İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda ADNSU ilə birgə elmi seminar keçirilib
9 iyul 2021-ci il tarixində AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin (ADNSU) nümayəndələri ilə birgə elmi seminar keçirilib. Tədbirdə İnstitutun baş direktoru, akademik Əli Abbasov, icraçı direktor, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov, ADNSU-nun elmi işlər üzrə prorektoru professor Rauf Əliyarov, high performance computing (HPC) üzrə rektor müşaviri, professor Ehsan Musəvi, “Ümumi və tətbiqi riyaziyyat” kafedrasının müdiri, HPC-nin elmi rəhbəri professor Araz Əliyev, İnstitutun bir qrup alim və mütəxəssisi, həmçinin dəvət olunmuş qonaqlar iştirak ediblər.
İnstitutun baş direktoru, akademik Əli Abbasov 2019-cu ildə regionda ilk dəfə ADNSU-da High Performance Computing mərkəzinin yaradıldığını qeyd edərək mərkəzin imkanlarından və elmin inkişafındakı rolundan, ikitərəfli əməkdaşlıq əlaqələrindən bəhs edib. Akdemik cari ilin mart ayında bu sahədə İSİ ilə ADNSU arasında imzalanan əməkdaşlıq müqaviləsini xatırladaraq İSİ-nin müvafiq laboratoriyalarında yüksək sürət tələb edən tətbiqi məsələlərini həlli istiqamətində HPC-nin imkanlarından yararlanmağın zəruriliyini və böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini qeyd etmişdir.
Sonra HPC mərkəzinin elmi və təşkilati işlər üzrə icraçısı t.ü.f.d. Nigar İsmayılova təqdimatla çıxış edərək yüksək səviyyəli hesablama sistemlərinin müasir dövrdə ölkələrin elmi-texnoloji inkişafı üçün zəruriliyini qeyd etmiş, HPC-nin elmtutumlu iri sənaye müəssisələri və akademik qurumları tərəfindən, əsasən, böyük həcmli hesablamalar tələb edən elmi-praktik məsələlərin həlli üçün tətbiq olunduğunu bildirmişdir. N.İsmayılova sözügedən sahədə kadr hazırlığının önəmini vurğulayaraq bu istiqamətdə ADNSU-nun rolu, görülən işlər və beynəlxalq layihələrlə bağlı tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat verib.
High Performance Computing üzrə rektor müşaviri, professor Ehsan Musəvi hazırda müasir elmi tədqiqatlarda geniş istifadə olunan HPC-nin imkanlarından söz açmış və onun kompüter elmlərində, o cümlədən kompüter hesablamalarının istifadə olunduğu kvant mexanikası, hava proqnozlaşdırılması, molekulyar modelləşdirmə, fiziki modelləşdirmə kimi müxtəlif elm sahələrində geniş tətbiq imkanlarına malik olduğunu qeyd etmişdir. E.Musəvi AMEA-nın elmin inkişafındakı əhəmiyyətli roluna toxunaraq İSİ ilə əməkdaşlığın Azərbaycanda böyük həcmli və yüksək sürət tələb edən hesablamaları həyata keçirərkən ortaya çıxan problemlərin həllində önəmli olacağını və bu istiqamətdə inkişafa mühüm töhfələr verəcəyini bildirdi.
Daha sonra Ehsan Musəvi və “Ümumi və tətbiqi riyaziyyat” kafedrasının müdiri, HPC-nin elmi rəhbəri, professor Araz Əliyev tədbir iştirakçıların çoxsaylı suallarını ətraflı şəkildə cavablandırmış, mövzu ətrafında fikirlər səsləndirilmiş və gələcək perspektivlərlə bağlı təkliflər irəli sürülmüşdür.
İSİ-nın icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov və ADNSU-nun elmi işlər üzrə prorektoru professor Rauf Əliyarov çıxış edərək imzalanmış əməkdaşlıq sazişi çərçivəsində ADNSU-nun bazasında olan HPC-nin imkanlarından istifadə etməyin bir sıra fundamental və tətbiqi elmi tədqiqat işlərinin aparılmasında zəruriliyini vurğulamış və bu istiqamətdə görüləcək işlərin gələcəkdə mühüm elmi nəticələr əldə olunmasına töhfələr verəcəyini qeyd edərək təkliflərini səsləndirmişlər.
Seminar çərçivəsində İSİ-də aparılan bir neçə tədqiqatların, o cümlədən pilotsuz uçan aparatların optimal idarə edilməsi, təbii dilin emalı və başa düşülməsi, qeyri-müəyyənlik şəraitində obyektlərin tanıma məsələsi və süni intellektin tətbiqi ilə bir sıra praktiki məsələlərin həllində universitet alimləri ilə birlikdə yüksəksürətli hesablamalar mərkəzinin resurslarının səmərəli istifadəsi geniş müzakirə olundu.
Sonda akademik Əli Abbasov müzakirələri yekunlaşdıraraq HPC mərkəzinin imkanlarından daha səmərəli istifadə etmək məqsədilə İnstitutun aparıcı alim və mütəxəssislərinə müvafiq tapşırıqlar verdi, bu sahədə əməkdaşlığın hər iki müəssisə üçün önəmini bir daha vurğulayaraq ADNSU rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirdi.

В Институте систем управления прошел совместный научный семинар с АГУНП
9 июля 2021 года в Институте систем управления (ИСУ) НАНА прошел совместный научный семинар с представителями Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности (АГУНП). В мероприятии приняли участие генеральный директор института академик Али Аббасов, исполнительный директор, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов, проректор по научной работе АГУНП профессор Рауф Алияров, советник ректора по высокопроизводительным вычислениям (HPC), профессор Эхсан Мусави, заведующий кафедрой общей и прикладной математики, научный руководитель Центра HPC, профессор Араз Алиев, группа ученых и специалистов института, а также приглашенные гости.
Генеральный директор института академик Али Аббасов отметил создание первого в регионе Центра высокопроизводительных вычислений при АГУНП в 2019 году и рассказал о возможностях центра и его роли в развитии науки, двустороннем сотрудничестве. Напомнив о соглашении о сотрудничестве, подписанном между ИСУ и АГУНП в марте этого года, академик отметил необходимость и важность использования возможностей Центра HPC для решения прикладных задач, требующих высокой производительности, в соответствующих лабораториях ИСУ.
Затем исполнитель по научно-организационной работе центра HPC, д.ф.т. Нигяр Исмайлова в своем выступлении отметила необходимость высокоуровневых вычислительных систем для научно-технического развития стран в наше время, отметив, что высокопроизводительные вычисления используются наукоемкими крупными промышленными предприятиями и академическими учреждениями, в основном, для решения научно-практических задач, требующих больших объемов расчетов. Подчеркнув важность кадровой подготовки в этой сфере, Исмайлова проинформировала участников о роли АГУНП в этом направлении, проделанной работе и международных проектах.
Профессор Эхсан Мусави, советник ректора по высокопроизводительным вычислениям, рассказал о потенциале высокопроизводительных вычислений, которые широко используются в современных научных исследованиях, и отметил, что они обладают широкими прикладными возможностями в компьютерных науках, включая области науки, где используются компьютерные вычисления - квантовой механике, прогнозировании погоды, молекулярном моделировании и физическом моделировании. Затронув важную роль НАНА в развитии науки, Э. Мусави сказал, что сотрудничество с ИСУ будет важным в решении проблем, возникающих при осуществлении в Азербайджане больших объемов вычислений, требующих высокой производительности, и внесет важный вклад в развитие в этом направлении.
Затем Эхсан Мусави и заведующий кафедрой общей и прикладной математики АГУНП, профессор Араз Алиев подробно ответили на многочисленные вопросы участников, были высказаны мнения по теме и выдвинуты предложения в связи с будущими перспективами.
Исполнительный директор ИСУ, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов и проректор по научной работе АГУНП профессор Рауф Алияров в своих выступлениях подчеркнули необходимость проведения ряда фундаментальных и прикладных научных исследований с использованием
возможностей Центра HPC на базе АГУНП в рамках подписанного соглашения о сотрудничестве. Они отметили, что работа, которая будет проделана в этом направлении, будет способствовать достижению важных научных результатов в будущем, и озвучили свои предложения.
В рамках семинара широко обсуждалось эффективное использование ресурсов центра высокопроизводительных вычислений совместно с учеными университета в ряде исследований, проводимых в ИСУ, включая оптимальное управление беспилотными летательными аппаратами, обработку и понимание естественного языка, распознавание объектов в условиях неопределенности и решении ряда практических задач с применением искусственного интеллекта.
В заключение академик Али Аббасов подвел итоги обсуждений и дал соответствующие поручения ведущим ученым и специалистам института для более эффективного использования Центра HPC, снова подчеркнув важность сотрудничества в этой области для обоих учреждений, и поблагодарил руководство АГУНП.