“Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizində logistika, idarəetmə və istismar problemləri“ adlı Beynəlxalq Konfrans keçiriləcəkdir
22.10.2021 / Xəbərlər
27-29  oktyabr 2021-ci il tarixlərində AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutu, Azərbaycan Texniki Universiteti, Polşanın Sileziya Texnoloji Universiteti və  Gürcüstanın Texniki Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə “Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizində logistika, idarəetmə və istismar problemləri“ adlı Beynəlxalq Konfrans keçiriləcəkdir. Konfransın veb səhifəsi: http://conf.cyber.az
Konfransda Polşa, Almaniya, Rusiya, Ukrayna, Rumıniya, Litva, Gürcüstan, Bolqarıstan, Belarus, Kazaxstan və digər ölkələrin nümayəndələrinin iştirakı nəzərdə tutulmuşdur.
Beynəlxalq Konfransa qəbul edilmiş məqalələrin IEEE Xplore elektron kitabxanada yerləşdirililməsi və seçilmiş məqalələrin "Informatics and Control Problems"  və SCOPUS bazasında 1.8 impakt faktorlu  “Transport Problems” jurnallarında çapı nəzərdə tutulur.
Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizi keçmiş İpək Yolunun ayrılmaz hissəsi olub, regional iqtisadi əməkdaşlıq üçün yeni mexanizmlərin inkişafını tələb edən təşəbbüsdür. Üzv ölkələr arasında iqtisadi inkişafı, mədəni mübadiləni və kommunikasiyanı gücləndirir.
“Bir kəmər-- bir yol” konsepsiyasının ayrılmaz hissəsi olan Şərq--Qərb Dəhlizi ticarət yollarını, nəqliyyat və iqtisadi dəhlizlərini yaxşılaşdırmaq və yeni ticarət yolları yaratmaq məqsədi daşıyır. Şərq--Qərb Nəqliyyat Dəhlizi eyni zamanda Avropa ilə Çini birləşdirən ən qısa ticarət yolu hesab olunur.
Regionda yaranmış Yeni qeosiyasi vəziyyət Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizində yeni nəqliyyat dəhlizlərinin yaranmasına, yeni ölkələrin cəlb olunmasına,
Şimal- Cənub və Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlisinin kəsişməsində  yerləşən Azərbaycanın beynəlxalq ticarət – loqistika mərkəzi olaraq əhəmiyyətini daha da artırır.
Konfransın əsas məqsədi elmi tədqiqat müəssisələrindən, universitetlərdən, beynəlxalq təşkilatlardan, dövlət və özəl sektorlardan olan nümayəndələri bir araya gətirib Şərq--Qərb Nəqliyyat Dəhlizi ilə  yüklərin  daşınması üçün təçhizat zəncirində olan elmi və praktiki problemləri müzakirə etməkdir. 4-cü Sənaye İnqilabının imkanlarını  nəzərə almaqla , rəqəmsal texnologiya və rəqəmsal  iqtisadiyyatın tətbiqi bu problemlərin həllıində geniş istifadə oluna bilər.
Biz dövlət, biznes, təhsil və elmi cəmiyyətin nümayəndələrini beynəlxalq elmi və praktiki konfransda iştirak etməyə dəvət edirik.

Международная научная конференция «Вопросы логистики, управления и эксплуатации в транспортном коридоре Восток-Запад»
22.10.2021 / Конференции, собрания
27-29 октября 2021 года при совместной организации Института систем управления НАНА, Азербайджанского технического университета, Силезского технологического университета (Польша) и Грузинского технического университета состоится Международная научная конференция «Вопросы логистики, управления и эксплуатации в транспортном коридоре Восток-Запад». Вебсайт конференции: http://conf.cyber.az
В конференции примут участие представители Польши, Германии, России, Украины, Румынии, Литвы, Грузии, Болгарии, Беларуси, Казахстана и других стран.
Статьи, принятые на международную конференцию, будут размещены в электронной библиотеке IEEE Xplore, а избранные статьи будут опубликованы в журналах «Informatics and Control Problems» и «Transport Problems» (импакт-фактор 1.8 в базе SCOPUS).
Транспортный коридор «Восток-Запад» является неотъемлемой частью древнего Шелкового пути и представляет собой инициативу, которая требует разработки новых механизмов регионального экономического партнерства. Он способствует экономическому развитию, культурному обмену и общению между странами-членами.
Коридор Восток-Запад, являющийся неотъемлемой частью концепции «Один пояс, один путь», направлен на улучшение торговых путей, транспортных и экономических коридоров и создание новых торговых маршрутов. Транспортный коридор Восток-Запад также считается кратчайшим торговым маршрутом, соединяющим Европу и Китай.
Новая геополитическая ситуация в регионе увеличивает значение Азербайджана как международного торгово-логистического центра, расположенного на перекрестке транспортных коридоров Север-Юг и Восток-Запад, способствуя созданию новых транспортных коридоров в транспортном коридоре Восток-Запад, привлечению новых стран.
Основная цель конференции - собрать вместе представителей научно-исследовательских учреждений, университетов, международных организаций, государственного и частного секторов для обсуждения научных и практических проблем в цепочке поставок для грузоперевозок по транспортному коридору Восток-Запад. Принимая во внимание возможности 4-й промышленной революции, применение цифровых технологий и цифровой экономики может широко использоваться для решения этих проблем.
Приглашаем к участию в международной научно-практической конференции представителей государственных учреждений, бизнеса, образования и научного сообщества.