İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun alimləri beynəlxalq konfransda məruzə ilə çıxış ediblər
AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) 1 saylı laboratoriyasının əməkdaşları 5-9 dekabr 2021-ci il tarixlərində Rusiyanın Kabardin-Balkar Respublikasının Nalçik şəhərində keçirilən «Qeyri-lokal sərhəd məsələləri və riyazi biologiya, informatika və fizikanın əlaqəli problemləri» - B&NAK 2021 VI beynəlxalq elmi konfransında iştirak etmişlər. Konfransın proqramına İSİ əməkdaşlarının 1 plenar və 4 seksiya məruzəsi daxil edilmişdir. Konfrans hibrid formatda keçirilir.
Konfransda AMEA-nın müxbir üzvü, professor Kamil Ayda-zadə plenar məruzə etmiş, daha sonra «Diferensial tənliklər üçün sərhəd məsələləri» seksiyasında dosent Anar Rəhimov və elmi işçi Vüqar Həşimov, « Qeyri-lokal fiziki, bioloji və sosial-iqtisadi proseslərin riyazi modelləşdirilməsi» seksiyasında isə professor Vaqif Abdullayev və dosent Yeganə Əşrəfova məruzə etmişlər. Məruzələr konfrans iştirakçılarının marağına səbəb olmuş, müxtəlif suallar səsləndirilmiş, müzakirələr aparılmışdır.
Konfransa ABŞ, Kanada, Türkiyə, Rusiya, Hindistan, Qazaxıstan və s. ölkələrdən tanınmış alimlər qatılıblar.

Ученые Института систем управления выступили на международной конференции
Сотрудники лаборатории № 1 Института систем управления (ИСУ) НАНА приняли участие в VI Международной научной конференции «Нелокальные краевые задачи и родственные проблемы математической биологии, информатики и физики» (B&NAK 2021), которая проходит 5-9 декабря 2021 года в городе Нальчик Кабардино-Балкарской республики. В программу конференции вошли 1 пленарный и 4 секционных доклада сотрудников ИСУ. Конференция проходит в гибридном формате.
Член-корреспондент НАНА, профессор Камиль Айда-заде выступил с пленарным докладом, затем в секции «Краевые задачи вопросы для дифференциальных уравнений» выступили доцент Анар Рагимов и научный сотрудник Вугар Гашимов, а в секции « математическое моделирование нелокальных физических, биологических и социально-экономических процессов» выступили профессор Вагиф Абдуллаев и доцент Егяна Ашрафова. Доклады вызвали интерес участников конференции, были заданы различные вопросы, проведены обсуждения.
В конференции принимают участие известные ученые из США, Канады, Турции, России, Индии, Казахстана и других стран.