AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutu və Belarus Tətbiqi Proqram Sistemləri İnstitutu arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb
26.11.2021 / Xəbərlər
24 noyabr 2021-ci il tarixində Belarus Respublikasının Rabitə və İnformasiyalaşdırma Nazirliyində “Tətbiqi Proqram Sistemləri İnstitutu” Elmi-Mühəndislik Respublika Unitar Müəssisəsi ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası İdarəetmə Sistemləri İnstitutu arasında EU4Digital regionlararası proqramı çərçivəsində birgə pilot layihələrin konsepsiyasının hazırlanması və həyata keçirilməsi məqsədilə əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb.
Memorandumu AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Əli Abbasov və Tətbiqi Proqram Sistemləri İnstitutunun direktoru İqor Mixaylovski imzalayıblar.
Tərəflər milli elektron logistika sistemlərinin və rəqəmsal nəqliyyat dəhlizlərinin (DTC) yaradılması yolu ilə nəqliyyat-logistika proseslərinin idarə edilməsi, rəqəmsallaşdırılması üzrə konsepsiyaların hazırlanması və birgə tədqiqat və layihələndirmə işlərinin həyata keçirilməsində əməkdaşlıq edəcəklərini ifadə ediblər.
Görüşdə, həmçinin elektron logistika sistemlərinin və DTC-lərin inkişafı sahəsində məlumat və təcrübə mübadiləsi, bu sahələr üzrə mövcud normativ sənədlər və texniki standartlar haqqında məlumat mübadiləsi barədə razılığa gəlinib.

Подписан меморандум о сотрудничестве между Институтом систем управления НАНА и Институтом прикладных программных систем Республики Беларусь
26.11.2021 / Конференции, собрания
24 ноябрь 2021 года в Министерстве связи и информатизации Республики Беларусь был подписан меморандум о сотрудничестве между Научно-инженерным республиканским унитарным предприятием «Институт прикладных программных систем» и Институтом систем управления Национальной академии наук Азербайджана с целью разработки концепции и реализации совместного пилотного проекта в рамках межрегиональной программы EU4Digital.
Меморандум подписали генеральный директор Института систем управления НАНА академик Али Аббасов и директор Института прикладных программных систем Игорь Михайловский.
Стороны договорились о сотрудничестве в области управления транспортно-логистическими процессами посредством создания национальных электронных логистических систем и цифровых транспортных коридоров (ЦТК), разработке концепций оцифровки и проведении совместных исследовательско-проектировочных работ.
Во время встречи также была достигнута договоренность об обмене информацией и опытом в разработке электронных логистических систем и ЦТК, обмене информацией о существующих в этих областях нормативных документах и технических стандартах.