İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda Xocalı soyqırımının 30-cu ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilmişdir
25.02.2022 / Tədbirlər
25 fevral 2022-ci il tarixində AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) təşkilatçılığı ilə Xocalı soyqırımının 30-cu ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib. Tədbirdə GAMŞ üzvləri, şöbə və laboratoriya nümayəndələri iştirak ediblər. Öncə faciə qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri GAMŞ sədri Lamiyə Nəcəfova açaraq bildirb ki, 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə erməni silahlı dəstələri tərəfindən SSRİ dövründə Xankəndi şəhərində yerləşdirilmiş zirehli texnika və hərbi heyətin köməkliyi ilə Xocalı şəhəri zəbt edildi. Dağlıq Qarabağı özünə birləşdirmək istəyən düşmən bu yolda bütün cinəyət və vəhşiliyə hazır olduqlarını nümayiş etdiridi. O, qeyd etdi ki, məhz XX əsrin ən dəhşətli faciəsi olan Xocalı soyqırımı bu aqressiv və cinayətkar erməni siyasətinin nəticəsidir.
Xocalı həqiqətlərinin dünyaya çatdırılmasından bəhs edən L.Nəcəfova qeyd edib ki, ötən illərdə dövlət başçısı cənab İlham Əliyevin göstərişi ilə Xocalı şəhidlərinin xatirəsini əbədiləşdirmək üçün bir sıra mühüm tədbirlər həyata keçirilib. Bakıda, ölkənin bir sıra bölgələrində, həmçinin xaricdəki diasporların dəstəyi ilə dünyanın əksər ölkələrində Xocalı şəhidlərinin xatirəsinə abidələr ucaldılıb.
O, Azərbaycan torpaqlarının erməni işğalına qədərki tarixi-siyasi proseslərdən, faciənin köklərindən, faciə qurbanlarının statistik göstəricilərindən  bəhs edərək bildirib ki, düşmənin məkrli siyasətinin pik nöqtəsi məhz Xocalı soyqırımı idi. Bu dəhşətli tarixi hadisəni bütün dünya azərbaycanlıları dərin kədər hissi ilə anır.
Sonra r.e.d. İlqar Məmmədov çıxış edərək Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş bu dəhşətli soyqırımı aktının dünyada tanıdılması yönündə aparılan işlərdən söz açıb. Bu  istiqamətdə xüsusilə, Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərliyi ilə  Heydər Əliyev Fondu tərəfindən həyata keçirilən tədbirlərdən söz açıb. Həmçinin Xocalı həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması məqsədi ilə fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə 2008-ci ildə yaradılan “Xocalıya ədalət” beynəlxalq kampaniyası barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verib. O, kompaniyanın təşkilatçılığı ilə Almaniya, Polşa, Fransa, Çexiya və s. ölkələrdə müxtəlif tədbirlərin keçirildiyini və Azərbaycanın haqlı mövqeyinin nümayiş olunduğunu qeyd edib.
Faciənin tarixi və nəticələrindən bəhs edən İ.Məmmədov qeyd etdi ki, bu gün Azərbaycan qalib bir ölkə olaraq humanizmdən uzaq, mənfur xislətli düşmənin cəhdlərini tamamilə puç etmiş, tarixi torpaqlarını işğaldan azad edərək Vətən uğrunda həlak olan şəhidlərinin qisasını almışdır.
Daha sonra dosent Rəşad Məstəliyev çıxış edərək qeyd etdi ki, tarixin ən dəhşətli faciələrindən olan  Xocalı soyqırımı ermənilərin Azərbaycan xalqına qarşı uzun illər boyu apardığı amansız cinayətlərin növbəti mərhələsi idi. 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə müasir tarixin ən faciəli hadisəsi baş verdi. Erməni hərbi birləşmələri Xocalıda Rusiyanın 366-cı motoatıcı polkunun əsgərləri ilə birlikdə azərbaycanlılara qarşı dəhşətli soyqırımı törətdi. Bu faciəni törədənlər Azərbaycan xalqını qorxutmaq, mübarizə əzmini qırmaq, tarixi torpaqlarımızın bir qisminin itirilməsi ilə barışmağa məcbur etmək istəyirdilər.
Xocalı soyqırımının dünya ictimaiyyətinə çatdırılması, cinayətkarların ifşa olunması istiqamətində illərdir əməli tədbirlərin görüldüyünü vurğulayan R.Məstəliyev qeyd edib ki, qətliamın əsl mahiyyətini açıqlamaq, siyasi-hüquqi qiymət vermək üçün Ulu Öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə 1994-cü ilin fevralında Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi “Xocalı Soyqırımı Günü haqqında” qərar qəbul etmiş, fevralın 26-sı “Xocalı Soyqırımı Günü” elan edilmişdir.
Çıxışının sonunda R.Məstəliyev faciədə zərər çəkən, yaxınlarını itirən, doğma yurdlarından didərgin düşənlərin üzləşdiyi çətinliklərdən, ağır həyat şəraitindən söz açıb, bütün şəhidlərə Allahdan rəhmət diləyib.
Sonra GAMŞ-ın katibi Rayihə Niyazova Xocalı faciəsi ilə bağlı Erməni mənbələrində, tarixçilərin əsərlərində yer alan məqamlardan bəhs edərək mənfur düşmənin öz haqsız mövqeyini nümayiş etdirdiyi məqamları tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. O, qeyd edib ki, qədim tarixə malik Xocalı şəhərinin blokadaya salınaraq hədəf seçilməsi heç də təsadüfi deyildi. Məhz Aran və Dağlıq Qarabağ arasında bağlayıcı rolunu oynayan Xocalı ən böyük və qədim yaşayış məskəni olmuşdur.
Xüsusi qəddarlıqla həyata keçirilən soyqırımını törədənlər məkrli siyasətləri ilə bu qədim yaşayış məskəninin yer üzündən silinməsini qarşıya məqsəd qoysalar da Azərbaycan xalqının mübarizə əzmini qırmağa nail ola bilmədilər.

В Институте систем управления состоялось мероприятие, посвященное 30-й годовщине Ходжалинского геноцида
25.02.2022 /
25 февраля 2022 года в Институте систем управления (ИСУ) НАНА состоялось мероприятие, посвященное 30-й годовщине Ходжалинского геноцида, организованное Советом молодых ученых и специалистов (СМУС). В мероприятии приняли участие члены СМУС, представители отделов и лабораторий. Сначала память жертв трагедии почтили минутой молчания.
Открывая мероприятие, председатель СМУС Ламия Наджафова рассказала, что в ночь с 25 на 26 февраля 1992 года армянскими вооруженными отрядами при поддержке бронетехники и военного персонала, дислоцированного в Ханкенди во времена СССР, был захвачен город Ходжалы. Враг, желающий аннексировать Нагорный Карабах, показал, что готов к любым преступлениям и зверствам на этом пути. Она отметила, что Ходжалинский геноцид, самая страшная трагедия ХХ века, является результатом этой агрессивной и преступной армянской политики.
Говоря о донесении до мира ходжалинских реалий, Л. Наджафова сказала, что за прошедшие годы по указанию главы государства Ильхама Алиева был осуществлен ряд важных мероприятий по увековечению памяти ходжалинских шехидов. В Баку, ряде регионов страны, а также в большинстве стран мира при поддержке зарубежных диаспор установлены памятники шехидам Ходжалы.
Говоря об историко-политических процессах, предшествовавших армянской оккупации азербайджанских земель, корнях трагедии, статистике жертв трагедии, она отметила, что именно Ходжалинский геноцид стал пиком коварной политики врага. Азербайджанцы всего мира с глубокой скорбью вспоминают об этом страшном историческом событии.
Затем д.м.н. Ильгар Мамедов в своем выступлении рассказал о работе, проводимой в направлении признания в мире этого ужасного акта геноцида, совершенного против азербайджанского народа. В частности, он рассказал о мероприятиях, проводимых Фондом Гейдара Алиева под руководством первого вице-президента Азербайджана Мехрибан ханум Алиевой. Он также проинформировал участников мероприятия о международной кампании “Справедливость для Ходжалы”, созданной в 2008 году по инициативе вице-президента Фонда Лейлы Алиевой с целью доведения до мировой общественности правды о Ходжалы. Он отметил, что в Германии, Польше, Франции, Чехии и других странах в рамках этой кампании проводятся различные мероприятия и демонстрируется справедливая позиция Азербайджана.
Говоря об истории и последствиях трагедии, И. Мамедов отметил, что сегодня Азербайджан, как страна-победительница, полностью подавил все усилия бесчеловечного, полного ненависти врага и отомстил за павших за Родину шехидов, освободив свои исторические земли от оккупации.
Затем доцент Рашад Масталиев отметил, что Ходжалинский геноцид, одна из самых страшных трагедий в истории, стал очередным этапом безжалостных преступлений, совершаемых армянами против азербайджанского народа на протяжении многих лет. В ночь с 25 на 26 февраля 1992 года произошло самое трагическое событие в современной истории Азербайджана. Армянские воинские формирования совместно с солдатами 366-го мотострелкового полка России совершили в Ходжалы страшный геноцид против азербайджанцев. Виновники этой трагедии хотели запугать азербайджанский народ, сломить волю к борьбе, заставить его смириться с потерей части наших исторических земель.
Отметив, что на протяжении многих лет принимаются практические меры по информированию мировой общественности о Ходжалинском геноциде и разоблачению виновных, Р. Масталиев сказал, что для того, чтобы выявить истинную сущность Ходжалинской резни и дать ей политико-правовую оценку, в феврале 1994 года по инициативе великого лидера Гейдара Алиева Милли Меджлис Азербайджанской Республики принял постановление “О Дне Ходжалинского геноцида”, и 26 февраля был объявлен “Днем Ходжалинского геноцида”.
В завершение своего выступления Р. Масталиев рассказал о трудностях и тяжелых условиях жизни тех, кто пострадал в трагедии, потерял близких, был изгнан из родных краев, и просил Бога благословить всех шехидов.
Затем секретарь СМУС Раиха Ниязова рассказала о упоминаниях Ходжалинской трагеди в армянских источниках и трудах историков. Р. Ниязова довела до внимания участников мероприятия случаи, когда противник демонстрировал свою несправедливую позицию. Она отметила, что блокада древнего города Ходжалы не была случайной. Ходжалы был самым крупным и древним поселением, игравшим роль связующего звена между Араном и Нагорным Карабахом.
Хотя виновники геноцида, осуществленного с особой жестокостью, своей коварной политикой поставили перед собой цель стереть с лица земли это древнее поселение, им не удалось сломить волю азербайджанского народа к борьбе.