AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutu ilə Litvanın “İnta” QSC arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb
19.05.2022 / Mühüm xəbərlər
19 may 2022-ci il tarixində AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutu (İSİ) ilə Litvanın “İnta” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC)arasında əməkdaşlıq və birgə fəaliyyət haqqında memorandum imzalanıb.
Görüş zamanı İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov bildirib ki, imzalanan memorandumun məqsədi elektron logistika sistemləri, rəqəmsal nəqliyyat dəhlizləri, koordinasiya və elektron ticarət platformaları yaratmaqla nəqliyyat və logistika proseslərinin idarə edilməsi və rəqəmsallaşdırılması məsələlərində hər iki ölkənin elmi-tədqiqat müəssisələri ilə ayrı-ayrı alimləri arasında birgə qarşılıqlı faydalı elmi fəaliyyətləri təşviq etməkdir. Qeyd edib ki, bu istiqamətdə EU4Digital proqramının layihə fəaliyyətlərinin həyata keçirilməsi üçün səylərin birləşdirilməsi, o cümlədən birgə təkliflərin hazırlanması və çox tərəfdaşlı layihə konsorsiumlarının formalaşdırılması nəzərdə tutulur.
“İnta” QSC-nin baş direktoru Vytautas Vitkauskas Litva və Azərbaycan arasında ikitərəfli əməkdaşlıq və dostluq əlaqələrinin inkişaf etdirilməsi istiqamətində elektron logistika və rəqəmsal nəqliyyat dəhlizləri sahələrində qurulan əlaqələrin konkret elmi məqsədlərə nail olmaq üçün səmərəli olacağını bildirib. O, təmsil etdiyi qurumla İSİ arasında sözügedən sahələrdə qurulan, qarşılıqlı texniki və iqtisadi maraqlara əsaslanan əməkdaşlığın yeni inkişaf perspektivləri yaradacağına əminliyini ifadə edib.
Əməkdaşlıq çərçivəsində tərəflərin birgə tədqiqat layihələri və qısamüddətli təcrübə mübadiləsi üçün qarşılıqlı səfərlər həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.

Подписан меморандум о сотрудничестве между Институтом систем управления НАНА и литовским ЗАО “Инта
19 мая 2022 года между Институтом систем управления (ИСУ) НАНА и литовским закрытым акционерным обществом (ЗАО) “Инта” был подписан меморандум о сотрудничестве и совместной деятельности.
В ходе встречи генеральный директор ИСУ, академик Али Аббасов отметил, что целью подписанного меморандума является содействие совместной взаимовыгодной научной деятельности между научно-исследовательскими учреждениями обеих стран и отдельными учеными в вопросах управления и цифровизации транспортно-логистических процессов путем создания электронных логистических систем, цифровых транспортных коридоров, платформ координации и электронной торговли. Он отметил, что в этом направлении предусматривается объединение усилий для осуществления проектной деятельности программы EU4Digital, в том числе подготовка совместных предложений и формирование многосторонних проектных консорциумов.
Генеральный директор ЗАО "Инта" Витаутас Виткаускасотметил, что налаженные связи в области электронной логистики и цифровых транспортных коридоров, направленные на развитие двустороннего сотрудничества и дружественных связей между Литвой и Азербайджаном, будут эффективны для достижения конкретных научных целей. Он выразил уверенность в том, что сотрудничество, основанное на взаимных технических и экономических интересах, строящееся между представляемой им структурой и ИСУ в указанных сферах, создаст новые перспективы развития.
В рамках сотрудничества предусматриваются осуществление совместных исследовательских проектов и краткосрочные взаимные визиты для обмена опытом.