AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda magistrlik dissertasiyalarının müdafiəsi keçirilmişdir
10 iyun 2021-ci il tarixində AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda II kurs magistrantların 060509– “Kompüter elmləri” və 060628 – “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisasları üzrə Magistrlik dissertasiyalarının müdafiəsi üzrə ixtisaslaşdırılmış Elmi şuranın iclası keçirilmişdir. İclas Zoom platforması üzərindən online formada keçirilmişdir. İclasda Şura üzvləri ilə yanaşı, İnstitutun baş direktoru, akademik Əli Abbasov, elmi katibi Zəhra Əzizova, Gənc alim və mütəxəssislər şurasının sədri dos. Rəşad Məstəliyev, İnstitutun şöbə və laboratoriyalarının müdirləri və əməkdaşları, həmçinin AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Təhsil şöbəsinin müdiri v.i.e., f.ü.f.d. Qafil Dəmirov iştirak edirdilər.
Şuranın sədri, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov iclası açıq elan edərək, bu günün İnstitutun həyatında mühüm bir gün olduğunu qeyd etdi. O, AMEA-nın magistraturasında tələbələrin inkişafı üçün yaradılmış elmi-tədris bazasının əhəmiyyətini vurğulayaraq İnstitutda magistratura təhsili haqqında ümumi məlumat verdikdən sonra, iclas iştirakçılarını İxtisaslaşdırılmış elmi şuranın 11 nəfərdən ibarət tərkibi ilə tanış etdi və onların hamısının iclasda iştirak etdiyini bildirdi. Daha sonra İnstitutun baş direktoru, akademik Əli Abbasov çıxış edərək magistrantlara təcrübəli və tanınmış alimlərin rəhbər təyin edildiyini, dissertasiya işlərinin aktual mövzularda seçildiyini xüsusi qeyd etdi. O, iki illik tədrisin ən məsuliyyətli mərhələsi olan müdafiə prosesində bütün magistrantlara uğurlar arzu edərək, onların gələcək fəaliyyətlərinə də daim lazımi dəstəyin göstəriləcəyini bildirdi.
Şuranın sədri, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov reqlament, müdafiə prosesinin gedişatı və qiymətləndirmə haqqında ətraflı məlumat verdikdən sonra magistrantlar çıxış etməyə başladılar.
“Kompüter elmləri” ixtisası üzrə 5 magistrant – Gülşad Əliyeva t.e.d., prof Ramin Rzayevin rəhbərliyi ilə “Bir sıra tətbiqi məsələlərin həlli sahəsində ekspert biliklərinin kompilyasiyası məqsədi ilə neyro-fuzzy platformasının işlənilməsi”, Pünar Quliyeva AMEA-nın müxbir üzvü Kamil Ayda-zadənin rəhbərliyi ilə “Ekspert verilənləri əsasında müxtəlif növ mənsubiyyət funksiyalarının qurulması və analizi üçün alqoritmlərin və proqram təminatının işlənilməsi”, Aytac Mustafazadə r.ü.f.d., dos. Gülçin Abdullayevanın rəhbərliyi ilə “Çoxparametrli məsələlər üçün multiagent sistemində reaktiv agentin işləmə alqoritminin araşdırılması”, Bəyaz Əhmədova r.e.d., prof. Knyaz Məmmədovun rəhbərliyi ilə “Çanta məsələlərində qızıl bölmə prinsipi ilə zəmanətli suboptimal həllərin tapılması üsullarının işlənilməsi”, Gülşən Fərəcova r.ü.f.d., dos. Ədalət Paşayevin rəhbərliyi ilə “Dəyişən şərtlərə uyğun olaraq optimal həllin dəqiqləşdirilməsi alqoritmlərinin işlənilməsi”; “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisası üzrə 2 magistrant – Leyla Nəsirli t.e.d., dos. Asif Rzayevin rəhbərliyi ilə “Neft quyularının hasilatına distansiyon nəzarət sisteminin radio rabitə vasitəsi ilə informasiya mübadiləsi alqoritmlərinin və proqram təminatının  işlənilməsi”, Elşən Tağıyev t.e.d., dos. Fəhrad Paşayevin rəhbərliyi ilə “Neftçıxarma obyektlərinin nəzarət və idarəetmə sistemlərində verilənlərin kontrollerlər vasitəsilə məsafədən mübadiləsi üçün alqoritmlərin və proqram vasitələrinin işlənilməsi” mövzularında yerinə yetirdikləri magistrlik dissertasiya işlərini təqdimatlar vasitəsi ilə iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırdılar.
Magistrantların təqdimatlarından sonra iclas iştirakçıları tərəfindən hər bir iş üzrə iddiaçılara suallar verildi. Şuranın elmi katibi r.ü.f.d. Sevinc Quliyevarəsmi rəyçilərin rəylərini oxudu və geniş müzakirələr aparılaraq iddiaçıların dissertasiya işlərinin aktuallığı, onların təqdimat və tədqiqatçılıq bacarıqları təhlil olundu, tövsiyə və təkliflər səsləndirildi.
Daha sonra müdafiə olunan dissertasiya işləri Şura üzvləri tərəfindən  müəyyən olunmuş meyarlara əsasən qiymətləndirildi. Yekunda magistrlik dissertasiyalarının müdafiəsi üzrə ixtisaslaşdırılmış Elmi şura qiymətləndirmənin nəticələri əsasında açıq səsvermə keçirərək magistrantların hər birinə magistr elmi-ixtisas dərəcəsinin verilməsi haqqında qərar qəbul etdi.

В Институте систем управления НАНА прошла защита магистерских диссертаций
10 июня 2021 года состоялось заседание Специализированного ученого совета по защите магистерских диссертаций магистрантов 2 курса, обучающихся в Институте систем управления
НАНА по специальностям 060509 - «Компьютерные науки» и 060628 - «Инженерия автоматизации процессов». Заседание проходило онлайн на платформе Zoom. Наряду с членами совета, в заседании принимали участие генеральный директор института академик Али Аббасов, ученый секретарь Захра Азизова, председатель Совета молодых ученых и специалистов доц. Рашад Масталиев, руководители и сотрудники отделов и лабораторий института, а также и.о. начальника отдела образования Президиума НАНА, д.ф.ф. Гафиль Дамиров.
Объявив заседание открытым, председатель Совета, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов отметил, что сегодня важный день в жизни института. Он подчеркнул важность созданной научно-образовательной базы для развития студентов магистерской программе НАНА. Предоставив общую информацию о магистерском образовании в институте, он ознакомил участников с членами Специализированного ученого совета в составе 11 человек. Затем генеральный директор института академик Али Аббасов особо отметил, что руководителями магистрантов назначены опытные и известные ученые, а для диссертаций выбраны актуальные темы. Он пожелал всем магистрантам успехов в процессе защиты, который является наиболее ответственным этапом двухлетнего обучения, и сказал, что их дальнейшая деятельность всегда будет поддерживаться.
После того, как председатель совета, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов подробно проинформировал о регламенте, ходе защиты и оценивании, началось выступление магистрантов.
Магистранты представили вниманию участников заседания свои диссертации в виде презентаций:
5 магистрантов по специальности «Компьютерные науки»: Гюльшад Алиева, под руководством д.т.н., проф. Рамина Рзаева, «Разработка нейронечеткой платформы для компиляции экспертных знаний в области решения ряда прикладных задач», Пунар Гулиева, под руководством члена-корреспондента НАНА проф. Камиля Айда-заде «Разработка алгоритмов и программного обеспечения для построения и анализа различных типов функций принадлежности на основе экспертных данных», Айтадж Мустафазаде, под руководством д.ф.м., доц. Гюльчин Абдуллаевой, «Исследование алгоритма реактивного агента в мультиагентной системе для многопараметрических задач», Баяз Ахмедова, под руководством д.м.н., проф. Князя Мамедова, «Разработка методов поиска гарантированных субоптимальных решений по принципу золотого сечения в задачах о ранце», Гюльшан Фараджова, под руководством д.ф.м., доц. Адалята Пашаева, «Разработка алгоритмов уточнения оптимального решения в соответствии с меняющимися условиями»;
2 магистра по специальности «Инженерия автоматизации процессов»: Лейла Насирли, под руководством д.т.н., доц. Асифа Рзаева, «Разработка алгоритмов и программного обеспечения для обмена информацией по радиосвязи системы дистанционного управления дебитом нефтяных скважин», Эльшан Тагиев, под руководством д.т.н., доц. Фахрада Пашаева, «Разработка алгоритмов и программного обеспечения для удаленного обмена данными через контроллеры в системах контроля и управления объектами нефтедобычи».
После презентаций магистрантов участники заседания задавали соискателям вопросы по каждой работе. Ученый секретарь совета д.ф.м. Севиндж Гулиева зачитала отзывы рецензентов, и были проведены обширные обсуждения, проанализирована актуальность
диссертаций соискателей, их презентационные и исследовательские навыки, даны рекомендации и предложения.
Затем представленные на защиту диссертации были оценены членами Совета. В итоге Специализированный ученый совет по защите магистерских диссертаций по результатам оценивания провел открытое голосование и принял решение присудить каждому магистранту степень магистра.