"İnformasiya təhlükəsizliyinin təmini üçün milli standartlar mövcuddur" - Video
Müasir dövrdə informasiyanın ictimai həyatdakı rolunun yüksəlməsi informasiya təhlükəsizliyi məsələsini önə çıxarıb. Onun meydana çıxması isə 1988-ci ilə təsadüf edir. 2 noyabr tarixində Kornel Universitetinin aspirantı Robert Moris tərəfindən yaradılmış 6 min kompüterin işini iflic edən "Moris soxulcanı" şəbəkəyə buraxılmışdır.
Dünyanın aparıcı ölkələrində olduğu kimi Azərbaycanda da informasiya təhlükəsizliyinin hüquqi təminatı sahəsində sistemli əməli tədbirlər görülür. Bu baxımdan ilk növbədə beynəlxalq informasiya təhlükəsizliyi, həmçinin milli maraqların qorunması və möhkəmləndirilməsi məsələsinə xüsusi diqqət ayrılır.
Digər sahələlərdə olduğu kimi sözügedən istiqamətdə də həyata keçirilən dövlət proqramlarına Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) institutları tərəfindən elmi dəstək verilir. Dünya təcrübəsi öyrənilir, aparıcı ölkələrlə əməkdaşlıq əlaqələri genişləndirilərək tədqiqatlar aparılır.
Mövzu ilə əlaqədar AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun icraçı direktoru, akademiyanın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov "525-ci Kanal"a danışıb. O qeyd edib ki, ölkəmizdə ümumilikdə İKT-nin inkişafı, eləcə də informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması dövlət siyasətinin prioritetlərindəndir və daim diqqət mərkəzində saxlanılır.

«Существуют национальные стандарты информационной безопасности» - Видео
Растущая роль информации в общественной жизни в наше время высветила проблему информационной безопасности. Ее появление датируется 1988 годом, когда 2 ноября аспирант Корнельского университета Роберт Моррис запустил в сеть «червя Мориса«, парализовавшего 6 000 компьютеров.
Как и в ведущих странах мира, в Азербайджане принимаются планомерные практические меры в области правового обеспечения информационной безопасности. В связи с этим особое внимание уделяется международной информационной безопасности, а также защите и укреплению национальных интересов.
Как и в других областях, институты Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) обеспечивают научную поддержку государственных программ, реализуемых в этом
направлении. Изучается мировой опыт, расширяется сотрудничество с ведущими странами, проводятся исследования.
Об этом «525-му каналу» рассказал исполнительный директор Института систем управления НАНА, член-корреспондент академии Аминага Садыгов. Он отметил, что развитие ИКТ в нашей стране в целом и обеспечение информационной безопасности в частности является одним из приоритетов государственной политики и всегда находится в центре внимания.