Azərbaycanın ilk qadın riyaziyyatçı professoru Tamilla Nəsirovanın 85 yaşı tamam olur
2021-ci il oktyabr 20-də Azərbaycanda ilk riyaziyyatçı qadın elmlər doktoru və ilk professoru, İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun laboratoriya müdiri, Əməkdar müəllim, ehtimal nəzəriyyəsi sahəsində tanınmış alim Tamilla Hilal qızı Nəsirovanın anadanolmasının 85 ili tamam olur.
Tamilla Nəsirova 1953-cü ildə Bakıda 176 saylı məktəbi qızıl medal ilə bitirərək həmin il Azərbaycan Dövlət Universitetinin fizika-riyaziyyat fakültəsinə imtahan vermədən daxil olmuş və 1958-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetini bitirdikdən sonra təyinatla AMEA-nın Kibernetika (indiki İdarəetmə Sistemləri) institutunda elmi fəaliyyətinə başlamış və həmin ildə Ukrayna Elmlər Akademiyasının Riyaziyyat İnsitutunun məqsədli aspiranturasına qəbul olmuşdur. Daha sonra M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin “Ehtimal nəzəriyyəsi”kafedrasında akad. B.V.Qnedenkonun rəhbərliyi altında dissertasiya işi üzərində işləməyə başlamışdır.
1964-cü ildə Daşkənd Universitetində fəlsəfə doktoru, 1994-cü ildə isə Ukrayna Elmlər Akademiyasının Riyaziyyat İnstitutunda “Kütləvi xidmət nəzəriyyəsinin bəzi məsələləri” mövzusunda elmlər doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün (akad. A.V.Skoroxodun elmi məsləhətçiliyi ilə) dissertasiya işini müdafiə etmişdir. 1997-ci ildə professor elmi adı almışdır.
1958-1980-ci illərdə İnstitutda laborant, elmi işçi, böyük elmi işçi vəzifələrində işləmişdir. 1980-ci ildən Bakı Dövlət Universitetində dosent vəzifəsinə keçmiş və 1995-ci ildən professor vəzifəsində işləmişdir.
1994-cü ildən Kibernetika institutuna qayıtmış və əvəzçiliklə (0,5 ştat) böyük elmi işçi, və 2003-cü ildən isə laboratoriya müdiri vəzifəsində çalışır.
T.H.Nəsirovanin aldığı nəzəri nəticələr: etibarlılıq, ehtiyatların idarə olunması, kütləvi xidmət və siğorta nəzəriyyələri və s.-də öz əksini tapmışdır.
T.H.Nəsirova ehtimal nəzəriyyəsi sahəsində tanınmış alimdir. O, ilk dəfə Semi-markov prosesləri ücün erqodik teoremi isbat etmişdir, semimarkov proseslərinin tədqiqindən prosesin və onun sərhəd funksionallarının paylanmasının tapılması üçün üsul işləmişdir, 3 müxtəlif tip semi-markov prosesləri arasında əlaqə yaratmışdır. O, 3 müxtəlif tip semimarkov prosesləri arasında əlaqə yaratmışdır.
T.H.Nəsirova Azərbaycanda özünün ehtimal nəzəriyyəsi məktəbini yaratmış və geniş elmi-tədqiqat işləri aparır. O, semi-markov dolaşma proseslərini müəyyən paylanmalar sinfində tədqiq etmək üçün metod yaratmışdır. Bu metod xalq təsərrüfatı əhəmiyyətli məsələləri aşkar şəkildə həll etməyə imkan verir.
Bu sahədə mühüm nəticələri xarici jurnallarda xaricdə keçirilən konfrans materiallarında dərc etmişdir. O, 100-dən çox elmi əsərin, o cümlədən 3 monoqrafiyanın, 2 kitabın və 1 metodik vəsaitin müəllifidir.
1964-cü ildən pedaqoji fəaliyyətlə məşğuldur. 2007-ci ildə "Əməkdar müəllim" fəxri adına layiq görülmüşdür.
1996-2000-ci illərdə Türkiyənın “Karadeniz Teknik” Universitetində professor vəzifəsində çalışmış və özünün elmi-pedoqoji fəaliyyəti haqqında müsbət iz buraxmışdır.
Onun rəhbərliyi altında 2 elmlər doktoru və 10 fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almışlar.
T.H.Nəsirova haqqında “Azərbaycanın görkəmli qadınları” , “Azərbaycanın 100 görkəmli alimi”, Rusiyada çap olunan “Женщины-математики» riyaziyyat-tarixi ocerkinin 1 cildində məlumat verilmişdir, və 2009-cu ildə Azərbaycan TV-da“Birincilər” verilişinin bir buraxılışı (“İlk riyaziyatcı elmlər doktoru”) Tamilla Nasirivaya həsr edilmişdir.
T.H.Nəsirovanın adı “Математики Азербайджана ХХ века” və “Azərbaycanın Tanınmış alimləri” ensiklopediyalarına daxil edilmişdir.
T.H.Nəsirova müxtəlif illərdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında AAK-nın ekspert şurasının, İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun və Riyaziyyat və mexanika institutunun nəzdində fəaliyyət göstərən dissertasiya şuralarını üzvü olmuş, hal-hazırda BDU-nin Tətbiqi Riyaziyyat İnstitutunun "Ehtimal nəzəriyyəsi" ixtisası üzrə dissertasiya şurasının üzvüdür.
Dünya elminə mühüm töhfələr bəxş etmiş tanınmış elm xadimi Tamilla Nəsirovanı 85 illik yubileyi münasibətilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı və yeni uğurlar arzulayırıq!

Тамилле Насировой, первой женщине-профессору математики в Азербайджане, исполнилось 85 лет
20 октября 2021 года исполняется 85 лет со дня рождения Тамиллы Хилал гызы Насировой — первой женщины-математика, доктора наук и первого профессора в Азербайджане, заведующей лабораторией Института систем управления, заслуженного учителя, известного ученого в области теории вероятностей.
Тамилла Насирова в 1953 году окончила школу № 176 города Баку с золотой медалью и в том же году без экзаменов поступила на физико-математический факультет Азербайджанского государственного университета. После окончания в 1958 году Азербайджанского государственного университета она начала свою научную деятельность в Институте кибернетики (ныне Систем управления) НАНА по направлению, и в том же году была принята в целевую аспирантуру Института математики Украинской Академии наук. Позднее она начала работать над диссертацией на кафедре теории вероятностей МГУ им. М.В. Ломоносова под руководством академика Б.В. Гнеденко.
В 1964 году защитила диссертацию на соискание ученой степени доктора философии в Ташкентском университете, а в 1994 году защитила диссертацию на соискание ученой степени доктора наук в Институте математики АН УССР на тему «Некоторые вопросы теории массового обслуживания» (под научным руководством акад. А.В. Скорохода). В 1997 году ей было присвоено ученое звание профессора.
С 1958 по 1980 год работала в институте лаборантом, научным сотрудником, старшим научным сотрудником. С 1980 года она является доцентом Бакинского государственного университета, а с 1995 года работает профессором.
С 1994 года вернулась в Институт кибернетики и работает старшим научным сотрудником (0,5 штатной единицы), а с 2003 года — заведующим лабораторией.
Теоретические результаты, полученные Т.Х. Насировой нашли отражение в теориях надежности, управления ресурсами, массового обслуживания и страхования и т.д.
Т.Х. Насирова — известный ученый в области теории вероятностей. Она впервые доказала эргодическую теорему для полумарковских процессов, разработала метод нахождения распределения процесса и его граничных функционалов на основе изучения полумарковских процессов и установила связь между тремя различными типами полумарковских процессов.
Т.Х. Насирова создала в Азербайджане собственную школу теории вероятностей и ведет обширные научные исследования. Она создала метод изучения процессов полумарковского блуждания в определенном классе распределений. Этот метод позволяет однозначно решать важные вопросы народного хозяйства.
Она опубликовала важные результаты в этой области в зарубежных журналах и материалах конференций, проведенных за рубежом. Автор более 100 научных работ, в том числе 3 монографий, 2 книг и 1 методического пособия.
Педагогической деятельностью занимается с 1964 года. В 2007 году ей присвоено почетное звание «Заслуженный учитель».
С 1996 по 2000 год она работала профессором в Техническом университете Карадениз в Турции и оставила положительный след своей научной и педагогической деятельностью.
Под его руководством защитились 2 доктора наук и 10 докторов философии.
Информация о Т.Х. Насировой отражено в книгах «Выдающиеся женщины Азербайджана», «100 выдающихся ученых Азербайджана», в 1-м томе математико-исторического очерка «Женщины-математики», изданного в России, а в 2009 году Тамилле Насировой был посвящен выпуск программы «Первые» на Азербайджанском телевидении («Первый доктор математических наук»).
Имя Т.Х. Насировой включено в энциклопедии «Математики Азербайджана в ХХ веке» и «Выдающиеся ученые Азербайджана».
Т.Х. Насирова в разные годы была членом экспертного совета ВАК при Президенте Азербайджанской Республики, диссертационных советов, действующих при Институте систем управления и Институте математики и механики, а в настоящее время является членом Диссертационного совета по специальности «Теория вероятностей» Института прикладной математики БГУ.
Поздравляем Тамиллу Насирову, известного ученого, внесшего значительный вклад в мировую науку, с 85-летием и желаем ей крепкого здоровья и новых успехов!