“Şuşanın Rəqəmsal Müəllimləri” layihəsinin açılış mərasimi keçirilib
6 mart 2022-ci il tarixində Azərbaycan Gənc Müəllimlər Assosiasiyasının (AGMA) təşkilatçılığı ilə 1 fevral - 30 aprel tarixlərində icra olunacaq “Şuşanın Rəqəmsal Müəllimləri” layihəsinin açılış mərasimi keçirilib. Tədbirdə Millət vəkili Etibar Əliyev, Bakı Şəhər Təhsil İdarəsinin İctimaiyyətlə əlaqələr sektorunun müdiri Bəşarət Məmmədov, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) elmi işçisi və doktorantı Səyyarə Hidayətzadə, Şuşa Rayon Təhsil Şöbəsinin müdiri Rəsmiyyə Məmmədova iştirak ediblər.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan AGMA-nın sədri Rüfət Əsədzadə təşkilat haqqında qısa məlumat verib və AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutuna layihədə göstərdikləri təmənnasız dəstəyə görə minnətdarlığını bildirib. O, qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikasının Qeyri - Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin maliyyə yardımı ilə həyata keçirilən layihənin əsas məqsədi distant təhsilin təşkili prosesində müəllimlərdə “Google for Education” platformasından istifadə bacarıqlarını formalaşdırmaqdan ibarətdir.
Sonra çıxış edən layihə rəhbəri Hüseyn Hüseynov 2022-ci Şuşa ilində həyata keçirilən “Şuşanın Rəqəmsal Müəllimləri” layihəsi haqqında ətraflı məlumat verərək onun əhəmiyyətini vurğulayıb və iştirakçıların suallarını cavablandırıb.
Daha sonra İSİ-nin əməkdaşı Səyyarə Hidayətzadə çıxış edərək müasir dövrün tələblərinə uyğun yüksək ixtisaslı kadrlar yetişdirməyin önəmini vurğulayıb, bu istiqamətdə əldə ediləcək uğurlar naminə insitut əməkdaşlarının dəstək göstərməyə daim hazır olduqlarını bildirib.

Opening ceremony of "Digital Teachers in Shushi" project took place
Opening ceremony of "Digital Teachers of Shusha" project organized by Azerbaijan Young Teachers Association (AYTA) was held on March 6, 2022. The project will be implemented from February 1 to April 30. MP Etibar Aliyev, Head of Public Relations Department of Baku City Education Department Basharat Mammadov, scientist and doctoral student of the Institute of Control Systems of Azerbaijan National Academy of Sciences Sayyara Hidayatzade, and Head of Shusha District Education Department Rasmiya Mammadova participated at the event.
Opening the event, Chairman of AYTA Rufat Asadzade gave brief information about the organization and thanked the Institute of Control Systems of ANAS for the free support to the project. He pointed out that the main goal of the project, implemented with the financial support of the Agency of State Support to Non-Governmental Organizations of the Republic of Azerbaijan, is building teachers' skills to use the Google for Education platform in the process of organizing distance learning.
Then Project Manager Huseyn Huseynov spoke in detail about the "Digital Teachers in Shusha" project, which will be implemented in 2022, emphasized its importance and answered the questions of participants.
Then, employee of the ICS Sayyara Hydayatzade in her speech emphasized the importance of training highly qualified personnel in accordance with modern requirements, and said that the employees of the institute are always ready to support the progress in this area.
It should be noted that out of 300 teachers who applied for participation in the project, 50 were selected and invited to take part in the training.