İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda "Anım Günü"nə həsr olunmuş tədbir keçirilib
27 sentyabr 2021-ci ildə AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) 44 günlük Vətən müharibəsində qəhrəmancasına döyüşmüş, Azərbaycan Bayrağını işğaldan azad edilən torpaqlarda dalğalandırmış, ölkənin ərazi bütövlüyü yolunda canlarını fəda etmiş əsgər və zabitlərə, bütün şəhidlərə dərin ehtiram əlaməti olaraq Anım Gününə həsr olunan tədbir keçirilmişdir. Tədbirdə İnstitutun rəhbərliyi, şöbə və laboratoriya müdirləri, alim və mütəxəssislər iştitak ediblər.
İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov giriş nitqi ilə tədbiri açaraq, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2020-ci il 2 dekabr tarixli Sərancamı ilə 27 sentyabr tarixinin Azərbaycan Respublikasında “Anım Günü” kimi qeyd edildiyini vurğuladı və tədbir iştirakçılarını İSİ əməkdaşlarının hazırladığı 44 günlük Vətən müharibəsinin tarixi anlarını xatırladan video yazıya baxmağa dəvət etdi.
Sonra Ə.Abbasov Azərbaycanın əzəli və əbədi torpağı, ayrılmaz tərkib hissəsi olan Qarabağın tarixindən, hələ ötən əsrdə keçdiyi çətin siyasi dövrdən, mənfur düşmənin törətdiyi cinayətlərdən, Birinci Qarabağ müharibəsindən, Ulu Öndər Heydər Əliyevin və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan Cənab İlham Əliyevin zəfərə aparan uğurlu siyasətindən ətraflı şəkildə bəhs etdi.
Ə.Abbasov ötən il baş verən 44 günlük Vətən müharibəsinin gedişatına nəzər salaraq bildirdi ki, Ermənistanın 2020-ci il sentyabrın 27-dən başlayan növbəti hərbi təcavüzünə cavab olaraq, Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələri Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə işğal altındakı torpaqların azad edilməsi məqsədilə Vətən müharibəsinə başlamışdır. Azərbaycan Respublikasının suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda gedən mübarizədə rəşadət göstərən əsgər və zabitlər, bütövlükdə xalq bir yumruq kimi birlik və həmrəylik nümayiş etdirərək düşmənə sarsıdıcı zərbələr endirmişdir. Müharibənin ilk günündən sonunadək istər hərbi, istərsə də siyasi arenada ölkəni uğurla təmsil edən ölkə başçısının çoxsaylı xarici mətbuat nümayəndələrinə verdiyi müsahibələrdən, müxtəlif beynəlxalq qurumlarla keçirilən görüşlərdən və  Azərbaycanın haqq səsinin eşidilməsində  başda qardaş ölkə Türkiyə olmaqla bir çox ölkənin iştirak etməsini vurğuladı. Azərbaycanın diplomatik mübarizəsindən bəhs edən Ə.Abbasov qeyd etdi ki, Müzəffər Azərbaycan Ordusunun siyasi və hərbi arenada üstünlüyü qarşısında aciz qalan düşmən təxribatlara əl ataraq, günahsız mülki insanları hədəfə almaqla dəfələrlə müharibə cinayətləri törətmiş, beynəlxalq hüquq normalarını pozmuşdur.
Münaqişənin başlama səbəblərini, gedişatını siyasi, iqtisadi, informasiya savaşı və hərbi istiqamətlərdə şərh edən Ə.Abbaov qeyd etdi ki, işğal altında olan torpaqlar qəhrəman şəhidlərin, əsgər və zabitlərin, qazilərin qanı və canı bahasına azad olunmuşdur. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ermənistan Respublikasının baş naziri və Rusiya Federasiyasının Prezidentinin 10 noyabr 2020-ci il tarixində imzalanan bəyanatını, faktiki olaraq Ermənistanın kapitulyasiya aktını xatırladan akademik bildirib ki, döyüş meydanında zəfər çalan Azərbaycanın tam qələbəsi  isə ölkə başçısı İlham Əliyevin siyasi iradəsi nəticəsində işğal altında olan Ağdam, Kəlbəcər və Laçın rayonlarının döyüşsüz geri qaytarılması oldu.
Saat 12:00-da tədbir iştirakçıları Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Sərancamı ilə Vətən müharibəsi şəhidlərinin xatirəsini yad etmək məqsədilə  ölkə ərazisində elan olunan bir dəqiqəlik sükuta qoşuldular.
Sonra AMEA-nın müxbir üzvü Qorxmaz İmanov çıxış edərək qeyd etdi ki, şücaətli Azərbaycan ordusunun ötən il baş verən İkinci Qarabağ müharibəsində qələbəsi nəticəsində Azərbaycan xalqının otuz illik həsrətinə son qoyuldu, doğma torpaqlar şəhidlərin qanı bahasına düşmən işğalından azad edildi. Qarabağın siyasi tarixinə nəzər salan Q.İmanov münaqişənin köklərinin ötən əsrdən başladığını qeyd edərək bildirdi ki, Vətən müharibəsi nəticəsində qazanılan qələbə düşmənə sarsıdıcı zərbə endirdi. Q.İmanov erməni təcavüzkarlarının törətdiyi saysız-hesabsız dağıntıları təəssüf hissi ilə qeyd etdi və Qarabağla bağlı xatirələrini bölüşdü. Çıxışının sonunda qarşıda duran bərpa işlərindən bəhs edən Q.İmanov informasiya texnologiyalarının önəminə toxunaraq bu istiqamətdə AMEA-nın, o cümlədən İSİ alimlərinin aktiv iştirak edə biləcəklərini qeyd etdi.
Daha sonra professor Knyaz Məmmədov çıxış edərək Ulu Öndər Heydər Əliyevin təməlini qoyduğu və ölkə başçısı İlham Əliyevin davam etdirdiyi uğurlu siyasət, hərbi arena ilə yanaşı, siyasi arenada, idman, mədəniyyət, incəsənət sahələrinə göstərdiyi qayğı və diqqət nəticəsində Azərbaycanın bu istiqamətlərdə əldə etdiyi uğurlarıdan bəhs etdi. Həmçinin, müharibə dövründə istifadə edilən müasir texnikaların əhəmiyyətinə toxunan K.Məmmədov hərbi texnikalarının ordu quruculuğunda istifadəsinə görə Azərbaycanın bir çox ölkələrə nümunə olduğunu qeyd etdi. Sonda K.Məmmədov Qarabağla bağlı öz xatirələrini tədbir iştirakçıları ilə bölüşdü.
Professor İlqar Məmmədov və Könül Ömərova çıxış edərək qeyd olunan fikirlərə bir daha toxunmuş, İkinci Qarabağ müharibəsinin önəmindən və qüdrətli Azərbaycan ordusunun uğurlarından bəhs etmişlər. Könül Ömərova müharibədə canından keçmiş bütün şəhidlərin xatirəsinə ehtiram əlaməti olaraq qələmə aldığı "Əş-Şəhid" adlı  yazısını tədbir iştirakçılarına təqdim edib.
Sonra İSİ-də əməkdaşlıq müqaviləsi əsasında fəaliyyət göstərən “Sinam” şirkətinin Vətən Müharibəsində iştirak etmiş əməkdaşları: “Cəsur döyüşcü” və “Suqovuşanın azad edilməsi” medalları ilə təltif olunan Hüseyn Axund və “Qubadlının azad edilməsi” medalı ilə təltif olunan Təbriz İsmayılov çıxış edərək 44 günlük Vətən müharibəsinin başlanması, gedişatı və əldə olunan uğurlardan bəhs etdilər. Müharibə dövrünün özünəməxsus çətinlikləri olduğunu vurğulayaraq Azərbaycan ordusunun şücaətini, mənfur düşmənin təxribatlarını və xalqın Ali Baş Komandan və ordu ətrafında bir yumruq kimi birləşməsini qeyd etdilər. Torpaqların azadlığı uğrunda canını fəda edən şəhidləri ehtiramla anan müharibə iştirakçıları tədbirə dəvət olunduqlarına görə İSİ rəhbərliyinə öz təşəkkürünü ifadə etdilər.
Tədbirin sonunda Ə.Abbasov Azərbycanın ərazi bütövlüyü uğrunda cəsarətlə canından keçmiş Birinci və İkinci Qarabağ müharibələrinin şəhidlərini dərin ehtiramla yad edərək onlara Allahdan rəhmət dilədi.

An event dedicated to the Remembrance Day was held at the Institute of Control Systems
On September 27, 2021, an event dedicated to the Remembrance Day was held at the Institute of Control Systems (ICS) of ANAS to honor the soldiers and officers who heroically fought in the 44-day Patriotic War, carried the Azerbaijani flag through the liberated lands, and sacrificed their lives for the preservation of territorial integrity country, and all martyrs of the war. The event was attended by the administration of the institute, heads of departments and laboratories, scientists and specialists.
Opening the event, General Director of ICS academician Ali Abbasov pointed out that September 27 is marked in the Republic of Azerbaijan as a "Remembrance Day" by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated December 2, 2020, and invited the participants to watch a video about the historical moments of the 44-day Patriotic War, prepared by ICS employees.
Then A. Abbasov spoke in detail about the history of Karabakh, the ancient and eternal land of Azerbaijan, an integral part of our country, the difficult political period in the last century, the crimes of the despicable enemy, the First Karabakh war, as well as about the successful, victorious policy of the National Leader Heydar Aliyev and the President of the Republic of Azerbaijan , Supreme Commander-in-Chief, Mr. Ilham Aliyev.
Looking back at the course of the 44-day Patriotic War last year, A. Abbasov said that in response to the next military aggression of Armenia on September 27, 2020, the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief had begun the Patriotic War with the aim of liberating the occupied territories. The soldiers and officers who showed courage in the struggle for the sovereignty and territorial integrity of the Republic of Azerbaijan demonstrated the unity and solidarity of the people and dealt crushing blows to the enemy as one whole, with a single fist. He pointed out that from the first day until the end of the war, the President, who successfully represented the country both in the military and in the political arena, had given interviews to numerous foreign media outlets, met with various international organizations, and stressed that many countries led by the brotherly Turkey had relayed the truthful voice of Azerbaijan to the world community. Speaking about the diplomatic struggle of Azerbaijan, A. Abbasov noted that the enemy, helpless in the face of the superiority of the victorious Azerbaijani army in the political and military arena, had repeatedly committed war crimes and violated international law, resorting to provocations and attacking innocent civilians.
Commenting on the reasons and the course of the conflict in the political, economic, informational and military areas, A. Abbasov said that the occupied lands had been liberated at the cost of the blood and lives of heroic martyrs, soldiers and officers, veterans. Referring to the statement signed by the President of the Republic of Azerbaijan, the Prime Minister of the Republic of Armenia and the President of the Russian Federation on November 10, 2020, essentially the act of surrender of Armenia, the academician reminded that the complete victory of Azerbaijan after the triumph on the battlefield was that Aghdam, Kelbajar and Lachin areas were returned without a fight.
At 12:00, the participants of the event joined the country-wide minute of silence announced by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev to honor the martyrs of the Patriotic War.
Then Corresponding Member of ANAS Gorkhmaz Imanov spoke, point out that as a result of the victory of the brave Azerbaijani army in the Second Karabakh War last year, the thirty years of suffering of the Azerbaijani people had come to an end, their native lands were liberated from enemy occupation at the cost of the blood of martyrs. Speaking about the political history of Karabakh, G. Imanov noted that the roots of the conflict go back to the last century, saying that the victory in the Patriotic War had dealt a crushing blow to the enemy. G. Imanov spoke with regret about the countless acts of destruction committed by the Armenian aggressors and shared his memories of Karabakh. At the end of his speech, G. Imanov mentioned the upcoming reconstruction work, touching upon the important role of information technologies, and pointed out that scientists of ANAS, including ICS, can take an active part in the work in this area.
Then Professor Knyaz Mammadov spoke about the successful policy founded by the National Leader Heydar Aliyev and continued by President Ilham Aliyev, as well as the achievements of Azerbaijan in these areas as a result of support and attention in the political sphere, sports, culture and art. Speaking of the importance of modern technology used during the war, K. Mammadov noted that Azerbaijan is an example for many countries in the use of military equipment in the building of the army. In conclusion, K. Mammadov shared his memories of Karabakh with the participants of the event.
Professor Ilgar Mammadov and Konul Omarova spoke about the significance of the Second Karabakh War and the achievements of the mighty Azerbaijani army. Konul Omarova presented to the participants of the event the article “Əş-Şəhid”, dedicated to the memory of all the martyrs of the war.
Then the employees of Sinam, the company that operates at the ICS on the basis of a cooperation agreement, who fought in the Patriotic War - Huseyn Akhund, who was awarded the Brave Warrior and For the Liberation of Sugovushan medals, and Tabriz Ismayilov, who was awarded the For the Liberation of Gubadly medal - spoke about the beginning, progress and daily successes of the Patriotic War. Emphasizing the difficulties inherent in the war, they pointed out the courage of the Azerbaijani army, the provocations of the despicable enemy and the unity of the people around the Supreme Commander and the army. The war veterans paid tribute to the martyrs who had sacrificed their lives for the freedom of our homeland, and expressed gratitude to the administration of the ICS for the invitation to the event.
At the end of the event, A. Abbasov honored the memory of the martyrs of the First and Second Karabakh wars, who courageously had given their lives for the territorial integrity of Azerbaijan, and asked God to bless them.