“Vikipediyada Azərbaycan Həqiqətləri” mövzusunda tədbir keçirilib
28 dekabr 2021-ci il tarixində Yeni Azərbaycan Partiyası (YAP) Yasamal rayon təşkilatı və “Qorqud Vikipediya Metodik klubu”nun birgə təşkilatçılığı ilə “Vikipediyada Azərbaycan Həqiqətləri” mövzusunda tədbir keçirilib.
Öncə Vətən uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərin və Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
YAP Yasamal rayon təşkilatının sədri Bəxtiyar Nəbiyev tədbiri giriş nitqi ilə açaraq qeyd edib ki, Azərbaycan Şərq və Qərb mədəniyyətini özündə birləşdirən zəngin mədəni irsə malikdir. Azərbaycan həqiqətlərinin dünyaya çatdırılması, zəngin irsin qorunması baxımından bu qəbil təlimlərin mütəmadi şəkildə keçirilməsi xüsusi əhəmiyyətə malikdir.
Sonra millət vəkili Elnur Allahverdiyev çıxış edərək ermənilərin azərbaycanlılara aid ərazi adlarını saxtalaşdırmaları barədə danışıb və Azərbaycanın dünyaya tanıdılmasının vacibliyini vurğulayıb. Bildirib ki, hər bir azərbaycanlı Vətən qarşısında üzərinə düşən öhdəlikləri yerinə yetirməlidir. Məhz bu baxımdan informasiya cəbhəsində gənclərin aktivliyi xüsusi önəm kəsb edir. E.Allahverdiyev Azərbaycanda könüllülük hərəkatının geniş vüsət aldığını qeyd edərək “Qorqud” kimi platformaların əlverişli intellektual müstəvi olduğunu bildirib.
Daha sonra çıxış edən könüllü Ayxan Ziyadzadə Azərbaycanın tanınmasında vikipediyanın əhəmiyəti, “Qorqud” Vikipediya Metodik Klubu, 2021-ci ildə azad ensiklopediyadakı fəaliyyət barədə danışıb.
Sonra təlimdə fəal iştirak edən gənclərə fəxri fərmanlar təqdim olunub.
Daha sonra millət vəkilləri Ramin Həsən və Naqif Həmzəyev çıxış edərək vikipediada Azərbaycan barədə yer alan informasiyaların önəmini qeyd edib, klubun fəaliyyətinin və gənclərə bu təlimlərdə dəstək olmağın vacibliyini qeyd ediblər.
Qeyd edək ki, tədbirdə AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) sədri, elmi işçi Lamiyə Nəcəfova da iştirak etmişdir.

An event on "Azerbaijani Realities in Wikipedia" was held
An event on "Azerbaijani Realities in Wikipedia" organized by the New Azerbaijan Party (NAP) Yasamal district organization and the Gorgud Wikipedia Methodical Club was held on December 28, 2021.
First, a moment of silence was observed in memory of the martyrs who died for our homeland and in memory of the National Leader Heydar Aliyev.
Opening the event, Bakhtiyar Nabiyev, chair of the Yasamal district branch of the New Azerbaijan Party, said that Azerbaijan has a rich cultural heritage that combines Eastern and Western cultures. Regular trainings of this kind are of special importance in terms of getting  Azerbaijani realities across to the world and protecting its rich heritage.
Then MP Elnur Allahverdiyev spoke about the Armenian falsification of toponyms in the Azerbaijani territories and stressed the importance of Azerbaijan's recognition in the world. He said that every Azerbaijani must fulfill his duty to the Motherland. From this point of view, the activity of young people in the information field is of special importance. Pointing out that the volunteer movement is widespread in Azerbaijan, Allahverdiyev said that forums such as Gorgud are a good intellectual platform.
Volunteer Aykhan Ziyadzadeh spoke about the importance of Wikipedia in the recognition of Azerbaijan, the Gorgud Wikipedia Methodical Club, the activities of the free encyclopedia in 2021.
Afterwards, honorary diplomas were presented to the young people who actively participated in the training.
Then MPs Ramin Hasan and Nagif Hamzayev spoke about the importance of information about Azerbaijan in Wikipedia, the activities of the club and the importance of supporting young people in these trainings.
The event was also attended by the chair of the Council of Young Scientists and Specialists of the Institute of Controle Systems of ANAS researcher Lamiya Najafova.