20.01.2022 / Maraqlı məlumatlar
2022-ci il yanvarın 20-də İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun İnformasiyanın intellektual emalı sistemləri laboratoriyasının müdiri, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent, intellektual sistemlər sahəsində tanınmış alim Gülçin Gülhüseyn qızı Abdullayevanın anadan olmasının 75 ili tamam olur.
Gülçin Abdullayeva 20 yanvar 1947-ci ildə Bakı şəhərində ziyalı ailəsində anadan olub. Atası Gülhüseyn Hüseynoğlu Azərbaycanın xalq yazıçısı, professor, anası Məsudə xanım isə Azərbaycan dili və ədəbiyyatı müəllimi olmuşdur. Gülçin xanım 1965-ci ildə 150 saylı tam orta məktəbi Qızıl medalla bitirib, həmin ildə bir imtahanla Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) mexanika-riyaziyyat fakültəsinə daxil olmuş və 1970-ci ildə oranı riyaziyyatçı ixtisası üzrə müvəffəqiyyətlə bitirmişdir.
1971-1975-ci illərdə Azərbaycan Dövlət Universitetinin aspirantura pilləsində qiyabi şəkildə təhsil almış və 1979-cu ildə «Məxsusi inteqralların requlyarlaşdırılması» mövzusunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə edərək fizika-riyaziyyat elmləri namizədi elmi dərəcəsini almışdır.
G.Abdullayeva çoxşaxəli iş fəaliyyətinə 16 noyabr 1970-ci ildə Elmlər Akademiyasının Kibernetika İnstitutunda (indiki İdarəetmə Sistemləri İnstitutu) başlamış və kiçik elmi işçi, baş elmi işçi, qrup rəhbəri, sektor rəhbəri və laboratoriya rəhbəri vəzifəsində çalışmışdır.
Görkəmli alim ilk dəfə olaraq sinqulyar operatorların hesablanmasına Tixonov mənada qeyri-korrekt yanaşma təklif etmiş və bu üsulu işləmişdir. 1970-1985-ci illərdə o, sinqulyar operatorların qapalı və açıq konturlar üzərində təqribi hesablanması, təklif etdiyi sinqulyar operatorların requlyarlaşdırılması üsulu ilə xətti və qeyri-xətti sinqulyar inteqral tənlikləri həlli etmiş və bu nəticə SSRİ Elmlər Akademiyasının illik hesabatında öz yerini tutmuşdur.
G.Abdullayeva 1986-cı ildən başlayaraq süni intellekt nəzəriyyəsi ilə müntəzəm məşğul olmağa başlayır və 1991-ci ildən onun bu sahədə əldə etdiyi elmi nəticələr və tətbiqlər bu günə qədər davam edir. Bu illər ərzində xalq təsərrüfatının müxtəlif sahələrini əhatə edən ekspert sistemləri işləmiş və tətbiq etmişdir. “Kəskin qarın”, “Dəm qazı”, “Ortopediyada cərrahi müdaxiləyə məsləhətlər”, “Müstəvidə mürəkkəb təsvirlərin tanınması (USM)” kimi əsas işlərini tibb sahəsinə aid etmək olar. “İltihabi travmatologiyada intellektual sistem” və s. intellektual sistemləri də misal çəkmək olar.
Geniş elmi fəaliyyəti olan alimin “Əski əlifbanın tanınması”, “Azərbaycan əl xalılarının tanınma və identifikasiyası”, “Kataloqların yaradılması”, texnika sahəsində “Təyyarə mühərrikinin vəziyyətinin diaqnostika və proqnozu”, neftçıxarma sanayesində avadanlığı diaqnostika və proqnoz edən qeyri-səlis model üzərində intellektual sistem, mədən geofiziki araşdırmalarında seçim və qərar qəbuletmə intellektual sistemi, neftqaz yataqları üçün inteqrallaşmış qərar qəbuletmə ekspert sistemi və s. işləri mövcuddur.
Görkəmli alim 1974-cü ildən başlayaraq pedoqoji fəaliyyətdədir. O, 1974-1983-cü illərdə BDU Tətbiqi riyaziyyat fakültəsində “Riyazi analiz” fənnini aparmışdır, sonralar Azərbaycan Tibb Universitetində “Tibbi kibernetika”, BDU-da “Süni intellekt və ekspert sistemləri”, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat universitetində “İntellektual sistemlər” və s. fənnlərdən dərs demişdir.
148 elmi məqaləsi dərc edilən alim 5 Avrasiya və Respublika patentinin müəllifidir. Onun monoqrafiyalarından “İsbata əsaslanan tibbdə informasiya texnologiyaları” Canadian Society for International Health təşkilatının sifarişi ilə, “Information Technologies in Toxicology” Almaniyada çap edilmiş, “İntellektual diaqnostika sistemləri” isə 2016-cı ildə Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin elan etdiyi müsabiqədə birinci yer tutmuşdur. Kadr hazırlığı sahəsində də mühüm töhfələri olan alim texnika və tibb sahəsində fəlsəfə doktorları yetişdirib.
G.Abdullayeva 2003-cü ildən D 01.121 dissertasiya Şurasının elmi seminarının elmi katibi, hazırda isə D1.20 dissertasiya Şurasının elmi seminarının elmi katibidir.
Görkəmli alim 2004-2005-ci illərdə Kanada Beynəlxalq Səhiyyənin İnkisafı Təşkilatının qrantını almış, 2005-ci ildə elmi fəaliyyətinə görə «Tərəqqi» Dövlət medalı ilə təltif olmuş, 2008-ci ildə Ümumdünya İntellekt Mülkiyyəti Təşkilatı tərəfindən mükafatlandırılmış, 2017-ci ildə “ İlin Alimi” adına layiq görülmüşdür. 2004-cü ildən “Qadınlar elmdə və təhsildə” Beynəlxalq Təşkilatın üzvüdür. 2014-cü ildən Əmək veteranıdır. Alim, həmçinin Ukrayna və Rusiya elmi konfranslarının elmi komitələrinin üzvüdür.
“XX əsr – Azərbaycan qadınları”, “Azerbaijani Mathematicians XX Century”, “Женщины-математики России и Азербайджана” məcmularında G.Abdullayevanın həyat və elmi yaradıcılığı haqqında məlumat verilir. Alim elmi-pedaqoji fəaliyyəti ilə bərabər institutun ictimai həyatında da fəal iştirak edir.
Dünya elminə mühüm töhfələr bəxş etmiş görkəmli alim Gülçin Abdullayevanı 75 illik yubileyi münasibətilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı və yeni uğurlar arzulayırıq!

Известной ученому Гюльчин Абдуллаевой исполнилось 75 лет
20 января 2022 года исполнилось 75 лет заведующей лабораторией систем интеллектуальной обработки информации Института систем управления, доктора философии по математике, доцента, известной ученого в области интеллектуальных систем Гюльчин Гюльгусейн гызы Абдуллаевой.
Гюльчин Абдуллаева родилась 20 января 1947 года в Баку в семье интеллигенции. Ее отец Гюльгусейн Гусейноглу был народным писателем Азербайджана, профессором, а мать Масуда ханым - преподавателем азербайджанского языка и литературы. В 1965 году Гюльчин ханым окончила с золотой медалью полную среднюю школу № 150, в том же году с одним экзаменом поступила на механико-математический факультет Азербайджанского государственного университета (ныне Бакинский государственный университет), который успешно окончила в 1970 году по специальности "математик".
В 1971-1975 годах она училась заочно в аспирантуре Азербайджанского государственного университета, в 1979 году защитила кандидатскую диссертацию на тему «Регуляризация особых интегралов» и получила ученую степень кандидата физико-математических наук.
Свою многопрофильную трудовую деятельность Г. Абдуллаева начала 16 ноября 1970 года в Институте кибернетики Академии наук (ныне Институт систем управления), где работала младшим научным сотрудником, старшим научным сотрудником, руководителем группы, заведующей сектором и заведующей лаборатории.
Выдающаяся ученый впервые предложила некорректный в Тихоновском смысле подход к вычислению сингулярных операторов и разработала этот метод. В 1970-1985 годах ею был выполнен приближенный расчет сингулярных операторов на замкнутом и открытом контурах, решение линейных и нелинейных сингулярных интегральных уравнений предложенным ею методом регуляризации сингулярных операторов, и этот результат нашел свое место в годовом отчете Академии наук СССР.
С 1986 года Г. Абдуллаева начала регулярно заниматься теорией искусственного интеллекта, и научные результаты и приложения, полученные ею в этой области с 1991 года, продолжаются и по сей день. За эти годы были разработаны и внедрены экспертные системы, охватывающие различные отрасли народного хозяйства. Ее основные работы, такие как «Острый живот», «Угарный газ», «Рекомендации по оперативному вмешательству в ортопедии», «Распознавание сложных изображений на плоскости (УЗИ)», можно отнести к области медицины. В качестве примера можно привести также «Интеллектуальная система в воспалительной травматологии» и др. интеллектуальные системы.
Обширная научная деятельность ученого включает в себя «Распознавание старого алфавита», «Распознавание и идентификация азербайджанских ковров ручной работы», «Создание каталогов», «Диагностика и прогнозирование состояния авиационных двигателей», интеллектуальную систему диагностики и прогнозирования оборудования в нефтедобывающей промышленности на основе нечеткой модели, интеллектуальную систему выбора и принятия решений в промысловых геофизических исследованиях, интегрированную экспертную систему принятия решений для нефтегазовых месторождений и другие работы.
Выдающаяся ученый занимается педагогической деятельностью с 1974 года. В 1974-1983 годах она преподавал математический анализ на факультете прикладной математики БГУ, затем
медицинскую кибернетику в Азербайджанском медицинском университете, искусственный интеллект и экспертные системы в БГУ, интеллектуальные системы в Азербайджанском архитектурно-строительном университете и др. предметы.
Автор 148 научных статей, 5 евразийских и республиканских патентов. Одна из его монографий «Информационные технологии в доказательной медицине» была выполнена по заказу Канадского общества международного здравоохранения, «Информационные технологии в токсикологии» издана в Германии, а «Интеллектуальные диагностические системы» заняла первое место в конкурсе, объявленном Министерством связи и высоких технологий в 2016 году. Ученый, внесшая значительный вклад в подготовку кадров, обучала докторов философии в области техники и медицины.
С 2003 года Г. Абдуллаева была ученым секретарем научного семинара диссертационного совета D 01.121, а в настоящее время является ученым секретарем научного семинара диссертационного совета D1.20.
В 2004-2005 гг. выдающаяся ученый получила грант Канадского общества международного здравоохранения, в 2005 г. за научную деятельность была награждена государственной медалью «Прогресс», в 2008 г. награждена Всемирной организацией интеллектуальной собственности, в 2017 г. удостоена звания “Ученый года”. С 2004 года является членом международной организации "Женщины в науке и образовании". Ветеран труда с 2014 года. Г. Абдуллаева также является членом научных комитетов украинских и российских научных конференций.
В сборниках "XX век – азербайджанские женщины“, "Azerbaijani Mathematicians XX Century", "Женщины-математики России и Азербайджана" сообщается о жизни и научном творчестве Г. Абдуллаевой.
Наряду с научно-педагогической деятельностью ученый активно участвует в общественной жизни Института. Поздравляем Гюльчин Абдуллаеву, внесшую значительный вклад в мировую науку, с 75-летним юбилеем, желаем ей крепкого здоровья и новых успехов!