29.06.2021 / Nəşr fəaliyyəti
AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun “AMEA-nın xəbərləri” (fizika-texnika və riyaziyyat elmləri seriyası) “İnformatika və idarəetmə problemləri” jurnalının 2021-ci il üzrə birinci nömrəsi oxuculara təqdim olunub.
Jurnalda “İdarəetmə nəzəriyyəsi”, “Modelləşdirmə və identifikasiya” və “İnformasiya texnologiyaları və sistemləri” bölmələri altında ingilis dilində 9 məqalə dərc olunub. Nəşrdə “Hərbi təyinatlı logistika mərkəzinin optimal yerləşdirilməsi məsələsi”, “Məhdudiyyət şərtinin əmsallarına görə bir məhdudiyyətli tam ədədli proqramlaşdırma məsələsində zəmanətli suboptimal həllin qurulması”, “Diferensial ölçmə sistemlərinin dəqiqliyinin yüksəldilməsinin qarışıq-test üsulu”, “Stoxastik diferensial tənliklərlə təsvir olunan idarəetmə problemlərində birinci və ikinci dərəcəli zəruri optimallıq şərtləri” və s. kimi aktual mövzularda elmi məqalələr yer alıb.
Xatırladaq ki, AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə 1997-cı ildən nəşr olunan jurnal Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının “Azərbaycan Respublikasında dissertasiyaların əsas nəticələrinin dərc olunması tövsiyə edilən elmi nəşrlərin” siyahısına daxildir

Вышел новый номер журнала «Информатика и проблемы управления» Известий НАНА (Серия физико-технических и математических наук)
29.06.2021 / Публикации
Вниманию читателей представлен первый номер журнала «Проблемы информатики и управления» Института систем управления НАНА «Известий НАНА» за 2021 год (серия физико-технических и математических наук).
В журнале опубликовано 9 статей на английском языке в разделах «Теория управления», «Моделирование и идентификация», «Информационные технологии и системы». Издание содержит научные статьи по таким актуальным темам, как «Проблема оптимального размещения логистического центра военного назначения», «Построение гарантированно субоптимального решения задачи целочисленного программирования с одним ограничением по коэффициентам условия ограничения», «Метод смешанных тестов для повышения точности дифференциальных измерительных систем», «Необходимые условия оптимальности первого и второго порядка в задачах управления, описываемых стохастическими дифференциальными уравнениями» и др.
Электронные версии научных статей размещаются на сайте журнала www.icp.az. Прочитать статьи журнала можно, скачав их с сайта.
Напомним, что решением Президиума НАНА журнал, издаваемый с 1997 года, включен в список «Научных изданий, рекомендуемых для публикации основных результатов диссертаций в Азербайджанской Республике» Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики.