26.01.2022 / Tədbirlər
25 yanvar 2022-ci il tarixində AMEA Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda (RMİ) İnstitutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanovun rəhbərliyi ilə ümuminstitut seminarı keçirilmişdir. Tədbirdə RMİ-nin və İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) rəhbəriyi və alimləri iştirak etdilər.
Seminarda İSİ-nin labotaroriya müdiri, t.e.d., professor Ramin Rzayev “Neyron şəbəkəli və qeyri-səlis modelləşdirmə üsullarının tətbiqi əsasında təhsil xidmətlərin rəqabətliyinin qiymətləndirilməsi və universitetlərin ranqlaşdırılması metodikası” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
R.Rzayev çıxışında qeyd edib ki, əsas məqsəd keyfiyyət göstəricilərini nəzərə alaraq, universitetin fəaliyyətini qiymətləndirmək üçün meyarlar toplusunu formalaşdırmaq, onun əsasında universitetin hərtərəfli qiymətləndirilməsi üçün baza modellərini işləmək və ranqlaşdırılmanı təmin etməkdir. Alim təhsil xidmətlərinin keyfiyyətinin qiymətləndirilməsinə dair müxtəlif yanaşmalardan yanaşmalardan bəhs edərək reputasiya, ədədi və ümumi qiymətləndirmələr haqqında ətraflı məlumat verib.
Bildirib ki, universitetlərin reytinqi universitetin potensialı, universitetin fəaliyyəti və təhsilinin keyfiyyəti və beynəlxalq tanınma əsasında müəyyən olunur. Təqdim olunan tədqiqatda təhsil xidmətlərinin marketinq fəzasının və əmək bazarında universitetin rəqabət mövqeyinin qiymətləndirilməsi məqsədilə qeyri-səlis çıxarış sisteminə əsaslanan qeyri-səlis modellər işlənilmişdir. Aparılan tədqiqatlar çərçivəsində universitetlərin rəqabətlilik səviyyələrinə görə ranqlaşdırılması üçün reytinq sisteminin işlənməsinə dair neural-fuzzy yanaşma təklif edilmiş və sınaqdan keçirilmişdir.

Профессор Рамин Рзаев выступил на научном семинаре
25 января 2022 года в Институте математики и механики (ИММ) НАНА состоялся общеинститутский семинар под руководством директора Института, члена-корреспондента НАНА Мисира Марданова. В мероприятии приняли участие руководство и ученые ИММ и Института систем управления (ИСУ).
На семинаре заведующий лабораторией ИСУ, д.т.н. профессор Рамин Рзаев выступил с докладом на тему «Методы оценки конкурентоспособности образовательных услуг и ранжирования вузов на основе применения методов нейросетевого и нечеткого моделирования».
В своем выступлении Р. Рзаев отметил, что основной целью является формирование набора критериев оценки деятельности университета с учетом качественных показателей, разработка на его основе базовых моделей комплексной оценки университета и обеспечение ранжирования. Говоря о различных подходах к оценке качества образовательных услуг, ученый подробно рассказал о репутационных, числовых и общих оценках.
По его словам, рейтинг университета определяется на основе потенциала университета, качества его деятельности и образования, а также международного признания. В представленном исследовании были разработаны нечеткие модели на основе системы нечеткого вывода с целью оценки маркетингового пространства образовательных услуг и конкурентной позиции университета на рынке труда. В рамках исследования был предложен и апробирован нейро-нечеткий подход к разработке рейтинговой системы ранжирования университетов по уровню их конкурентоспособности.