İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda beynəlxalq görüş keçirilib
25 yanvar 2022-ci il tarixində AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Yunanıstanın Qərbi Makedoniya Universitetinin və Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin (ADNSU) alimləri ilə beynəlxalq görüş keçirilmişdir. Tədbirdə institutun rəhbərliyi, ADNSU-nun high performance computing (HPC) üzrə rektor müşaviri, professor Ehsan Musəvi, Yunanıstanın Qərbi Makedoniya Universitetinin Əşyaların İnterneti və Tətbiq laboratoriyasının (ITHACA) rəhbəri professor Panagiotis Sarigiannidis, bir sıra alimlər və dəvət olunmuş qonaqlar iştirak ediblər. Qeyd edək ki, tədbir İSİ ilə ADNSU arasında imzalananmış ikitərəfli əmədaşlıq əlaqələrinə dair memorandum çərçivəsində keçirilmişdir.
Tədbiri İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov açaraq qonaqları salamlayaraq instituta göstərilən diqqətə görə təşəkkürünü bildirdi və institutun tarixi, fəaliyyəti və əsas istiqamətləri haqqında məlumat verdi. Ə.Abbasov idarəetmə sistemləri, optimal qərar qəbuletmə, siqnal prosesləri, informasiyanın intellektual analizi, riyazi iqtisadiyyat və ekonometrika, dinamik sistemlər, neft-qaz sənayesində tədqiqatlar və institutun digər əsas fəaliyyət istiqamətləri barədə ətraflı şəkildə bəhs etdi.
Sonra Kəsilməz proseslərin modelləşdirilməsi və idarəedilməsi laboratoriyasının müdiri, r.ü.f.d., dosent Ədalət Paşayev çıxış edərək yüksək performanslı hesablamalar (HPC) əsasında təsvirlərin emalı mövzusu ətrafında çıxışetdi. Ə.Paşayev qeyd etdi ki, institutda Yer səthinin məsafədən tədqiqi üsullarından biri kimi müxtəlif rəng filtirləri ilə çəkilmiş şəkillərin birgə emalı tətbiq olunur və bu məqsədlə filtirlənmiş şəkillərdən rəngli şəkillərin alınması, fotosintez əmsalının hesablanması istiqamətində tədqiqatlar aparılır. Böyük obyektlərin lazımi dəqiqliklə çəkilişini aparmaq üçün bir neçə kadr çəkmək lazım gəldiyini qeyd edən alim bu kadrları vahid şəkildə birləşdirə bilən proqram modulunun işlənilməsi istiqamətində işlərin aparıldığını söylədi. Ə.Paşayev bu istiqamətdə şəkillərin birləşdirilməsi və tanınması ilə bağlı meydana gələ biləcək probelmlərin həlli yolları barədə məlumat verdi.
Daha sonra institutun böyük elmi işçisi, t.ü.f.d. Rauf Fətullayev çıxış edərək nitqin tanınması sistemləri mövzusu ətrafında çıxış etdi. R.Fətullayev qeyd etdi ki, süni intellekt (Sİ) texnologiyaları və metodlarına əsaslanan sistemlər insan intellektinin müxtəlif funksiyalarının reallaşdırmasına, praktiki əhəmiyyətli çətin formalizə olunan mürəkkəb məsələlərin kompüter sistemlərində həllinə imkan yaradaraq ciddi iqtisadi səmərəliliyin əldə olunmasına səbəb olur və tətbiq dairəsini günbəgün artırır. Təbii dillərin emalı süni intellektin tətbiqi istiqamətinin bir qolu olub, hər hansı bir təbii dilin kompüter vasitəsilə analizi və sintezini öyrənir. Nitqin tanınması insan danışığının avtomatik olaraq kompüter proqramları vasitəsilə mətnə çevrilməsi və analizi olduğunu qeyd edən alim yaradılan sistemin insan resurslarında geniş istifadə oluna biləcəyini vurğuladı. O, həmçinin səsin tanınması və mətnə çevrilməsi vasitəsi ilə çağrı mərəzkləri ilə insanlar arasında səmərəli dialoq qurula biləcəyini əminliklə söylədi.
İntellektual qərar qəbuletmə üsulları və kompüter sistemləri laboratoriyasının müdiri, t.e.d., prof. Elçin Əliyev birgə tədqiqatların aparılması və gələcək perspektivlər üçün görülən işlərdən bəhs etdi. Alim xüsusilə müasir dövrdə böyük əhəmiyyətə malik olan dronlar, onların istehsalı, tərtibatı, hazırlanma texnologiyaları, keyfiyyətli uçuş üçün sınaqlar və onlardan istifadə imkanları bardədə məlumat verib. E.Əliyev uçuş zamanı yarana biləcək naviqasiya problemləri, enerji sərfi, mühərrikin xüsusiyyətləri, PUA-ların müxtəlif sahələrdə istifadəsi, növləri və texniki göstəriciləri barədə danışıb. Alim qeyd edib ki, bu tədqiqatlar müxtəlif sahələrdə müəyyən problemlərin həlli, o cümlədən kənd təsərrüfatı sahəsində bitkilərin və s. tanınması istiqamətində önəmli rol oynayacaq. Sonra böyük maraqla qarşılanan məruzə ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonra Neftqazçıxarma obyektlərinin intellektual diaqnostika və idarəetmə sistemləri laboratoriyasının müdiri, t.e.d., dosent Asif Rzayev çıxış edərək neft-qaz çıxarılmasında avtomatlaşdırılma və informasiyanın ötürülməsi problemləri barədə danışıb. Neftçıxarmanın fontan, qaz-neft və mexaniki üsullarından bəhs edərək ştanqlı dərinlik, dalma və digər nasoslar haqqında məlumat verib, onların müasir dövrdə istifadəsi, üstünlüklərindən danışıb. Qeyd edib ki, mexaniki üsulların istifadəsi zamanı əsas problemlər enerji sərfiyyatını azaltmaq, texniki qurğuların erkən diaqnostikası, məlumatların uzaqdan idarə olunması ilə bağlıdır. A.Rzayev Azərbaycanda ən geniş istifadə olunan ştanqlı dərinlik nasosları və istifadəsi üçün yaradılan yeni sistem, hesablama metodikaları, İSİ-də yaradılan küy texnologiyalarının tətbiqi ilə erkən diaqnostikanın mümkünlüyü və mövcud problemlər barədə qonaqlara məlumat verib.
Daha sonra ITHACA rəhbəri professor Panagiotis Sarigiannidis çıxış edərək İSİ-nin rəhbərliyinə tədbirin təşkilinə görə təşəkkürünü bildirdi, institutda aparılan elmi tədqiqatları, irəli sürülən yeni ideyaları və bu sahədə təcrübəni müsbət qiymətləndirdi. Təqdim olunan mövzularla bağlı fikirlərini səsləndirərək əldə olunan nailiyyətlərdən, müxtəlif sahələrdə tətbiq imkanlarından və müəyyən problemlərin həlli istiqamətində görülə biləcək birgə işlərdən, gələcək perspektivlərdən bəhs etdi.
Sonra ADNSU-nun HPC üzrə rektor müşaviri, professor Ehsan Musəvi çıxış edərək yenidən İSİ-də olmaqdan məmnunluq duyduğunu bildirdi və institut rəhbərliyinə göstərilən diqqətə görə təşəkkürünü bildirdi. Tədqim olunan məruzələrin birgə tədqiqatların aparılması baxımından uyğun olduğunu qeyd edərək bu istiqamətdə İSİ ilə ANDSU arasında aparılacaq tədqiqatlardan və qarşıda duran planlardan bəhs etdi. Alim milli və beynəlxalq proyektlərin hazırlanması baxımından Yunanıstanın Qərbi Makedoniya Universiteti ilə əməkdaşlığın önəmini qeyd etdi.
Sonda İSİ-nin baş direktoru Əli Abbasov çıxış edərək ADNSU və Qərbi Makedoniya Universitetinin nümayəndəyərinə təşəkkürünü bildirdi, qarşıda duran üçtərəfli layihələrin önəmini vurğuladı.

В Институте систем управления состоялась международная встреча
25 января 2022 года в Институте систем управления (ИСУ) НАНА состоялась международная встреча с учеными Университета Западной Македонии (Греция) и Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности (АГУНП). В мероприятии приняли участие руководство института, советник ректора по высокопроизводительным вычислениям (HPC) АГУНП профессор Эхсан Мусави, руководитель лаборатории интернета вещей и приложений (ITHACA) Университета Западной Македонии Греции профессор ПанагиотисСаригианнидис, ряд ученых и приглашенные гости. Отметим, что мероприятие прошло в рамках меморандума о двусторонних партнерских отношениях между ИСУ и АГУНП.
Открыв мероприятие, генеральный директор ИСУ, академик Али Аббасов, поприветствовал гостей, поблагодарил их за оказанное институту внимание и рассказал об истории, деятельности и основных направлениях института. А. Аббасов подробно рассказал об исследованиях в области систем управления, оптимального принятия решений, обработки сигналов, интеллектуального анализа информации, математической экономики и эконометрики, динамических систем, в нефтегазовой промышленности и других основных направлениях деятельности института.
Затем заведующий лабораторией моделирования и управления непрерывными процессами, д.ф.м. доцент Адалят Пашаев выступил с докладом на тему обработки изображений на основе высокопроизводительных вычислений (HPC). А. Пашаев отметил, что в институте в качестве одного из методов дистанционного исследования земной поверхности применяется совместная обработка снимков, сделанных различными цветными фильтрами, и с этой целью проводятся исследования по получению цветных снимков с отфильтрованных снимков, расчету коэффициента фотосинтеза. Отметив, что для проведения съемки крупных объектов с необходимой точностью необходимо сделать несколько снимков, ученый сказал, что ведутся работы по разработке программного модуля, способного объединить эти снимки в единое целое. А. Пашаев рассказал о способах решения проблем, которые могут возникнуть при объединении и распознавании изображений в этом направлении.
Затем старший научный сотрудник Института, д.ф.т. Рауф Фатуллаев выступил с докладом на тему систем распознавания речи. Р. Фатуллаев отметил, что системы, основанные на технологиях и методах искусственного интеллекта (ИИ), позволяют реализовать различные функции человеческого интеллекта, решать в компьютерных системах практически важные сложные формализованные задачи, что приводит к существенной экономической эффективности и с каждым днем расширяет сферу применения. Обработка естественных языков стала ветвью направления применения искусственного интеллекта, изучающей анализ и синтез любого естественного языка с помощью компьютера. Отметив, что распознавание речи - это автоматический анализ и преобразование человеческой речи в текст с помощью компьютерных программ, ученый подчеркнул, что созданная система может широко использоваться в человеческих ресурсах. Он также выразил уверенность в том, что посредством распознавания голоса и преобразования его в текст можно наладить эффективный диалог между людьми с помощью call-центров.
Заведующий лабораторией интеллектуальных методов принятия решений и компьютерных систем, д.т.н. проф. Эльчин Алиев рассказал о совместных исследованиях и работе, проделанной для будущих перспектив. Ученый рассказал о беспилотниках, имеющих большое значение в современную эпоху, технологиях их производства, проектирования, изготовления, испытаниях для качественного полета и возможностях их использования. Э. Алиев рассказал о проблемах навигации, которые могут возникнуть во время полета, энергопотреблении, характеристиках двигателей, использовании БПЛА в различных областях, их типах и технических показателях. Ученый отметил, что эти исследования будут играть важную роль в решении определенных проблем в различных областях, в том числе в области сельского хозяйства, выращивания растений и т.д. Затем состоялся обмен мнениями вокруг доклада, который был встречен с большим интересом.
Далее заведующий лабораторией интеллектуальных систем диагностики и управления объектами нефтегазодобычи, д.т.н. доцент Асиф Рзаев рассказал о проблемах автоматизации и передачи данных в нефтегазодобыче. Он рассказал о фонтанном, газонефтяном и механическом методах нефтедобычи, о штанговых глубинных, погружных и других насосах, об их современном использовании и преимуществах. Он отметил, что основные проблемы при использовании механических методов связаны со снижением энергопотребления, ранней диагностикой технических устройств, удаленным управлением данными. A. Рзаев проинформировал гостей о наиболее широко используемых в Азербайджане штанговых глубинных насосах и новой системе, созданной для их использования, методах расчета, возможности ранней диагностики с применением помехотехнологий, созданных в ИСУ, и существующих проблемах.
Руководитель ITHACA профессор ПанагиотисСаригианнидис в своем выступлении поблагодарил руководство ИСУ за организацию мероприятия, положительно оценил научные исследования, проведенные в институте, выдвинутые новые идеи и опыт в этой области. Высказав свое мнение по представленным темам, он рассказал о достижениях, возможностях их применения в различных областях и совместной работе, которую можно проделать в направлении решения тех или иных проблем, о будущих перспективах.
Затем выступил советник ректора АГУНП по HPC профессор Эхсан Мусави, который выразил удовлетворение от повторного посещения ИСУ и поблагодарил руководство института за оказанное внимание. Отметив актуальность представленных докладов с точки зрения проведения совместных исследований, он рассказал об исследованиях, которые будут проводиться между ИСУ и АГУНП в этом направлении, и о планах на будущее. Ученый отметил важность сотрудничества с Университетом Западной Македонии в Греции с точки зрения разработки национальных и международных проектов.
В заключение генеральный директор ИСУ Али Аббасов выразил благодарность представителям АГУНП и Университета Западной Македонии, подчеркнул важность предстоящих трехсторонних проектов.