İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun 2021-ci il üzrə hesabatı təqdim olunub
27 dekabr 2021-ci il tarixində Fizika–Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin Ümumi yığıncağının illik hesabatlara həsr olunmuş növbəti onlayn iclası keçirilib. İclasda AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) baş direktoru, akademik Əli Abbasov rəhbərlik etdiyi müəssisənin elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında 2021-ci il üzrə yekun hesabatı təqdim edib.
Ə.Abbasovun sözlərinə görə, 2021-ci ildə İSİ-də 14 istiqamətdə həyata keçirilən tədqiqat işləri üzrə 7 mühüm elmi nəticə əldə olunub. Bu nəticələr əsasən  siqnalların korrelyasiya analizinin nəticələrinin adekvatlığını təmin etməyə imkan verən texnologiyalar, PUA-nın müstəqil idarə olunması üçün metod və alqoritmlərin işlənilməsi, hərbi poliqonlarda ekosistemlərin vəziyyətinin kompleks qiymətləndirilməsi, dinamik sistemlər üçün qeyri-lokal sərhəd şərtlərinin optimallaşdırılması, ehtiyatları xarab ola bilən xidmət-ehtiyatlanma sistemlərinin yeni riyazi modellərinin qurulması və digər istiqamətləri əhatə etmişdir.
İnstitut üzrə cari il ərzində 416 elmi əsərin, o cümlədən 198 məqalənin 142-si xaricdə olmaqla 89-nun Web of Science və Scopus bazalarında, digərlərinin isə tanınmış jurnallarda çap olunduğunu, həmçinin xaricdə və ölkəmizdə keçirilən 91 konfransda 206 məruzə edildiyini, onlardan 30-nun Web of Science bazasında dərc edildiyini, 5 avrasiya patentinin alındığını, 5 monoqrafiya, dərslik və metodik vəsaitin nəşr olunduğunu qeyd etdi.
Yüksək göstərici olaraq son üç ilin nəticələrinə əsasən əməkdaşların əsərlərinə Web of Science və Google Scholar bazalarında 2332 istinad olunduğunu vurğuladı.
Akademik 2021-ci ildə ümumilikdə 9 elmi-tədqiqat işinin uğurla tətbiq edildiyini və keçirilən qrant müsabiqələrinə 9 layihənin təqdim olunduğunu diqqətə çatdırdı.
Ə.Abbasov rəhbərlik etdiyi müəssisədə gənc kadr potensialının inkişafına da xüsusi diqqət göstərildiyini qeyd edərək, doktorantura və dissertanturada ümumilikdə 48 nəfərin təhsil aldığını, hesabat ilində 7 dissertasiya işinin müdafiə edildiyini, o cümlədən 2 elmlər doktoru, 5 fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün, həmçinin institutun magistraturasında 11 nəfərin təhsil aldığını, İnstitutun nəzdində fəaliyyət göstərən dissertasiya şuralarında 2 elmlər doktoru, 10 fəlsəfə doktoru dissertasiya işinin müdafiə edildiyini diqqətə çatdırdı.
Akademik hesabat ilində çoxsaylı elmi və elmi-təşkilati tədbirlərin  keçirildiyini xüsusi vurğuladı. Cari ilin 27-29 oktyabr tarixlərində İdarəetmə Sistemləri İnstitutu,  Polşanın Sileziya Texnoloji Universiteti, Azərbaycan Texniki Universiteti və Gürcüstanın Texniki Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə «Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizində logistika, idarəetmə və istismar problemləri» (International Conference on  Problems of Logistics, Management and Operation in the East-West transport Corridor (PLMO)” adlı Beynəlxalq Konfrans hibrid formada keçirilmişdir.
2021-ci ildə institutun əməkdaşları ölkə rəhbərliyinin və AMEA Rəyasət Heyətinin müvafiq qərarlarına əsasən müxtəlif təltif və mükafatlara layiq görülmüşlər. O cümlədən, AMEA-nın müxbir üzvü Qorxmaz İmanovun 80 illik və Akademik Asəf Hacıyevin 70 illik yubileylərinin keçirilməsi haqqında qərarlar qəbul edilmişdir. Həmçinin AMEA FRTE Bölməsinin Fəxri Fərmanı ilə 7 nəfər - elmi katib Zəhra Əzizova, prof. Kamil Mənsimov, prof. Knyaz Məmmədov, t.e.d Qəmbər Quluyev, dos. Rauf Qədimov, dos. Gülçin Abdullayeva, Xanım Hacınskaya təltif edilmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin sərəncamı ilə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) 90 illiyi münasibətilə İnstitutun laboratoriya rəhbəri, i.e.d., prof. Yadulla Həsənli “Əməkdar elm xadimi” fəxri adına layiq görülmüşdür. Professor Elmxan Mahmudov Hollandiyanın elmi, texniki və tibbi məzmunda ixtisaslaşmış “Elsevier” nəşriyyatı tərəfindən dərc edilən Stenford Universitetinin alimləri tərəfindən tərtib olunmuş  “Dünyanın ən nüfuzlu alimləri”nin son siyahısına daxil edilib.
Akademik institutda elmlə təhsilin inteqrasiyası istiqamətində də əməli tədbirlərin həyata keçirildiyini diqqətə çatdırdı. Belə ki, İnstitutun bir sıra alimləri Respublikanın bir çox universitetlərinin (Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, Azərbaycan Milli Aviasiya Akademiyası, Azərbaycan Texniki Universiteti, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti, Azərbaycan Pedaqoji Universiteti və s.) müxtəlif kafedralarında çalışırlar, dünyada tanınmış ali təhsil müəssisələrində mühazirə oxumaq üçün dəvət olunurlar.
İnstitutda Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin  baza kafedrası fəaliyyət göstərir.   Hər il 100-dən artıq tələbə İnstitutda istehsalat praktikası keçir.
Təhsil Nazirliyinin təşəbbüsü ilə keçirilən və AMEA-nın da təşkilatçısı olduğu "Sabahın alimləri" Respublika Müsabiqəsinin növbəti layihəsinə hazırlıq çərçivəsində İnstitutun alimləri 189-190 və 193 nömrəli tam orta məktəbin şagirdlərinə elmi məsləhət verirlər. Şagirdlərin AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkına (YTP) ekskursiyası təşkil edilmiş və bi sıra görüşlər keçirilmişdir.
Ə.Abbasovun sözlərinə görə müəssisənin alimləri he­sa­bat ilin­də beynəlxalq əməkdaşlıq fəaliyyətində də mühüm uğurlar qazanıblar. Cari ildə institut tərəfindən yerli və xarici elmi-tədqiqat institutlarının aparıcı alimləri ilə sıx əməkdaşlıq əlaqələri davam etdirilmişdir. Ukrayna Milli Elmlər Akademiyası, Belarus Milli Elmlər Akademiyası, Belarusun Tətbiqi Proqram Sistemləri İnstitutu, Belarus Dövlət İnformatika və Elektronika Universiteti və digər təşkilatlarla elmi əlaqələr qurulmuşdur. Həmçinin Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti (ADNSU) və AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutu arasında HPC  (High Performance Computing) Mərkəzinin imkanlarından İSİ-də aparılan hesablamalar zamanı istifadə etmək məqsədilə əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanmışdır.
Müxtəlif dövlət qurumları ilə, o cümlədən Müdafiə Sənayesi Nazirliyi (MSN) ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası arasında elmi-texniki əməkdaşlıq əlaqələri çərçivəsində Milli Aerokosmik Agentliyi ilə İdarəetmə Sistemləri İnstitutu arasında elmi tədqiqatların aparılması və innovativ məhsulların yaradılması sahəsində birgə fəaliyyət barədə memorandum imzalanmışdır.
Akademik cari ildə institutda, həmçinin elmi biliklərin təbliği və populyarlaşdırılması ilə bağlı görülmüş işlərdən söz açaraq, kütləvi informasiya vasitələri (KİV) ilə işgüzar əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulduğunu, müəssisənin rəhbər şəxslərinin, aparıcı alim və mütəxəssislərinin mütəmadi KİV-də çıxışlarının təşkil edildiyini bildirib. Ə.Abbasovun sözlərinə görə, cari ildə institutun www.isi.az rəsmi veb səhifəsinə olan müraciətlərin sayı son 5 ilin nəticələrinə görə ən yüksək rəqəmə çataraq əhəmiyyətli dərəcədə artmışdır.

Представлен отчет Института систем управления за 2021 год
27 декабря 2021 года состоялось очередное онлайн-заседание Общего собрания Отделения физико-математических и технических наук, посвященное годовым отчетам. На заседании генеральный директор Института систем управления (ИСУ) НАНА, академик Али Аббасов представил итоговый отчет за 2021 год о научной и научно-организационной деятельности возглавляемого им учреждения.
По словам А. Аббасова, в 2021 году в ИСУ по 14 направлениям научно-исследовательских работ получены 7 важных научных результата. Эти результаты в основном охватывают технологии, позволяющие обеспечить адекватность результатов корреляционного анализа сигналов, разработка методов и алгоритмов автономного управления БПЛА, комплексная оценка состояния экосистем на военных полигонах, оптимизация нелокальных краевых условий для динамических систем, построение новых математических моделей систем обслуживания и управления запасами скоропортящихся продуктов и др.
Академик отметил, что в течение текущего года по институту было опубликовано 416 научных работ, в том числе 198 статей, 142 из которых опубликованы за рубежом, 89-в базах Web of Science и Scopus, другие в известных журналах, а также 206 докладов на 91 конференции за рубежом и в нашей стране, 30 из них опубликованы в базе Web of Science, получено 5 евразийских патентов, издано 5 монографий, учебников и методических пособий.
Он подчеркнул, что по итогам последних трех лет в базах данных Web of Science и Google Scholar были приведены 2332 ссылки на работы сотрудников института.
Академик отметил, что в 2021 году успешно реализовано 9 научно-исследовательских работ и на конкурсы грантов представлено 9 проектов.
А. Аббасов отметил, что в возглавляемом им учреждении развитию молодого кадрового потенциала уделяется особое внимание, отметил, что всего в докторантуре и диссертантуре обучаются 48 человек, в отчетном году защищено 7 диссертационных работ, в том числе 2 на степень доктора наук, 5 на степень доктора философии, а также 11 человек обучаются в магистратуре института, а в диссертационных советах, функционирующих при Институте, защищены 2 диссертации на степень доктора наук, 10 диссертаций на степень доктора философии.
Академик особо подчеркнул, что в отчетном году были проведены многочисленные научные и научно-организационные мероприятия. 27-29 октября текущего года в гибридной форме прошла Международная конференция «Вопросы логистики, управления и эксплуатации в транспортном коридоре Восток-Запад» (International Conference on Problems of Logistics, Management and Operation in the East-West transport Corridor (PLMO)), организованная Институтом систем управления, Силезским технологическим университетом (Польша), Азербайджанским техническим университетом и Грузинским техническим университетом.
В 2021 году сотрудники института на основании соответствующих решений руководства страны и Президиума НАНА были удостоены различных наград и премий. В частности, были приняты решения о проведении 80-летнего юбилея члена-корреспондента НАНА Горхмаза Иманова и 70-летнего юбилея академика Асафа Гаджиева. Также Почетной грамотой Отделения ФМТН НАНА награждены 7 человек - ученый секретарь Захра Азизова, проф. Камиль Мансимов,проф. Князь Мамедов, д.т.н. Гамбар Гулуев, доц. Рауф Гадимов, доц. Гюльчин Абдуллаева, Ханым Гаджинская.
Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева в связи с 90-летием Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) заведующая лабораторией ИСУ, д.э.н., проф. Ядулла Гасанли был удостоен почетного звания” Заслуженный деятель науки". Профессор Эльмхан Махмудов вошел в окончательный список “Самых влиятельных ученых мира”, составленный учеными Стэнфордского университета и опубликованный голландским издательством “Elsevier”, специализирующимся на научном, техническом и медицинском контенте.
Академик отметил, что в институте также осуществляются практические меры по интеграции науки и образования. Так, ряд ученых Института работают на различных кафедрах многих университетов республики (Бакинский государственный университет, Азербайджанский государственный университет нефти и промышленности, Азербайджанский государственный экономический университет, Азербайджанская Национальная академия авиации, Азербайджанский технический университет, Азербайджанский университет архитектуры и строительства, Азербайджанский педагогический университет и др.), приглашаются читать лекции в всемирно известных высших учебных заведениях.
В институте действует базовая кафедра Азербайджанского университета архитектуры и строительства. Ежегодно более 100 студентов проходят производственную практику в Институте.
В рамках подготовки к очередному проекту республиканского конкурса "Ученые завтрашнего дня", проводимого по инициативе Министерства образования и при организации НАНА, ученые Института дают научные консультации учащимся полных средних школ № 189-190 и 193. Была организована экскурсия учащихся в Парк высоких технологий (ПВТ) НАНА и проведен ряд встреч.
По словам А. Аббасова, в отчетном году ученые ИСУ добились значительных успехов в международном сотрудничестве. В текущем году институт продолжил тесное сотрудничество с ведущими учеными отечественных и зарубежных научно-исследовательских институтов. Налажены научные связи с Национальной академией наук Украины, Национальной академией наук Беларуси, белорусским Институтом прикладных программных систем, Белорусским государственным университетом информатики и электроники и другими организациями. Также было подписано соглашение о сотрудничестве между Азербайджанским государственным университетом нефти и промышленности (АГУНП) и Институтом систем управления НАНА с целью использования возможностей Центра HPC (High Performance Computing) при расчетах, проводимых в ИСУ.
В рамках связей научно-технического сотрудничества с различными государственными структурами, в том числе между Министерством оборонной промышленности и Национальной академией наук Азербайджана, между Национальным аэрокосмическим агентством и Институтом систем управления был подписан меморандум о совместной деятельности в области научных исследований и создания инновационных продуктов.
Говоря о работе, проделанной в институте в текущем году, а также в связи с пропагандой и популяризацией научных знаний, академик отметил, что налажены деловые связи со средствами массовой информации (СМИ), организованы регулярные выступления руководства, ведущих ученых и специалистов ИСУ в СМИ. По словам А. Аббасова, в текущем году значительно увеличилось количество обращений на официальный сайт института www.isi.az, достигнув самой высокой цифры за последние 5 лет.