İdarəetmə Sistemləri İnstitunun əməkdaşı Məlahət Murtuzayevanın anadan olmasının 70 ili tamam olur
6 mart 2022-ci ildə İdarəetmə Sisteləri İnstitunun “İqtisadiyyatın qeyri-səlis modelləri” laboratoriyasının böyük elmi işçisi, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Məlahət Mustafa qızı Murtuzayevanın anadan olmasının 70 ili tamam olur.
Murtuzayeva Məlahət Mustafa qızı 1952-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Gəncə şəhərində anadan olmuşdur. 1959-1969 cu illərdə Bakı şəhəri 190 №-li orta məktəbini qızıl medalla bitirmiş, həmin il S.M.Kirov adına Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Baki Dövlət Universiteti) mexanika-riyaziyyat fakültəsinə daxil olmuşdur. 1974-cü ildə universiteti qırmızı diplomla bitirmiş və AMEA-nın Kibernetika İnstitutunda (indiki İdarəetmə Sistemləri İnstitutu) böyük laborant vəzifəsiylə əmək fəaliyyətinə başlamışdır.
1978-1982-ci illərdə AMEA-nın aspiranturasının əyani şöbəsinə daxil olmuşdur. 1986-cı ildə “Kompleks iqtisadi-riyazi istehsal amillərinin təhlili və Azərbaycan SSR-nın Ağdam rayonunun timsalında regionda kənd təsərrüfatının strukturu” mövzusunda dissertasiya işini müdafiə etmiş və iqtisad üzrə fəlfəfə doktoru adını almışdır. M.Murtuzayeva 1993-cü ildən Kibernetika İnstitutunda (İSİ) böyük elmi işçi vəzifəsində çalışır. İnstitutun “Makroiqtisadi proqnozlaşdırma” laboratoriyasında çalışan dövrlərdə bir çox elmi məqalələrin müəllifi olmuşdur. M.Murtuzayeva, həmçinin 2007-2009-cu illərdə Bakı Dövlət Universitetində müəllim kimi çalışmışdır.
O işlədiyi müddətdə laboratoriyada aparılan elmi-tədqiqat işlərində fəal iştirak etmiş, İqtisadiyyatın qeyri-səlis modellərinin qurulması istiqamətində, makroiqtisadi göstəricilərin modelləşdirilməsi istiqamətində L.Zadənin qeyri-səlis riyaziyyat nəzəriyyəsinin tətbiqi ilə bağlı bir sıra məsələlərin həllində yaxından iştirak etmişdir.
Məlahət Murtuzayevanı 70 illik yubileyi münasibətilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı və yeni uğurlar arzulayırıq!

Исполняется 70 лет со дня рождения сотрудника Института систем управления Малахат Муртузаевой
6 марта 2022 года исполняется 70 лет со дня рождения старшего научного сотрудника лаборатории нечетких моделей экономики Института систем управления, доктора философии по экономике Малахат Мустафа гызы Муртузаевой.
Муртузаева Малахат Мустафа гызы родилась в 1952 году в городе Гянджа Азербайджанской Республики. В 1969 году с золотой медалью окончила среднюю школу №190 города Баку и поступила на механико-математический факультет Азербайджанского государственного университета имени С.М. Кирова (ныне Бакинский государственный университет). В 1974 году окончила университет с красным дипломом и начала трудовую деятельность в Институте кибернетики НАНА (ныне Институт систем управления) в должности старшего лаборанта.
В 1978-1982 годах училась на очном отделении аспирантуры НАНА. В 1986 году защитила диссертацию на тему "Анализ комплексных экономико-математических факторов производства и структура сельского хозяйства в регионе на примере Агдамского района Азербайджанской ССР" и получила степень доктора философии по экономике. M. Муртузаева работает старшим научным сотрудником в Институте кибернетики (ИСУ) с 1993 года. За время работы в лаборатории макроэкономического прогнозирования Института, она написала множество научных статей. M. Муртузаева также работала преподавателем в Бакинском государственном университете в 2007-2009 годах.
За время своей работы она принимала активное участие в научно-исследовательских работах, проводимых в лаборатории, принимала активное участие в решении ряда задач, связанных с применением нечеткой математической теории Л. Заде в направлении построения нечетких моделей экономики, моделирования макроэкономических показателей.