İdarəetmə Sistemləri İnstitunun əməkdaşı Məlahət Murtuzayevanın anadan olmasının 70 ili tamam olur
6 mart 2022-ci ildə İdarəetmə Sisteləri İnstitunun “İqtisadiyyatın qeyri-səlis modelləri” laboratoriyasının böyük elmi işçisi, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Məlahət Mustafa qızı Murtuzayevanın anadan olmasının 70 ili tamam olur.
Murtuzayeva Məlahət Mustafa qızı 1952-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Gəncə şəhərində anadan olmuşdur. 1959-1969 cu illərdə Bakı şəhəri 190 №-li orta məktəbini qızıl medalla bitirmiş, həmin il S.M.Kirov adına Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Baki Dövlət Universiteti) mexanika-riyaziyyat fakültəsinə daxil olmuşdur. 1974-cü ildə universiteti qırmızı diplomla bitirmiş və AMEA-nın Kibernetika İnstitutunda (indiki İdarəetmə Sistemləri İnstitutu) böyük laborant vəzifəsiylə əmək fəaliyyətinə başlamışdır.
1978-1982-ci illərdə AMEA-nın aspiranturasının əyani şöbəsinə daxil olmuşdur. 1986-cı ildə “Kompleks iqtisadi-riyazi istehsal amillərinin təhlili və Azərbaycan SSR-nın Ağdam rayonunun timsalında regionda kənd təsərrüfatının strukturu” mövzusunda dissertasiya işini müdafiə etmiş və iqtisad üzrə fəlfəfə doktoru adını almışdır. M.Murtuzayeva 1993-cü ildən Kibernetika İnstitutunda (İSİ) böyük elmi işçi vəzifəsində çalışır. İnstitutun “Makroiqtisadi proqnozlaşdırma” laboratoriyasında çalışan dövrlərdə bir çox elmi məqalələrin müəllifi olmuşdur. M.Murtuzayeva, həmçinin 2007-2009-cu illərdə Bakı Dövlət Universitetində müəllim kimi çalışmışdır.
O işlədiyi müddətdə laboratoriyada aparılan elmi-tədqiqat işlərində fəal iştirak etmiş, İqtisadiyyatın qeyri-səlis modellərinin qurulması istiqamətində, makroiqtisadi göstəricilərin modelləşdirilməsi istiqamətində L.Zadənin qeyri-səlis riyaziyyat nəzəriyyəsinin tətbiqi ilə bağlı bir sıra məsələlərin həllində yaxından iştirak etmişdir.
Məlahət Murtuzayevanı 70 illik yubileyi münasibətilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı və yeni uğurlar arzulayırıq!

70th birthday of employee of the Institute of Control Systems Malahat Murtuzayeva
Malahat Murtuzayeva, PhD in Economics, senior researcher of the Laboratory of fuzzy models of economics at the Institute of Control Systems, will celebrate her 70th birthday on March 6, 2022.
Malahat Murtuzayeva was born in 1952 in Ganja, Republic of Azerbaijan. In 1969 she graduated secondary school No 190 of Baku with a gold medal and entered the Faculty of Mechanics and Mathematics of the Azerbaijan State University named after S.M. Kirov (currently Baku State University). In 1974 she graduated from the university with honors and began working at the Institute of Cybernetics of ANAS (now the Institute of Control Systems) as a senior laboratory assistant.
In 1978-1982 she was a full-time postgraduate student at ANAS. In 1986 she defended her dissertation "Analysis of complex economic-mathematical production factors and the structure of agriculture in the region on the example of Agdam District, Azerbaijan SSR" and received the degree of Doctor of Philosophy in Economics. M. Murtuzayeva has been working as a senior researcher at the Institute of Cybernetics (ICS) since 1993. During her work at the laboratory of macroeconomic forecasting of the Institute, she has authored many research papers. M. Murtuzayeva also worked as a teacher at Baku State University in 2007-2009.
Throughout her career, she took an active part in scientific-research works conducted in the laboratory, and was actively involved in solving a number of problems related to the application of L. Zadeh's fuzzy mathematical theory in the construction of fuzzy models of economics, modeling of macroeconomic indicators.
We offer our congratulations to Malahat Murtuzayeva on her 70th birthday and wish her good health and new accomplishments!