07.02.2022 / Tədbirlər
5 fevral 2022-ci il tarixində AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) və Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin təşkilatçılığı, Azərbaycan Respublikası Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin dəstəyi ilə Lütfi Zadənin anadan olmasının yüz illiyinə və elmi irsinə həsr olunmuş VIII Ümumdünya Yumşaq Hesablamalar Konfransının bağlanış tədbiri keçirilib.
AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) baş direktoru, akademik Əli Abbasov tədbiri giriş nitqi ilə açaraq iştirakçıları salamlamışdır. O, 3 gün ərzində davam edən  VIII Ümumdünya Yumşaq Hesablamalar Konfransının Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 25 yanvar 2021-ci il tarixli sərəncamına əsasən Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi ilə birlikdə görkəmli elm xadimi Lütfi Zadənin 100 illik yubileyinə dair hazırlamış fəaliyyət planı çərçivəsində təşkil olunduğunu xüsusi olaraq qeyd etdi.
Ə.Abbasov görkəmli alim Lütfi Zadənin inqilabi texnologiyaların yaradılmasında müstəsna rolu olan bəşəriyyətin ən böyük ixtiraçı alimlərdən biri olduğunu vurğuladı. O, qeyd etdi ki,  Lütfi Zadə zəngin təcrübəsindən istifadə edərək qeyri-səlis məntiq sahəsində ciddi yeniliklər yaradıb ki, bu da bir çox elmi istiqamətlərdə problemlərin həllinə təkan verir, həyatın müxtəlif sahələrinə müsbət təsir göstərir. Akademik bu qəbil tədbirlərin keçirilməsi ilə Lütfi Zadənin elmi ideyalarının dünyanın müxtəlif ölkələrində, eləcə də Azərbaycanda layiqincə davam etdiriləcəyinə inamını ifadə edib.
Konfransda qeyri-səlis məntiq və qeyri-səlis çoxluqlar nəzəriyyəsinin həm fundamental tədqiqatları, həm də tətbiqi aspektləri ilə məşğul olan müxtəlif ölkələrin alimləri tərəfindən 100-ə yaxın elmi məruzənin dinlənildiyini  vurğulayan Ə.Abbasov  təqdim olunan  mövzuların süni intellekt nəzəriyyəsinin inkişafı fonunda xüsusi diqqətə layiq olduğunu bildirib. Konfransın işini yüksək qiymətləndirən alim qeyd edib ki, səsləndirilən məruzələrdə yumşaq hesablama məntiqi, qeyri-səlis yanaşmalar, qeyri-səlis idarəetmə sistemləri, neyron şəbəkələr, qeyri-səlis tanınma və s. istiqamətlərdə yeniliklər nəzərə çatdırıldı. Eyni zamanda onların təhsildə, tibbdə, iqtisadiyyatda, idarəetmə, proqnozlaşdırma və digər sahələrdə tətbiqi ilə bağlı maraqlı fikirlər səsləndirildi.
Akademik elmi ictimaiyyətin bir araya gələrək müvafiq mövzularla bağlı fikir və təcrübə mübadiləsi aparmasının gələcək perspektivlərin səmərəliyinə zəmin yaratdığını qeyd edib. Ə.Abbasov dünya elmi ictimaiyyəti ilə əlaqələrin qurulması, konfransın təşkil olunması baxımından Azərbaycan Respublikası Lütfi Zadə Beynəlxalq Müasir Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, konfransın proqram həmsədri, professor Şahnaz Şahbazovaya, tərəfdaşlara və bütün iştirakçılara xüsusi təşəkürünü ifadə edib.
Ə.Abbasov çıxışının sonunda IV Sənaye İnqilabı ərəfəsində Azərbaycanın müxtəlif sahələr üzrə xarici ölkələrlə qarşılıqlı praktiki əməkdaşlıqlar qurmaq üçün iqtisadi və sosial-siyasi potensiala malik olduğunu qeyd edib. Ölkənin qabaqcıl elmi qurumlarının, o cümlədən AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun fəal işgüzar əməkdaşlığa hər zaman hazır olduğunu bildirən akademik  səmərəli qarşılıqlı əlaqə və dostluq münasibətlərinin bir çox mühüm tətbiqi problemlərin həllinə yönəlmiş fundamental tədqiqatlara zəmin yaradacağını ifadə edib.
Sonra konfransın baş katibi, professor Şahnaz Şahbazova Lütfi Zadənin ömür yoluna və zəngin elmi irsinə nəzər salaraq apardığı mühüm tədqiqatlar nəticəsində irəli sürdüyü qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsinin müxtəlif elm sahələrinin müasir mərhələdə inkişafına yol açdığını qeyd edib. O, görkəmli elm fədaisi olan Lütfi Zadənin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş konfransın əhəmiyyətini vurğulayıb, dünyanın müxtəlif ölkələrindən tanınmış alimlərin bir araya gələrək fikir mübadiləsi aparmasının gələcək tədqiqatlara zəmin yaratdığını bildirib. Ş.Şahbazova çıxışının sonunda İSİ rəhbərliyinə və konfransın digər təşkilatçılarına dərin minnətdarlığını ifadə edib, tədbirdə iştirak edən görkəmli alimlərə gələcək elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Tədbirdə, həmçinin professorlar Əminağa Sadıqov, Janus Kacprzyk, İmre Rudas, Vadim Stefanyuk, Aleksey Averkin, Nadejda Yaruşkina, Takahiro Yamnoı və digər görkəmli alimlər çıxış ediblər. Bəşəriyyətin ən böyük ixtiraçı alimlərindən biri kimi şöhrət qazanmış Lütfi Zadənin elmi irsinin davam etdirilməsi istiqamətində konfrans çərçivəsində təqdim olunan məruzələri yüksək qiymətləndiriblər. Alimlər Yumşaq hesablamanın müxtəlif sahələrində aktual problemləri, gələcək perspektivləri nəzərdən keçirmək üçün müvafiq sahə üzrə alim və mütəxəssisləri bir araya gətirməyə hədəflənən tədbirin təşkilinə görə başda İSİ rəhbərliyi olmaqla təşkilatçılara təşəkkürlərini ifadə ediblər.

VIII Всемирная конференция по мягким вычислениям завершила свою работу
5 февраля 2022 года в Институте систем управления НАНА состоялось закрытие VIII Всемирной конференции мягких вычислений, посвященной столетию со дня рождения и научному наследию Лютфи Заде и организованной Национальной академией наук Азербайджана (НАНА) и Министерства образования Азербайджанской Республики при поддержке Министерства цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики.
Открыв мероприятие вступительной речью, генеральный директор Института систем управления (ИСУ) НАНА, академик Али Аббасов поприветствовал участников. Он особо отметил, что трехдневная VIII Всемирная конференция по мягким вычислениям была организована в рамках плана мероприятий к 100-летнему юбилею выдающегося деятеля науки Лютфи Заде, подготовленного Национальной Академией Наук Азербайджана совместно с Министерством образования Азербайджанской Республики в соответствии с распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 25 января 2021 года.
А. Аббасов подчеркнул, что выдающийся ученый Лютфи Заде был одним из величайших ученых-изобретателей человечества, сыгравшим исключительную роль в создании революционных технологий. Он отметил, что Лютфи Заде, используя свой богатый опыт, создал серьезные инновации в области нечеткой логики, что дает толчок решению проблем во многих областях науки, положительное влияние на различные сферы жизни. Академик выразил уверенность в том, что благодаря проведению этих масштабных мероприятий научные идеи Лютфи Заде будут достойно продолжены в различных странах мира, в том числе в Азербайджане.
Подчеркнув, что на конференции было заслушано около 100 научных докладов ученых разных стран, занимающихся как фундаментальными исследованиями, так и прикладными аспектами нечеткой логики и теории нечетких множеств, А. Аббасов отметил, что представленные темы заслуживают особого внимания в свете развития теории искусственного интеллекта. Высоко оценив работу конференции, ученый отметил, что в представленных докладах рассматривались инновации в таких направлениях, как логика мягких вычислений, нечеткие подходы, нечеткие системы управления, нейронные сети, нечеткое распознавание и т.д. В то же время были высказаны интересные идеи об их применении в образовании, медицине, экономике, управлении, прогнозировании и других областях.
Академик отметил, что эта встреча научного сообщества и обмен мнениями и опытом по соответствующим темам закладывают основу для эффективности будущих перспектив. А. Аббасов выразил особую благодарность действительному члену Международной академии современных наук Лютфи Заде Азербайджанской Республики, сопредседателю программы конференции, профессору Шахназу Шахбазовой, партнерам и всем участникам за работу в налаживания связей с мировым научным сообществом, организации конференции.
В конце своего выступления А. Аббасов отметил, что в преддверии IV промышленной революции Азербайджан достиг впечатляющего экономического и социально-политического потенциала для эффективного практического взаимодействия с зарубежными странами в различных сферах. Отметив, что ведущие научные структуры страны, в том числе Институт систем управления НАНА, всегда готовы к активному деловому сотрудничеству, академик отметил, что эффективное взаимодействие и дружеские отношения создадут основу для фундаментальных исследований, направленных на решение многих важных прикладных задач.
Затем генеральный секретарь конференции, профессор Шахназ Шахбазова, говоря о жизненном пути Лютфи Заде и его богатом научном наследии, отметила, что теория нечеткой логики, выдвинутая в результате проведенных им важных исследований, проложила путь для развития различных наук на современном этапе. Она подчеркнул важность конференции и отметила, что эта встреча и обмен мнениями известных ученых из разных стран мира создает основу для дальнейших исследований. В конце своего выступления Ш. Шахбазова выразила глубокую благодарность руководству ИСУ и другим организаторам конференции и пожелала ученым успехов в дальнейшей научной деятельности.
На мероприятии также выступили профессора Аминага Садыгов, Януш Каспшик, Имре Рудас, Вадим Стефанюк, Алексей Аверкин, Надежда Ярушкина, Такахиро Ямнои и другие видные ученые. Они высоко оценили доклады, представленные в рамках конференции, и выразили признательность организаторам во главе с ИСУ за организацию мероприятия, направленного на объединение ученых и специалистов в этой сфере для обсуждения актуальных задач и будущих перспектив в различных областях мягких вычислений.