İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda "Anım Günü"nə həsr olunmuş tədbir keçirilib
27 sentyabr 2021-ci ildə AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) 44 günlük Vətən müharibəsində qəhrəmancasına döyüşmüş, Azərbaycan Bayrağını işğaldan azad edilən torpaqlarda dalğalandırmış, ölkənin ərazi bütövlüyü yolunda canlarını fəda etmiş əsgər və zabitlərə, bütün şəhidlərə dərin ehtiram əlaməti olaraq Anım Gününə həsr olunan tədbir keçirilmişdir. Tədbirdə İnstitutun rəhbərliyi, şöbə və laboratoriya müdirləri, alim və mütəxəssislər iştitak ediblər.
İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov giriş nitqi ilə tədbiri açaraq, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2020-ci il 2 dekabr tarixli Sərancamı ilə 27 sentyabr tarixinin Azərbaycan Respublikasında “Anım Günü” kimi qeyd edildiyini vurğuladı və tədbir iştirakçılarını İSİ əməkdaşlarının hazırladığı 44 günlük Vətən müharibəsinin tarixi anlarını xatırladan video yazıya baxmağa dəvət etdi.
Sonra Ə.Abbasov Azərbaycanın əzəli və əbədi torpağı, ayrılmaz tərkib hissəsi olan Qarabağın tarixindən, hələ ötən əsrdə keçdiyi çətin siyasi dövrdən, mənfur düşmənin törətdiyi cinayətlərdən, Birinci Qarabağ müharibəsindən, Ulu Öndər Heydər Əliyevin və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan Cənab İlham Əliyevin zəfərə aparan uğurlu siyasətindən ətraflı şəkildə bəhs etdi.
Ə.Abbasov ötən il baş verən 44 günlük Vətən müharibəsinin gedişatına nəzər salaraq bildirdi ki, Ermənistanın 2020-ci il sentyabrın 27-dən başlayan növbəti hərbi təcavüzünə cavab olaraq, Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələri Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə işğal altındakı torpaqların azad edilməsi məqsədilə Vətən müharibəsinə başlamışdır. Azərbaycan Respublikasının suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda gedən mübarizədə rəşadət göstərən əsgər və zabitlər, bütövlükdə xalq bir yumruq kimi birlik və həmrəylik nümayiş etdirərək düşmənə sarsıdıcı zərbələr endirmişdir. Müharibənin ilk günündən sonunadək istər hərbi, istərsə də siyasi arenada ölkəni uğurla təmsil edən ölkə başçısının çoxsaylı xarici mətbuat nümayəndələrinə verdiyi müsahibələrdən, müxtəlif beynəlxalq qurumlarla keçirilən görüşlərdən və  Azərbaycanın haqq səsinin eşidilməsində  başda qardaş ölkə Türkiyə olmaqla bir çox ölkənin iştirak etməsini vurğuladı. Azərbaycanın diplomatik mübarizəsindən bəhs edən Ə.Abbasov qeyd etdi ki, Müzəffər Azərbaycan Ordusunun siyasi və hərbi arenada üstünlüyü qarşısında aciz qalan düşmən təxribatlara əl ataraq, günahsız mülki insanları hədəfə almaqla dəfələrlə müharibə cinayətləri törətmiş, beynəlxalq hüquq normalarını pozmuşdur.
Münaqişənin başlama səbəblərini, gedişatını siyasi, iqtisadi, informasiya savaşı və hərbi istiqamətlərdə şərh edən Ə.Abbaov qeyd etdi ki, işğal altında olan torpaqlar qəhrəman şəhidlərin, əsgər və zabitlərin, qazilərin qanı və canı bahasına azad olunmuşdur. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ermənistan Respublikasının baş naziri və Rusiya Federasiyasının Prezidentinin 10 noyabr 2020-ci il tarixində imzalanan bəyanatını, faktiki olaraq Ermənistanın kapitulyasiya aktını xatırladan akademik bildirib ki, döyüş meydanında zəfər çalan Azərbaycanın tam qələbəsi  isə ölkə başçısı İlham Əliyevin siyasi iradəsi nəticəsində işğal altında olan Ağdam, Kəlbəcər və Laçın rayonlarının döyüşsüz geri qaytarılması oldu.
Saat 12:00-da tədbir iştirakçıları Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Sərancamı ilə Vətən müharibəsi şəhidlərinin xatirəsini yad etmək məqsədilə  ölkə ərazisində elan olunan bir dəqiqəlik sükuta qoşuldular.
Sonra AMEA-nın müxbir üzvü Qorxmaz İmanov çıxış edərək qeyd etdi ki, şücaətli Azərbaycan ordusunun ötən il baş verən İkinci Qarabağ müharibəsində qələbəsi nəticəsində Azərbaycan xalqının otuz illik həsrətinə son qoyuldu, doğma torpaqlar şəhidlərin qanı bahasına düşmən işğalından azad edildi. Qarabağın siyasi tarixinə nəzər salan Q.İmanov münaqişənin köklərinin ötən əsrdən başladığını qeyd edərək bildirdi ki, Vətən müharibəsi nəticəsində qazanılan qələbə düşmənə sarsıdıcı zərbə endirdi. Q.İmanov erməni təcavüzkarlarının törətdiyi saysız-hesabsız dağıntıları təəssüf hissi ilə qeyd etdi və Qarabağla bağlı xatirələrini bölüşdü. Çıxışının sonunda qarşıda duran bərpa işlərindən bəhs edən Q.İmanov informasiya texnologiyalarının önəminə toxunaraq bu istiqamətdə AMEA-nın, o cümlədən İSİ alimlərinin aktiv iştirak edə biləcəklərini qeyd etdi.
Daha sonra professor Knyaz Məmmədov çıxış edərək Ulu Öndər Heydər Əliyevin təməlini qoyduğu və ölkə başçısı İlham Əliyevin davam etdirdiyi uğurlu siyasət, hərbi arena ilə yanaşı, siyasi arenada, idman, mədəniyyət, incəsənət sahələrinə göstərdiyi qayğı və diqqət nəticəsində Azərbaycanın bu istiqamətlərdə əldə etdiyi uğurlarıdan bəhs etdi. Həmçinin, müharibə dövründə istifadə edilən müasir texnikaların əhəmiyyətinə toxunan K.Məmmədov hərbi texnikalarının ordu quruculuğunda istifadəsinə görə Azərbaycanın bir çox ölkələrə nümunə olduğunu qeyd etdi. Sonda K.Məmmədov Qarabağla bağlı öz xatirələrini tədbir iştirakçıları ilə bölüşdü.
Professor İlqar Məmmədov və Könül Ömərova çıxış edərək qeyd olunan fikirlərə bir daha toxunmuş, İkinci Qarabağ müharibəsinin önəmindən və qüdrətli Azərbaycan ordusunun uğurlarından bəhs etmişlər. Könül Ömərova müharibədə canından keçmiş bütün şəhidlərin xatirəsinə ehtiram əlaməti olaraq qələmə aldığı "Əş-Şəhid" adlı  yazısını tədbir iştirakçılarına təqdim edib.
Sonra İSİ-də əməkdaşlıq müqaviləsi əsasında fəaliyyət göstərən “Sinam” şirkətinin Vətən Müharibəsində iştirak etmiş əməkdaşları: “Cəsur döyüşcü” və “Suqovuşanın azad edilməsi” medalları ilə təltif olunan Hüseyn Axund və “Qubadlının azad edilməsi” medalı ilə təltif olunan Təbriz İsmayılov çıxış edərək 44 günlük Vətən müharibəsinin başlanması, gedişatı və əldə olunan uğurlardan bəhs etdilər. Müharibə dövrünün özünəməxsus çətinlikləri olduğunu vurğulayaraq Azərbaycan ordusunun şücaətini, mənfur düşmənin təxribatlarını və xalqın Ali Baş Komandan və ordu ətrafında bir yumruq kimi birləşməsini qeyd etdilər. Torpaqların azadlığı uğrunda canını fəda edən şəhidləri ehtiramla anan müharibə iştirakçıları tədbirə dəvət olunduqlarına görə İSİ rəhbərliyinə öz təşəkkürünü ifadə etdilər.
Tədbirin sonunda Ə.Abbasov Azərbycanın ərazi bütövlüyü uğrunda cəsarətlə canından keçmiş Birinci və İkinci Qarabağ müharibələrinin şəhidlərini dərin ehtiramla yad edərək onlara Allahdan rəhmət dilədi.

В Институте систем управления прошло мероприятие, посвященное «Дню памяти»
27 сентября 2021 года в Институте систем управления (ИСУ) НАНА прошло мероприятие, посвященное Дню памяти в знак глубокого уважения к солдатам и офицерам, героически сражавшимся в 44-дневной Отечественной войне, несшим азербайджанский флаг через освобожденные земли, пожертвовавшим своими жизнями за сохранение территориальной целостности страны, и всем шехидам. В мероприятии приняли участие руководство института, руководители отделов и лабораторий, ученые и специалисты.
Открывая мероприятие, генеральный директор ИСУ, академик Али Аббасов отметил, что 27 сентября отмечается в Азербайджанской Республике как «День памяти» Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 2 декабря 2020 года, и предложил участникам посмотреть видеоролик об исторических моментах 44-дневной Отечественной войны, подготовленный сотрудниками ИСУ.
Затем А. Аббасов подробно рассказал об истории Карабаха, древней и вечной земли Азербайджана, неотъемлемой части нашей страны, сложном политическом периоде прошлого века, преступлениях ненавистного врага, Первой Карабахской войне, а также об успешной, победоносной политике Общенационального лидера Гейдара Алиева и Президента Азербайджанской Республики, Верховного Главнокомандующего г-на Ильхама Алиева.
Вспоминая ход 44-дневной Отечественной войны прошлого года, А. Аббасов сказал, что в ответ на очередную военную агрессию Армении, начавшуюся 27 сентября 2020 года, Вооруженные Силы Азербайджанской Республики под руководством Верховного Главнокомандующего начали Отечественную войну с целью освобождения оккупированных территорий. Солдаты и офицеры, проявившие мужество в борьбе за суверенитет и территориальную целостность Азербайджанской Республики, одним целым, единым кулаком продемонстрировали единство и солидарность народа и нанесли врагу сокрушительные удары. Он отметил, что с первого дня до конца войны президент, успешно представлявший страну как на военной, так и на политической арене, давал интервью многочисленным зарубежным СМИ, встречался с различными международными организациями, и подчеркнул, что множество стран во главе с братской Турции доносили до мировой общественности правдивый голос Азербайджана. Говоря о дипломатической борьбе Азербайджана, А. Аббасов отметил, что враг, беспомощный перед лицом превосходства победоносной азербайджанской армии на политической и военной арене, неоднократно совершал военные преступления и нарушал международное право, прибегая к провокациям и совершая нападения на ни в чем не повинных мирных жителей.
Комментируя причины и ход конфликта на политическом, экономическом, информационном и военном направлениях, А. Аббасов отметил, что оккупированные земли были освобождены ценой крови и жизни героических шехидов, солдат и офицеров, ветеранов. Ссылаясь на заявление, подписанное Президентом Азербайджанской Республики, Премьер-министром Республики Армения и Президентом Российской Федерации 10 ноября 2020 года, по сути акта капитуляции Армении, академик напомнил, что полной победой Азербайджана после триумфа на поле боя стало то, что Агдамский, Кельбаджарский и Лачинский районы были возвращены без боя.
В 12:00 участники мероприятия присоединились к минуте молчания, объявленной Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева на всей территории страны в знак памяти шехидов Отечественной войны.
Затем член-корреспондент НАНА Горхмаз Иманов отметил, что в результате победы отважной азербайджанской армии во Второй Карабахской войне в прошлом году был положен конец тридцатилетним страданиям азербайджанского народа, родные земли были освобождены от вражеской оккупации ценой крови шехидов. Рассматривая политическую историю Карабаха, Г. Иманов отметил, что корни конфликта уходят в прошлое столетие, отметив, что победа в Отечественной войне нанесла врагу сокрушительный удар. Г. Иманов с сожалением отметил бесчисленные разрушения, совершенные армянскими агрессорами, и поделился своими воспоминаниями о Карабахе. В завершение своего выступления Г.Иманов рассказал о предстоящих восстановительных работах, коснувшись важной роли информационных технологий, и отметил, что ученые НАНА, в том числе ИСУ, могут принять активное участие в работах в этом направлении.
Затем профессор Князь Мамедов рассказал об успешной политике, заложенной Общенациональным лидером Гейдаром Алиевым и продолженной Президентом Ильхамом Алиевым, а также о достижениях Азербайджана в этих областях в результате поддержки и внимания в политической сфере, спорте, культуре и искусстве. Касаясь важности современной техники, использованной во время войны, К. Мамедов отметил, что Азербайджан является примером для многих стран по использованию военной техники в строительстве армии. В завершение К. Мамедов поделился с участниками мероприятия своими воспоминаниями о Карабахе.
Профессор Ильгар Мамедов и Кенуль Омарова рассказали о значимости Второй Карабахской войны и успехах могучей азербайджанской армии. Кенуль Омарова представила участникам мероприятия статью «Əş-Şəhid», написанную в память обо всех шехидах, погибших на войне.
Затем сражавшиеся в Отечественной войне сотрудники компании «Sinam», работающей в ИСУ на основании соглашения о сотрудничестве - Гусейн Ахунд, награжденный медалями «Храбрый воин» и «За освобождение Суговушана», и Тебриз Исмайлов, награжденный медалью «За освобождение Губадлы» - рассказали о начале, ходе и ежедневных успехах Отечественной войны. Подчеркнув присущие войне трудности, они отметили отвагу азербайджанской армии, провокации ненавистного врага и сплоченности народа вокруг Верховного Главнокомандующего и армии. Участники войны отдали дань уважения шехидам, пожертвовавшим своими жизнями за свободу родных земель, и выразили благодарность руководству ИСУ за приглашение на мероприятие.
В завершение мероприятия А. Аббасов почтил память шехидов Первой и Второй Карабахской войн, которые мужественно отдали свои жизни за территориальную целостность Азербайджана, и попросил Бога благословить их.