İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda “Sabahın alimləri” müsabiqəsinin finalçıları təqdim etdikləri layihənin son sınağını keçiriblər
14.02.2022 / Tədbirlər
Bu gün ümumtəhsil müəssisələrinin IX-XI siniflərində təhsil alan şagirdləri üçün keçirilən “Sabahın alimləri” Respublika Müsabiqəsi öz işinə başlayıb. Qeyd edək ki, bu müsabiqə 2012-ci ildən etibarən AR Təhsil Nazirliyi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Gənclər və İdman Nazirliyi, Heydər Əliyev Mərkəzi, Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsinin təşkilatçılığı ilə keçirilir.
2022-ci ilin 14-21 fevral tarixlərində keçiriləcək müsabiqənin final mərhələsində iştirak edəcək 189-190 saylı tam orta məktəbin komandasına AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) laboratoriya rəhbəri, t.e.d., dosent Fəhrad Paşayev rəhbərlik edir. Sözügedən məktəbin şagirdləri - Ramil Tağıyev və Ziya Sadıqzadə Layihə üzərində son hazırlıq işlərini aparmaq məqsədilə İSİ-də olublar.
“Radiomodem vasitəsilə şifrələnmiş məlumatların ötürülməsi və qəbulu” adlı layihəni tədqim edən şagirdlər 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı Azərbaycan Ordusu tərəfindən müasir intellektual informasiya texnologiyalarından geniş şəkildə istifadə olunmasının önəmini vurğulayaraq gələcək tədqiqatları ilə bu sahəyə töhfə vermək arzusunda olduqlarını ifadə ediblər. Qeyd olunub ki, layihədə məlumatların şifrələnməsi, RFD-900+ radiomodemi vasitəsilə ötürülməsi, digər kompüterdə məlumatın analoji radiomodem vasitəsilə qəbulu, deşifrasiya edilməsi və ekranda indikasiyasi həyata keçirilib. Prosesin gedişatı zamanı xüsusi alqoritm işlənib hazırlanıb. Layihə haqqında ətraflı məlumat verən şagirdlər alınan nəticələrin tətbiq sahələrindən söz açıblar.
Görüş çərçivəsində komandaya elmi rəhbərlik edən Fəhrad Paşayev layihə üzərində işin gedişatı barədə şagirdlərlə müzakirələr aparmış, öz fikir və tövsiyələrini bildirmiş və onlara uğurlar arzulamışdır.

Финалисты конкурса “Ученые завтрашнего дня” провели последнее испытание представленного проекта в Институте систем управления
14.02.2022 /
Сегодня начал свою работу Республиканский конкурс “Ученые завтрашнего дня” для учащихся IX-XI классов общеобразовательных учреждений. Отметим, что данный конкурс проводится с 2012 года при организационной поддержке Министерства образования АР, Национальной Академии Наук Азербайджана, Министерства молодежи и спорта, Центра Гейдара Алиева, Республиканского комитета Свободного профсоюза работников образования Азербайджана.
Команду полной средней школы № 189-190, принимающая участие в финальном этапе конкурса, который состоится 14-21 февраля 2022 года, возглавляет заведующий лабораторией Института систем управления (ИСУ) НАНА, д.т.н., доцент Фахрад Пашаев. Ученики данной школы Рамиль Тагиев и Зия Садыгзаде посетили ИСУ, чтобы завершить последние приготовления к проекту.
Школьники, представляющие на конкурсе проект «Передача и прием зашифрованных данных с помощью радиомодема», подчеркнули важность широкого использования азербайджанской армией современных интеллектуальных информационных технологий в ходе 44-дневной Отечественной войны и выразили желание внести свой вклад в будущие исследования в этой области. Было отмечено, что в проекте реализованы шифрование данных, передача их через радиомодем RFD-900+, прием на другом компьютере с помощью аналогичного радиомодема, расшифрование и индикация на экране. В ходе процесса был разработан специальный алгоритм. Предоставив подробную информацию о проекте, школьники рассказали о сферах применения полученных результатов.
В рамках встречи научный руководитель команды Фахрад Пашаев обсудил со школьниками ход работы над проектом, высказал свое мнение и рекомендации и пожелал им успехов.