“Vikipediyada Azərbaycan Həqiqətləri” mövzusunda tədbir keçirilib
28 dekabr 2021-ci il tarixində Yeni Azərbaycan Partiyası (YAP) Yasamal rayon təşkilatı və “Qorqud Vikipediya Metodik klubu”nun birgə təşkilatçılığı ilə “Vikipediyada Azərbaycan Həqiqətləri” mövzusunda tədbir keçirilib.
Öncə Vətən uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərin və Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
YAP Yasamal rayon təşkilatının sədri Bəxtiyar Nəbiyev tədbiri giriş nitqi ilə açaraq qeyd edib ki, Azərbaycan Şərq və Qərb mədəniyyətini özündə birləşdirən zəngin mədəni irsə malikdir. Azərbaycan həqiqətlərinin dünyaya çatdırılması, zəngin irsin qorunması baxımından bu qəbil təlimlərin mütəmadi şəkildə keçirilməsi xüsusi əhəmiyyətə malikdir.
Sonra millət vəkili Elnur Allahverdiyev çıxış edərək ermənilərin azərbaycanlılara aid ərazi adlarını saxtalaşdırmaları barədə danışıb və Azərbaycanın dünyaya tanıdılmasının vacibliyini vurğulayıb. Bildirib ki, hər bir azərbaycanlı Vətən qarşısında üzərinə düşən öhdəlikləri yerinə yetirməlidir. Məhz bu baxımdan informasiya cəbhəsində gənclərin aktivliyi xüsusi önəm kəsb edir. E.Allahverdiyev Azərbaycanda könüllülük hərəkatının geniş vüsət aldığını qeyd edərək “Qorqud” kimi platformaların əlverişli intellektual müstəvi olduğunu bildirib.
Daha sonra çıxış edən könüllü Ayxan Ziyadzadə Azərbaycanın tanınmasında vikipediyanın əhəmiyəti, “Qorqud” Vikipediya Metodik Klubu, 2021-ci ildə azad ensiklopediyadakı fəaliyyət barədə danışıb.
Sonra təlimdə fəal iştirak edən gənclərə fəxri fərmanlar təqdim olunub.
Daha sonra millət vəkilləri Ramin Həsən və Naqif Həmzəyev çıxış edərək vikipediada Azərbaycan barədə yer alan informasiyaların önəmini qeyd edib, klubun fəaliyyətinin və gənclərə bu təlimlərdə dəstək olmağın vacibliyini qeyd ediblər.
Qeyd edək ki, tədbirdə AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) sədri, elmi işçi Lamiyə Nəcəfova da iştirak etmişdir.

Состоялось мероприятие на тему “Азербайджанские реалии в Википедии”
28 декабря 2021 года при совместной организации Ясамальской районной организации Партии “ЕниАзербайджан” (ПЕА) и Методического клуба Википедии “Горгуд” состоялось мероприятие на тему "Азербайджанские реалии в Википедии".
Сначала минутой молчания была почтена память шехидов, отдавших свои жизни за Родину, и общенационального лидера Гейдара Алиева.
Открывая мероприятие, председатель Ясамальскойрайонной организации ПЕА Бахтияр Набиев отметил, что Азербайджан обладает богатым культурным наследием, сочетающим в себе культуру Востока и Запада. С точки зрения донесения до мира азербайджанских реалий, сохранения богатого наследия регулярное проведение таких тренингов имеет особое значение.
Затем депутат Эльнур Аллахвердиев рассказал о фальсификации армянами территориальных названий азербайджанцев и подчеркнул важность признания Азербайджана в мире. Он отметил, что каждый азербайджанец должен выполнять свой долг перед Родиной. Именно с этой точки зрения активность молодежи на информационном фронте имеет особое значение. Отметив, что волонтерское движение в Азербайджане набирает обороты, Э. Аллахвердиев отметил, что такие платформы, как “Горгуд”, являются благоприятной интеллектуальной площадкой.
Затем выступивший волонтер Айхан Зиядзаде рассказал о значении Википедии в признании Азербайджана, Методическом клубе Википедии “Горгуд”, деятельности в свободной энциклопедии в 2021 году.
Молодым людям, принимавшим активное участие в тренинге, были вручены почетные грамоты.
Затем депутаты Рамин Гасан и Нагиф Гамзаев отметили важность содержащейся в Википедии информации об Азербайджане, отметили значимость деятельности клуба и поддержки молодежи на этих тренингах.
Отметим, что в мероприятии также приняла участие председатель Совета молодых ученых и специалистов Института систем управления (ИСУ) НАНА, научный сотрудник Ламия Наджафова.