“Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizində logistika, idarəetmə və istismar problemləri“ adlı Beynəlxalq Konfrans keçiriləcəkdir
22.10.2021 / Xəbərlər
27-29  oktyabr 2021-ci il tarixlərində AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutu, Azərbaycan Texniki Universiteti, Polşanın Sileziya Texnoloji Universiteti və  Gürcüstanın Texniki Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə “Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizində logistika, idarəetmə və istismar problemləri“ adlı Beynəlxalq Konfrans keçiriləcəkdir. Konfransın veb səhifəsi: http://conf.cyber.az
Konfransda Polşa, Almaniya, Rusiya, Ukrayna, Rumıniya, Litva, Gürcüstan, Bolqarıstan, Belarus, Kazaxstan və digər ölkələrin nümayəndələrinin iştirakı nəzərdə tutulmuşdur.
Beynəlxalq Konfransa qəbul edilmiş məqalələrin IEEE Xplore elektron kitabxanada yerləşdirililməsi və seçilmiş məqalələrin "Informatics and Control Problems"  və SCOPUS bazasında 1.8 impakt faktorlu  “Transport Problems” jurnallarında çapı nəzərdə tutulur.
Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizi keçmiş İpək Yolunun ayrılmaz hissəsi olub, regional iqtisadi əməkdaşlıq üçün yeni mexanizmlərin inkişafını tələb edən təşəbbüsdür. Üzv ölkələr arasında iqtisadi inkişafı, mədəni mübadiləni və kommunikasiyanı gücləndirir.
“Bir kəmər-- bir yol” konsepsiyasının ayrılmaz hissəsi olan Şərq--Qərb Dəhlizi ticarət yollarını, nəqliyyat və iqtisadi dəhlizlərini yaxşılaşdırmaq və yeni ticarət yolları yaratmaq məqsədi daşıyır. Şərq--Qərb Nəqliyyat Dəhlizi eyni zamanda Avropa ilə Çini birləşdirən ən qısa ticarət yolu hesab olunur.
Regionda yaranmış Yeni qeosiyasi vəziyyət Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizində yeni nəqliyyat dəhlizlərinin yaranmasına, yeni ölkələrin cəlb olunmasına,
Şimal- Cənub və Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlisinin kəsişməsində  yerləşən Azərbaycanın beynəlxalq ticarət – loqistika mərkəzi olaraq əhəmiyyətini daha da artırır.
Konfransın əsas məqsədi elmi tədqiqat müəssisələrindən, universitetlərdən, beynəlxalq təşkilatlardan, dövlət və özəl sektorlardan olan nümayəndələri bir araya gətirib Şərq--Qərb Nəqliyyat Dəhlizi ilə  yüklərin  daşınması üçün təçhizat zəncirində olan elmi və praktiki problemləri müzakirə etməkdir. 4-cü Sənaye İnqilabının imkanlarını  nəzərə almaqla , rəqəmsal texnologiya və rəqəmsal  iqtisadiyyatın tətbiqi bu problemlərin həllıində geniş istifadə oluna bilər.
Biz dövlət, biznes, təhsil və elmi cəmiyyətin nümayəndələrini beynəlxalq elmi və praktiki konfransda iştirak etməyə dəvət edirik.

International Conference on Problems of Logistics, Management and Operation in the East-West Transport Corridor
22.10.2021 / Conferences, assemblies
The International Conference on Problems of Logistics, Management and Operation in the East-West Transport Corridor will take place on October 27-29, 2021. The conference is organized by the Institute of Control Systems of ANAS, the Azerbaijan Technical University, the Silesian University of Technology (Poland) and the Georgian Technical University. Conference website: http://conf.cyber.az
The conference will be attended by representatives of Poland, Germany, Russia, Ukraine, Romania, Lithuania, Georgia, Bulgaria, Belarus, Kazakhstan and other countries.
Papers accepted to the conference will be posted in the IEEE Xplore digital library, and selected papers will be published in the Informatics and Control Problems and Transport Problems (IF 1.8 in the SCOPUS database) journals.
The East-West Transport Corridor is an integral part of the ancient Silk Road and an initiative that requires the development of new mechanisms for regional economic partnership. It stimulates economic development, cultural exchange and communication between the member countries.
As an integral part of the Belt and Road Initiative, the East-West Transport Corridor aims to improve trade routes, transport and economic corridors and create new trade routes. The East-West Transport Corridor is also considered the shortest trade route connecting Europe and China.
The new geopolitical situation in the region increases the importance of Azerbaijan as an international trade and logistics center located at the crossroads of North-South and East-West transport corridors, contributing to the creation of new transport corridors in the East-West transport corridor, attracting new countries.
The main goal of the conference is to bring together representatives of research institutions, universities, international organizations, the public and private sectors to discuss scientific and practical issues in the supply chain for cargo transportation in the East-West transport corridor. Taking into account the potential of the 4th industrial revolution, digital technologies and the digital economy can be widely used to solve these problems.
We invite representatives of government agencies, business, education and the scientific community to participate in the international scientific and practical conference.