Görkəmli alim Ağası Məlikovun anadan olmasının 65 ili tamam olur
1 yanvar 2022-ci ildə “Kütləvi xidmət və ehtiyatların idarə edilməsi sistemlərinin modelləşdirilməsi” laboratoriyasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru, professor Ağası Məlikovun anadan olmasının 65 ili tamam olur.
Ağası Məlikov 1977-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) “riyaziyyat” ixtisasını bitirmiş, 1984-cü ildən texnika elmləri namizədi, 1992-ci ildən isə texnika elmləri doktorudur. O, namizədlik dissertasiyasını Kiyev Avtomatika İnstitutunda, doktorluq dissertasiyasını Kiyev Politexnik İnstitutunda müdafiə etmişdir. Bu dissertasiyaların elmi rəhbəri və məsləhətçisi tanınmış riyaziyyatçı və kibernetik, Ukrayna MEA-nın akademiki V.S.Korolyuk olmuşdur.  2001-ci ildə “İnformatika” ixtisası üzrə AMEA-nın müxbir üzvü seçilmişdir.
Ağası Məlikov dünyanın nüfuzlu jurnallarında çap olunan 250-dən çox məqalənin və onlarla dərslik və dərs vəsaitinin müəllifidir. Onun xarici nəşriyyatlarda monoqrafiyaları çap olunmuşdur. Onun redaktorluğu ilə İntech nəşriyyatında 2011-ci ildə Cellular Networks adlı 450 səhifəlik məqalələr toplusu nəşr olunmuşdur.
Görkəmli alim uzun illərdir tətbiqi riyaziyyatın mühüm sahəsi olan tətbiqi ehtimal nəzəriyyəsi və onun müxtəlif sahələrdə, özəlliklə teletrafik şəbəkələrində və ehtiyatların idarə edilməsi sistemlərində tətbiqi ilə məşğul olur. Bu illər ərzində A.Z.Məlikov idarə olunan prioritetləri olan çoxselli xidmət sistemlərinin riyazi nəzəriyyəsini yaratmış və onları neft məhsulları ilə təminetmə sistemlərində tətbiq etmişdir. 1993-2013-cü illərdə onun əsas tədqiqat obyekti kommunikasiya şəbəkələri olmuşdur; bu şəbəkələrin riyazi analizi üçün yanaşma yaratmış və onların keyfiyyət göstəricilərinin hesablanması və optimallaşdırılması sahəsində uğurlu nəticələr almışdır. Bu sahədə onun nəticələri bir çox nüfuzlu elmi jurnallarda çap olunmuşdur.
A.Məlikov son illərdə professorlar A. Krishnamoorthy, S. Chakravarhty və J. Sztrik ilə birgə geniş tədqiqatlar aparır və bu tədqiqatların nəticələri Q1 siyahısına daxil olan Mathematics jurnalında dörd məqalə çap etdirmişdir. O, həmçinin MDB ölkələrindəki tanınmış elmi məktəblər və alimlərlə də sıx əməkdaşlıq edir. Bunların içərisində Ukrayna, Belarusiya və Rusiyadakı elmi mərkəzləri qeyd etmək olar.
Son illərdə Ağası Məlikov Hindistanın 3 Universitetində keçirilən doktorluq disstertasiyası üzrə şuranın üzvü, o cümlədən iki dəfə şuranın sədri olmuşdur. Onun WoS Core Collection siyahısına bu günki günə kimi 85 əsəri daxil edilmişdir.
A.Məlikov bir neçə  nüfuzlu jurnalın redaksiya heyətinin üzvüdür, onlardan 2-si “Applied Mathematics” (ABŞ) və “Applied and Computational Mathematics” (Azərbaycan) Science Citation İndex (Expanded) siyahısına daxildirlər. Bundan başqa o ABŞ-da çap olunan “American Journal of Operational Research” jurnalının ilk baş redaktoru olmuşdur. Bir sıra nüfuzlu jurnalların rəyçisidir. Bunlar içərisində “Annals of Operations Research” (Springer), “Automation & Remote Control” (Springer), “Physical Communications” (Elsevier), “Applied and Computational Mathematics”, “Internet of Things” (Elsevier), “Applied and Computational Mathematics International Journal” (Springer), “Mathematics (MDPI), Hacettepe Journal of Mathematics and Statistics (Turkey) jurnallarını qeyd etmək olar.
Onun ifrat böyük ölçülü Markov zəncirlərinin stasionar paylanmasını hesablanmaq üçün təklif etdiyi üsul dünya alimlərinin xüsusi diqqətini cəlb etmiş və tez-tez istinad olunan icmal məqaləsində bu üsul Məlikov üsulu adlandırılmışdır.
Ağası Məlikov 2009-cu ildən həm də Milli Aviasiya Akademiyasında “Kompüter Sistemləri və Proqramlaşdırma” kafedrasının müdiri kimi təhsil prosesində aktiv iştirak edir. Onun rəhbərliyi altında “İnformasiya sistemləri və texnologiyaları mühədisliyi” və “Kompyuter mühədisliyi” ixtisasları üzrə mütəxəssis hazırlığında istifadə olunan çoxlu sayda dərslik, dərs proqramları və vəsaitləri hazırlanıb tədris prosesində istifadəyə verilmişdir. O, göstərilən ixtisaslar üzrə həm bakalavr, həm də magistr proqramları üzrə fundamental fənnlərdən mühazirə dərsləri aparır.
Çoxşaxəli elmi fəaliyyəti olan alim texnika elmləri üzrə 15 fəlsəfə doktoru və 2 texnika elmləri doktoru hazırlamışdır və hazırda bir neçə dissertanta rəhbərlik edir.
Dünya elminə mühüm töhfələr bəxş etmiş görkəmli alim Ağası Məlikovu 65 illik yubileyi münasibətilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı və yeni  uğurlar arzulayırıq!

Выдающему ученому Агаси Меликову исполнилось 65 лет
1 января 2022 года исполнилось 65 лет со дня рождения заведующего лабораторией систем массового обслуживания и управления запасами, члена-корреспондента НАНА, доктора технических наук, профессора Агаси Меликова.
В 1977 году Агаси Меликов окончил Азербайджанский государственный университет (ныне Бакинский государственный университет) по специальности “Математика”, с 1984 года - кандидат технических наук, а с 1992 года - доктор технических наук. Он защитил кандидатскую диссертацию в Киевском институте автоматики, докторскую - в Киевском политехническом институте. Научным руководителем и консультантом этих диссертаций был известный математик и кибернетик, академик НАН Украины В.С. Королюк. В 2001 году избран членом-корреспондентом НАНА по специальности "Информатика".
Агаси Меликов является автором более 250 статей и десятков учебников и учебных пособий, опубликованных в престижных журналах мира. Его монографии опубликованы в зарубежных издательствах. Под его редакцией в издательстве Intech в 2011 году был опубликован 450-страничный сборник статей под названием "Cellular Networks".
Выдающийся ученый много лет занимается прикладной теорией вероятностей, которая является важной областью прикладной математики, и ее применением в различных областях, в частности, в сетях телетрафика и системах управления запасами. За эти годы А.З. Меликов создал математическую теорию многоуровневых систем обслуживания с управляемыми приоритетами и применил их в системах снабжения нефтепродуктами. В 1993-2013 годах основным объектом его исследований были коммуникационные сети; им создан подход к математическому анализу сетей и получены успешные результаты в области расчета и оптимизации их качественных показателей. Его результаты в этой области были опубликованы во многих авторитетных научных журналах.
В последние годы А. Меликов совместно с профессорами А.Кришнамурти, С.Чакравархти и Дж.Штриком провел обширные исследования, по результатам которых были опубликованы четыре статьи в журнале "Mathematics", который включен в список Q1. Он также тесно сотрудничает с известными научными школами и учеными в странах СНГ. Среди них можно отметить научные центры Украины, Беларуси и России.
В последние годы Агаси Меликов был членом Совета по докторским диссертациям в 3 университетах Индии, в том числе дважды был председателем совета. Список его работ в WoS Core Collection включает в себя 85 работ на сегодняшний день.
A. Меликов является членом редакционных советов нескольких престижных журналов, 2 из которых входят в список Science Citation Index (Expanded) “Applied Mathematics” (США) и “Applied and Computational Mathematics” (Азербайджан). Кроме того, он был первым главным редактором журнала “American Journal of Operational Research”, издаваемого в США. Является рецензентом ряда авторитетных журналов. Среди них можно отметить журналы “Annals of Operations Research” (Springer), “Automation & Remote Control” (Springer), “Physical Communications” (Elsevier), “Applied and Computational Mathematics”, “Internet of Things” (Elsevier), “Applied and Computational Mathematics International Journal” (Springer), “Mathematics "(MDPI), "Hacettepe Journal of Mathematics and Statistics" (Turkey).
Предложенный им метод расчета стационарного распределения цепей Маркова сверхкрупных размеров привлек особое внимание ученых всего мира, и в часто цитируемой обзорной статье этот метод назван методом Меликова.
С 2009 года Агаси Меликов также активно участвует в учебном процессе в Национальной академии авиации в качестве заведующего кафедрой “Компьютерные системы и программирование”. Под его руководством подготовлено и внедрено в учебный процесс большое количество учебников, учебных программ и пособий, используемых при подготовке специалистов по специальностям “Информационные системы и технологии” и “Компьютерная инженерия”. Он ведет лекционные занятия по фундаментальным дисциплинам по программам бакалавриата и магистратуры по указанным специальностям.
За свою междисциплинарную научную деятельность ученый подготовил 15 докторов философии в области технических наук и 2 доктора технических наук и в настоящее время руководит несколькими диссертантами.
Поздравляем с 65-летним юбилеем выдающегося ученого Агаси Меликова, внесшего значительный вклад в мировую науку, желаем ему крепкого здоровья и новых успехов!