AMEA nümayəndə heyəti Belarusa səfər edib
23-27 noyabr 2021-ci il tarixlərində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının nümayəndə heyəti Belarus Respublikasının Minsk şəhərində keçirilmiş MDB-yə üzv dövlətləri alimlərinin III Forumunda iştirak etmişdir.
Azərbaycan nümayəndə heyətinin tərkibinə AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Əli Məhəmməd oğlu Abbasov (nümayəndə heyətinin rəhbəri), AMEA Neft və Qaz İnstitutunun baş direktoru, akademik Fəxrəddin Əbülfət oğlu Qədirov, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Ramiz Məhəmməd oğlu Alıquliyev, “AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı” MMC-nin icraçı direktoru Zaur Şirəli oğlu Nəhmətov, AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun baş direktorunun köməkçisi Pənah Mehdi oğlu Hacıyev, AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun “Beynəlxalq əlaqələr və innovasiya” şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Tofiq Əli İkram oğlu Babayev və AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun laboratoriya müdiri, r.ü.f.d. Ədalət Bəxtiyar oğlu Paşayev daxil olunmuşdur.
Səfər çərçivəsində nümayəndə heyəti MDB-yə üzv dövlətləri alimlərinin III Forumunda iştirak etdilər.
25 noyabr tarixində MDB-yə üzv dövlətləri alimlərinin III Forumunun açılışı baş tutmuşdur. Forumun Plenar iclasında Azərbaycan nümayəndə heyətinin rəhbəri akademik Əli Abbasov nitq ilə çıxış etmişdir.
Ə.Abbasov forum iştirakçılarını Azərbaycanın nümayəndə heyəti adından salamlayaraq bu yüksək səviyyəli tədbirə dəvətə görə Belarus Milli Elmlər Akademiyasına dərin minnətdarlığını bildirmişdir. Akademik Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının ölkənin milli özünüdərkinin inkişafında, ölkə sənayesinin müxtəlif sahələrinin formalaşmasında və inkişafında, təbii sərvətlərin mənimsənilməsində, Azərbaycan xalqının tarixinin və fəlsəfi fikrinin öyrənilməsi, Azərbaycan dilinin qorunub saxlanılması, inkişafı və s. istiqamətlərdə önəmini vurğulamışdır.
Akademik çıxışında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkədə elmin inkişafı, elmi-texniki potensialın gücləndirilməsi, yüksək ixtisaslı elmi kadrların hazırlanması və alimlərin cəmiyyətdə rolunun artırılması istiqamətində həyata keçirilən əsaslı tədbirləri qeyd etmişdir. Akademik Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası tərəfindən “Azərbaycan Respublikasında 2020-2025-ci illərdə AMEA-nın inkişafı proqramı” üzrə planlaşdırılan işlərdən, o cümlədən elmi tədqiqatların prioritet istiqamətləri, innovativ inkişaf, gənc alimlərin hazırlanması, elm və texnologiyaların inkişafında dövlət və özəl şirkətlərin əməkdaşlığı haqqında söz açdı.
Əli Abbasov, həmçinin AMEA-nın beynəlxalq əməkdaşlığı barədə forum iştirakçılarına məlumat vermiş, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası üçün MDB ölkələri Elmlər Akademiyaları ilə əməkdaşlığın əhəmiyyətli rolunu qeyd etmişdir. Akademik çıxışında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının MDB və Baltikyanı ölkələrin, Gürcüstanın, ABŞ-ın, Yaponiyanın, İsrailin və s. ölkələrin aparıcı elm və təhsil ocaqları ilə elm və texnologiyanın prioritet sahələrində birgə layihələrin hazırlanması və həyata keçirilməsi, informasiya və təcrübə mübadiləsi, kadr hazırlığı və birgə tədbirlərin təşkili istiqamətində əməkdaşlığından ətraflı şəkildə bəhs etmişdir.
Dəyirmi masada İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Əli Abbasov, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Ramiz Alıquliyev, AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun nümayəndələri t.ü.f.d. Tofiq Babayev və dosent Ədalət Paşayev iştirak etmişlər. Bu seksiyada MDB ölkələrinin rəqəmsal dövrdə müxtəlif problemlərin həllinə yönəlmiş və qarşılıqlı əməkdaşlığın güclənməsinə həsr edilmiş çıxışları dinlənilmişdir. Akademik Əli Abbasov “Rəqəmsal ipək yolu layihəsi çərçivəsində qlobal təbiət problemlərinin həllində MDB ölkələrinin elmi-texniki əməkdaşlığı” (‹‹Научно-техническое сотрудничество стран СНГ в решении глобальных проблем природы в рамках проекта Цифрового шелкового пути››) mövzusunda təqdimatla çıxış etmişdir.
Ə.Abbasov çıxışında qlobal xarakterli problemlərin həlli üçün Rəqəmsal İpək Yolu çərçivəsində MDB ölkələrinin elmi-texniki əməkdaşlığı sahəsində aparılan tədqiqatların nəticələrini iştirakçıların diqqətinə çatdırmışdır.
Akademik Rəqəmsal İpək Yolunun elmi proqramında uğurlu iştirakın əsas şərti olaraq ölkənin qanunvericilik tənzimləməsi daxil olmaqla informasiya-kommunikasiya texnologiyaları (İKT) sahəsində, elmi-texniki həm də istehsal-iqtisadi baxımdan potensialı və inkişaf səviyyəsinin mühüm olduğunu vurğulamışdır.
Daha sonra Ə.Abbasov Azərbaycanda son 15 ildə İKT-nin inkişaf tempini və səviyyəsini ətraflı təsvir edərək qeyd edib ki, Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının qiymətləndirməsinə görə, Azərbaycan bu sahədə dinamik inkişaf edən ilk on ölkə sırasına daxil olub.
Məruzəçi Azərbaycanda informasiya infrastrukturunun inkişaf səviyyəsini, o cümlədən internet, kosmik texnologiyalar, transmilli informasiya kanalları, data mərkəzlər, hesablama sistemləri və s. haqqında dinləyicilərə məlumat vermiş və əsasən Azərbaycanın elmi potensialının rolunu xüsusi qeyd etmişdir.
Alim sonda layihənin əsas mahiyyətini - BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri çərçivəsində AMEA-nın MDB və digər region ölkələrinin elmi-texniki və bilik potensialını cəmləşdirərək qlobal təbiət problemlərinin həllinə yönəldilməsi təklifini dinləyicilərə çatdırmışdır.
AMEA nümayəndə heyəti, həmçinin çoxsaylı ikitərəfli görüşlər keçirmişdir.
AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun nümayəndələri 23 noyabr tarixində Minskdə Belarus Milli Elmlər Akademiyasının Birləşmiş Maşınqayırma İnstitutunda görüşlər keçirmiş və əməkdaşlıq barəsində ikitərəfli müqavilə imzalanmışdır. 24 noyabr tarixində AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun nümayəndələri Belarus Respublikasının Tətbiqi Proqram Sistemləri İnstitutunda görüş keçirmişdir və görüşdə gələcək ikitərəfli əməkdaşlıq imkanları ətrafında müzakirələr aparılmışdır. 27-29 oktyabr Bakı şəhərində keçirilmiş Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizində logistika, idarəetmə və istismar problemləri konfransının vacibliyi və müvəffəqiyyətlə keçirilməsi qeyd edilmiş və Tətbiqi Proqram Sistemləri İnstitutun da konfransın Dəyirmi masasında aktiv iştirakı qeyd edilmişdir. İki müəssisə arasında Əməkdaşlıq Memorandumu imzalanmişdir. 24 noyabr, günün ikinci yarısında AMEA nümayəndələri ilə Belarus Dövlət İnformatika və Elektronika Universitetində görüşlər keçirilmişdir və İdarəetmə Sistemləri İnstitutu və universitet arasında əməkdaşlıq haqqında memorandum imzalanmışdır. Memorandumda elm, təhsil və iki müəssisə üçün əhəmiyyət kəsb edən digər sahələrdə geniş əməkdaşlığın həyata keçirilmələri nəzərdə tutulmuşdur. Görüşdə Beynəlxalq Elmlər Akademiyaları Assosiasiyasının Geodeziya və Geofizika üzrə Elmi Şurasının sədri akademik F.Ə.Qədirov və İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri, müxbir üzv R.M.Alıquliyev iştirak etmişdirlər.
24 noyabr 2021-ci il tarixində Yüksək Texnologiyalar Parkının icraçı direktoru Zaur Nəhmətov Belarus Milli Elmlər Akademiyasının İdentifikasiya Sistemləri Mərkəzinin və Belarus Milli Elmlər Akademiyasının Riyaziyyat İnstitunun rəhbərliyi ilə görüşlər keçirmişdir. Görüşdə AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının rezidentləri ilə birgə layihələrin həyata keçirilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılmış və qarşılıqlı əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilmişdir.
Z.Nəhmətov 26 noyabr 2021-ci il tarixində Belarus Yüksək Texnologiyalar Parkının rəhbərliyi ilə görüş keçirmişdir. Görüşdə Belarusiya Yüksək Texnologiyalar Parkının tarixi və bu günü, imkanları, innovativ layihələr, tətbiq edilən güzəştlər, rezidentlər, statistik göstəricilər barədə geniş məlumat verilmişdir. AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı və Belarusiya Yüksək Texnologiyalar Parkının əməkdaşlıq imkanları ilə bağlı müzakirələr aparılmışdır. Daha sonra Z.Nəhmətov AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı haqqında geniş təqdimatla çıxış etmiş və Belarusiya Yüksək Texnologiyalar Parkında hazırlanmış innovativ məhsullar, texnoloji yeniliklərlə tanış olmuşdur.
24-26 noyabr 2021-ci il tarixləri arasında Minsk şəhərində Beynəlxalq Elmlər Akademiyaları Assosiasiyasının (MAAN) elmi şuralarının birinci qurultayı keçirilmişdir. Qurultayın işində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Neft və Qaz İnstitutunun baş direktoru, Beynəlxalq Elmlər Akademiyaları Assosiasiyasının Geodeziya və Geofizika üzrə Elmi Şurasının sədri akademik F.Ə.Qədirov və İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri, müxbir üzv R.M.Alıquliyev iştirak etmişlər.
Beynəlxalq Elmlər Akademiyaları Assosiasiyasının (MAAN) elmi şuralarının rəhbəri Belarus Elmlər Akademiyası Rəyasət heyətinin Sədri, akademik V.Q.Qusakov görülmüş işlər haqqında qurultay iştirakçılarına məlumat vermişdir.
Qurultayda Beynəlxalq Elmlər Akademiyaları Assosiasiyasının Geodeziya və Geofizika üzrə Elmi Şurasının sədri akademik F.Ə.Qədirov şurada təmsil olunan ölkələr arasında yaradılmış elmi əlaqələr haqqında məruzə etmişdir. Məruzədə şurada təmsil olunan ölkələr arasındakı və dünyanın aparıcı elmi mərkəzləri ilə olan əlaqələr təhlil edilmiş, bu əlaqələrin gücləndirilməsi məqsədi ilə bir sıra təkliflər irəli sürülmüşdür. Müxbir üzv R.M.Alıquliyev mövzu ətrafında aparılan müzakirələrdə iştirak etmişdir. Qurultayın sonunda yekun qətnamə qəbul edilmişdir.
26 noyabr 2021-ci il tarixdə günün birinci yarısında AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Ramiz Alıquliyev forum çərçivəsində Belarus MEA-nın Birləşmiş İnformatika Problemləri İnstitutunda görüş keçirdi. Görüşdə, həmçinin Rusiyadan və Qazaxıstandan gəlmiş alimlərin iştirakı ilə seminar təşkil edilmişdir.
Daha sonra R.Alıquliyev təmsil etdiyi institutda aparılan tədqiqatlar haqqında seminar iştirakçılrına geniş məlumat verdi və gələcəkdə birgə tədqiqatlar üçün istiqamətlər müəyyənləşdirildi.
Görüşün sonunda qonaqlar institutda fəaliyyət göstərən Respublika Superkompüter Mərkəzinin və Belarus kosmik gəmisinin uçuşu idarəetmə mərkəzinin işi ilə tanış oldular.
Noyabr ayının 24-ü AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun baş direktorunun köməkçisi Pənah Mehdi oğlu Hacıyev Belarus Milli Elmlər Akademiyasının Belarus mədəniyyəti, dili və ədəbiyyatı üzrə Tədqiqatlar Mərkəzində olmuşdur. Mərkəzin akt zalında müxtəlif institutlarda çalışan filoloq, folklorşünas, sənətşünas alimlərlə görüşlər keçirilmişdir. Mərkəzin direktoru, akademik Lokotko Aleksandr İvanoviç bölmələrin iş strukturu, fəaliyyəti və nailiyyətləri haqqında məlumat vermişdir. M.Hacıyev öz növbəsində Ədəbiyyat İnstitutunun rəhbərliyi adından onları salamlamış, xüsusi diqqət və qonaqpərvərliyə görə öz minnətdarlığını bildirmişdir. O, təmsil etdiyi Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu haqqında ümumi məlumat verdikdən sonra, institutun baş direktoru akademik İsa Həbibbəylinin “Böyük Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvi” kitabını sözügedən qurumun kitabxanasına təqdim etmişdir.
Noyabr ayının 26-da MDB İcra Komitəsinin binasında Forumun bağlanış tədbiri keçirilmişdir və akademik Əli Abbasov həmin tədbirdə çıxış etmişdir.
Əli Abbasov bağlanış mərasimindəki çıxışında MDB-yə üzv olan ölkələrin akademik strukturları və Beynəlxalq Elmlər Akademiyaları Assosiasiyası (MAAM) ilə yeni inkişaf mərhələsində olan əlaqələrin qurulmasının böyük əhəmiyyətini qeyd etmişdir. O, həmçinin qarşılıqlı milli maraq kəsb edən müxtəlif elmi sahələrdə birgə layihələrin və tədqiqatların aparılmasını, eləcə də elmi-tədqiqat müəssisələrilə birgə beynəlxalq elmi tədbirlərin keçirilməsi və birbaşa əməkdaşlığın vacibliyini vurğulayıb.
Ə.Abbasov, həmçinin Çinin Rəqəmsal İpək Yolu təşəbbüsü fonunda BMT proqramının Davamlı İnkişaf Məqsədləri çərçivəsində təbii fəlakət hadisələri problemlərinin həlli istiqamətində MDB elmlər akademiyalarının səylərinin koordinasiyası ilə bağlı təklif olunan layihənin əhəmiyyətini vurğulamışdır.
O, MDB-yə üzv olan ölkələrin alimlərinin Forumunun elmi və innovativ fəaliyyətlə bağlı bir çox məsələlərin həllində, həmçinin elmin kommersiyalaşdırılmasına şərait yaradan elmin populyarlaşmasında, innovativ proseslərin inkişafında böyük rol oynayacağına, eyni zamanda elmin inkişafına və alimlərin maraqlarının qorunmasına mühüm töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə etmişdir.
Beləliklə, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının nümayəndə heyətinin Belarus Milli Elmlər Akademiyasının dəvətilə baş tutmuş səfəri başa çatmışdır.

ANAS delegation visited Belarus
On November 23-27, 2021, the delegation of the National Academy of Sciences of Azerbaijan took part in the III Forum of Scientists of the CIS member states, held in Minsk, Republic of Belarus.
The Azerbaijani delegation included General Director of the Institute of Control Systems of ANAS Academician Ali Abbasov (head of the delegation), General Director of the Institute of Oil and Gas of ANAS Academician Fakhraddin Gadirov, Head of the Department of the Institute of Information Technology of ANAS Corresponding Member of ANAS Ramiz Alyguliyev, Executive Director of the "Park of High Technologies of ANAS" LLC Zaur Nehmatov, Assistant General Director of the Nizami Ganjavi Institute of Literature of ANAS Panah Hajiyev, Head of the Department of International Relations and Innovations of the Institute of Control Systems of ANAS Tofig Babayev, PhD (Engineering), and Head of Laboratory of the Institute of Control Systems of ANAS, Adalat Pashayev, PhD (Mathematics).
During the visit, the delegation took part in the III Forum of Scientists of the CIS member states.
On November 25, the opening of the III Forum of Scientists of the CIS member states took place. The head of the Azerbaijani delegation, Academician Ali Abbasov, made a speech at the plenary session of the forum.
Welcoming the participants of the forum on behalf of the Azerbaijani delegation, A. Abbasov expressed deep gratitude to the National Academy of Sciences of Belarus for the invitation to this high-level event. The academician stressed the importance of the Azerbaijan National Academy of
Sciences in the development of the national consciousness of the country, the formation and development of various industries of the country, the development of natural resources, the study of the history and philosophical thought of the Azerbaijani people, the preservation and development of the Azerbaijani language and other areas.
In his speech, the academician noted the fundamental measures taken under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev towards the development of science in the country, strengthening scientific and technical potential, training highly qualified scientific personnel and increasing the role of scientists in society. The academician spoke about the work planned by the Azerbaijan National Academy of Sciences under the "ANAS Development Program in the Republic of Azerbaijan for 2020-2025", including priority areas of scientific research, innovative development, training of young scientists, cooperation between public and private companies in the development of science and technology.
Ali Abbasov also informed the forum participants about the international cooperation of ANAS, noted the importance of cooperation with the academies of sciences of the CIS countries for the National Academy of Sciences of Azerbaijan. The academician spoke in detail about the cooperation of the Azerbaijan National Academy of Sciences with leading scientific and educational institutions of the CIS and Baltic countries, Georgia, the USA, Japan, Israel and other countries, in the preparation and implementation of joint projects in priority fields of science and technology, exchange of information and experience, training and organization of joint events.
The round table was attended by the General Director of the Institute of Control Systems Academician Ali Abbasov, Head of Department of the Institute of Information Technology of ANAS, Corresponding Member of ANAS Ramiz Aliguliyev, representatives of the Institute of Control Systems of ANAS Tofig Babayev and Associate Professor Adalat Pashayev. The presentations made in this section, presentations were aimed at solving various problems of the CIS countries in the digital age and dedicated to strengthening mutual cooperation. Academician Ali Abbasov made a presentation on the topic "Scientific and technical cooperation of the CIS countries in solving global problems of nature within the framework of the Digital Silk Road project".
In his presentation, A. Abbasov brought to the attention of the participants the results of research in the field of scientific and technical cooperation of the CIS countries within the framework of the Digital Silk Road in order to solve global problems.
The academician stressed that the main condition for successful participation in the scientific program of the digital Silk Road is the significant potential and level of development of the country in the field of information and communication technologies (ICT) both from a scientific and technical, and from a production and economic point of view, including legal framework.
Describing in detail the pace and level of ICT development in Azerbaijan over the past 15 years, A. Abbasov pointed out that according to the International Telecommunications Union, Azerbaijan is one of the top ten countries dynamically developing in this area.
The speaker told the participants about the level of development of information infrastructure in Azerbaijan, including the Internet, space technologies, transnational information channels, data centers, computing systems, etc., and stressed the role of Azerbaijan's scientific potential.
In conclusion, the scientist conveyed to the audience the main essence of the project, namely, the proposal of ANAS to focus on solving global problems, concentrating the scientific, technical and
knowledge potential of the CIS countries and other regions within the framework of the UN Sustainable Development Goals.
The ANAS delegation also held numerous bilateral meetings.
On November 23, representatives of the Institute of Control Systems of ANAS held meetings at the Joint Institute of Mechanical Engineering of the National Academy of Sciences of Belarus in Minsk and signed a bilateral cooperation agreement. On November 24, representatives of the Institute of Control Systems of ANAS held a meeting at the Institute of Applied Software Systems of the Republic of Belarus, where they discussed the possibilities of further bilateral cooperation. The importance and successful holding of the International Conference on Problems of Logistics, Management and Operation in the East-West Transport Corridor, held on October 27-29 in Baku, as well as the active participation of the Institute of Applied Software Systems in the conference round table, were noted. A memorandum of cooperation was signed between the two organizations. On November 24, in the afternoon, the Belarusian State University of Informatics and Electronics held meetings with representatives of ANAS and signed a memorandum of cooperation between the Institute of Control Systems and the University. The memorandum provides for broad cooperation in the field of science, education and other areas of importance for the two institutions. The Chairman of the Academic Council for Geodesy and Geophysics of the International Association of Science Academies Academician F. Gadirov and Head of Department of the Institute of Information Technology, Corresponding Member of ANAS R. Aliguliev took part in the meeting.
On November 24, 2021, the Executive Director of the Park of High Technologies Zaur Nehmatov held meetings with the administration of the Center for Identification Systems of the National Academy of Sciences of Belarus and the Institute of Mathematics of the National Academy of Sciences of Belarus. At the meeting, the sides exchanged views on the implementation of joint projects with residents of the Park of High Technologies of ANAS and discussed prospects for mutual cooperation.
On November 26, 2021, Z. Nekhmatov held a meeting with the management of the Belarus High Technologies Park. Extensive information about the history and present of the Belarus High Technologies Park, its capabilities, innovative projects, benefits applied, residents, statistical indicators was provided at the meeting. The possibilities of cooperation between the Park of High Technologies of ANAS and the Belarus High Technologies Park were discussed. Later Z. Nekhmatov made a detailed presentation on the Park of High Technologies of ANAS and got acquainted with innovative products, technological innovations developed in the Belarus High Technologies Park.
The first congress of Academic Councils of the International Association of Academies of Sciences (IAAS) was held in Minsk from November 24 to 26, 2021. The congress was attended by the General Director of the Institute of Oil and Gas of ANAS, the Chairman of the Academic Council for Geodesy and Geophysics of the International Association of Academies of Sciences, Academician F. Gadirov and the head of the Department of the Institute of Information Technology, Corresponding Member of ANAS R. Aliguliyev.
The head of the Academic Councils of the IAAS, Chairman of the Presidium of the National Academy of Sciences of Belarus Academician V. Gusakov informed the participants of the congress about the work done.
At the congress, Academician F. Gadirov, made a presentation on the scientific ties established between the countries represented in the Council. The presentation analyzes the relations between the countries represented in the council and the world's leading scientific centers, and puts forward
a number of proposals to strengthen these ties. Corresponding member of ANAS R. Aliguliyev took part in discussions on this topic. At the end of the congress, the final resolution was adopted.
On November 26, 2021, in the morning, Ramiz Alyguliyev had a meeting at the Joint Institute of Informatics Problems of the National Academy of Sciences of Belarus within the framework of the forum. A seminar with the participation of scientists from Russia and Kazakhstan was also organized at the meeting.
Then R. Aliguliyev gave the seminar participants detailed information about the research carried out at the Institute, and areas for future joint research were identified.
After the meeting, the guests got acquainted with the work of the Republican Supercomputer Center operating at the Institute and the Belarus Spacecraft Flight Control Center.
On November 24, Assistant General Director of the Nizami Ganjavi Institute of Literature of ANAS Panah Hajiyev visited the Center for Research of Belarusian Culture, Language and Literature of the National Academy of Sciences of Belarus. Meetings with philologists, folklorists, and art historians working in various institutes were held in the assembly hall of the center. The Director of the Center Academician Alexander Lokotko spoke about the structure of the work, activities and achievements of the departments. P. Hajiyev, in turn, greeted them on behalf of the leadership of the Institute of Literature and expressed gratitude for the special attention and hospitality. After providing general information about the Nizami Ganjavi Institute of Literature, he presented the book The Great Azerbaijani Poet Nizami Ganjavi by the General Director of the Institute Academician Isa Gabibbeyli, to the library of the Institute.
On November 26, the closing of the forum was held in the building of the CIS Executive Committee.
In his speech at the closing ceremony, Academician Ali Abbasov noted the great importance of establishing ties with the academic structures of the CIS member countries and the International Association of Academies of Sciences (IAAS), which are at a new stage of development. He also stressed the importance of conducting joint projects and research in various fields of science of mutual national interest, as well as holding international scientific events and direct cooperation with research institutions.
A. Abbasov also stressed the importance of the proposed project to coordinate the efforts of the CIS Science Academies to solve the problems of natural disasters within the framework of the UN Sustainable Development Goals against the background of China's Digital Silk Road initiative.
He expressed confidence that the forum of scientists of the CIS member states will play an important role in solving many issues related to scientific and innovative activities, including the popularization of science, promoting the commercialization of science, the development of innovative processes, and will also make an important contribution to the development of science and the protection of the interests of scientists.
Thus, the visit of the delegation of the National Academy of Sciences of Azerbaijan to the National Academy of Sciences of Belarus ended.