İşğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpa edilməsi üçün investisiya imkanları müzakirə olundu
27 avqust 2021-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Qarabağ bölgəsinin işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası üçün investisiya imkanları mövzusunda onlayn-görüş keçirilmişdir. Görüş Qarabağ bölgəsinin işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası məqsədilə yaradılmış "Böyük Qayıdış" Konsorsiumu tərəfindən təşkil edilmişdi. "Böyük Qayıdış" konsorsiumuna AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutu, “Qorqud Holding” MMC, “AL-Trans Consulting” MMC, “AS-KO” MMC və “SİNAM” MMC şirkəti daxildir. Görüşə böyük kənd təsərrüfatı layihələrinin reallaşdırılmasında zəngin təcrübəsi olan İsrailin “Alecon Technology&Consulting” şirkəti də dəvət olunmuşdu.
Görüşün məqsədi “Alecon Holding”-ə daxil olan “Alecon Technology&Consulting” şirkətinin kənd təsərrüfatı sahəsində fəaliyyəti ilə, o cümlədən şirkət tərəfindən müasir texnologiyaların tətbiqi ilə kənd təsərrüfatının heyvandarlıq, bitkiçilik və digər sahələrində yerinə yetirdiyi layihələrlə tanış olmaq və bu şirkətin təcrübəsindən  Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad olunmuş ərazilərin bərpasında istifadə olunması və "Böyük Qayıdış" Konsorsiumu tərəfindən planlaşdırılan Fizuli rayonunun Horadiz kəndi timsalında “Ağıllı kənd” layihəsinin həyata keçirilməsində Alecon şirkətinin iştirakı və şirkət tərəfindən investisiya qoyuluşu imkanlarının araşdırılması idi.
Görüşdə Alecon şirkətinin nümayəndələri şirkətin fəaliyyəti və yerinə yetirdikləri layihələr haqqında ətraflı məlumat verdilər və qeyd olundu ki,  Alecon şirkəti heyvandarlıq və quşçuluğun inkişafı üçün kənd təsərrüfatı obyektlərinin (o cümlədən, fermalar və broylerlərin tikintisi), kənd təsərrüfatı məhsullarının emalı, yem istehsalı zavodlarının qurulması, həmçinin qenetik araşdırmalar, aqronom/veterinar xidmətlər və hazır məhsulların satışı daxil olmaqla bütöv bir texnoloji tsikli həyata keçirən və yüksək məhsuldarlığı və effektiv idarəetməni təmin edən elmi tutumlu müasir texnologiyaya malikdir. Bununla yanaşı, Alecon şirkəti texnoloji tədris sahəsində də ixtisaslaşmışdır və fəaliyyət istiqamətlərindən biri də reallaşdırılan oxşar layihələrdə fermerlərə Tədris Mərkəzi vasitəsilə treninqlərin keçirilməsi və onlara praktik biliklərin verilməsidir. Qeyd olundu ki, belə Mərkəzin Qarabağda da qurulması, həmin bölğədə “ağıllı kənd” konsepsiyasını daha uğurla reallaşdırmaqla yanaşı, bütövlükdə Azərbaycanın aqrar potensialının gücləndirilməsinə təkan verə bilər və innovasiyaların Azərbaycanın aqrar sektoruna inteqrasiyası Konsorsiumun əsas məqsədlərindən biridir.
Görüşdə "Böyük Qayıdış" Konsorsiumunun üzvləri tərəfindən “Ağıllı kənd”in yaradılması istiqamətində planlaşdırılan layihəyə xarici investisiyaların cəlb olunması və “Ağıllı kənd”in yaradılması layihəsi çərçivəsində bölgələrdə alternativ enerji mənbələrinin qurulması və belə mənbələrin istifadəsi məsələsi qaldırıldı. Alecon şirkətinin nümayəndələri bu məsələlərə aydınlıq gətirərək qeyd etdilər ki, həm investisiya məsələsinin, həm də alternativ enerji mənbələrinin qurulması məsələlərinin reallaşdırılması üçün ilkin araşdırılmalar aparılmalı və layihənin səmərəliliyi və gəlirli olub-olmaması aydınlaşdırılmalıdır. Bunun üçün isə yerli şərait qiymətləndirilməli, layihə obyektlərində ilkin araşdırılmalar, o cümlədən marketinq araşdırmaları aparılmalı və lazım olan məlumatlar toplanmalıdır və bu məlumatlar əsas götürülməklə biznes model qurulmalı və biznes plan hazırlanmalıdır. Konsorsium üzvləri verilən təklifləri dəstəklədilər və bu təkliflərin reallaşdırılması üçün köməklik göstərməyə hazır olduqlarını bildirdilər.
Görüşün sonunda konsorsium üzvləri tərəfindən layihənin xüsusiyyətlərinə toxunularaq qeyd olundu ki, layihənin dövlət, özəl və akademik təşkilatların əməkdaşlığı əsasında həyata keçirilməsi planlaşdırılır və buna uyğun olaraq Konsorsium yaradılmışdır. Bu layihədə AMEA koordinasiya orqanı rolunu oynayır, layihədə “Ağıllı kənd”in qurulmasından söhbət getdiyindən elmi əsaslandırılmalar vacibdir və bu səbəbdən AMEA həm də layihənin elmi tutumlu hissəsinə məsul olacaq. Bu ilin sentyabr ayının  ortalarında isə AMEA-da konsorsium üzvlərinin və aidiyyati dövlət təşkilatları nümayəndələrinin iştirakı ilə layihəyə baxış üzrə tədbir planlaşdırılmışdır. Alecon nümayəndələri də onlayn olaraq bu tədbirdə iştirak etməyə dəvət olundu. O da qeyd olundu ki, bu tədbiri keçirərək nəticələri əldə etdikdən sonra AMEA-nın da təmsil olunduğu Konsorsium layihənin həyata keçirilməsinə başlanması üçün dövlətə müraciət edəcək.

Обсуждены инвестиционные возможности восстановления освобожденных территорий
27 августа 2021 года прошла онлайн-встреча по инвестиционным возможностям для восстановления освобожденных территорий Карабахского региона Азербайджанской Республики. Встречу организовал Консорциум «Большое возвращение», созданный для восстановления освобожденных территорий Карабахского региона. Встречу организовал консорциум «Большое возвращение», созданный для восстановления освобожденных территорий Карабахского региона. В консорциум «Большое возвращение» входят Институт
систем управления НАНА, ООО «Qorqud Holding», ООО «AL-Trans Consulting», ООО «AS-KO» и ООО «SINAM». На встречу была также приглашена израильская компания «Alecon Technology & Consulting», имеющая богатый опыт реализации крупных сельскохозяйственных проектов.
Целью встречи было ознакомление с деятельностью компании «Alecon Technology & Consulting», входящей в «Alecon Holding», в области сельского хозяйства, а также проектами, реализуемыми компанией в области животноводства, растениеводства и других сферах, участие «Alecon Technology & Consulting» в реализации проекта «Умное село» на примере села Горадиз Физулинского района, запланированного Консорциумом «Большое возвращение», а также изучение инвестиционных возможностей компании.
В ходе встречи представители «Alecon Technology & Consulting» предоставили подробную информацию о деятельности и проектах компании, отметив, что компания принимала участие в строительстве сельскохозяйственных объектов (в том числе ферм и бройлеров), переработке сельхозпродукции, комбикормовых заводах, а также обладает современной наукоемкой технологией, которая реализует весь технологический цикл, включая генетические исследования, агрономические/ветеринарные услуги и продажу готовой продукции, и обеспечивает высокую производительность и эффективное управление. Кроме того, «Alecon Technology & Consulting» также специализируется в области технологического образования, и одним из направлений деятельности компании является обучение и предоставление практических знаний фермерам через Учебный центр в аналогичных проектах. Было отмечено, что создание такого центра в Карабахе, наряду с более успешной реализацией концепции «умного села» в регионе, может усилить аграрный потенциал Азербайджана в целом, и что интеграция инноваций в аграрный сектор - одна из основных целей Консорциума.
Участники консорциума «Большое возвращение» подняли вопрос о привлечении иностранных инвестиций в проект по созданию «Умного села», строительстве альтернативных источников энергии в регионах и использовании таких источников в рамках проекта по созданию «Умного села». Представители «Alecon Technology & Consulting» прояснили эти вопросы, отметив, что для реализации как инвестиционного вопроса, так и строительства альтернативных источников энергии необходимо провести предварительные исследования для определения эффективности и рентабельности проекта. Для этого необходимо оценить местные условия, провести предварительные исследования, в том числе маркетинговые, на объектах проекта, собрать необходимую информацию и разработать бизнес-модель и бизнес-план на основе этой информации. Члены консорциума поддержали предложения и выразили готовность содействовать их реализации.
В конце встречи участники консорциума затронули специфику проекта и отметили, что проект планируется реализовать в сотрудничестве с государственными, частными и академическими организациями, и соответственно был создан Консорциум. В этом проекте НАНА играет роль координирующего органа, поскольку проект касается создания «Умного села», важно научное обоснование, и поэтому НАНА также будет отвечать за научную часть проекта. В середине сентября этого года в НАНА запланировано мероприятие по рассмотрению проекта с участием членов консорциума и представителей соответствующих государственных органов. Представители «Alecon Technology & Consulting» также были приглашены на мероприятие онлайн. Также было отмечено, что после проведения данного мероприятия и получения результатов Консорциум, который представляет НАНА, обратится к государству с просьбой о запуске проекта.