İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda Xocalı soyqırımının 30-cu ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilmişdir
25.02.2022 / Tədbirlər
25 fevral 2022-ci il tarixində AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) təşkilatçılığı ilə Xocalı soyqırımının 30-cu ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib. Tədbirdə GAMŞ üzvləri, şöbə və laboratoriya nümayəndələri iştirak ediblər. Öncə faciə qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri GAMŞ sədri Lamiyə Nəcəfova açaraq bildirb ki, 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə erməni silahlı dəstələri tərəfindən SSRİ dövründə Xankəndi şəhərində yerləşdirilmiş zirehli texnika və hərbi heyətin köməkliyi ilə Xocalı şəhəri zəbt edildi. Dağlıq Qarabağı özünə birləşdirmək istəyən düşmən bu yolda bütün cinəyət və vəhşiliyə hazır olduqlarını nümayiş etdiridi. O, qeyd etdi ki, məhz XX əsrin ən dəhşətli faciəsi olan Xocalı soyqırımı bu aqressiv və cinayətkar erməni siyasətinin nəticəsidir.
Xocalı həqiqətlərinin dünyaya çatdırılmasından bəhs edən L.Nəcəfova qeyd edib ki, ötən illərdə dövlət başçısı cənab İlham Əliyevin göstərişi ilə Xocalı şəhidlərinin xatirəsini əbədiləşdirmək üçün bir sıra mühüm tədbirlər həyata keçirilib. Bakıda, ölkənin bir sıra bölgələrində, həmçinin xaricdəki diasporların dəstəyi ilə dünyanın əksər ölkələrində Xocalı şəhidlərinin xatirəsinə abidələr ucaldılıb.
O, Azərbaycan torpaqlarının erməni işğalına qədərki tarixi-siyasi proseslərdən, faciənin köklərindən, faciə qurbanlarının statistik göstəricilərindən  bəhs edərək bildirib ki, düşmənin məkrli siyasətinin pik nöqtəsi məhz Xocalı soyqırımı idi. Bu dəhşətli tarixi hadisəni bütün dünya azərbaycanlıları dərin kədər hissi ilə anır.
Sonra r.e.d. İlqar Məmmədov çıxış edərək Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş bu dəhşətli soyqırımı aktının dünyada tanıdılması yönündə aparılan işlərdən söz açıb. Bu  istiqamətdə xüsusilə, Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərliyi ilə  Heydər Əliyev Fondu tərəfindən həyata keçirilən tədbirlərdən söz açıb. Həmçinin Xocalı həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması məqsədi ilə fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə 2008-ci ildə yaradılan “Xocalıya ədalət” beynəlxalq kampaniyası barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verib. O, kompaniyanın təşkilatçılığı ilə Almaniya, Polşa, Fransa, Çexiya və s. ölkələrdə müxtəlif tədbirlərin keçirildiyini və Azərbaycanın haqlı mövqeyinin nümayiş olunduğunu qeyd edib.
Faciənin tarixi və nəticələrindən bəhs edən İ.Məmmədov qeyd etdi ki, bu gün Azərbaycan qalib bir ölkə olaraq humanizmdən uzaq, mənfur xislətli düşmənin cəhdlərini tamamilə puç etmiş, tarixi torpaqlarını işğaldan azad edərək Vətən uğrunda həlak olan şəhidlərinin qisasını almışdır.
Daha sonra dosent Rəşad Məstəliyev çıxış edərək qeyd etdi ki, tarixin ən dəhşətli faciələrindən olan  Xocalı soyqırımı ermənilərin Azərbaycan xalqına qarşı uzun illər boyu apardığı amansız cinayətlərin növbəti mərhələsi idi. 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə müasir tarixin ən faciəli hadisəsi baş verdi. Erməni hərbi birləşmələri Xocalıda Rusiyanın 366-cı motoatıcı polkunun əsgərləri ilə birlikdə azərbaycanlılara qarşı dəhşətli soyqırımı törətdi. Bu faciəni törədənlər Azərbaycan xalqını qorxutmaq, mübarizə əzmini qırmaq, tarixi torpaqlarımızın bir qisminin itirilməsi ilə barışmağa məcbur etmək istəyirdilər.
Xocalı soyqırımının dünya ictimaiyyətinə çatdırılması, cinayətkarların ifşa olunması istiqamətində illərdir əməli tədbirlərin görüldüyünü vurğulayan R.Məstəliyev qeyd edib ki, qətliamın əsl mahiyyətini açıqlamaq, siyasi-hüquqi qiymət vermək üçün Ulu Öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə 1994-cü ilin fevralında Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi “Xocalı Soyqırımı Günü haqqında” qərar qəbul etmiş, fevralın 26-sı “Xocalı Soyqırımı Günü” elan edilmişdir.
Çıxışının sonunda R.Məstəliyev faciədə zərər çəkən, yaxınlarını itirən, doğma yurdlarından didərgin düşənlərin üzləşdiyi çətinliklərdən, ağır həyat şəraitindən söz açıb, bütün şəhidlərə Allahdan rəhmət diləyib.
Sonra GAMŞ-ın katibi Rayihə Niyazova Xocalı faciəsi ilə bağlı Erməni mənbələrində, tarixçilərin əsərlərində yer alan məqamlardan bəhs edərək mənfur düşmənin öz haqsız mövqeyini nümayiş etdirdiyi məqamları tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. O, qeyd edib ki, qədim tarixə malik Xocalı şəhərinin blokadaya salınaraq hədəf seçilməsi heç də təsadüfi deyildi. Məhz Aran və Dağlıq Qarabağ arasında bağlayıcı rolunu oynayan Xocalı ən böyük və qədim yaşayış məskəni olmuşdur.
Xüsusi qəddarlıqla həyata keçirilən soyqırımını törədənlər məkrli siyasətləri ilə bu qədim yaşayış məskəninin yer üzündən silinməsini qarşıya məqsəd qoysalar da Azərbaycan xalqının mübarizə əzmini qırmağa nail ola bilmədilər.

An event dedicated to the 30th anniversary of the Khojaly genocide was held at the Institute of Control Systems
25.02.2022 /
An event dedicated to the 30th anniversary of the Khojaly genocide was held at the Institute of Control Systems (ICS) of ANAS on February 25, 2022, organized by the Council of Young Scientists and Specialists (CYSS). The event was attended by members of the Council, representatives of departments and laboratories. The memory of the victims of the tragedy was first honored with a moment of silence.
Opening the event, chairman of CYSS Lamiya Najafova said that on the night of February 25-26, 1992 Armenian armed groups with the support of the armored vehicles and military personnel stationed in Khankendi during the Soviet time seized the town of Khojaly. The enemy who wanted to annex Nagorno-Karabakh showed that they were ready for any crimes and atrocities on this path. She said that the Khojaly genocide, the most appalling tragedy of the 20th century, was the result of this aggressive and criminal Armenian policy.
Talking of getting the Khojaly realities across to the world, L. Najafova said that a number of important events had been held in recent years to commemorate the Khojaly martyrs by the order of President Ilham Aliyev. Monuments to Khojaly martyrs have been erected in Baku, several regions of the country, and most countries around the world with the support of our diasporas.
Speaking of the historical and political processes preceding the Armenian occupation of Azerbaijani lands, the roots of the tragedy, statistics of victims of the tragedy, she pointed out that the Khojaly genocide was the peak of the enemy's insidious policy. Azerbaijanis all over the world remember this terrible historical event with deep sorrow.
Then Doctor of Mathematics Ilgar Mammadov talked in his speech of the work done towards the global recognition of this horrible act of genocide committed against the Azerbaijani people. He talked in particular of works done by the Heydar Aliyev Foundation led by First Vice President of Azerbaijan Mehriban Aliyeva. He also informed participants of the "Justice for Khojaly" international campaign launched in 2008 on the initiative of Vice President of the Foundation Leyla Aliyeva to get the truth about Khojaly across to the world community. He said that various events are held in Germany, Poland, France, the Czech Republic and other countries within the framework of this campaign and Azerbaijan's just position is demonstrated.
Talking about the history and consequences of the tragedy, I. Mammadov noted that today Azerbaijan, as a victorious country, had completely crushed all efforts of the inhumane, hateful enemy and avenged the martyrs who died for their Motherland by liberating our historical lands from occupation.
Then Associate Professor Rashad Mastaliyev said that the Khojaly genocide, one of the worst tragedies in history, was the next stage of ruthless crimes committed by Armenians against the Azerbaijani people for many years. On the night from 25 to 26 February 1992, the most tragic event in the modern history of Azerbaijan took place. Armenian armed groups, together with the soldiers of the 366th motorized rifle regiment of Russia committed a terrible genocide against the Azerbaijanis in Khojaly. The perpetrators of this tragedy wanted to intimidate the Azerbaijani people, break its will to fight and force it to accept the loss of a part of our historical lands.
Pointing out that practical steps have been taken for many years to inform the world community of the Khojaly genocide and expose its perpetrators, R. Mastaliyev said that to uncover the true essence of the Khojaly massacre and give political and legal assessment to it, in February 1994, on the initiative of great leader Heydar Aliyev Milli Majlis of Republic of Azerbaijan adopted resolution "On the Day of Khojaly Genocide" and February 26 was announced the "Day of Khojaly Genocide".
At the end of his speech, R. Mastaliyev spoke about the hardships and difficult life conditions of those who suffered in the tragedy, lost their relatives, were driven out of their home lands, and asked God to bless all martyrs.
Secretary of CYSS Rayiha Niyazova then spoke about the references to the Khojaly tragedy in Armenian sources and historical works. R. Niyazova told the participants of the event about the cases of the enemy demonstrating its unfair position. She said that the blockade of the ancient town of Khojaly was not coincidental. Khojaly was the largest and oldest settlement playing the role of a link between Arran and Nagorno-Karabakh.
Although the perpetrators of the genocide carried out with particular cruelty set out to erase through their insidious policies this ancient settlement from the face of the earth, they failed to break the Azerbaijani people's will to fight.