İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun alimləri beynəlxalq konfransda məruzə ilə çıxış ediblər
AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) 1 saylı laboratoriyasının əməkdaşları 5-9 dekabr 2021-ci il tarixlərində Rusiyanın Kabardin-Balkar Respublikasının Nalçik şəhərində keçirilən «Qeyri-lokal sərhəd məsələləri və riyazi biologiya, informatika və fizikanın əlaqəli problemləri» - B&NAK 2021 VI beynəlxalq elmi konfransında iştirak etmişlər. Konfransın proqramına İSİ əməkdaşlarının 1 plenar və 4 seksiya məruzəsi daxil edilmişdir. Konfrans hibrid formatda keçirilir.
Konfransda AMEA-nın müxbir üzvü, professor Kamil Ayda-zadə plenar məruzə etmiş, daha sonra «Diferensial tənliklər üçün sərhəd məsələləri» seksiyasında dosent Anar Rəhimov və elmi işçi Vüqar Həşimov, « Qeyri-lokal fiziki, bioloji və sosial-iqtisadi proseslərin riyazi modelləşdirilməsi» seksiyasında isə professor Vaqif Abdullayev və dosent Yeganə Əşrəfova məruzə etmişlər. Məruzələr konfrans iştirakçılarının marağına səbəb olmuş, müxtəlif suallar səsləndirilmiş, müzakirələr aparılmışdır.
Konfransa ABŞ, Kanada, Türkiyə, Rusiya, Hindistan, Qazaxıstan və s. ölkələrdən tanınmış alimlər qatılıblar.

Scientists of the Institute of Control Systems spoke at an international conference
Employees of Laboratory No. 1 of the Institute of Control Systems (ICS) of ANAS took part in the VI International Scientific Conference "Non-local boundary value problems and related problems of Mathematical biology, Computer Science and Physics" (B&NAK 2021), which is being held on December 5-9, 2021 in the city of Nalchik, Kabardino-Balkarian Republic. The conference program includes 1 plenary and 4 section papers by ICS employees. The conference is being held in a hybrid format.
Corresponding member of ANAS, Professor Kamil Ayda-zade presented his plenary paper, then Associate Professor Anar Rahimov and researcher Vugar Hashimov made their presentation in the section "Boundary Value Problems for Differential Equations", and Professor Vagif Abdullayev and Associate Professor Yegana Ashrafova in the section "Mathematical modeling of non-local physical, biological and socio-economic processes". The papers aroused the interest of the conference participants, various questions were asked, and discussions were held.
Renowned scientists from the USA, Canada, Turkey, Russia, India, Kazakhstan and other countries are taking part in the conference.