17.09.2021 / Dissertasiya şurasının iclasları
16 sentyabr 2021-ci il tarixdə AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Kəsilməz proseslərin modelləşdirilməsi və idarə edilməsi laboratoriyasının genişləndirilmiş seminarında institutun doktorantı riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Elxan Səbziyevin texnika elmləri doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün “Uçan obyektlərin avtonom naviqasiya məlumatları əsasında idarə olunması üçün metodların, alqoritmlərin işlənilməsi və tətbiqi” adlı dissertasiya işinin ilkin müzakirəsini keçirilmişdir.
Seminara İnstitutun icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov sədrlik etmişdir.
Seminarda iddiaçı dissertasiya işinin tədqiqatın aktuallığı, məqsədi və vəzifələri, əsas elmi yenilikləri haqqında məlumat verərək, işin qısa məzmunu ilə iştirakçıları tanış etmiş, verilən sualları cavablandırmışdır.
Daha sonra professorlar Bayram İbrahimov və Azad Bayramov, tex.e.d. Fərhad Paşayev dissertasiya işi haqqında rəylərini səsləndiriblər.
İşin sonrakı müzakirəsi zamanı akademik Telman Əliyevin, AMEA-nın müxbir üzvü Kami Aydazadənin, professorlar Knyaz Məmmədov, Əziz Talıbov və Elşən Həşimovun çıxışlarında işin ixtisasa uyğunluğu, tədqiqatın dissertasiyada düzgün əks olunduğunu, nəticələrin AAK-nın tövsiyyə etdiyi nəşrlərdə çap olunduğunu söylədilər.

A preliminary discussion of the dissertation "Development and application of methods and algorithms for controlling flying objects on the basis of autonomous navigation data" by the doctoral student of the institute Elkhan Sabziev, PhD in Mathematics, for the degree of DSc in Engineering, was held at the extended seminar of the Laboratory of Modeling and Control of Continuous Processes of the Institute of Control Systems of ANAS on September 16, 2021.
The seminar was chaired by the Executive Director of the institute, Corresponding Member of ANAS Aminaga Sadigov.
At the seminar, the applicant presented information about the relevance of the study, its goals and objectives, the main scientific novelties of the dissertation, gave the participants a summary of the dissertation, and answered the questions asked.
Then, Professors Bayram Ibrahimov and Azad Bayramov, Farhad Pashayev, DSc in Engineering, voiced their opinion regarding the dissertation.
During the subsequent discussion of the work, Academician Telman Aliev, Corresponding Member of ANAS Kamil Aydazade, Professors Knyaz Mamedov, Aziz Talibov and Elshan Hashimov stated that the dissertation is compliant with the specialty, the research is correctly reflected in the dissertation, and the results are published in publications recommended by the Higher Attestation Commission. The seminar decided to recommend the dissertation for defense.