çatdırmışdır.
Sonra məruzəçi iştirakçıların suallarını cavablandırmış və mövzu ətrafında müzakirələr aparılmışdır. Müzakirələrdə İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov, AMEA-nın müxbir üzvü Kamil Aydazadə, t.e.d. Fəhrad Paşayev, t.e.d. Qəmbər Quliyev, t.e.d., dosent Asif Rzayev, r.e.d. İlqar Məmmədov və r.ü.f.d., dosent Ələkbər Axundov iştirak ediblər.
Daha sonra AMEA-nın müşaviri, akademik Telman Əliyev çıxış edərək kifayət qədər mürəkkəb və aktual məsələ olan nanotexnologiyaların önəminə toxunmuş, ölkəmizdə neft sahəsində nanotexnologiyaların tətbiqindən və bu sahədə yaranan problemlərdən söz açmışdır. Təqdim olunan tədqiqatı yüksək qiymətləndirən T. Əliyev bu barədə fikirlərini və təkliflərini səsləndirmişdir.
İSİ-nin icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üvzü Əminağa Sadıqov təqdim olunan mövzunun əhəmiyyətinə toxunaraq, keçirilən seminarın bu sahədə aparılan tədqiqatların istiqamətinin müəyyənləşdirilməsi baxımından önəmli olduğunu qeyd edib. Ə. Sadıqov aparılan tədqiqatlarda İSİ-nin önəmi, digər müvafiq qurumlarla əməkdaşlıqlar, nanoməhsulların istehsalı və bu sahədə mövcud problemlər barədə fikirlərini səsləndirib.
Elmi seminarda r.e.d., professor Tamilla Nəsirova,  r.e.d. İlqar Məmmədov, t.e.d. Qəmbər Quliyev, r.ü.f.d., dosent Ələkbər Axundov və r.ü.f.d., dosent Könül Ömərova da mövzu ətrafında fikirlərini və təkliflərini səsləndirərək tədqiqatı yüksək qiymətləndiriblər.
Sonra institutun baş direktoru, akademik Əli Abbasov çıxış edərək notexnologiyaların tətbiqi ilə neftçıxarma prosesinin idarə edilməsinin təkmilləşdirilməsi çox aktual məsələlərdən biri olduğunu diqqətə çatdırdı. Ə. Abbasov məruzə ilə bağlı səsləndirilən fikirləri bir daha nəzərdən keçirərək tədqiqatın qarşısında duran gələcək vəzifələr və araşdırılması zəruri olan məsələləri qeyd etmiş və yekun rəylərini bildirmişdir.
Sonda “Neft sənayesində nanotexnologiyaların tətbiqində riyazi modelləşdirmə” laboratoriyasının işini gücləndirmək və İSİ-də  nanotexnologiyaların neftçıxarma sənayesində tətbiqini daha da genişləndirmək qərara alındı.

A regular scientific seminar of the Institute of Control Systems was held
A regular scientific seminar of the Institute of Control Systems (ICS) of ANAS was held on 4 June 2021. The event was attended by the administration of the institute, scientists and specialists, invited guests, as well as young researchers of the institute.
Professor Eldar Shahbazov, DSc (Eng), Head of the Laboratory "Mathematical modeling of nanotechnologies application in oil industry", made a presentation on "Development
and application of scientific principles of nanotechnology in the oil industry of Azerbaijan".
Eldar Shahbazov noted that in accordance with the current situation with the increasing oil recovery factor, microbiological, thermal and physicochemical methods had been applied at the oil and gas fields of SOCAR over the past sixty years, which lead to the growth of the oil recovery factor. The factors that directly affect the increase in oil recovery were the occurrence of significant complications in wells and reservoirs during operation.
E. Shakhbazov noted that “the low impact and stress effect” had been developed on the basis of nano-thermohydrodynamics, and thus drilling had been developed to prevent sand plugs during the recovery of residual oil, nanocement and nanoconcrete, and informed the participants in detail about the results of these studies. He also spoke about the effects and results of obtaining nanocoatings using SOCAR's nanotechnologies.
E. Shakhbazov informed the participants of the seminar in detail about the development and results of application of nanocoatings in the recovery of residual oil, the use of nanosystems in oil and gas extraction, scientific and analytical studies carried out in different countries, the dynamics of the increase in the overhaul life of equipment as a result of the application of nanosystems against sand and salt deposits, the development of nanotechnologies, pointing out a number of important nuances.
Then the speaker answered the questions of the participants, and discussions on the topic were held. General Director of ICS Academician Ali Abbasov, Corresponding Member of ANAS Kamil Aydazade, Fakhrad Pashayev, DSc (Eng), Gambar Guliyev, DSc (Eng), Associate Professor Asif Rzayev, DSc (Eng), Ilgar Mamedov, DSc (Math), and Associate Professor Alekper Akhundov, PhD (Math), took part in the discussions.
Then the Advisor of ANAS, Academician Telman Aliyev spoke about the importance of nanotechnology, this rather complex and relevant area, spoke about the use of nanotechnology in the oil industry in our country and the problems arising in this field. Highly appreciating the presented research, T. Aliyev expressed his views and suggestions on this matter.
Touching upon the importance of the topic presented, the Executive Director of ICS, Corresponding Member of ANAS Aminaga Sadigov pointed out the importance of the seminar in terms of determining the direction of research in this area. A. Sadigov spoke about the significant role of the ICS in this research, cooperation with other specialized agencies, the production of nanoproducts and the existing problems in this area.
Professor Tamilla Nasirova, DSc (Math), Ilgar Mamedov, DSc (Math), Gambar Guliyev, DSc (Eng), Associate Professor Alekper Akhundov, PhD (Math), and Associate Professor Kenul Omarova, PhD (Math), also praised the study, expressing their views and suggestions on the subject.
Then General Director of ICS Academician Ali Abbasov noted that improving the management of the oil production process using nanotechnology is one of the most relevant problems. A. Abbasov analyzed the opinions expressed regarding the report, pointed out the future research objectives and issues that need to be studied, and voiced his final opinion.
As a result, it was decided to step up the work of the laboratory "Mathematical modeling of nanotechnologies application in oil industry" and further expand the activities of ICS in the field of application of nanotechnology in the oil industry.