Akademik Asəf Haciyev İspaniyanın Toledo şəhərində keçirilən beynəlxalq konfransda plenar məruzə ilə çixiş edib
05.08.2021 / Xəbərlər
Akademik Asəf Haciyev 02-03 avqust 2021-ci il tarixlərində İspaniyanın Toledo şəhərində (on-line) keçirilən XV-ci “Management Science and Engineering Management” (MSEM) Beynəlxalq konfransda plenar məruzə ilə çixiş etmiş və kütləvi xidmət sistemlərində idarə etmə sahəsində aldığı son nəticələrini konfrans iştirakçılarına təqdim etmişdir.
Konfransda ABŞ, Kanada,Yaponiya, İspaniya, Çin, Türkiyə və digər ölkələrdən olan aparıcı alimlər iştrak etmişdir. XV-ci MSEM Beynəlxalq konfransın materialları (Proceding of the XV İnternational Conference Management Science and Engineering Management) Şpringer nəşriyyatında iki cilddə çap edilmiş və akademik Asəf Haciyev bu əsərlərin redaktorlarından biri olmuşdur.
Konfransın sonunda A.Hacəyev təşkiltçıların xahişi ilə dünya şöhrətli riyaziyyatçı akademik Kolmoqorovun yaradıcılığı haqqında məlumat vermişdir. Qeyd edək ki, Asəf Haciyev akademik Kolmoqorovun Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetində yaratdığı və rəhbərlik etdiyi Fakültələrarası Statistik Metodlar Laboratoriyasında 15 ildən artıq çalışmışdır.

• Members of the Scientific Seminar of the Dissertation Council
Academician Asaf Hajiyev presented a plenary paper at the XV International Conference "Management Science and Engineering Management" (MSEM), held in Toledo, Spain, on 2-3 August 2021, sharing with the conference participants the latest achievements in the field of control of queuing systems.
Leading scientists from the USA, Canada, Japan, Spain, China, Turkey and other countries took part in the conference. Proceedings of the conference (Proceedings of the XV International Conference Management Science and Engineering Management) have been published in two volumes by Springer, and academician Asaf Hajiyev was one of the editors.
At the end of the conference, at the request of the organizers, A. Hajiyev presented information about the work of the world-famous mathematician, Academician Kolmogorov. It should be noted that Asaf Hajiyev worked for more than 15 years in the Interfaculty Laboratory of Statistical Methods created and headed by Academician Kolmogorov at Lomonosov Moscow State University.
• 17.03.2023
Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetində “Karyera Sərgisi” keçiriləcək
• 07.03.2023
An event on the occasion of the International Women's Day March 8 will be held at the Institute of Control Systems
• 03.03.2023
A scientific-practical session dedicated to the 100th birthday of the national leader Heydar Aliyev will be held
• 24.02.2023
A memorial event devoted to the 31st anniversary of Khojaly genocide will be held at the Institute of Control Systems