29.06.2021 / Nəşr fəaliyyəti
AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun “AMEA-nın xəbərləri” (fizika-texnika və riyaziyyat elmləri seriyası) “İnformatika və idarəetmə problemləri” jurnalının 2021-ci il üzrə birinci nömrəsi oxuculara təqdim olunub.
Jurnalda “İdarəetmə nəzəriyyəsi”, “Modelləşdirmə və identifikasiya” və “İnformasiya texnologiyaları və sistemləri” bölmələri altında ingilis dilində 9 məqalə dərc olunub. Nəşrdə “Hərbi təyinatlı logistika mərkəzinin optimal yerləşdirilməsi məsələsi”, “Məhdudiyyət şərtinin əmsallarına görə bir məhdudiyyətli tam ədədli proqramlaşdırma məsələsində zəmanətli suboptimal həllin qurulması”, “Diferensial ölçmə sistemlərinin dəqiqliyinin yüksəldilməsinin qarışıq-test üsulu”, “Stoxastik diferensial tənliklərlə təsvir olunan idarəetmə problemlərində birinci və ikinci dərəcəli zəruri optimallıq şərtləri” və s. kimi aktual mövzularda elmi məqalələr yer alıb.
Xatırladaq ki, AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə 1997-cı ildən nəşr olunan jurnal Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının “Azərbaycan Respublikasında dissertasiyaların əsas nəticələrinin dərc olunması tövsiyə edilən elmi nəşrlərin” siyahısına daxildir

A new issue of the journal "Informatics and Control Problems" of the Transactions ANAS (Series of Physical, Technical and Mathematical Sciences) has been published
29.06.2021 / New publications
The first issue of the journal "Informatics and Control Problems" of the Institute of Control Systems of ANAS of Transactions ANAS for 2021 (Series of Physical, Technical and Mathematical Sciences) is available.
The issue includes 9 articles in English in the sections "Control Theory", "Modeling and Identification", "Information Technologies and Systems". The publication contains scientific articles on such topical issues as "The problem of optimal placement of a military logistics center", "Construction of a guaranteed suboptimal solution to an integer programming problem with one constraint on the coefficients of the constraint condition", "The method of mixed tests for improving the accuracy of differential measurement systems", "First- and second-order necessary optimality conditions in control problems described by stochastic differential equations", etc. Electronic versions of scientific articles are posted on the journal's website www.icp.az. You can read the journal's articles by downloading them from the website.
Note that by the decision of the Presidium of ANAS, the journal, published since 1997, was included in the list of "Scientific publications recommended for publishing the main results of dissertations in the Republic of Azerbaijan" of the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan.