Görkəmli alim Ağası Məlikovun anadan olmasının 65 ili tamam olur
1 yanvar 2022-ci ildə “Kütləvi xidmət və ehtiyatların idarə edilməsi sistemlərinin modelləşdirilməsi” laboratoriyasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru, professor Ağası Məlikovun anadan olmasının 65 ili tamam olur.
Ağası Məlikov 1977-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) “riyaziyyat” ixtisasını bitirmiş, 1984-cü ildən texnika elmləri namizədi, 1992-ci ildən isə texnika elmləri doktorudur. O, namizədlik dissertasiyasını Kiyev Avtomatika İnstitutunda, doktorluq dissertasiyasını Kiyev Politexnik İnstitutunda müdafiə etmişdir. Bu dissertasiyaların elmi rəhbəri və məsləhətçisi tanınmış riyaziyyatçı və kibernetik, Ukrayna MEA-nın akademiki V.S.Korolyuk olmuşdur.  2001-ci ildə “İnformatika” ixtisası üzrə AMEA-nın müxbir üzvü seçilmişdir.
Ağası Məlikov dünyanın nüfuzlu jurnallarında çap olunan 250-dən çox məqalənin və onlarla dərslik və dərs vəsaitinin müəllifidir. Onun xarici nəşriyyatlarda monoqrafiyaları çap olunmuşdur. Onun redaktorluğu ilə İntech nəşriyyatında 2011-ci ildə Cellular Networks adlı 450 səhifəlik məqalələr toplusu nəşr olunmuşdur.
Görkəmli alim uzun illərdir tətbiqi riyaziyyatın mühüm sahəsi olan tətbiqi ehtimal nəzəriyyəsi və onun müxtəlif sahələrdə, özəlliklə teletrafik şəbəkələrində və ehtiyatların idarə edilməsi sistemlərində tətbiqi ilə məşğul olur. Bu illər ərzində A.Z.Məlikov idarə olunan prioritetləri olan çoxselli xidmət sistemlərinin riyazi nəzəriyyəsini yaratmış və onları neft məhsulları ilə təminetmə sistemlərində tətbiq etmişdir. 1993-2013-cü illərdə onun əsas tədqiqat obyekti kommunikasiya şəbəkələri olmuşdur; bu şəbəkələrin riyazi analizi üçün yanaşma yaratmış və onların keyfiyyət göstəricilərinin hesablanması və optimallaşdırılması sahəsində uğurlu nəticələr almışdır. Bu sahədə onun nəticələri bir çox nüfuzlu elmi jurnallarda çap olunmuşdur.
A.Məlikov son illərdə professorlar A. Krishnamoorthy, S. Chakravarhty və J. Sztrik ilə birgə geniş tədqiqatlar aparır və bu tədqiqatların nəticələri Q1 siyahısına daxil olan Mathematics jurnalında dörd məqalə çap etdirmişdir. O, həmçinin MDB ölkələrindəki tanınmış elmi məktəblər və alimlərlə də sıx əməkdaşlıq edir. Bunların içərisində Ukrayna, Belarusiya və Rusiyadakı elmi mərkəzləri qeyd etmək olar.
Son illərdə Ağası Məlikov Hindistanın 3 Universitetində keçirilən doktorluq disstertasiyası üzrə şuranın üzvü, o cümlədən iki dəfə şuranın sədri olmuşdur. Onun WoS Core Collection siyahısına bu günki günə kimi 85 əsəri daxil edilmişdir.
A.Məlikov bir neçə  nüfuzlu jurnalın redaksiya heyətinin üzvüdür, onlardan 2-si “Applied Mathematics” (ABŞ) və “Applied and Computational Mathematics” (Azərbaycan) Science Citation İndex (Expanded) siyahısına daxildirlər. Bundan başqa o ABŞ-da çap olunan “American Journal of Operational Research” jurnalının ilk baş redaktoru olmuşdur. Bir sıra nüfuzlu jurnalların rəyçisidir. Bunlar içərisində “Annals of Operations Research” (Springer), “Automation & Remote Control” (Springer), “Physical Communications” (Elsevier), “Applied and Computational Mathematics”, “Internet of Things” (Elsevier), “Applied and Computational Mathematics International Journal” (Springer), “Mathematics (MDPI), Hacettepe Journal of Mathematics and Statistics (Turkey) jurnallarını qeyd etmək olar.
Onun ifrat böyük ölçülü Markov zəncirlərinin stasionar paylanmasını hesablanmaq üçün təklif etdiyi üsul dünya alimlərinin xüsusi diqqətini cəlb etmiş və tez-tez istinad olunan icmal məqaləsində bu üsul Məlikov üsulu adlandırılmışdır.
Ağası Məlikov 2009-cu ildən həm də Milli Aviasiya Akademiyasında “Kompüter Sistemləri və Proqramlaşdırma” kafedrasının müdiri kimi təhsil prosesində aktiv iştirak edir. Onun rəhbərliyi altında “İnformasiya sistemləri və texnologiyaları mühədisliyi” və “Kompyuter mühədisliyi” ixtisasları üzrə mütəxəssis hazırlığında istifadə olunan çoxlu sayda dərslik, dərs proqramları və vəsaitləri hazırlanıb tədris prosesində istifadəyə verilmişdir. O, göstərilən ixtisaslar üzrə həm bakalavr, həm də magistr proqramları üzrə fundamental fənnlərdən mühazirə dərsləri aparır.
Çoxşaxəli elmi fəaliyyəti olan alim texnika elmləri üzrə 15 fəlsəfə doktoru və 2 texnika elmləri doktoru hazırlamışdır və hazırda bir neçə dissertanta rəhbərlik edir.
Dünya elminə mühüm töhfələr bəxş etmiş görkəmli alim Ağası Məlikovu 65 illik yubileyi münasibətilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı və yeni  uğurlar arzulayırıq!

On January, 1, 2022, Professor Agasi Melikov, Doctor of Engineering, Corresponding Member of ANAS, Head of the laboratory of queuing inventory systems, celebrated his 65th birthday.
In 1977 Agasi Melikov graduated from the Azerbaijan State University (currently Baku State University) with a degree in mathematics. In 1984 he became a Candidate of Technical Sciences and in 1992 he became a Doctor of Technical Sciences. He defended his candidate's dissertation at the Kyiv Institute of Automatics, and his doctoral thesis at the Kyiv Polytechnic Institute. The scientific supervisor and advisor of these dissertations was the well-known mathematician and cybernetician, Academician of the National Academy of Sciences of Ukraine V.S. Korolyuk. In 2001, he was elected a Corresponding Member of the National Academy of Sciences of Ukraine in the field of Informatics.
Agasi Melikov is the author of more than 250 articles and dozens of textbooks and manuals published in prestigious journals worldwide. His monographs have been published in foreign publishers. Under his editorship a 450-page collection of articles titled Cellular Networks was published by Intech in 2011.
A prominent scientist has been engaged for many years in research in applied probability theory, which is an important area of applied mathematics, and its application in various fields, in particular, in teletraffic networks and inventory systems. During these years, A.Z. Melikov created the mathematical theory of multilevel service systems with controllable priorities and applied it to petroleum products supply systems. In 1993-2013, the main object of his research was communication networks; he created an approach to mathematical analysis of networks and obtained successful results in calculating and optimizing their quality indicators. His results in this area have been published in many reputable scientific journals.
In recent years A. Melikov, together with Professors A. Krishnamoorthy, S. Chakravarhty and J. Sztrik, has done extensive research, the results of which have been published in four papers in the Q1-listed journal Mathematics. He also closely cooperates with famous scientific schools and scientists in the CIS countries. Among these are research centers in Ukraine, Belarus, and Russia.
In recent years, Agasi Melikov was a member of the Doctoral Dissertation Council at 3 universities in India, including twice as chairman of the council. His WoS Core Collection list includes 85 papers to date.
A. Melikov is a member of editorial boards of several prestigious journals, 2 of which are listed in Science Citation Index (Expanded) Applied Mathematics (USA) and Applied and Computational Mathematics (Azerbaijan). He was also the first editor-in-chief of the American Journal of Operational Research, published in the USA. He is a reviewer for a number of reputable journals. Among them are Annals of Operations Research (Springer), Automation & Remote Control (Springer), Physical Communications (Elsevier), Applied and Computational Mathematics, Internet of Things (Elsevier), Applied and Computational Mathematics International Journal (Springer), Mathematics (MDPI), Hacettepe Journal of Mathematics and Statistics (Turkey).
The method he proposed for calculating the stationary distribution of oversized Markov chains drew particular attention of scientists all over the world, and this method is called the Melikov method in a frequently cited review article.
Since 2009, Agasi Melikov has also been actively involved in the educational process at the National Academy of Aviation as the head of the Computer Systems and Programming Department. Under his guidance, a great number of textbooks, curricula and manuals used in training of specialists in "Information Systems and Technologies" and "Computer Engineering" were prepared and implemented in educational process. He gives lectures on fundamental disciplines in Bachelor's and Master's degree programs in the abovementioned specialties.
During his interdisciplinary scientific activity, the scientist has prepared 15 PhDs in Engineering and 2 Doctors of Engineering and currently supervises several dissertations.
We wish the outstanding scientist Agasi Melikov, who has made a significant contribution to world science, a happy 65th birthday, good health and new accomplishments!