AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda magistrlik dissertasiyalarının müdafiəsi keçirilmişdir
10 iyun 2021-ci il tarixində AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda II kurs magistrantların 060509– “Kompüter elmləri” və 060628 – “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisasları üzrə Magistrlik dissertasiyalarının müdafiəsi üzrə ixtisaslaşdırılmış Elmi şuranın iclası keçirilmişdir. İclas Zoom platforması üzərindən online formada keçirilmişdir. İclasda Şura üzvləri ilə yanaşı, İnstitutun baş direktoru, akademik Əli Abbasov, elmi katibi Zəhra Əzizova, Gənc alim və mütəxəssislər şurasının sədri dos. Rəşad Məstəliyev, İnstitutun şöbə və laboratoriyalarının müdirləri və əməkdaşları, həmçinin AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Təhsil şöbəsinin müdiri v.i.e., f.ü.f.d. Qafil Dəmirov iştirak edirdilər.
Şuranın sədri, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov iclası açıq elan edərək, bu günün İnstitutun həyatında mühüm bir gün olduğunu qeyd etdi. O, AMEA-nın magistraturasında tələbələrin inkişafı üçün yaradılmış elmi-tədris bazasının əhəmiyyətini vurğulayaraq İnstitutda magistratura təhsili haqqında ümumi məlumat verdikdən sonra, iclas iştirakçılarını İxtisaslaşdırılmış elmi şuranın 11 nəfərdən ibarət tərkibi ilə tanış etdi və onların hamısının iclasda iştirak etdiyini bildirdi. Daha sonra İnstitutun baş direktoru, akademik Əli Abbasov çıxış edərək magistrantlara təcrübəli və tanınmış alimlərin rəhbər təyin edildiyini, dissertasiya işlərinin aktual mövzularda seçildiyini xüsusi qeyd etdi. O, iki illik tədrisin ən məsuliyyətli mərhələsi olan müdafiə prosesində bütün magistrantlara uğurlar arzu edərək, onların gələcək fəaliyyətlərinə də daim lazımi dəstəyin göstəriləcəyini bildirdi.
Şuranın sədri, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov reqlament, müdafiə prosesinin gedişatı və qiymətləndirmə haqqında ətraflı məlumat verdikdən sonra magistrantlar çıxış etməyə başladılar.
“Kompüter elmləri” ixtisası üzrə 5 magistrant – Gülşad Əliyeva t.e.d., prof Ramin Rzayevin rəhbərliyi ilə “Bir sıra tətbiqi məsələlərin həlli sahəsində ekspert biliklərinin kompilyasiyası məqsədi ilə neyro-fuzzy platformasının işlənilməsi”, Pünar Quliyeva AMEA-nın müxbir üzvü Kamil Ayda-zadənin rəhbərliyi ilə “Ekspert verilənləri əsasında müxtəlif növ mənsubiyyət funksiyalarının qurulması və analizi üçün alqoritmlərin və proqram təminatının işlənilməsi”, Aytac Mustafazadə r.ü.f.d., dos. Gülçin Abdullayevanın rəhbərliyi ilə “Çoxparametrli məsələlər üçün multiagent sistemində reaktiv agentin işləmə alqoritminin araşdırılması”, Bəyaz Əhmədova r.e.d., prof. Knyaz Məmmədovun rəhbərliyi ilə “Çanta məsələlərində qızıl bölmə prinsipi ilə zəmanətli suboptimal həllərin tapılması üsullarının işlənilməsi”, Gülşən Fərəcova r.ü.f.d., dos. Ədalət Paşayevin rəhbərliyi ilə “Dəyişən şərtlərə uyğun olaraq optimal həllin dəqiqləşdirilməsi alqoritmlərinin işlənilməsi”; “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisası üzrə 2 magistrant – Leyla Nəsirli t.e.d., dos. Asif Rzayevin rəhbərliyi ilə “Neft quyularının hasilatına distansiyon nəzarət sisteminin radio rabitə vasitəsi ilə informasiya mübadiləsi alqoritmlərinin və proqram təminatının  işlənilməsi”, Elşən Tağıyev t.e.d., dos. Fəhrad Paşayevin rəhbərliyi ilə “Neftçıxarma obyektlərinin nəzarət və idarəetmə sistemlərində verilənlərin kontrollerlər vasitəsilə məsafədən mübadiləsi üçün alqoritmlərin və proqram vasitələrinin işlənilməsi” mövzularında yerinə yetirdikləri magistrlik dissertasiya işlərini təqdimatlar vasitəsi ilə iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırdılar.
Magistrantların təqdimatlarından sonra iclas iştirakçıları tərəfindən hər bir iş üzrə iddiaçılara suallar verildi. Şuranın elmi katibi r.ü.f.d. Sevinc Quliyevarəsmi rəyçilərin rəylərini oxudu və geniş müzakirələr aparılaraq iddiaçıların dissertasiya işlərinin aktuallığı, onların təqdimat və tədqiqatçılıq bacarıqları təhlil olundu, tövsiyə və təkliflər səsləndirildi.
Daha sonra müdafiə olunan dissertasiya işləri Şura üzvləri tərəfindən  müəyyən olunmuş meyarlara əsasən qiymətləndirildi. Yekunda magistrlik dissertasiyalarının müdafiəsi üzrə ixtisaslaşdırılmış Elmi şura qiymətləndirmənin nəticələri əsasında açıq səsvermə keçirərək magistrantların hər birinə magistr elmi-ixtisas dərəcəsinin verilməsi haqqında qərar qəbul etdi.

Defense of Master's dissertations took place at the Institute of Control Systems of ANAS
A meeting of the Specialized Science Council for the Defense of Master's Dissertations of second-year Master's students of the Institute of Control Systems of ANAS in the specialties 060509 - “Computer Science” and 060628 - "Process Automation Engineering" was held online on 10 June 2021. The meeting was held online on the Zoom platform. Along with the council members, the meeting was attended by the General Director of the Institute, Academician Ali Abbasov, Academic Secretary Zahra Azizova, Assoc.Prof. Rashad Mastaliev, Chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of the Institute, heads and employees of departments and laboratories of the institute, as well as Gafil Damirov, PhD (Phys), acting Head of the Education Department of the Presidium of ANAS.
Having opened the meeting, the Chairman of the Council, Corresponding Member of ANAS Aminaga Sadigov noted that today is an important day in the life of the Institute. He emphasized the importance of the created scientific and educational base for the development of students of the Master's program of ANAS. Having provided general information about Master's program education at the institute, he introduced to the participants the members of the Specialized Science Council consisting of 11 people. Then the General Director of the institute, Academician Ali Abbasov, especially noted that experienced and famous scientists had been appointed as advisers of the Master's students, and relevant topics had been selected for dissertations. He wished all the students success in the defense process, which is the most crucial stage of their two-year studies, and said that their further activities would always be supported.
After the Chairman of the Council, Corresponding Member of ANAS Aminaga Sadigov gave detailed information about the regulations, the course of defense and evaluation, the Master's students began their presentations:
5 Master's students in the specialty "Computer Science": Gulshad Aliyeva, adviser Prof. Ramin Rzayev, DSc (Eng), "Development of a neuro-fuzzy platform for compiling expert knowledge in the field of solving a number of applied problems", Punar Guliyeva, adviser Corresponding Member of ANAS Prof. Kamil Ayda-zade, "Development of algorithms and software for the construction and analysis of various types of membership functions based on expert data", Aytaj Mustafazade, adviser Assoc.Prof. Gulchin Abdullayeva, PhD (Math), "Investigation of the reactive agent algorithm in a multi-agent system for multi-parameteric problems", Bayaz Ahmadova, adviser Prof. Knyazy Mamedov, DSc (Math), "Development of methods for finding guaranteed suboptimal solutions by the principle of the golden section in knapsack problems", Gulshan Farajova, adviser Assoc.Prof. Adalat Pashayev, PhD (Math), "Development of algorithms for adjusting the optimal solution in accordance with changing conditions";
2 Master's students in the specialty "Process Automation Engineering": Leila Nasirli, adviser Assoc.Prof. Asif Rzayev, DSc (Eng), "Development of algorithms and software for data exchange by
radio communication of the system for remote control of oil well flow rate", Elshan Tagiyev, adviser Assoc.Prof. Fakhrad Pashayev, DSc (Eng), "Development of algorithms and software for remote data exchange through controllers in control and management systems for oil production facilities".
After the presentations of the Master's students, the participants of the meeting asked the degree candidates questions about each of their dissertations. The Academic Secretary of the Council, Sevinj Guliyeva, PhD (Math), read out the reviews. Then extensive discussions were held, the relevance of applicants' dissertations, their presentation and research skills were analyzed, recommendations and suggestions were given.
Then the dissertations submitted for defense were evaluated by the members of the Council. In conclusion, the Specialized Science Council for the Defense of Master's Dissertations held an open vote based on the results of the evaluation and made the decision to award each student a Master's degree.