İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun əməkdaşları "Qarabağda yeni iqtisadiyyat quruculuğu: Ağdamdan inkişaf impulsları" I Beynəlxalq elmi-praktik konfransda iştirak etdilər
23.09.2021 / Xəbərlər
16-17 sentyabr 2021-ci il tarixlərində on-line formatında "Qarabağda yeni iqtisadiyyat quruculuğu: Ağdamdan inkişaf impulsları" I Beynəlxalq elmi-praktik konfrans keçirilmişdir. Qeyd edək ki, konfransın plenar iclasları 16 sentyabr 2021-ci il tarixində Ağdam şəhərində baş tutmuşdur.
Konfransda AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Əli Abbasov, "İntellektual qərar qəbuletmə üsulları və kompüter sistemləri laboratoriyası"nın müdiri, professor Elçin Əliyev, həmin laboratoriyanın İKT üzrə tədqiqatçısı, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Xanmurad Abdullayev və "Xarici əlaqələr və İnnovasiya şöbəsi"nin müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Tofiq Babayev iştirak etdilər. Akademik Əli Abbasovun Elçin Əliyev və Xanmurad Abdullayevlə həmmüəllifi olduqları 3 məqalə kofransa təqdim olunmuşdu: “Erməni işğalından azad olunmuş Qarabağ ərazisinin regenerasiyası üçün klaster yanaşması”, “Klaster təşəbbüsləri çərçivəsində Qarabağ bölgəsinin innovativ inkişafının maliyyələşdirilməsi” və “Ağıllı kənd” konsepsiyası Qarabağın işğaldan azad olunmuş ərazilərinin innovativ regenerasiya üsulu kimi”.
Birinci iki mövzu üzrə çıxış edən Elçin Əliyev Qarabağ bölgəsinin yenidən qurulması üçün xarici investisiyaların cəlb olunmasının vacibliyini qeyd edərək, bu məqsədlərin əldə olunması üçün dünya təcrübəsində tətbiq olunan “klaster” modelini təklif etmişdir. Bu modelin üstünlüklərindən danışan Elçin Əliyev Azərbaycanda iqtisadiyyatın ənənəvi olaraq hökumətin əhəmiyyətli iştirakı ilə fərqləndiyini nəzərə alaraq dirigiste klaster qurulma modelinin Qarabağ bölgəsi üçün daha münasib hesab edildiyini diqqətə çatdırmışdır. Elçin Əliyev öz çıxışında həmçinin Qarabağın bərpası üçün ayrılan maliyyə resurslarının səmərəli xərclənməsi məqsədilə "Səhmdar İnvestisiya Fondu" yaradılmasını təklif etmiş və sahibkarları cəlb edəcək xüsusiyyətlərə görə, habelə layihələr ideya, bilik resursları, metod, texnologiya, avadanlıq, aktuallıq, məsələlər və ya problemlər kimi bir çox meyarlarla filtrasiya etməyə imkan verən layihələr anbarı yaratmağın vacibliyini qeyd etmişdir.
Elçin Əliyev klaster təşəbbüsləri çərçivəsində Qarabağ bölgəsinin innovativ inkişafının maliyyələşdirilməsi məsələlərinə toxunmuş və regional layihələrin, kiçik və orta biznesin maliyyələşdirilməsinin təşkili və özəl kapitalı cəlb etmək üçün vahid universal “Finance Mega Mart" platformasından söz açmış və respublikada dayanıqlı inkişaf məqsədləri üçün həmin konsepsiyanın həyata keçirilməsinin vacib olduğunu bildirmişdir. Elçin Əliyev bu platformanın Azərbaycanda tətbiqinin əhəmiyyətini vurğulayaraq qeyd etmişdir ki, platforma Azərbaycanın dünya birliyinin maliyyə sektorunun inkişafında uğurlu nümunə kimi qəbul edilməsinə və mövqeyinin güclənməsinə imkan verəcək, xarici kapitalın və yerli potensial investorların cəlb edilməsi üçün əlavə təşviqat rolunu oynayacaqdır.
Konfransda 3-cü mövzu üzrə “Ağıllı Kənd” layihəsinin inkişafı məqsədləri üçün yaradılmış və İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun da daxil olduğu Konsorsiumun üzvü olan “Qorqud Holding” MMC-nin nümayəndəsi Nihad Əliyev çıxış etdi.

Employees of the Institute of Control Systems took part in the I International Scientific and Practical Conference "Building a New Economy in Karabakh: Development Impulses from Aghdam"
23.09.2021 / Conferences, assemblies
The I International Scientific and Practical Conference "Building a New Economy in Karabakh: Development Impulses from Aghdam" was held in online format on September 16-17, 2021. It should be noted that the plenary sessions of the conference were held on September 16, 2021 in the city of Aghdam.
The conference was attended by Academician Ali Abbasov, General Director of the Institute of Control Systems of ANAS, Professor Elchin Aliyev, Head of the Laboratory "Intelligent Methods of Decision Making and Computer Systems", Khanmurad Abdullayev, ICT researcher of this laboratory, PhD in Engineering, and Tofig Babayev, Head of the Department of Foreign Relations and Innovations, PhD in Engineering. Three articles co-authored by Academician Ali Abbasov, Elchin Aliyev and Khanmurad Abdullayev were presented at the conference: "Cluster Approach to Regeneration of Karabakh Territory Liberated from Armenian Occupation", "Financing Innovative Development of Karabakh Region within the Framework of Cluster Initiatives" and "Smart Village Concept as an Innovative Method of Regeneration of Karabakh Territories Liberated from Occupation".
Speaking on the first two topics, Elchin Aliyev emphasized the importance of attracting foreign investment for the reconstruction of the Karabakh region and proposed the "cluster" model used in world practice to achieve these goals. Speaking about the advantages of this model, Elchin Aliyev noted that the model of creating a dirigiste cluster is considered more suitable for the Karabakh region, given that the economy of Azerbaijan is traditionally characterized by significant state participation. In his speech, Elchin Aliyev also proposed the creation of a "Shareholder Investment Fund" in order to efficiently spend the financial resources allocated for the reconstruction of Karabakh and emphasized the importance of creating a project repository that would allow filtering projects by their characteristics that would attract entrepreneurs, as well as by many criteria such as ideas, knowledge resources, methods, technologies, equipment, relevance, issues or problems.
Elchin Aliyev touched upon the issues of financing innovative development of the Karabakh region within the framework of cluster initiatives and talked about a single universal platform "Finance Mega Mart" for organizing financing of regional projects, small and medium-sized businesses and attracting private capital, and stated that the implementation of this concept is important for the purposes of sustainable development of the republic. Elchin Aliyev emphasized the importance of implementation of this platform in Azerbaijan and noted that the platform will allow Azerbaijan to be recognized as a successful example in the development of the financial sector of the world community and strengthen its position, as well as play an additional role in attracting foreign capital and potential local investors.
Nihad Aliyev, representative of Gorgud Holding LLC, a member of the Consortium established for the development of the Smart Village project, which includes the Institute of Control Systems, spoke at the conference on the third topic.