AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutu ilə Ukrayna MEA-nın V.M. Qluşkov adına Kibernetika İnstitutu arasında əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunmuşdur
AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov 2021-ci il dekabrın 25-dən 30-dək Ukraynanın Kiyev şəhərində ezamiyyətdə olmuşdur.
Ezamiyyətin əsas məqsədi AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutu ilə Ukrayna MEA-nın V.M. Qluşkov adına Kibernetika İnstitutu arasında 20 iyul 2021-ci il tarixində imzalanmış əməkdaşlıq müqaviləsinin icrası ilə bağlı bir sıra elmi-təşkilati məsələlərin həlli, aparılan birgə tədqiqatların nəticələrinin müzakirəsi, həmçinin birgə elmi-tədqiqat layihəsinin hazırlanması olmuşdur.
Ezamiyyət müddətində Ukrayna MEA-nın vitse-prezidenti akademik Boqdanov Vyaçeslav Leonidoviçlə görüşən Ə.Sadıqov işğal altında olan torpaqlarımızın azad edilməsi, ordumuzun yüksək hazırlıq səviyyəsi, onun müasir texnologiyalara əsaslanan silahlara və döyüş texnikasına malik olması, elmin və alimlərin ordu quruculuğundakı rolu, son illər Azərbaycan Milli Elmlər Akademilasında, o cümlədən AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda həyata keçirilmiş islahatlar və əldə olunmuş nailiyyətlər, habelə AMEA-nın beynəlxalq əlaqələrinin genişləndirilməsi, azərbaycan elminin dünya elminə inteqrasiyası üçün atılan konkret  addımlar  barədə ətraflı məlumat vermişdir.
Görüş zamanı Ukrayna MEA-da aparılan elmi tədqiqatların əsas istiqamətləri, tətbiq olunan maliyyələşdirmə mexanizmləri, innovasiya fəaliyyəti, kadr hazırlığı və beynəlxalq əlaqələr kimi vacib məsələlərə toxunan akademik Boqdanov V. L. Azərbaycan − Ukrayna elmi əlaqələrinin inkişaf etdirilməsinin zəruri olduğunu qeyd etmişdir.
Daha sonra Ə. Sadıqov Ukrayna MEA Rəyasət Heyətinin üzvü, Ukrayna MEA-nın İnformatika bölməsinin akademik-katibi, V.M.Qluşkov adına Kibernetika İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini akademik Ximiç Aleksandr Nikolayeviçlə görüşmüşdür. Görüşdə V.M.Qluşkov adına Kibernetika İnstitutunun elmi katibi, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru Yerşov Serqey Vladimiroviç və AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutu ilə Ukrayna MEA-nın V.M. Qluşkov adına Kibernetika İnstitutu arasında əməkdaşlıq müqaviləsinin icrası ilə bağlı təyin olunmuş əlaqələndirici şəxs, İnstitutun şöbə müdiri, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru Stesyuk Pyotr İvanoviç də iştirak ediblər.
Görüş zamanı iki elmi müəssisə arasında mövcud elmi əlaqələrin inkişaf etdirilməsi və daha da genişləndirilməsi məqsədilə idarəetmə, sistemli analiz, riyazi modelləşdirmə, optimallaşdırma və süni intellektin ümumi nəzəriyyəsinin və metodlarının işlənib hazırlanması, həmçinin müxtəlif səviyyəli və məqsədli intellektual idarəetmə sistemlərinin qurulması üçün üsul və vasitələrin işlənməsi sahəsində əməkdaşlığın davam etdirilməsinin zəruriliyi qeyd edilmişdir.
Bundan başqa bir sıra elmi və elmi-təşkilati məsələlər, o cümlədən birgə tədqiqatların aparılması, kadr hazırlığı, elmi layihələrin hazırlanması və yerinə yetirilməsi, elmi konfransların təşkili və keçirilməsi, habelə elmi jurnalların reytinqinin yüksəldilməsi, elmi ədəbiyyat mübadiləsi, gənc tədqiqatçıların qısa və uzunmüddətli stajkeçməyə qəbul edilməsi və s. kimi məsələlər müzakirə olunmuşdur.
Akademik Ximiç A.N.  Azərbaycan − Ukrayna elmi əlaqələrindən, o cümlədən Ukrayna MEA-nın V.M. Qluşkov adına Kibernetika İnstitutu ilə AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutu arsındakı əməkdaşlığın tarıxindən bəhs edərək bu əməkdaşlığa böyk əhəmiyyət verdiklərini qeyd etmişdir. O, institutun elmi jurnallarının redaksiya heyətlərində azərbaycanlı alimlərin təmsil olunduğunu, xeyli sayda məqalələrin dərc edildiyini, onların həmçinin rəyçi qismində çıxış etdiklərini xüsusilə vurğulamışdır. Eyni zamanda akademik Ximiç A.N. beynəlxaq layihələrdə kollaborasiyanın qənaətbəxş olmadığını və ona görə də bu sahəyə diqqətin artırılmasının vacibliyini qeyd etmişdir.
İnstitutun elmi katibi, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru Yerşov Serqey Vladimiroviç əməkdaşlıq müqaviləsinin icrası ilə bağlı bütün elmi-təşkilati məsələlərin müntəzəm olaraq tərəflərlə razılaşdırıldığını və həll edildiyini bildirmişdir. İnstitutun şöbə müdiri, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru Stesyuk Pyotr İvanoviç isə əməkdaşlıq müqaviləsinin icrası ilə bağlı tədbirlər planının hazırlandığını və ardıcıl olaraq yerinə yetirildiyini bildirmişdir.
AMEA-nın müxbir üzvü Ə.Sadıqov Mürəkkəb sistemlərin etibarlılıq nəzəriyyəsinin riyazi metodları, Diskret optimallaşdırma metodları, Mürəkkəb sistemlərin riyazi modelləşdirilməsi və təhlili, Ədədi üsullar və kompüter modelləşdirməsi, İdarə olunan proseslərin optimallaşdırılması, Real vaxt rejimində video sistemlər, Tətbiqi informatikanın riyazi problemləri, Ekologiya və energetika proseslərinin riyazi modelləşdirilməsi metodları şöbələrində aparılan tədqiqatlarla tanış olmuş və Avropa Komissiyasının elan etdiyi “Horizon Europe” müsabiqəsinə təqdim etmək üçün birgə elmi-tədqiqat layihəsinin hazırlanması barədə ilkin razılıq əldə edilmişdir. Ə.Sadıqov həmçinin Ukrayna MEA-nın "SKİT" superkompüter kompleksindən kollektiv istifadə mərkəzinin fəaliyyəti ilə yaxından tanış olmuşdur.

Обсуждены вопросы сотрудничества между Институтом систем управления НАНА и Институтом кибернетики имени В. М. Глушкова НАН Украины
Исполнительный директор Института систем управления НАНА, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов с 25 по 30 декабря 2021 года находился в командировке в Киеве, Украина.
Основной целью поездки было решение ряда научно-организационных вопросов, связанных с выполнением соглашения о сотрудничестве между Институтом систем управления НАНА и Институтом кибернетики имени В. М. Глушкова НАН Украины, подписанного 20 июля 2021 года, обсуждение результатов проведенных совместных исследований, а также подготовка совместного научно-исследовательского проекта.
А. Садыгов, который в ходе командировки встретился с вице-президентом НАН Украины академиком Богдановым Вячеславом Леонидовичем, рассказал об освобождении оккупированных земель, высоком уровне подготовки нашей армии, ее оружии и боевой технике, основанной на современных технологиях, роли науки и ученых в строительстве армии, реформах и достижениях, достигнутых в последние годы в Национальной Академии Наук Азербайджана, в том числе в Институте систем управления НАНА. Он также дал подробную информацию о конкретных шагах, предпринимаемых для расширения международных связей, интеграции азербайджанской науки в мировую.
В ходе встречи академик В.Л. Богданов, затронув такие важные вопросы, как основные направления научных исследований, проводимых в НАН Украины, применяемые механизмы финансирования, инновационная деятельность, подготовка кадров и международные связи, отметил необходимость развития азербайджано-украинских научных связей.
Затем Аминага Садыгов встретился с членом президиума НАН Украины, академиком-секретарем отделения информатики НАН Украины, заместителем директора по научной работе Института кибернетики имени В.М. Глушкова академиком Химичем Александром Николаевичем. Во встрече также приняли участие научный секретарь Института кибернетики имени В.М. Глушкова, доктор физико-математических наук Ершов Сергей Владимирович и координатор по выполнению соглашения о сотрудничестве между Институтом систем управления НАНА и Институтом кибернетики имени В.М. Глушкова НАН Украины, заведующий отделом Института, доктор физико-математических наук Стецюк Петр Иванович.
В ходе встречи была отмечена необходимость продолжения сотрудничества между двумя научными учреждениями в области разработки общей теории и методов управления, системного анализа, математического моделирования, оптимизации и искусственного интеллекта, а также разработки методов и инструментов для построения интеллектуальных систем управления различного уровня и назначения с целью развития и дальнейшего расширения существующих научных связей.
Кроме того, был обсужден ряд научных и научно-организационных вопросов, в том числе проведение совместных исследований, подготовка кадров, подготовка и реализация научных проектов, организация и проведение научных конференций, а также повышение рейтинга научных журналов, обмен научной литературой, прием молодых исследователей на краткосрочную и долгосрочную стажировку и др.
Говоря о азербайджано-украинских научных связях, в том числе о сотрудничестве между Институтом кибернетики имени В. М. Глушкова НАН Украины и Институтом систем управления НАНА, академик А.Н. Химич отметил, что они придают этому сотрудничеству большое значение. Он особо подчеркнул, что в редакционных советах научных журналов института представлены азербайджанские ученые, опубликовано большое количество статей, они также выступают в качестве рецензентов. В то же время академик Химич отметил
неудовлетворительное сотрудничество в международных проектах и, следовательно, важность повышения внимания к этой области.
Ученый секретарь института, доктор физико-математических наук Ершов Сергей Владимирович сообщил, что все научно-организационные вопросы, связанные с исполнением соглашения о сотрудничестве, регулярно согласовываются и решаются сторонами. Заведующий отделом института, доктор физико-математических наук Стецюк Петр Иванович сообщил, что план мероприятий по реализации соглашения о сотрудничестве подготовлен и последовательно выполняется.
Член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов ознакомился с исследованиями, проведенными в отделах математических методов теории надежности сложных систем, методов дискретной оптимизации, математического моделирования и анализа сложных систем, численных методов и компьютерного моделирования, оптимизации управляемых процессов, видеосистем в реальном времени, математических задач прикладной информатики, методов математического моделирования экологических и энергетических процессов, и было достигнуто предварительное соглашение о разработке совместного научно-исследовательского проекта для представления на конкурс Horizon Europe, объявленный Европейской комиссией. Аминага Садыгов также ознакомился с деятельностью Центра коллективного пользования суперкомпьютерного комплекса СКИТ НАН Украины.