İşğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpa edilməsi üçün investisiya imkanları müzakirə olundu
27 avqust 2021-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Qarabağ bölgəsinin işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası üçün investisiya imkanları mövzusunda onlayn-görüş keçirilmişdir. Görüş Qarabağ bölgəsinin işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası məqsədilə yaradılmış "Böyük Qayıdış" Konsorsiumu tərəfindən təşkil edilmişdi. "Böyük Qayıdış" konsorsiumuna AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutu, “Qorqud Holding” MMC, “AL-Trans Consulting” MMC, “AS-KO” MMC və “SİNAM” MMC şirkəti daxildir. Görüşə böyük kənd təsərrüfatı layihələrinin reallaşdırılmasında zəngin təcrübəsi olan İsrailin “Alecon Technology&Consulting” şirkəti də dəvət olunmuşdu.
Görüşün məqsədi “Alecon Holding”-ə daxil olan “Alecon Technology&Consulting” şirkətinin kənd təsərrüfatı sahəsində fəaliyyəti ilə, o cümlədən şirkət tərəfindən müasir texnologiyaların tətbiqi ilə kənd təsərrüfatının heyvandarlıq, bitkiçilik və digər sahələrində yerinə yetirdiyi layihələrlə tanış olmaq və bu şirkətin təcrübəsindən  Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad olunmuş ərazilərin bərpasında istifadə olunması və "Böyük Qayıdış" Konsorsiumu tərəfindən planlaşdırılan Fizuli rayonunun Horadiz kəndi timsalında “Ağıllı kənd” layihəsinin həyata keçirilməsində Alecon şirkətinin iştirakı və şirkət tərəfindən investisiya qoyuluşu imkanlarının araşdırılması idi.
Görüşdə Alecon şirkətinin nümayəndələri şirkətin fəaliyyəti və yerinə yetirdikləri layihələr haqqında ətraflı məlumat verdilər və qeyd olundu ki,  Alecon şirkəti heyvandarlıq və quşçuluğun inkişafı üçün kənd təsərrüfatı obyektlərinin (o cümlədən, fermalar və broylerlərin tikintisi), kənd təsərrüfatı məhsullarının emalı, yem istehsalı zavodlarının qurulması, həmçinin qenetik araşdırmalar, aqronom/veterinar xidmətlər və hazır məhsulların satışı daxil olmaqla bütöv bir texnoloji tsikli həyata keçirən və yüksək məhsuldarlığı və effektiv idarəetməni təmin edən elmi tutumlu müasir texnologiyaya malikdir. Bununla yanaşı, Alecon şirkəti texnoloji tədris sahəsində də ixtisaslaşmışdır və fəaliyyət istiqamətlərindən biri də reallaşdırılan oxşar layihələrdə fermerlərə Tədris Mərkəzi vasitəsilə treninqlərin keçirilməsi və onlara praktik biliklərin verilməsidir. Qeyd olundu ki, belə Mərkəzin Qarabağda da qurulması, həmin bölğədə “ağıllı kənd” konsepsiyasını daha uğurla reallaşdırmaqla yanaşı, bütövlükdə Azərbaycanın aqrar potensialının gücləndirilməsinə təkan verə bilər və innovasiyaların Azərbaycanın aqrar sektoruna inteqrasiyası Konsorsiumun əsas məqsədlərindən biridir.
Görüşdə "Böyük Qayıdış" Konsorsiumunun üzvləri tərəfindən “Ağıllı kənd”in yaradılması istiqamətində planlaşdırılan layihəyə xarici investisiyaların cəlb olunması və “Ağıllı kənd”in yaradılması layihəsi çərçivəsində bölgələrdə alternativ enerji mənbələrinin qurulması və belə mənbələrin istifadəsi məsələsi qaldırıldı. Alecon şirkətinin nümayəndələri bu məsələlərə aydınlıq gətirərək qeyd etdilər ki, həm investisiya məsələsinin, həm də alternativ enerji mənbələrinin qurulması məsələlərinin reallaşdırılması üçün ilkin araşdırılmalar aparılmalı və layihənin səmərəliliyi və gəlirli olub-olmaması aydınlaşdırılmalıdır. Bunun üçün isə yerli şərait qiymətləndirilməli, layihə obyektlərində ilkin araşdırılmalar, o cümlədən marketinq araşdırmaları aparılmalı və lazım olan məlumatlar toplanmalıdır və bu məlumatlar əsas götürülməklə biznes model qurulmalı və biznes plan hazırlanmalıdır. Konsorsium üzvləri verilən təklifləri dəstəklədilər və bu təkliflərin reallaşdırılması üçün köməklik göstərməyə hazır olduqlarını bildirdilər.
Görüşün sonunda konsorsium üzvləri tərəfindən layihənin xüsusiyyətlərinə toxunularaq qeyd olundu ki, layihənin dövlət, özəl və akademik təşkilatların əməkdaşlığı əsasında həyata keçirilməsi planlaşdırılır və buna uyğun olaraq Konsorsium yaradılmışdır. Bu layihədə AMEA koordinasiya orqanı rolunu oynayır, layihədə “Ağıllı kənd”in qurulmasından söhbət getdiyindən elmi əsaslandırılmalar vacibdir və bu səbəbdən AMEA həm də layihənin elmi tutumlu hissəsinə məsul olacaq. Bu ilin sentyabr ayının  ortalarında isə AMEA-da konsorsium üzvlərinin və aidiyyati dövlət təşkilatları nümayəndələrinin iştirakı ilə layihəyə baxış üzrə tədbir planlaşdırılmışdır. Alecon nümayəndələri də onlayn olaraq bu tədbirdə iştirak etməyə dəvət olundu. O da qeyd olundu ki, bu tədbiri keçirərək nəticələri əldə etdikdən sonra AMEA-nın da təmsil olunduğu Konsorsium layihənin həyata keçirilməsinə başlanması üçün dövlətə müraciət edəcək.

Investment opportunities for the restoration of the liberated territories were discussed
On August 27, 2021, an online meeting on investment opportunities for the restoration of the liberated territories of the Karabakh region of the Republic of Azerbaijan was held. The meeting was organized by the "Great Return" consortium, created to restore the liberated territories of the Karabakh region. The Great Return consortium includes the Institute of Control Systems of ANAS, Qorqud Holding LLC, AL-Trans Consulting LLC, AS-KO LLC and SINAM. The Israeli company Alecon Technology & Consulting, which has extensive experience in implementing large agricultural projects, was also invited to the meeting.
The purpose of the meeting was familiarization with the activities of Alecon Technology & Consulting, part of Alecon Holding, in the field of agriculture, as well as projects implemented by the company in the field of animal husbandry, crop production and other areas, participation of Alecon Technology & Consulting in the implementation the Smart Village project on the example of the Horadiz village of the Fizuli region, planned by the Great Return consortium, as well as the study of the company's investment opportunities.
During the meeting, representatives of Alecon Technology & Consulting provided detailed information on the activities and projects of the company, noting that the company took part in the construction of agricultural facilities (including farms and broilers), processing of agricultural products, feed-milling plants, and also has a cutting-edge technology that implements the entire technological cycle, including genetic research, agronomic/veterinary services and the sale of finished products, and provides high productivity and efficient management. In addition, Alecon Technology & Consulting also specializes in technology education, and one of the company's activities is training and providing practical knowledge to farmers through the training center in similar projects. It was noted that the creation of such a center in Karabakh, along with a more successful implementation of the "smart village" concept in the region, could enhance the agricultural potential of Azerbaijan as a whole, and that the integration of innovations into the agricultural sector is one of the main goals of the Consortium.
The members of the Great Return consortium raised the issue of attracting foreign investment to the project for the creation of the Smart Village, the construction of alternative energy sources in the regions and the use of such sources within the framework of the Smart Village project. The representatives of Alecon Technology & Consulting clarified these issues, noting that in order to implement both the investment issue and the construction of alternative energy sources, it is necessary to conduct preliminary studies to determine the efficiency and profitability of the project. To do this, it is necessary to assess local conditions, conduct preliminary research, including marketing, at the project sites, collect the necessary information and develop a business model and business plan based on this information. The consortium members supported the proposals and expressed their readiness to assist in their implementation.
At the end of the meeting, the consortium members touched upon the specifics of the project and noted that the project is to be implemented in cooperation with public, private and academic organizations, and for this reason the Consortium had been established. In this project, ANAS plays the role of a coordinating body, since the project concerns the creation of a "Smart Village", scientific justification is important, and therefore ANAS will also be responsible for the scientific part of the project. The event to discuss the project with the participation of members of the consortium and representatives of relevant state bodies is to take place at ANAS in mid-September of this year. The representatives of Alecon Technology & Consulting were also invited to the online event. It was
also noted that after this event and getting the results, the Consortium represented by ANAS will request the launch of the project from the government.