AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutu ilə Litvanın “İnta” QSC arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb
19.05.2022 / Mühüm xəbərlər
19 may 2022-ci il tarixində AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutu (İSİ) ilə Litvanın “İnta” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC)arasında əməkdaşlıq və birgə fəaliyyət haqqında memorandum imzalanıb.
Görüş zamanı İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov bildirib ki, imzalanan memorandumun məqsədi elektron logistika sistemləri, rəqəmsal nəqliyyat dəhlizləri, koordinasiya və elektron ticarət platformaları yaratmaqla nəqliyyat və logistika proseslərinin idarə edilməsi və rəqəmsallaşdırılması məsələlərində hər iki ölkənin elmi-tədqiqat müəssisələri ilə ayrı-ayrı alimləri arasında birgə qarşılıqlı faydalı elmi fəaliyyətləri təşviq etməkdir. Qeyd edib ki, bu istiqamətdə EU4Digital proqramının layihə fəaliyyətlərinin həyata keçirilməsi üçün səylərin birləşdirilməsi, o cümlədən birgə təkliflərin hazırlanması və çox tərəfdaşlı layihə konsorsiumlarının formalaşdırılması nəzərdə tutulur.
“İnta” QSC-nin baş direktoru Vytautas Vitkauskas Litva və Azərbaycan arasında ikitərəfli əməkdaşlıq və dostluq əlaqələrinin inkişaf etdirilməsi istiqamətində elektron logistika və rəqəmsal nəqliyyat dəhlizləri sahələrində qurulan əlaqələrin konkret elmi məqsədlərə nail olmaq üçün səmərəli olacağını bildirib. O, təmsil etdiyi qurumla İSİ arasında sözügedən sahələrdə qurulan, qarşılıqlı texniki və iqtisadi maraqlara əsaslanan əməkdaşlığın yeni inkişaf perspektivləri yaradacağına əminliyini ifadə edib.
Əməkdaşlıq çərçivəsində tərəflərin birgə tədqiqat layihələri və qısamüddətli təcrübə mübadiləsi üçün qarşılıqlı səfərlər həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.

Memorandum of cooperation between the Institute of Control Systems of ANAS and Lithuanian Inta CJSC was signed
19.05.2022 /
On May 19, 2022 a memorandum of cooperation and joint activities was signed between the Institute of Control Systems (ICS) of ANAS and Lithuanian Inta Closed Joint Stock Company (CJSC).
During the meeting the General Director of ICS, academician Ali Abbasov said that the goal of the signed memorandum is to promote joint mutually beneficial scientific activities between the research institutions and individual scientists of both countries in the issues of management and digitalization of transport and logistics processes by creating e-logistics systems, digital transport corridors, eCommerce platforms. He also pointed out that this involves joining efforts to implement project activities of the EU4Digital: eTrade/e-logistics network program, including the drafting of joint proposals and the formation of multi-partner project consortia.
CEO of Inta CJSC Vytautas Vitkauskas said that the established ties in the field of electronic logistics and digital transport corridors aimed at the development of bilateral cooperation and friendly relations between Lithuania and Azerbaijan would be effective for achieving specific scientific goals. He expressed confidence that the cooperation, based on mutual technical and economic interests, built between his organization and the ICS in the aforementioned areas would create new prospects for development.