08.07.2021 / Xəbərlər
Xəbər verdiyimiz kimi, “Kütləvi xidmət sistemləri. Qabaqcıl Trendlər” adlı məqalələr toplusunun (https://iste.co.uk/book.php?id=1743) 2-ci cildində professor A. Krishnamoorthy və onun tələbələri D. Shajin və V. Narayanan “Müsbət xidmət zamanlı ehtiyatların idarə edilməsi: İcmal” (Inventory with Positive Service Time: A Survey. P. 201-238) tərəfindən dərc olunmuş icmal məqaləsin qeyd olunmuşdur ki, tələblərə xidmət zamanı müsbət olan ehtiyatların idarə edilməsi sistemləri nəzəriyyəsinin əsasları 30 il əvvəl amerikalı alimlər K. Sigman (Columbia Universiteti) və D. Simchi-Levi (Massaçusets Texnologiya İnstitutu) və həmyerlimiz AMEA-nın müxbir üzvü, professor Ağasi Məlikov tərəfindən bir-birindən asılı olmayaraq qoyulmuşdur. Amerikalı alimlərin məqaləsi «Annals of Operations Research» jurnalında (1992, Cild 40, səh. P. 371-380), A.Məlikovun məqaləsi isə «Cybernetics» (1992, Cild 28, №3, səh. 484-487) jurnalında çap olunmuşdur.
Qeyd olunan nəzəriyyənin yaradılmasının 30 illiyi ilə əlaqədar olaraq professor A. Krishnamoorthy (Cochin University of science & Technology, Kochin, INDIA), professor S. Chakravarthy (Kettering University, Flint, USA) və Ağasi Məlikov bu sahədə ilk məqalələrdən birinin dərc olunduğu “Annals of Operations Research” (jurnalın İmpact Factoru 2.583) jurnalının baş redaktoru professor E. Borosa müraciət edərək jurnalın xüsusi nömrəsinin buraxılmasını təklif etmişlər.
Yaradılmış nəzəriyyənin elmi və praktiki əhəmiyyətini nəzərə alaraq müraciətə dair müsbət qərar qəbul edilmişdir. Jurnalın gələn il üçün xüsusi buraxılışının A. Krishnamoorthy, S. Chakravarthy, A. Məlikov və W. Narayananın (Hindistan) redaktorluğu ilə buraxılması nəzərdə tutulur. (https://www.springer.com/journal/10479/submission-guidelines)
Qeyd edək ki, bu elmi-tədqiqat sahəsində A. Məlikovun rəhbərliyi altında bir neçə fəlsəfə doktorluğu dissertasiyaları müdafiə olunmuşdur, və onun bu istiqamətdə tədqiqatları uğurla davam edir.

Член-корреспондент НАНА, профессор Агаси Меликов избран редактором специального выпуска журнала "Annals of Operations Research"
08.07.2021 / Конференции, собрания
Как мы сообщали, в обзорной статье профессора А. Кришнамурти и его учеников Д. Шаджина и В. Нараянана «Управление запасами с позитивным временем обслуживания: обзор» (Inventory with Positive Service Time: A Survey. С. 201-238), опубликованной во 2-м томе сборника статей «Системы массового обслуживания. Передовые тенденции» (https://iste.co.uk/book.php?id=1743), отмечено, что основы теории систем управления запасами, положительными при запросах обслуживания, были заложены 30 лет назад американскими учеными. К. Сигман (Колумбийский университет) И Д. Симчи-Леви (Массачусетский технологический институт) и наши соотечественником, членом-корреспондентом НАНА, профессором Агаси Меликовым. Статья американских ученых опубликована в журнале «Annals of Operations Research» (1992 г., т. 40, стр. 371–380), а статья А. Меликова опубликована в журнале «Cybernetics» (1992 г., т. 28, №3, стр. 484-487).
В связи с 30-летием теории, профессор А. Кришнамурти (Кочинский университет науки и технологий, Кочин, ИНДИЯ), профессор С. Чакраварти (Университет Кеттеринга, Флинт, США) и Агаси Меликов предложили главному редактору «Annals of Operations Research» (импакт-фактор 2,583), журнала, в котором была опубликована одна из первых статей в этой области, профессору Э. Боросу издать специальный выпуск журнала.
Учитывая научную и практическую значимость разработанной теории, по предложению принято положительное решение. Специальный выпуск журнала должен выйти в следующем году под редакцией А. Кришнамурти, С. Чакраварти, А. Маликов и В. Нараяна (Индия). (https://www.springer.com/journal/10479/submission-guidelines)
Следует отметить, что под руководством А. Меликова защищено несколько докторских диссертаций по данному направлению, и его исследования в этой области успешно продолжаются.