Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda üçtərəfli görüş keçirilmişdir
17.09.2021 / Xəbərlər
15 sentyabr 2021-ci il tarixində AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutu (İSİ), Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu və İslam Dünyası Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatı (ICESCO) arasında Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə üçtərəfli görüş keçirilmişdir. Görüşdə institutun və Elmin İnkişafı Fondunun rəhbərliyi və ICESCO-nun nümayəndələri iştirak ediblər.
İclası İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov açaraq tədbir iştirakçılarına İnstitutun Azərbaycan elminin inkişafında oynadığı mühüm roldan bəhs edərək yaranma tarixi, aparılan tədqiqatlar, əldə olunan mühüm elmi nailiyyətlər, kadr potensialı, beynəlxalq əməkdaşlıq və s. barədə ətraflı məlumat verib.
Ə.Abbasov Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, UNESCO və ICESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban xanım Əliyevanın elmin inkişafına, gənc kadr potensialının artırılmasına, müxtəlif sahələrdə beynəlxalq əməkdaşlıqların qurulmasına mühüm töhfələr verdiyini qeyd edərək İslam ölkələri ilə əməkdaşlığın önəmini vurğuladı.
Sonra ICESCO-nun Elm və Texnologiyalar üzrə müşaviri Dr.Məhəmməd Şərif ICESCO-nun elm və təhsil sahəsində apaılan siyasətin istiqamətlərini, birgə əməkdaşlıq proqramları, elm və texnologiya sahəsində treninqlər, Azərbaycanın qabaqcıl ali təhsil müəssisələri ilə müştərək layihələr, müasir təhsil imkanlarından yararlanmaq üçün təqaüd proqramları və İSİ ilə gələcək əməkdaşlıq imkanları haqqında danışıb, institutda qonaq olmaqdan məmnunluğunu bildirərək texnologiya, elm, təhsil və mədəniyyət sahələrində əməkdaşlığın inkişaf etdiriləcəyinə əminliyini ifadə edib.
Daha sonra Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun icraçı direktoru Mehriban İmanova Fondun fəaliyyətinin əsas istiqamətləri, qrant layihələri, həmçinin xarici ölkələrin də elm və təhsil müəssisələrinin iştirak etdiyi layihələrdən və əldə olunan nəticələr barədə məlumat verdi. Sonra icraçı direktor beynəlxalq əməkdaşlıq çərçivəsində üzv ölkələrlə birgə layihələrin həyata keçirilməsi üçün ICESCO ilə müvafiq əməkdaşlıq sazişinin müzakirə olunmasını təklif etdi.
Sonra professor Elçin Əliyev İnstitutla əməkdaşlıq çərçivəsində SİNAM şirkəti tərəfindən hazırlanmış və xüsusilə ilk yerli istehsal olan onlayn video-konfrans “MEETADORE”, elektron sənəd dövrüyyəsi və təhsilin idarə olunma sistemlərinin ICESCO üzv ölkələrində tətbiqi məsələlərindən danışdı və müvafiq təkliflər verdi.
Sonda akademik Əli Abbasov İdarəetmə Sistemləri İnstitutu, ICESCO, Elmin İnkişafı Fondu və “SİNAM” şirkəti tərəfindən birgə maliyyələşdirilə bilən elmi-tədqiqat layihələrinin hazırlanmasını, tələb olunan uyğun institut və müəssisələrdə müzakirə olunmasını və müvafiq qərarların qəbul edilməsini təklif etdi.

В Институте Систем Управления Национальной Академии Наук Азербайджана состоялась трехсторонняя встреча
17.09.2021 / Конференции, собрания
15 сентября 2021 года состоялась трехсторонняя встреча между Институтом систем управления (ИСУ) НАНА, Фондом развития науки при Президенте Азербайджанской Республики и Исламской всемирной организацией по вопросам образования, науки и культуры (ИСЕСКО) при содействии Министерства культуры Азербайджанской Республики. Во встрече приняли участие руководство института и Фонда развития науки, а также представители ИСЕСКО.
Открыв встречу, генеральный директор ИСУ, академик Али Аббасов рассказал участникам о важной роли института в развитии азербайджанской науки, истории его создания, исследованиях, важных научных достижениях, кадровом потенциале, международном сотрудничестве и др.
А. Аббасов подчеркнул значимость сотрудничества с исламскими странами, отметив, что первый вице-президент Азербайджанской Республики, посол доброй воли ЮНЕСКО и ИСЕСКО Мехрибан Алиева внесла важный вклад в развитие науки, усиление потенциала молодежи, строительство международное сотрудничество в различных сферах.
Затем д-р Мухаммад Шариф, советник ИСЕСКО в области науки и технологий, рассказал о направлениях политики ИСЕСКО в области науки и образования, совместных программах сотрудничества, тренингах в области науки и технологий, совместных проектах с ведущими вузами Азербайджана, стипендиальных программах, предоставляющих возможность получить современное образование, возможностях будущего сотрудничества с ИСУ. Он также выразил удовлетворение визитом в институт и уверенность в развитии сотрудничества в области технологий, науки, образования и культуры.
Затем исполнительный директор Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики Мехрибан Иманова проинформировала участников встречи об основных направлениях деятельности фонда, грантовых проектах, а также проектах с участием зарубежных научных и учебных учреждений и достигнутых результатах. Затем исполнительный директор предложила обсудить соответствующее соглашение о сотрудничестве с ИСЕСКО для реализации совместных проектов со странами-членами организации в рамках международного сотрудничества.
Затем профессор Эльчин Алиев рассказал о вопросах применения первой системы онлайн-видеоконференцсвязи местного производства «MEETADORE», системы электронного документооборота и системы управления образованием в странах-членах ИСЕСКО, разработанных компанией SINAM совместно с Институтом систем управления, и выдвинул соответствующие предложения.
В заключение академик Али Аббасов предложил разработать исследовательские проекты, которые могут совместно финансироваться Институтом систем управления, ИСЕСКО, Фондом развития науки и компанией SINAM, обсудить их в этих учреждениях и принять соответствующие решения.