İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Elmi şurasının növbəti iclası keçirilmişdir
29 oktyabr 2021-ci il tarixində AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Elmi şurasının iclası onlayn formatda keçirilmişdir. İclasda institutun rəhbərliyi, şura üzvləri, şöbə və laboratoriya müdirləri tam heyətdə və dəvət olunmuş qonaqlar iştirak edirdilər.
İclası institutun baş direktoru, akademik Əli Abbasov açaraq gündəlikdəki məsələlər barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verdi. Ə.Abbasov gündəlikdəki ilk məsələni təqdim etmək üçün sözü  İSİ-nin icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üvzü Əminağa Sadıqova verdi.
Əminağa Sadıqov  baş elmi işçi, r.e.d., professor, Əməkdar müəllim Tamilla Nəsirovanın və İSİ-nin “Beynəlxalq əlaqələr və innovasiya” şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Tofiq Babayevin elmi fəaliyyətləri, Azərbaycan elminə bəxş etdikləri mühüm töhfələr haqqında tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat verdi. T.Nəsirovanın 85 və T.Babayevin 75 illik yubileylərinin keçirilməsi haqqında AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsi qarşısında vəsatət qaldırılması barədə qərar qəbul edildi.
İSİ-nin elmi katibi Zəhra Əzizova 1.3 saylı laboratoriyanın böyük elmi işçisi, r.ü.f.d. R.Zeynalovun “İdarəetmədə riyazi modellər və sərhəd məsələləri” adlı monoqrafiyası haqqında məlumat verdi, müzakirələr aparıldı və monoqrafiyanın çapa verilməsi haqqında yekdilliklə qərar qəbul edildi. Z.Əzizova, həmçinin İnstitutun laboratoriyalarının 2021-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilatı fəaliyyəti haqqında hesabatların təqdimatı barədə məsələni tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırdı və müəyyən tapşırıqlar verildi.
Sonra Ə.Sadıqov gənclər üçün elm və təhsil sahələri üzrə Prezident mükafatına nəmizədlərin təqdim olunması  məsələsi ilə çıxış etdi, şura üzvləri tərəfindən müzakirələr aparılaraq qərarlar qəbul olundu.
İclasda İSİ-nin Təhsil şöbəsinin müdiri, r.ü.f.d. Sevinc Quliyeva 2021/2022-ci tədris ili üzrə İnstitutun magistraturasına qəbul olunan magistrantların dissertasiya mövzularının, elmi rəhbərlərinin və fərdi iş planlarının təsdiq olunması və gündəlikdən irəli gələn digər məsələlər barəsində çıxış etdi, fikir mübadiləsi aparıldı və qərarlar qəbul edildi.
Daha sonra Ə.Sadıqov İnstitutun 4 saylı laboratoriyasının kiçik elmi işçisi, İnstitutun  4-cü kurs dissertantı V.M.Haqverdiyevə dissertasiya mövzusunun dəqiqləşdirilməsi və yeni elmi rəhbərin təsdiq edilməsi haqqında məsələni şura üzvlərinin diqqətinə çatdırdı.
İclasda İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda laboratoriya müdiri vəzifələrinə seçkilərlə bağlı şura üzvləri tərəfindən geniş müzakirələr aparıldı və gizli səsvermə keçirilərək müəyyən qərarlar qəbul edildi.
Sonra bəzi cari  məsələlərə baxıldı və AMEA-nın Fizika-riyaziyyat və texnika elmləri bölməsinə veriləcək təkliflər səsə qoyuldu.
Sonda İnstitutun baş direktoru, akademik Əli Abbasov iclasa yekun vuraraq qarşıda duran əsas vəzifələrin yerinə yetirilməsi üçün müəyyən tapşırıqlarını səsləndirdi.

A regular meeting of the Science Council of the Institute of Control Systems was held
An online meeting of the Science Council of the Institute of Control Systems (IСS) of ANAS was held on 29 October 2021. The meeting was attended by the administration of the institute, members of the council, all heads of departments and laboratories and invited guests.
The meeting was opened by the General Director of the Institute, academician Ali Abbasov, who informed the participants about the issues on the agenda. To speak on the first issue of the agenda, A. Abbasov gave the floor to the Executive Director of IСS, Corresponding Member of ANAS Aminaga Sadigov.
Aminaga Sadigov told the participants in detail about the scientific activities of Professor Tamilla Nasirova, DSc (Math), senior researcher, and Tofig Babayev, PhD (Eng), Head of the International Relations and Innovation Department of the IСS, their significant contribution to Azerbaijani science. It was decided to submit a petition to the Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences of ANAS to mark T. Nasirova's 85th birthday anniversary and T. Babayev's 75th birthday anniversary.
The Academic Secretary of ICS Zahra Azizova informed the participants about the monograph of the senior researcher of Laboratory No 1.3 R. Zeynalov, PhD (Math) "Mathematical models and boundary value problems in control", a discussion was held and a unanimous decision was made to publish the monograph. Z. Azizova also informed the participants about the submission of reports on the scientific and scientific-organizational activities of the institute's laboratories for 2021 and gave relevant instructions.
Then A. Sadigov spoke on the issue of nominating candidates for the Presidential Prize in the field of science and education for youth. The members of the council discussed the matter, and appropriate decisions were made.
Sevinj Guliyeva, PhD (Math), Head of the Department of Education of IСS, spoke on the issue of approving the topics of dissertations, advisers and individual work plans of the students admitted to the Master's program of the institute for the 2021/2022 academic year, and other issues arising from the agenda, the members of the council exchanged opinions, and decisions were made.
Then A. Sadigov informed the council members about the clarification of the topic of the dissertation and the approval of the new adviser of the junior researcher of Laboratory No 4 of the institute, the 4th year dissertationist of the institute V.M. Hagverdiyev.
The council members discussed in detail the elections for the positions of Heads of Laboratory of the Institute of Control Systems, and decisions were taken by secret ballot.
Some current issues were discussed, and proposals were put to a vote for submission to the Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences of ANAS.
In conclusion, General Director of the Institute, academician Ali Abbasov summed up the results of the meeting and gave certain instructions on the implementation of the main objectives for the future.