İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda 2 Fevral-Azərbaycan Gəncləri Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib
AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) təşkilatçılığı ilə 2 Fevral-Azərbaycan Gəncləri Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib. İclasda institutun rəhbərliyi, GAMŞ üzvləri, Təhsil və İctimaiyyətlə Əlaqələr şöbələri nümayəndələri və digər əməkdaşlar iştirak ediblər. Tədbirə, həmçinin Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin (ADNSU) və Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) bir qrup tələbələri dəvət olunub. Öncə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçmiş şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri İSİ-nin icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov açaraq seminar iştirakçılarını institutun rəhbərliyi adından Gənclər Günü münasibətilə təbrik edib. Qeyd edib ki, Azərbaycanda sağlam düşüncəli və savadlı gənclərin yetişdirilməsi dövlət siyasətinin ən prioritet istiqamətlərindəndir. Məhz bu günün təsis edilməsi Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən 2 fevral 1997-ci ildə həyata keçirilmişdir. Ölkədə gənclərin inkişafına göstərilən diqqət və qayğıdan bəhs edərək bildirib ki, Ümummilli Liderin bu istiqamətdə siyasi kursu hazırda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev və Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyeva tərəfindən uğurla davam etdirilir.
Ə.Sadıqov bildirib ki, Azərbaycan gəncliyi müxtəlif fəaliyyət sahələri üzrə təkcə ölkədə deyil, onun hüdudlarından kənarda, dünya miqyasında da qazandıqları uğurlarla özünü doğruldur. Məhz bu məqamda II Qarabağ Müharibəsində ölkə başçısının çağırışlarına cavab verərək ordu sıralarına yazılan, ən çətin şəraitdə belə daima ruh yüksəkliyində olan, ölkənin ərazi bütövlüyü uğrunda vuruşan gənc əsgər və zabitlərdən bəhs edən alim onların Azərbaycan gəncliyinin ən parlaq nümunələri olduğunu bildirdi.
Müasir dövrdə gənclərin dünya elminə inteqrasiyası, yüksək səviyyəli kadr kimi yetişməsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər, sərəncamlar, dövlət proqramlarını xatırladan alim hazırda ölkənin ictimai-siyasi və mədəni həyatında gənclərin daha fəal iştirakı üçün bütün lazımi şəraitin yaradıldığını qeyd edib. Bildirib ki, dövlət quruculuğunda və digər taleyüklü məsələlərdə gənclərin daha yaxından iştirakına şərait yaradılması məqsədilə gənclər təşkilatlarının inkişafına xüsusi diqqət yetirilir. Məhz bu istiqamətdə xüsusilə fərqlənən qurumlardan biri də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, o cümlədən İdarəetmə Sistemləri İnstitutudur. İSİ-də həyata keçirilən tədbirləri, gənc kadr siyasətini, onların elmi istiqamətdə inkişafına göstərilən diqqəti xüsusilə qeyd edən Ə.Sadıqov Azərbaycan elminin inkişafında fəal iştirak edən gənclərə gələcək fəaliyyətlərində də uğurlar arzulayıb.
Sonra İSİ GAMŞ sədri Lamiyə Nəcəfova çıxış edərək şura üzvlərini təbrik edib, gənclərin elmdəki rolundan bəhs edib. Qeyd edib ki, əsası Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan dövlət gənclər siyasətinin nəticəsidir ki, bu gün ölkədə idarəetmə bacarığı ilə seçilən intellektual, dünyagörüşlü yeni nəsil yetişib. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən dövlət gənclər siyasəti Azərbaycan gəncliyinin inkişafına təkan verib və onların özlərini cəmiyyətdə təsdiq etməsində mühüm rol oynayıb.
Qeyd edib ki, bu gün Azərbaycan Respublikası dünyada çox sürətlə inkişaf edən ölkələr sırasındadır. Məhz bu məqamda uğurlarla kifayətlənməmək, daim irəliyə baxmaq, nöqsanları, problemləri aradan qaldırmaq müasir dövrdə gənclərin qarşısında duran əsas vəzifələrdəndir.
L.Nəcəfova bildirb ki, cəmiyyətdə elmi fəaliyyətin və gənc alimlərin nüfuzunun artırılması, eləcə də onların sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılmasının bu günün ən aktual məsələsi olduğunu nəzərə alaraq, akademiya daxilində gənclər üçün müəyyən stimullaşdırıcı elmi müsabiqə təşkil olunur. O, bu istiqamətdə İSİ-də gənclərə göstərilən diqqət və qayğıdan bəhs edərək şura üzvləri adından institut rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib.
Sonra GAMŞ-ın katibi Rayihə Niyazova çıxış edərək Gənclər Gününün yaranması və tarixi haqqında tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat verib. Qeyd edib ki, hazırda ölkənin aparıcı qüvvəsi olan gənclər dövlət idarəçiliyi, mədəniyyət, iqtisadiyyat, idman və s. sahələrdə fəaliyyət göstərir, ölkəni layiqincə təmsil edərək yüksək nailiyyətlər əldə edirlər. O, gənclərin elmdə təmsil olunmasının önəmini vurğulayaraq “2007-2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı” və onun uğurlu nəticələrindən bəhs edib. Bildirib ki, bu gün gənclərin hərtərəfli inkişafına şərait yaradılır, təhsil və məşğulluq sahələrinə dövlət dəstəyi göstərilir, onların innovativ və yaradıcı potensialının üzə çıxarılması istiqamətində uğurlu addımlar atılır. Çıxışının sonunda R.Niyazova şura üzvlərini təbrik edərək onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Daha sonra böyük laborant Pünar Quliyeva çıxış edərək 4 fevral 2022-ci il tarixində Azərbaycanın görkəmli alimi, elm dünyasına önəmli kəşflər, yeni anlayışlar gətirən professor Lütfi Zadənin yubileyi olduğunu xatırladıb. Qeyd edib ki, dünya elminə önəmli töhfələr verən nəzəriyyələrin müəllifi olan alimə dünya şöhrəti qazandıran isə məhz elmdə inqilab hesab olunan qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsidir. O, 1965-ci ildə irəli sürülən bu nəzəriyyənin dəyərləri və prinsiplərindən bəhs edərək qeyd edib ki, müasir dövrdə müxtəlif sahələrdə uğurla tətbiq olunan nəzəriyyə süni intellekt sahəsinin inkişafında yeni dövrün əsasını qoymuşdur. Nəzəriyyə haqqında ətraflı məlumat verən P.Quliyeva gəncləri təbrik edib, uğurlar arzulayıb.
GAMŞ sədr müavini Rüstəm Əzimov çıxış edərək müasir dövrdə gənclərin inkişafından, dövlət tərəfindən göstərilən xüsusi diqqətdən, gənclərin üzləşdiyi problemlərdən bəhs edib. O, Azərbaycan elminin aparıcı qüvvəsi olan gənclərin qarşılaşdığı problemlərin aradan qaldırılmasının, onlara düzgün istiqamət verilməsinin önəminə toxunaraq bu sahədə atılan addımlar və gələcək perspektivlərlə bağlı ətraflı fikirlərini səsləndirib. İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda ölkənin qabaqcıl alimlərinin gənclərə göstərdiyi dəstəkdən bəhs edərək şura üzvlərini bayram münasibəti ilə təbrik edib, yeni nailiyyətlər arzulayıb.
Sonra GAMŞ sədr müavini Nərmin Abbaszadə müasir dövrdə Azərbaycan gənclərinin fəaliyyət istiqamətləri və uğrlarından bəhs edib. O, qlobal çağırışlara cavab vermək istiqamətində müasir dövrün əsas aparıcı qüvvəsinin gənclər olduğunu qeyd edərək hər bir ölkənin gələcək müqəddəratının məhz gənclərin bilik və bacarığının nə dərəcədə inkişaf etdirilməsindən asılı olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, gənclərin vətənə böyük sevgi və sədaqətlə tərbiyə olunması və yüksək səviyyəli kadr kimi hazırlanması isə xüsusilə vacib nüanslardandır. Müasir Azərbaycan gəncliyi müxtəlif fəaliyyət sahələri üzrə təkcə ölkədə deyil, onun hüdudlarından kənarda, dünya miqyasında qazandıqları uğurlarla özünü doğruldur.
N.Abbaszadə bildirib ki, hazırda ölkənin ictimai-siyasi və mədəni həyatında gənclərin daha fəal iştirakı üçün bütün lazımi şərait yaradılıb. Qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikası kimi inkişaf etmiş bir ölkənin vətəndaşı olmaq özünü təkmilləşdirmək istəyən gənclər üçün gözəl imkanlar yaradır və bu imkanlardan səmərəli şəkildə yararlanmaq lazımdır. O, çıxışının sonunda gənclərə göstərilən xüsusi diqqət və qayğı üçün İSİ rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib.
Sonda İSİ İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri, i.ü.f.d., Aygün Əliyeva və elmi işçi Səyyarə Hidayətzadə çıxış edərək müasir dövrdə elmin inkişafında gənclərin xüsusi rolunu qeyd edərək bu istiqamətdə AMEA, o cümlədən İSİ-də həyata keçirilən işlərdən söz açıblar. A.Əliyeva qadınların təhsildə və elmdə iştirakının inkişafı ilə bağlı dövlət siyasətinin uğurla həyata keçirilməsində Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın xüsusi diqqət və qayğısından bəhs edərək ölkədə elmi sahədə gender probleminin aradan qaldırıldığını vurğulayıb. Alim şura üzvlərini Gənclər Günü münasibəti ilə təbrik edib, tövsiyyələrini səsləndirib, onlara yeni nailiyyətlər arzulayıb.

An event dedicated to National Youth Day February 2 was held at the Institute of Control Systems
An event dedicated National Youth Day February 2 was held at the Institute of Control Systems (ICS) of ANAS with the organizational support of the Council of Young Scientists and Specialists (CYSS). The event was attended by the Institute's administration, members of the Council, representatives of the education and public relations departments and other employees. A group of students from the Azerbaijan State Oil and Industry University (ASOIU) and Baku State University (BSU) were also invited to the event. First, a moment of silence was observed to honor the memory of the martyrs who had given their lives for the territorial integrity of Azerbaijan.
Opening the event, Executive Director of ICS, Corresponding Member of ANAS Aminaga Sadigov congratulated the participants on the Youth Day on behalf of the administration of the institute. He said that raising sensible and well-educated youth in Azerbaijan is one of the priority directions of the state policy. The day was established by great leader Heydar Aliyev on February 2, 1997. Speaking about the attention and care paid to development of youth in the country, he said that the national leader's policy in this direction is being successfully continued by President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Vice President Mehriban Aliyeva.
А. Sadigov pointed out that Azerbaijani youth prove themselves with their achievements in various spheres not only in the country, but also outside the country and all over the world. The scientist said the young soldiers and officers, who joined the army in response to an appeal by the head of state during the Second Karabakh War, fought for the territorial integrity of the country and did not lose their spirit even in the most difficult conditions, are the brightest examples of Azerbaijani youth.
Recalling the measures, orders, state programs that are implemented nowadays in direction of integration of youth into world science, training of highly qualified personnel, the scientist said that necessary conditions had been created now for more active participation of youth in public-political and cultural life of the country. In order to create conditions for deeper participation of youth in state building and other vital issues, special attention is paid to the development of youth organizations. One of the most distinguished institutions in this direction is the Azerbaijan National Academy of Sciences, including the Institute of Control Systems. Highlighting activities carried out at ICS, youth personnel policy, attention paid to their development in scientific direction, A. Sadigov wished success to the youth taking an active part in development of Azerbaijani science in future activities.
Then, Chair of CYSS Lamiya Najafova congratulated members of the Council and talked about the role of youth in science. She said that as a result of the youth policy conducted by the great leader Heydar Aliyev, our country now has an intellectual, broad-minded generation with leadership and managerial skills. State youth policy conducted under leadership of President Ilham Aliyev gave impetus to development of Azeri youth and played important role in their self-assertion in the society.
She pointed out that the Republic of Azerbaijan today is one of the rapidly developing countries of the world. And the main objectives of the youth in our time are to never stop growing, always look forward, remove imperfections and problems.
L. Najafova noted that taking into account that raising the status of scientific activity and young scientists in the society as well as improvement of their social situation is the most urgent issue of today, incentive scientific contests are organized for the youth within the Academy. Speaking of the attention and care given to young people at ICS in this direction, she expressed gratitude on behalf of the council members to the administration of the institute.
Then CYSS Secretary Rayiha Niyazova told the participants of the event about the history of the Youth Day. She said that today young people, who are the driving force of the country, work in the fields of public administration, culture, economy, sports and so on, proudly representing the country, achieving high accomplishment. Emphasizing the importance of representation of youth in science, she spoke about "The State Program on education of Azerbaijani youth abroad in the years of 2007-2015" and its successful results. She noted that conditions are being created today for all-round development of youth, state support is being provided to education and employment, successful actions are being taken to reveal the innovative and creative potential of the youth. At the end of her speech, R. Niyazova congratulated the members of the Council and wished them success in their further activities.
Then the senior laboratory assistant Punar Guliyeva spoke, recalling that February 4, 2022 marks the anniversary of the outstanding Azerbaijani scientist, Professor Lotfi Zadeh, who brought important discoveries and new ideas to the world of science. She noted that the theory of fuzzy logic, which brought the scientist worldwide fame as the author of theories that made a significant contribution to world science, is considered a revolution in science. Speaking about the values and principles of this theory, put forward in 1965, she pointed out that the theory, successfully applied at present in various fields, marked the beginning of a new era in the development of artificial intelligence. Having told the participants in detail about the theory, P. Guliyeva congratulated the youth and wished them success.
CYSS Deputy Chair Rustam Azimov spoke about the development of the youth in the modern world, about the special attention from the state, about the problems that young people face. Touching upon the importance of eliminating the problems faced by young people, who are the leading force in Azerbaijani science, giving it the right direction, he dwelled in detail on the steps taken in this area and future prospects. Speaking about the support provided by the leading scientists of the country to the youth at the Institute of Control Systems, he congratulated the members of the council on the remarkable day and wished them new achievements.
Then CYSS Deputy Chair Narmin Abbaszade spoke about the activities and opportunities of the Azerbaijani youth in the modern period. Noting that the youth is the main driving force of our time in responding to global challenges, she noted that the further fate of each country depends on how well the knowledge and abilities of young people are developed. She pointed out that the education of young people with great love and devotion to the Motherland and the training of high-level personnel are especially important issues. Modern Azerbaijani youth proves itself with its achievements in various fields of activity, not only in the country, but also abroad, all over the world.
N. Abbaszade noted that at present all the necessary conditions had been created for more active participation of young people in the socio-political and cultural life of the country. She noted that being a citizen of such a developed country as the Republic of Azerbaijan means having excellent opportunities for young people who want to improve themselves, and these opportunities must be effectively used. At the end of her speech, she thanked the administration of ICS for the special attention and care shown to the youth.
In conclusion, Head of the Public Relations Department of ICS Aygun Aliyeva, PhD in Economics, and researcher Sayyara Hidayatzade spoke. Stressing the special role of youth in the development of science in the modern period, they spoke about the work carried out in this area in ANAS, including the ICS. A. Aliyeva brought up the special attention and care shown by the First Vice President of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva in the successful implementation of the state policy related to the expansion of women's participation in education and science and stressed that the gender problem in science had been eliminated in our country. She congratulated the council members on the Youth Day, voiced the recommendations and wished them success in their new endeavors.