İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda “Sabahın alimləri” müsabiqəsinin finalçıları təqdim etdikləri layihənin son sınağını keçiriblər
14.02.2022 / Tədbirlər
Bu gün ümumtəhsil müəssisələrinin IX-XI siniflərində təhsil alan şagirdləri üçün keçirilən “Sabahın alimləri” Respublika Müsabiqəsi öz işinə başlayıb. Qeyd edək ki, bu müsabiqə 2012-ci ildən etibarən AR Təhsil Nazirliyi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Gənclər və İdman Nazirliyi, Heydər Əliyev Mərkəzi, Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsinin təşkilatçılığı ilə keçirilir.
2022-ci ilin 14-21 fevral tarixlərində keçiriləcək müsabiqənin final mərhələsində iştirak edəcək 189-190 saylı tam orta məktəbin komandasına AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) laboratoriya rəhbəri, t.e.d., dosent Fəhrad Paşayev rəhbərlik edir. Sözügedən məktəbin şagirdləri - Ramil Tağıyev və Ziya Sadıqzadə Layihə üzərində son hazırlıq işlərini aparmaq məqsədilə İSİ-də olublar.
“Radiomodem vasitəsilə şifrələnmiş məlumatların ötürülməsi və qəbulu” adlı layihəni tədqim edən şagirdlər 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı Azərbaycan Ordusu tərəfindən müasir intellektual informasiya texnologiyalarından geniş şəkildə istifadə olunmasının önəmini vurğulayaraq gələcək tədqiqatları ilə bu sahəyə töhfə vermək arzusunda olduqlarını ifadə ediblər. Qeyd olunub ki, layihədə məlumatların şifrələnməsi, RFD-900+ radiomodemi vasitəsilə ötürülməsi, digər kompüterdə məlumatın analoji radiomodem vasitəsilə qəbulu, deşifrasiya edilməsi və ekranda indikasiyasi həyata keçirilib. Prosesin gedişatı zamanı xüsusi alqoritm işlənib hazırlanıb. Layihə haqqında ətraflı məlumat verən şagirdlər alınan nəticələrin tətbiq sahələrindən söz açıblar.
Görüş çərçivəsində komandaya elmi rəhbərlik edən Fəhrad Paşayev layihə üzərində işin gedişatı barədə şagirdlərlə müzakirələr aparmış, öz fikir və tövsiyələrini bildirmiş və onlara uğurlar arzulamışdır.

The finalists of the "Scientists of Tomorrow" competition conducted the final test of the submitted project at the Institute of Control Systems
14.02.2022 /
The Republican competition "Scientists of Tomorrow" for students of IX-XI grades of secondary schools began its work today. It should be noted that the contest has been held since 2012 with the organizational support of the Ministry of Education of Azerbaijan, the Azerbaijan National Academy of Sciences, the Ministry of Youth and Sports, the Heydar Aliyev Center and the Republican Committee of the Free Trade Union of Education Workers of Azerbaijan.
The team of secondary school #189-190 taking part in the final stage of the contest which will be held on February 14-21, 2022 is headed by Associate Professor Fakhrad Pashayev, DSc in Engineering, Head of the Laboratory of the Institute of Control Systems of ANAS. Students Ramil Tagiyev and Zia Sadigzade visited ICS to complete the final preparations for the project.
The students presenting the project "Transmission and reception of encrypted data by means of radio modem" at the contest stressed the importance of wide use of modern intelligent information technologies by the Azerbaijani army during the 44-day war and expressed their intention to contribute to future studies in this field. It was mentioned that the project involved data encryption, its transmission via RFD-900+ radio modem, reception on another computer with a similar radio modem, decryption and displaying on the screen. A special algorithm was developed in the process. After providing detailed information about the project, the students talked about the fields of application of the results obtained.
During the meeting, the team' s research supervisor Fakhrad Pashayev discussed with the students the progress of the project, voiced his opinion and recommendations, and wished them success.