Dəyərli alim Rəna Əsədovanın anadan olmasının 60 ili tamam olur
25 yanvar 2022-ci ildə “Elmi-texniki informasiya və patent tədqiqatları” şöbəsinin müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəna Şərif qızı Əsədovanın anadan olmasının 60 ili tamam olur. O, 25 yanvar 1962-ci ildə Şəki rayonunun Baş-Göynük kəndində ziyalı ailəsində anadan olmuşdur.
Rəna Əsədova 1985-ci ildə M.Əzizbəyov adına Azərbaycan Neft və Kimya İnstitutunu bitirmişdir. Çoxşaxəli əmək fəaliyyətinə 1980-2003-cü illərdə başlayan alim Sumqayıt Dövlət Universitetində (keçmiş Az NKİ-nun Sumqayıt filialı, sonradan Azərbaycan Sənaye İnstitutu) laborant, baş laborant, assistent, baş müəllim vəzifələrində çalışmış, 2001-ci ildə namizədlik dissertasiyasını müdafiə edərək texnika üzrə fəlsəfə doktoru, 2014-cü ildə dosentlik diplomu almışdır.
2003-cü ilin yanvar ayından AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstititunda elmi işçi  vəzifəsində çalışmışdır. Hazırda (2004-cü ildən etibarən) “Elmi-texniki informasiya və patent tədqiqatları” şöbəsinin müdiri vəzifəsində çalışır.
R.Əsədova 54 elmi məqalənin, o cümlədən, 2 respublika və 7 Avrasiya patentinin, bir metodik vəsaitin, 1 monoqrafiyanın müəllifidir. Onun məqalələri Respublikanın və xarici  ölkələrin nüfuzlu elmi jurnallarında dərc olunmuşdur.
Almin pedaqoji fəaliyyəti Sumqayıt Dövlət Universiteti, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Mühəndisliyi Universiteti, Azərbaycan Texniki Universiteti və Bakı Dövlət Universiteti ilə bağlı olmuşdur. Hazırda Bakı Dövlət Universitetində “Tətbiqi riyaziyyat” fakültəsinin “İnformatika” kafedrasında dosent vəzifəsində çalışır.
R.Əsədova 2016-ci ildə  "Ən yaxşı vətənpərvər tədqiqatçı alim Qızıl medalı" ilə təltif olunmuş, 2017-ci ildə İlin Alimi Ali Media mükafatına layiq görülmüşdür.  2018-ci ildən isə İdarəetmə Sistemləri İnstitunun Qadınlar Şurasının sədridir.
Dəyərli alimi  60 illik yubileyi münasibətilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı və yeni  uğurlar arzulayırıq!

Исполнилось 60 лет со дня рождения ценного ученого Рены Асадовой
25 января 2022 года исполнилось 60 лет заведующей отделом научно-технической информации и патентных исследований, доктору философии по технике, доценту Асадовой Рене Шариф гызы. Она родилась 25 января 1962 года в селе Баш-Гейнук Шекинского района в семье интеллигенции.
В 1985 году Рена Асадова окончила Азербайджанский институт нефти и химии им. Азизбекова. В 1980-2003 годах она работала лаборантом, старшим лаборантом, ассистентом, старшим преподавателем в Сумгаитском государственном университете (бывший Сумгаитский филиал АзИНХ, впоследствии Азербайджанский промышленный институт), в 2001 году защитила кандидатскую диссертацию и получила степень доктора философии по технике, в 2014 году - диплом доцента.
С января 2003 года Р. Асадова работала научным сотрудником в Институте систем управления НАНА. В настоящее время (с 2004 года) работает заведующей отделом научно-технической информации и патентных исследований.
Р. Асадова является автором 54 научных статей, 2 республиканских и 7 евразийских патентов, одного методического пособия, 1 монографии. Ее статьи были опубликованы в престижных научных журналах Республики и зарубежных стран.
Педагогическая деятельность ученого связана с Сумгаитским государственным университетом, Азербайджанским университетом архитектуры и строительства, Азербайджанским техническим университетом и Бакинским государственным университетом. В настоящее время Р. Асадова работает доцентом на кафедре “Информатика” факультета “Прикладная математика” Бакинского государственного университета.
В 2016 году Р. Асадова была награждена золотой медалью "Лучший ученый-исследователь-Патриот", а в 2017 году была удостоена премии "Ученый года". С 2018 года является председателем Совета женщин Института систем управления.
Поздравляем достойного представителя науки с 60-летием, желаем ей крепкого здоровья и новых успехов!