26.01.2022 / Tədbirlər
25 yanvar 2022-ci il tarixində AMEA Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda (RMİ) İnstitutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanovun rəhbərliyi ilə ümuminstitut seminarı keçirilmişdir. Tədbirdə RMİ-nin və İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) rəhbəriyi və alimləri iştirak etdilər.
Seminarda İSİ-nin labotaroriya müdiri, t.e.d., professor Ramin Rzayev “Neyron şəbəkəli və qeyri-səlis modelləşdirmə üsullarının tətbiqi əsasında təhsil xidmətlərin rəqabətliyinin qiymətləndirilməsi və universitetlərin ranqlaşdırılması metodikası” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
R.Rzayev çıxışında qeyd edib ki, əsas məqsəd keyfiyyət göstəricilərini nəzərə alaraq, universitetin fəaliyyətini qiymətləndirmək üçün meyarlar toplusunu formalaşdırmaq, onun əsasında universitetin hərtərəfli qiymətləndirilməsi üçün baza modellərini işləmək və ranqlaşdırılmanı təmin etməkdir. Alim təhsil xidmətlərinin keyfiyyətinin qiymətləndirilməsinə dair müxtəlif yanaşmalardan yanaşmalardan bəhs edərək reputasiya, ədədi və ümumi qiymətləndirmələr haqqında ətraflı məlumat verib.
Bildirib ki, universitetlərin reytinqi universitetin potensialı, universitetin fəaliyyəti və təhsilinin keyfiyyəti və beynəlxalq tanınma əsasında müəyyən olunur. Təqdim olunan tədqiqatda təhsil xidmətlərinin marketinq fəzasının və əmək bazarında universitetin rəqabət mövqeyinin qiymətləndirilməsi məqsədilə qeyri-səlis çıxarış sisteminə əsaslanan qeyri-səlis modellər işlənilmişdir. Aparılan tədqiqatlar çərçivəsində universitetlərin rəqabətlilik səviyyələrinə görə ranqlaşdırılması üçün reytinq sisteminin işlənməsinə dair neural-fuzzy yanaşma təklif edilmiş və sınaqdan keçirilmişdir.

Professor Ramin Rzayev spoke at the scientific seminar
An institute-wide seminar was held on January 25, 2022 at the Institute of Mathematics and Mechanics (IMM) of ANAS under the chairmanship of Director of the Institute, Corresponding Member of ANAS Misir Mardanov. The event was attended by the administration and scientists of the IMM and the Institute of Control Systems (ICS).
At the seminar, Professor Ramin Rzayev, DSc (Engineering), Head of Laboratory at ICS, made a presentation on "Methods for evaluating the competitiveness of educational services and ranking of universities through the use of neural network and fuzzy modeling methods".
In his presentation, R. Rzayev pointed out that the main purpose is to form a set of criteria for assessing the performance of the university, taking into account the qualitative indicators, the development on its basis of baseline models for a comprehensive assessment of the university and to ensure ranking. Speaking about different approaches to assessing the quality of educational services, the scientist spoke in detail about reputational, numerical and general estimates.
According to him, a university's rating is determined on the basis of the potential of the university, the quality of its activities and education, as well as international recognition. In the presented study, fuzzy models based on a fuzzy inference system were developed to assess the marketing space of educational services and the competitive position of a university in the labor market. As part of the study, a neuro-fuzzy approach to develop a rating system for ranking universities by level of competitiveness was proposed and tested.
The presentation was received by the participants with interest, and discussions on the topic were held.