İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda işçilərin attestasiyasına start verilib
AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) işçilərin attestasiyasına başlanılıb. Attestasiya işçilərin peşəkarlıq səviyyəsinin yoxlanılması, onların tutduqları vəzifəyə uyğunluğunun müəyyənləşdirilməsinə hədəflənmişdir.
Attestasiyanın həyata keçirilməsi məqsədilə İSİ-nin icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqovun sədrliyi ilə 9 nəfərdən ibarət attestasiya komissiyası yaradılaraq attestasiyadan keçiriləcək işçilərin siyahısı müəyyən edilmiş, müvafiq sənədlər hazırlanmışdır.
Attestasiya komissiyasının ilk iclasını açan Ə.Sadıqov attestasiyanın Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti tərəfindən təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında işçilərin attestasiyasının keçirilməsi Qaydaları”na, Əmək Məcəlləsi və Elm Qanununun müvafiq müddəalarına əsasən AMEA Rəyasət Heyətinin tövsiyəsi ilə keçirildiyini qeyd edib. O,attestasiyanın işçilərin peşəkarlıq səviyyəsinin müəyyənləşdirilməsi, optimal yerləşdirilməsi, onların əməyinin düzgün qiymətləndirilməsi,stimullaşdırılması və səmərəli istifadəsi baxımından önəmini vurğulayraq bu prosesin AMEA-da aparılan islahatlarının tərkib hissəsi olduğunu, elmi müəssisələrin fəaliyyətinin daha da təkmilləşdirilməsi, onun nəticəliliyin artırılmasına yönəldiyini qeydetmişdir.
Ə.Sadıqov komissiya üzvlərini onların hüquq və vəzifələri, attestasiyanın prosedur qaydaları ilə bir daha tanış etmiş, tövsiyələrini səsləndirmişdir.
Attestasiya zamanı komissiya üzvləri tərəfindən işçilərə onların vəzifəsinə, əmək funksiyalarına, ixtisasına, habelə yerinə yetirdikləri işlər və onların nəticələri barədə suallar verilmiş, bir sıra tövsiyələr səsləndirilmişdir.

В Институте систем управления стартовала аттестация сотрудников
В Институте систем управления (ИСУ) НАНА началась аттестация сотрудников. Аттестация направлена на проверку уровня профессионализма работников, определение их соответствия занимаемой должности.
С целью проведения аттестации была создана аттестационная комиссия в составе 9 человек под председательством исполнительного директора ИСУ, члена-корреспондента НАНА Аминаги Садыгова, определен перечень работников, подлежащих аттестации, подготовлены соответствующие документы.
Открывая первое заседание аттестационной комиссии, А. Садыгов отметил, что аттестация проводится по рекомендации Президиума НАНА на основании утвержденных Кабинетом Министров Азербайджанской Республики “Правил проведения аттестации работников в Азербайджанской Республике”, соответствующих положений Трудового кодекса и Закона О науке. Подчеркнув важность аттестации с точки зрения определения уровня профессионализма работников, оптимального размещения, правильной оценки их труда, стимулирования и эффективного использования, он отметил, что этот процесс является составной частью проводимых в НАНА реформ, направленных на дальнейшее совершенствование деятельности научных учреждений, повышение их эффективности.
А. Садыгов еще раз ознакомил членов комиссии с их правами и обязанностями, процедурными правилами аттестации, озвучил рекомендации.
В ходе аттестации члены комиссии задавали работникам вопросы об их должности, трудовых функциях, специальности, выполняемой работе и ее результатах, а также озвучили ряд рекомендаций.