İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda beynəlxalq görüş keçirilib
25 yanvar 2022-ci il tarixində AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Yunanıstanın Qərbi Makedoniya Universitetinin və Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin (ADNSU) alimləri ilə beynəlxalq görüş keçirilmişdir. Tədbirdə institutun rəhbərliyi, ADNSU-nun high performance computing (HPC) üzrə rektor müşaviri, professor Ehsan Musəvi, Yunanıstanın Qərbi Makedoniya Universitetinin Əşyaların İnterneti və Tətbiq laboratoriyasının (ITHACA) rəhbəri professor Panagiotis Sarigiannidis, bir sıra alimlər və dəvət olunmuş qonaqlar iştirak ediblər. Qeyd edək ki, tədbir İSİ ilə ADNSU arasında imzalananmış ikitərəfli əmədaşlıq əlaqələrinə dair memorandum çərçivəsində keçirilmişdir.
Tədbiri İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov açaraq qonaqları salamlayaraq instituta göstərilən diqqətə görə təşəkkürünü bildirdi və institutun tarixi, fəaliyyəti və əsas istiqamətləri haqqında məlumat verdi. Ə.Abbasov idarəetmə sistemləri, optimal qərar qəbuletmə, siqnal prosesləri, informasiyanın intellektual analizi, riyazi iqtisadiyyat və ekonometrika, dinamik sistemlər, neft-qaz sənayesində tədqiqatlar və institutun digər əsas fəaliyyət istiqamətləri barədə ətraflı şəkildə bəhs etdi.
Sonra Kəsilməz proseslərin modelləşdirilməsi və idarəedilməsi laboratoriyasının müdiri, r.ü.f.d., dosent Ədalət Paşayev çıxış edərək yüksək performanslı hesablamalar (HPC) əsasında təsvirlərin emalı mövzusu ətrafında çıxışetdi. Ə.Paşayev qeyd etdi ki, institutda Yer səthinin məsafədən tədqiqi üsullarından biri kimi müxtəlif rəng filtirləri ilə çəkilmiş şəkillərin birgə emalı tətbiq olunur və bu məqsədlə filtirlənmiş şəkillərdən rəngli şəkillərin alınması, fotosintez əmsalının hesablanması istiqamətində tədqiqatlar aparılır. Böyük obyektlərin lazımi dəqiqliklə çəkilişini aparmaq üçün bir neçə kadr çəkmək lazım gəldiyini qeyd edən alim bu kadrları vahid şəkildə birləşdirə bilən proqram modulunun işlənilməsi istiqamətində işlərin aparıldığını söylədi. Ə.Paşayev bu istiqamətdə şəkillərin birləşdirilməsi və tanınması ilə bağlı meydana gələ biləcək probelmlərin həlli yolları barədə məlumat verdi.
Daha sonra institutun böyük elmi işçisi, t.ü.f.d. Rauf Fətullayev çıxış edərək nitqin tanınması sistemləri mövzusu ətrafında çıxış etdi. R.Fətullayev qeyd etdi ki, süni intellekt (Sİ) texnologiyaları və metodlarına əsaslanan sistemlər insan intellektinin müxtəlif funksiyalarının reallaşdırmasına, praktiki əhəmiyyətli çətin formalizə olunan mürəkkəb məsələlərin kompüter sistemlərində həllinə imkan yaradaraq ciddi iqtisadi səmərəliliyin əldə olunmasına səbəb olur və tətbiq dairəsini günbəgün artırır. Təbii dillərin emalı süni intellektin tətbiqi istiqamətinin bir qolu olub, hər hansı bir təbii dilin kompüter vasitəsilə analizi və sintezini öyrənir. Nitqin tanınması insan danışığının avtomatik olaraq kompüter proqramları vasitəsilə mətnə çevrilməsi və analizi olduğunu qeyd edən alim yaradılan sistemin insan resurslarında geniş istifadə oluna biləcəyini vurğuladı. O, həmçinin səsin tanınması və mətnə çevrilməsi vasitəsi ilə çağrı mərəzkləri ilə insanlar arasında səmərəli dialoq qurula biləcəyini əminliklə söylədi.
İntellektual qərar qəbuletmə üsulları və kompüter sistemləri laboratoriyasının müdiri, t.e.d., prof. Elçin Əliyev birgə tədqiqatların aparılması və gələcək perspektivlər üçün görülən işlərdən bəhs etdi. Alim xüsusilə müasir dövrdə böyük əhəmiyyətə malik olan dronlar, onların istehsalı, tərtibatı, hazırlanma texnologiyaları, keyfiyyətli uçuş üçün sınaqlar və onlardan istifadə imkanları bardədə məlumat verib. E.Əliyev uçuş zamanı yarana biləcək naviqasiya problemləri, enerji sərfi, mühərrikin xüsusiyyətləri, PUA-ların müxtəlif sahələrdə istifadəsi, növləri və texniki göstəriciləri barədə danışıb. Alim qeyd edib ki, bu tədqiqatlar müxtəlif sahələrdə müəyyən problemlərin həlli, o cümlədən kənd təsərrüfatı sahəsində bitkilərin və s. tanınması istiqamətində önəmli rol oynayacaq. Sonra böyük maraqla qarşılanan məruzə ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonra Neftqazçıxarma obyektlərinin intellektual diaqnostika və idarəetmə sistemləri laboratoriyasının müdiri, t.e.d., dosent Asif Rzayev çıxış edərək neft-qaz çıxarılmasında avtomatlaşdırılma və informasiyanın ötürülməsi problemləri barədə danışıb. Neftçıxarmanın fontan, qaz-neft və mexaniki üsullarından bəhs edərək ştanqlı dərinlik, dalma və digər nasoslar haqqında məlumat verib, onların müasir dövrdə istifadəsi, üstünlüklərindən danışıb. Qeyd edib ki, mexaniki üsulların istifadəsi zamanı əsas problemlər enerji sərfiyyatını azaltmaq, texniki qurğuların erkən diaqnostikası, məlumatların uzaqdan idarə olunması ilə bağlıdır. A.Rzayev Azərbaycanda ən geniş istifadə olunan ştanqlı dərinlik nasosları və istifadəsi üçün yaradılan yeni sistem, hesablama metodikaları, İSİ-də yaradılan küy texnologiyalarının tətbiqi ilə erkən diaqnostikanın mümkünlüyü və mövcud problemlər barədə qonaqlara məlumat verib.
Daha sonra ITHACA rəhbəri professor Panagiotis Sarigiannidis çıxış edərək İSİ-nin rəhbərliyinə tədbirin təşkilinə görə təşəkkürünü bildirdi, institutda aparılan elmi tədqiqatları, irəli sürülən yeni ideyaları və bu sahədə təcrübəni müsbət qiymətləndirdi. Təqdim olunan mövzularla bağlı fikirlərini səsləndirərək əldə olunan nailiyyətlərdən, müxtəlif sahələrdə tətbiq imkanlarından və müəyyən problemlərin həlli istiqamətində görülə biləcək birgə işlərdən, gələcək perspektivlərdən bəhs etdi.
Sonra ADNSU-nun HPC üzrə rektor müşaviri, professor Ehsan Musəvi çıxış edərək yenidən İSİ-də olmaqdan məmnunluq duyduğunu bildirdi və institut rəhbərliyinə göstərilən diqqətə görə təşəkkürünü bildirdi. Tədqim olunan məruzələrin birgə tədqiqatların aparılması baxımından uyğun olduğunu qeyd edərək bu istiqamətdə İSİ ilə ANDSU arasında aparılacaq tədqiqatlardan və qarşıda duran planlardan bəhs etdi. Alim milli və beynəlxalq proyektlərin hazırlanması baxımından Yunanıstanın Qərbi Makedoniya Universiteti ilə əməkdaşlığın önəmini qeyd etdi.
Sonda İSİ-nin baş direktoru Əli Abbasov çıxış edərək ADNSU və Qərbi Makedoniya Universitetinin nümayəndəyərinə təşəkkürünü bildirdi, qarşıda duran üçtərəfli layihələrin önəmini vurğuladı.

An international meeting was held at the Institute of Control Systems
An international meeting with researchers from the University of Western Macedonia (Greece) and the Azerbaijan State Oil and Industry University (ASOIU) was held at the Institute of Control Systems (ICS) of ANAS on January 25, 2022. The event was attended by the administration of the institute, Professor Ehsan Musavi, Advisor to the Rector on High Performance Computing (HPC) of ASOIU, Professor Panagiotis Sarigiannidis, Head of the Internet of Things and Applications Lab (ITHACA) of the University of West Macedonia, Greece, a number of scientists and invited guests. Note that the event was held within the framework of a memorandum of bilateral partnership between ICS and ASOIU.
Opening the event, General Director of ICS, academician Ali Abbasov, welcomed the guests, thanked them for the attention to the institute and spoke about the history, activities and main areas of research of the institute. A. Abbasov told in detail about studies in the field of control systems, optimal decision-making, signal processing, intelligent information analysis, mathematical economics and econometrics, dynamic systems in oil and gas industry and other main fields of research of the institute.
Then Associate Professor Adalat Pashayev, PhD in Mathematics, Head of the Laboratory of Modeling and Control of Continuous Processes, made a presentation on HPC-based image processing. A. Pashayev said that joint processing of images taken with different color filters is used at the institute as one of the methods for remote sensing of the Earth's surface, and for this purpose the studies on obtaining color images from filtered images, calculation of photosynthesis coefficient are carried out. Pointing out that in order to capture large objects with necessary accuracy it is necessary to take several shots, the scientist said that works are being carried out to develop a software module capable of combining these shots into a single one. A. Pashayev spoke about ways to solve problems that may arise when combining and recognizing images in this regard.
Then Rauf Fatullayev, PhD in Engineering, senior researcher of the Institute, made a presentation on speech recognition systems. R. Fatullayev said that the systems based on technologies and methods of artificial intelligence (AI) allow implementing various functions of human intellect, solving complex formalized problems of practical importance in computer systems, which leads to significant economic efficiency and is expanding the scope of application every day. Processing of natural languages has become a branch of artificial intelligence application that studies computer-aided analysis and synthesis of any natural language. Pointing out that speech recognition is automatic analysis and conversion of human speech into text with the help of computer programs, the scientist emphasized that the developed system can be widely used in human resources. He also expressed confidence that through voice recognition and speech-to-text conversion it is possible to establish an effective dialogue between people by means of call centers.
Prof. Elchin Aliyev, DSc in Engineering, Head of the Laboratory of Intelligent Decision-Making Methods and Computer Systems, spoke about the joint research and work done for future perspectives. The scientist spoke about UAVs, which are of great importance in the modern era, technology of their production, design, manufacture, testing for quality flight and possibilities of their use. E. Aliyev spoke about the problems of navigation that can arise during flight, energy consumption, engine characteristics, the use of UAVs in various fields, their types and specifications. The scientist noted that this research would play an important role in solving certain problems in various fields, including agriculture, plant cultivation, etc. Then there was an exchange of views on the presentation, which was met with great interest.
Then Associate Professor Asif Rzayev, DSc in Engineering, Head of Laboratory of Intelligent Diagnostic and Control Systems for Oil and Gas Production Facilities, spoke about the problems of automation and data transfer in oil and gas production. He spoke about fountain, oil-gas and mechanical oil recovery methods, as well as downhole, submersible and other pumps, their modern use and advantages. He pointed out that the main problems in using mechanical methods are related to reduction of energy consumption, early diagnosis of technical devices, and remote data control. A. Rzayevinformed the guests about sucker rod pumps that are most widely used in Azerbaijan and the new system created for their use, calculation methods, the possibility of early diagnosis using the noise technology created at the ICS, and the existing problems.
Head of ITHACA Professor Panagiotis Sarigiannidis thanked the administration of ICS for organizing the meeting, gave a positive assessment of the scientific research carried out at the Institute, the new ideas put forward and experience in this field. Expressing his opinion on the presented topics, he spoke about the achievements, the possibilities of their application in various fields and the joint work that can be done to solve certain problems, the future prospects.
Then Professor Ehsan Musavi, Advisor to ASOIU Rector on HPC, expressed his pleasure at visiting the ICS again and thanked the administration of the institute for their attention. Emphasizing the relevance of the presentations for joint research, he spoke about the research to be conducted between ICS and ASOIU in this area, and the plans for the future. The scientist mentioned the importance of cooperation with the University of Western Macedonia in Greece in terms of developing national and international projects.
In conclusion, General Director of ICS Ali Abbasov expressed his gratitude to the representatives of ASOIU and the University of Western Macedonia and emphasized the importance of the upcoming trilateral projects.