17.09.2021 / Dissertasiya şurasının iclasları
16 sentyabr 2021-ci il tarixdə AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Kəsilməz proseslərin modelləşdirilməsi və idarə edilməsi laboratoriyasının genişləndirilmiş seminarında institutun doktorantı riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Elxan Səbziyevin texnika elmləri doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün “Uçan obyektlərin avtonom naviqasiya məlumatları əsasında idarə olunması üçün metodların, alqoritmlərin işlənilməsi və tətbiqi” adlı dissertasiya işinin ilkin müzakirəsini keçirilmişdir.
Seminara İnstitutun icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov sədrlik etmişdir.
Seminarda iddiaçı dissertasiya işinin tədqiqatın aktuallığı, məqsədi və vəzifələri, əsas elmi yenilikləri haqqında məlumat verərək, işin qısa məzmunu ilə iştirakçıları tanış etmiş, verilən sualları cavablandırmışdır.
Daha sonra professorlar Bayram İbrahimov və Azad Bayramov, tex.e.d. Fərhad Paşayev dissertasiya işi haqqında rəylərini səsləndiriblər.
İşin sonrakı müzakirəsi zamanı akademik Telman Əliyevin, AMEA-nın müxbir üzvü Kami Aydazadənin, professorlar Knyaz Məmmədov, Əziz Talıbov və Elşən Həşimovun çıxışlarında işin ixtisasa uyğunluğu, tədqiqatın dissertasiyada düzgün əks olunduğunu, nəticələrin AAK-nın tövsiyyə etdiyi nəşrlərdə çap olunduğunu söylədilər.

Состоялось первичное обсуждение диссертационной работы
16 сентября 2021 года на расширенном семинаре Лаборатории моделирования и управления непрерывными процессами Института систем управления НАНА состоялось предварительное обсуждение диссертационной работы докторанта института, доктора философии по математике Эльхана Сабзиева на тему «Разработка и применение методов и алгоритмов управления летательными объектами на основе данных автономной навигации» на соискание ученой степени доктора технических наук.
Семинар прошел под председательством исполнительного директора института, члена-корреспондента НАНА Аминаги Садыгова.
На семинаре соискатель представил информацию об актуальности исследования, его целях и задачах, основной научной новизне диссертационной работы, ознакомил участников с кратким содержанием работы, ответил на заданные вопросы.
Затем профессора Байрам Ибрагимов и Азад Байрамов, д.т.н. Фархад Пашаев высказали свое мнение о диссертационной работе.
В ходе последующего обсуждения работы академик Тельман Алиев, член-корреспондент НАНА Камиль Айдазаде, профессора Князь Мамедов, Азиз Талыбов и Эльшан Гашимов заявили, что работа соответствует специальности, исследования правильно отражены в диссертации, а результаты опубликованы в изданиях, рекомендованных ВАК.