Azərbaycanın ilk qadın riyaziyyatçı professoru Tamilla Nəsirovanın 85 yaşı tamam olur
2021-ci il oktyabr 20-də Azərbaycanda ilk riyaziyyatçı qadın elmlər doktoru və ilk professoru, İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun laboratoriya müdiri, Əməkdar müəllim, ehtimal nəzəriyyəsi sahəsində tanınmış alim Tamilla Hilal qızı Nəsirovanın anadanolmasının 85 ili tamam olur.
Tamilla Nəsirova 1953-cü ildə Bakıda 176 saylı məktəbi qızıl medal ilə bitirərək həmin il Azərbaycan Dövlət Universitetinin fizika-riyaziyyat fakültəsinə imtahan vermədən daxil olmuş və 1958-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetini bitirdikdən sonra təyinatla AMEA-nın Kibernetika (indiki İdarəetmə Sistemləri) institutunda elmi fəaliyyətinə başlamış və həmin ildə Ukrayna Elmlər Akademiyasının Riyaziyyat İnsitutunun məqsədli aspiranturasına qəbul olmuşdur. Daha sonra M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin “Ehtimal nəzəriyyəsi”kafedrasında akad. B.V.Qnedenkonun rəhbərliyi altında dissertasiya işi üzərində işləməyə başlamışdır.
1964-cü ildə Daşkənd Universitetində fəlsəfə doktoru, 1994-cü ildə isə Ukrayna Elmlər Akademiyasının Riyaziyyat İnstitutunda “Kütləvi xidmət nəzəriyyəsinin bəzi məsələləri” mövzusunda elmlər doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün (akad. A.V.Skoroxodun elmi məsləhətçiliyi ilə) dissertasiya işini müdafiə etmişdir. 1997-ci ildə professor elmi adı almışdır.
1958-1980-ci illərdə İnstitutda laborant, elmi işçi, böyük elmi işçi vəzifələrində işləmişdir. 1980-ci ildən Bakı Dövlət Universitetində dosent vəzifəsinə keçmiş və 1995-ci ildən professor vəzifəsində işləmişdir.
1994-cü ildən Kibernetika institutuna qayıtmış və əvəzçiliklə (0,5 ştat) böyük elmi işçi, və 2003-cü ildən isə laboratoriya müdiri vəzifəsində çalışır.
T.H.Nəsirovanin aldığı nəzəri nəticələr: etibarlılıq, ehtiyatların idarə olunması, kütləvi xidmət və siğorta nəzəriyyələri və s.-də öz əksini tapmışdır.
T.H.Nəsirova ehtimal nəzəriyyəsi sahəsində tanınmış alimdir. O, ilk dəfə Semi-markov prosesləri ücün erqodik teoremi isbat etmişdir, semimarkov proseslərinin tədqiqindən prosesin və onun sərhəd funksionallarının paylanmasının tapılması üçün üsul işləmişdir, 3 müxtəlif tip semi-markov prosesləri arasında əlaqə yaratmışdır. O, 3 müxtəlif tip semimarkov prosesləri arasında əlaqə yaratmışdır.
T.H.Nəsirova Azərbaycanda özünün ehtimal nəzəriyyəsi məktəbini yaratmış və geniş elmi-tədqiqat işləri aparır. O, semi-markov dolaşma proseslərini müəyyən paylanmalar sinfində tədqiq etmək üçün metod yaratmışdır. Bu metod xalq təsərrüfatı əhəmiyyətli məsələləri aşkar şəkildə həll etməyə imkan verir.
Bu sahədə mühüm nəticələri xarici jurnallarda xaricdə keçirilən konfrans materiallarında dərc etmişdir. O, 100-dən çox elmi əsərin, o cümlədən 3 monoqrafiyanın, 2 kitabın və 1 metodik vəsaitin müəllifidir.
1964-cü ildən pedaqoji fəaliyyətlə məşğuldur. 2007-ci ildə "Əməkdar müəllim" fəxri adına layiq görülmüşdür.
1996-2000-ci illərdə Türkiyənın “Karadeniz Teknik” Universitetində professor vəzifəsində çalışmış və özünün elmi-pedoqoji fəaliyyəti haqqında müsbət iz buraxmışdır.
Onun rəhbərliyi altında 2 elmlər doktoru və 10 fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almışlar.
T.H.Nəsirova haqqında “Azərbaycanın görkəmli qadınları” , “Azərbaycanın 100 görkəmli alimi”, Rusiyada çap olunan “Женщины-математики» riyaziyyat-tarixi ocerkinin 1 cildində məlumat verilmişdir, və 2009-cu ildə Azərbaycan TV-da“Birincilər” verilişinin bir buraxılışı (“İlk riyaziyatcı elmlər doktoru”) Tamilla Nasirivaya həsr edilmişdir.
T.H.Nəsirovanın adı “Математики Азербайджана ХХ века” və “Azərbaycanın Tanınmış alimləri” ensiklopediyalarına daxil edilmişdir.
T.H.Nəsirova müxtəlif illərdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında AAK-nın ekspert şurasının, İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun və Riyaziyyat və mexanika institutunun nəzdində fəaliyyət göstərən dissertasiya şuralarını üzvü olmuş, hal-hazırda BDU-nin Tətbiqi Riyaziyyat İnstitutunun "Ehtimal nəzəriyyəsi" ixtisası üzrə dissertasiya şurasının üzvüdür.
Dünya elminə mühüm töhfələr bəxş etmiş tanınmış elm xadimi Tamilla Nəsirovanı 85 illik yubileyi münasibətilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı və yeni uğurlar arzulayırıq!

Tamilla Nasirova, the first woman Professor of Mathematics in Azerbaijan, turned 85 years old
October 20, 2021 marks the 85th birthday of Tamilla Hilal Nasirova, the first woman mathematician, Doctor of Sciences and Professor in Azerbaijan, Head of Laboratory of the Institute of Control Systems, Honored Teacher, famous scientist in the field of probability theory.
Tamilla Nasirova graduated from school No. 176 of Baku city with a gold medal in 1953 and entered the Physics and Mathematics Faculty of Azerbaijan State University without examinations in the same year. After graduating from Azerbaijan State University in 1958, she started her academic career at the Institute of Cybernetics (now Control Systems) of ANAS on assignment, and in the same year she was admitted to the target postgraduate course at the Institute of Mathematics of the Ukrainian Academy of Sciences. Later, she started working on her thesis at the Department of Probability Theory of Lomonosov Moscow State University under the supervision of Academician B.V. Gnedenko.
In 1964, she defended her Candidate’s dissertation at Tashkent University, and in 1994, she defended her dissertation "Some Issues of Queuing Theory" for the degree of Doctor of Sciences at the Institute of Mathematics of the Academy of Sciences of Ukraine (under the scientific supervision of Acad. A.V. Skorokhod). In 1997 she was awarded the academic title of professor.
From 1958 to 1980 she worked at the institute as a laboratory assistant, researcher, senior researcher. Since 1980 she has been an associate professor at Baku State University, and since 1995 she has been working as a professor.
Since 1994, she returned to the Institute of Cybernetics and works as a senior researcher (part-time), and since 2003 as the head of the laboratory.
The theoretical results obtained by T.H. Nasirova were reflected in the theories of reliability, resource management, queuing and insurance, etc.
T.H. Nasirova is a well-known scientist in the field of probability theory. She first proved the ergodic theorem for semi-Markov processes, developed a method for finding the distribution of a process and its boundary functionals based on the study of semi-Markov processes and established a connection between three different types of semi-Markov processes.
T.H. Nasirova has created her own school of probability theory in Azerbaijan and conducts extensive scientific research. She created a method for studying semi-Markov walks in a certain class of distributions. This method allows to solve important issues of national economy unambiguously.
She has published important results in this field in foreign journals and conference proceedings held abroad. She is the author of more than 100 scientific papers, including 3 monographs, 2 books and 1 guidebook.
She has been engaged in pedagogical activity since 1964. In 2007, she was awarded the honorary title "Honored Teacher".
She worked as a professor at Karadeniz Technical University in Türkiye from 1996 to 2000 and left a positive mark with her research and teaching activities.
Under his supervision, 2 DSc and 10 PhD were defended.
Information about T.H. Nasirova is in the books "Outstanding Women of Azerbaijan", "100 Outstanding Scientists of Azerbaijan", in the 1st volume of mathematical-historical essay "Women Mathematicians" published in Russia, and in 2009 Tamilla Nasirova was devoted to the program "The First" on Azerbaijan TV ("The First Doctor of Mathematical Sciences").
T.H. Nasirova's name was included in the encyclopedias "Mathematicians of Azerbaijan in the XX century" and "Outstanding Scientists of Azerbaijan".
T.H. Nasirova was a member of the Expert Council of the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan, dissertation councils operating at the Institute of Control Systems and the Institute of Mathematics and Mechanics, and is currently a member of the Dissertation Council on the specialty "Probability Theory" of the Institute of Applied Mathematics of BSU.
We congratulate Tamilla Nasirova, a well-known scientist who has made a significant contribution to world science, on her 85th birthday and wish her good health and new successes!