20.01.2022 / Maraqlı məlumatlar
2022-ci il yanvarın 20-də İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun İnformasiyanın intellektual emalı sistemləri laboratoriyasının müdiri, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent, intellektual sistemlər sahəsində tanınmış alim Gülçin Gülhüseyn qızı Abdullayevanın anadan olmasının 75 ili tamam olur.
Gülçin Abdullayeva 20 yanvar 1947-ci ildə Bakı şəhərində ziyalı ailəsində anadan olub. Atası Gülhüseyn Hüseynoğlu Azərbaycanın xalq yazıçısı, professor, anası Məsudə xanım isə Azərbaycan dili və ədəbiyyatı müəllimi olmuşdur. Gülçin xanım 1965-ci ildə 150 saylı tam orta məktəbi Qızıl medalla bitirib, həmin ildə bir imtahanla Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) mexanika-riyaziyyat fakültəsinə daxil olmuş və 1970-ci ildə oranı riyaziyyatçı ixtisası üzrə müvəffəqiyyətlə bitirmişdir.
1971-1975-ci illərdə Azərbaycan Dövlət Universitetinin aspirantura pilləsində qiyabi şəkildə təhsil almış və 1979-cu ildə «Məxsusi inteqralların requlyarlaşdırılması» mövzusunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə edərək fizika-riyaziyyat elmləri namizədi elmi dərəcəsini almışdır.
G.Abdullayeva çoxşaxəli iş fəaliyyətinə 16 noyabr 1970-ci ildə Elmlər Akademiyasının Kibernetika İnstitutunda (indiki İdarəetmə Sistemləri İnstitutu) başlamış və kiçik elmi işçi, baş elmi işçi, qrup rəhbəri, sektor rəhbəri və laboratoriya rəhbəri vəzifəsində çalışmışdır.
Görkəmli alim ilk dəfə olaraq sinqulyar operatorların hesablanmasına Tixonov mənada qeyri-korrekt yanaşma təklif etmiş və bu üsulu işləmişdir. 1970-1985-ci illərdə o, sinqulyar operatorların qapalı və açıq konturlar üzərində təqribi hesablanması, təklif etdiyi sinqulyar operatorların requlyarlaşdırılması üsulu ilə xətti və qeyri-xətti sinqulyar inteqral tənlikləri həlli etmiş və bu nəticə SSRİ Elmlər Akademiyasının illik hesabatında öz yerini tutmuşdur.
G.Abdullayeva 1986-cı ildən başlayaraq süni intellekt nəzəriyyəsi ilə müntəzəm məşğul olmağa başlayır və 1991-ci ildən onun bu sahədə əldə etdiyi elmi nəticələr və tətbiqlər bu günə qədər davam edir. Bu illər ərzində xalq təsərrüfatının müxtəlif sahələrini əhatə edən ekspert sistemləri işləmiş və tətbiq etmişdir. “Kəskin qarın”, “Dəm qazı”, “Ortopediyada cərrahi müdaxiləyə məsləhətlər”, “Müstəvidə mürəkkəb təsvirlərin tanınması (USM)” kimi əsas işlərini tibb sahəsinə aid etmək olar. “İltihabi travmatologiyada intellektual sistem” və s. intellektual sistemləri də misal çəkmək olar.
Geniş elmi fəaliyyəti olan alimin “Əski əlifbanın tanınması”, “Azərbaycan əl xalılarının tanınma və identifikasiyası”, “Kataloqların yaradılması”, texnika sahəsində “Təyyarə mühərrikinin vəziyyətinin diaqnostika və proqnozu”, neftçıxarma sanayesində avadanlığı diaqnostika və proqnoz edən qeyri-səlis model üzərində intellektual sistem, mədən geofiziki araşdırmalarında seçim və qərar qəbuletmə intellektual sistemi, neftqaz yataqları üçün inteqrallaşmış qərar qəbuletmə ekspert sistemi və s. işləri mövcuddur.
Görkəmli alim 1974-cü ildən başlayaraq pedoqoji fəaliyyətdədir. O, 1974-1983-cü illərdə BDU Tətbiqi riyaziyyat fakültəsində “Riyazi analiz” fənnini aparmışdır, sonralar Azərbaycan Tibb Universitetində “Tibbi kibernetika”, BDU-da “Süni intellekt və ekspert sistemləri”, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat universitetində “İntellektual sistemlər” və s. fənnlərdən dərs demişdir.
148 elmi məqaləsi dərc edilən alim 5 Avrasiya və Respublika patentinin müəllifidir. Onun monoqrafiyalarından “İsbata əsaslanan tibbdə informasiya texnologiyaları” Canadian Society for International Health təşkilatının sifarişi ilə, “Information Technologies in Toxicology” Almaniyada çap edilmiş, “İntellektual diaqnostika sistemləri” isə 2016-cı ildə Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin elan etdiyi müsabiqədə birinci yer tutmuşdur. Kadr hazırlığı sahəsində də mühüm töhfələri olan alim texnika və tibb sahəsində fəlsəfə doktorları yetişdirib.
G.Abdullayeva 2003-cü ildən D 01.121 dissertasiya Şurasının elmi seminarının elmi katibi, hazırda isə D1.20 dissertasiya Şurasının elmi seminarının elmi katibidir.
Görkəmli alim 2004-2005-ci illərdə Kanada Beynəlxalq Səhiyyənin İnkisafı Təşkilatının qrantını almış, 2005-ci ildə elmi fəaliyyətinə görə «Tərəqqi» Dövlət medalı ilə təltif olmuş, 2008-ci ildə Ümumdünya İntellekt Mülkiyyəti Təşkilatı tərəfindən mükafatlandırılmış, 2017-ci ildə “ İlin Alimi” adına layiq görülmüşdür. 2004-cü ildən “Qadınlar elmdə və təhsildə” Beynəlxalq Təşkilatın üzvüdür. 2014-cü ildən Əmək veteranıdır. Alim, həmçinin Ukrayna və Rusiya elmi konfranslarının elmi komitələrinin üzvüdür.
“XX əsr – Azərbaycan qadınları”, “Azerbaijani Mathematicians XX Century”, “Женщины-математики России и Азербайджана” məcmularında G.Abdullayevanın həyat və elmi yaradıcılığı haqqında məlumat verilir. Alim elmi-pedaqoji fəaliyyəti ilə bərabər institutun ictimai həyatında da fəal iştirak edir.
Dünya elminə mühüm töhfələr bəxş etmiş görkəmli alim Gülçin Abdullayevanı 75 illik yubileyi münasibətilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı və yeni uğurlar arzulayırıq!

Renowned scientist Gulchin Abdullayeva turns 75
Associate Professor Gulchin Abdullayeva, PhD in mathematics, Head of the Laboratory of the intelligent information processing systems of the Institute of Control Systems, well-known scientist in the field of intelligent systems, turned 75 on January 20, 2022.
Gulchin Abdullayeva was born on January 20, 1947 in Baku in the family of intellectuals. Her father Gulhuseyn Huseynoglu was a People' Writer of Azerbaijan, a professor, and her mother Masuda khanim was a teacher of Azerbaijani language and literature. In 1965, Gulchin khanim graduated from secondary school No. 150 with a gold medal, and the same year she entered the Faculty of Mechanics and Mathematics of Azerbaijan State University (present Baku State University) with one examination, and successfully graduated in 1970 with a degree in mathematics.
In 1971-1975 she attended postgraduate courses of the Azerbaijan State University by correspondence, and in 1979 she defended her Candidate's thesis on "Regularization of singular integrals" and got an academic degree of a Candidate of Sciences in Physics and Mathematics.
On November 16, 1970, Abdullayeva began her multidisciplinary career at the Institute of Cybernetics (now the Institute of Control Systems) of the Academy of Sciences, where she worked as a junior researcher, senior researcher, team leader, head of sector and head of laboratory.
The distinguished scientist was the first to propose an uncorrelated approach in the Tikhonov sense to the calculation of singular operators and to develop this method. In 1970-1985 she performed approximate computation of singular operators on closed and open loops, solution of linear and nonlinear singular integral equations by her proposed method of regularization of singular operators, and this result was included in the annual report of the USSR Academy of Sciences.
Since 1986, Abdullayeva has been regularly working in the field of artificial intelligence, and the scientific results and applications she has obtained in this field since 1991 have continued to the present day. Over the years, she has developed and implemented expert systems covering various branches of the national economy. Her main works, such as "Acute Stomach", "Carbon Monoxide", "Recommendations for surgical intervention in orthopedics", "Recognition of complex images on the plane (ultrasound)", can be attributed to the field of medicine. Other examples include "Intelligent System in Inflammatory Traumatology" and other intelligent systems.
Extensive scientific activity of the scientist includes "Recognition of old alphabet", "Recognition and identification of Azerbaijani hand-made carpets", "Creating catalogs", "Diagnosis and prediction of aircraft engines", intelligent system of diagnostics and forecasting of equipment in oil production industry based on fuzzy models, intelligent system of choice and decision-making in field geophysical research, integrated expert decision-making system for oil and gas fields.
The distinguished scientist has been engaged in pedagogical activity since 1974. From 1974 to 1983 she taught mathematical analysis at the faculty of applied mathematics of BSU, then medical cybernetics at the Azerbaijan Medical University, artificial intelligence and expert systems at BSU, intellectual systems at the Azerbaijan University of Architecture and Construction and other subjects.
She is the author of 148 scientific articles, 5 Eurasian and republican patents. One of her monographs Information Technology in Evidence-Based Medicine was commissioned by the Canadian Society for International Health, Information Technology in Toxicology was published in Germany, and Intelligent Diagnostic Systems won first place in the competition announced by the Ministry of Communications and High Technologies in 2016. The scientist, who has made a significant contribution to education, has taught PhD students in engineering and medicine.
Since 2003, G. Abdullayeva was scientific secretary of the scientific seminar of the D 01.121 Dissertation Council and is currently the scientific secretary of the scientific seminar of the D1.20 Dissertation Council.
In 2004-2005, the outstanding scientist received a grant from the Canadian Society for International Health, in 2005 she was awarded the state medal "Progress" for her scientific activities, in 2008 she was awarded by the World Intellectual Property Organization, in 2017 she was awarded the title of "Scientist of the Year". Since 2004, she has been a member of Women in Science and Education, an international organization. She has been a veteran of labor since 2014. G. Abdullayeva is also a member of scientific committees of Ukrainian and Russian scientific conferences.
The collections XX Century - Azerbaijani Women, Azerbaijani Mathematicians XX Century, Women Mathematicians of Russia and Azerbaijan have information about G. Abdullayeva's life and scientific work.
Along with scientific and educational activities, the scientist actively participates in the public life of the Institute. We wish Gulchin Abdullayeva, who has made a significant contribution to world science, a happy 75th birthday, good health and new accomplishments!